Úvod > Aktuality > Kalendář bylinkových slavností na jaro a léto 2019

Kalendář bylinkových slavností na jaro a léto 2019

Vydáno 16. dubna 2019 Životní styl
Vlastní bylinkový záhon má kdekdo a nadšení zahrádkáři dobře ví, že od záhonku je jen krůček k bylinkové zahrádce a dalším větším projektům. A kdo má rád bylinky, toho budou lákat bylinkové slavnosti. Kam a kdy se na ně můžete vypravit?
Voňavá levandule a rozmarýn, bazalka a dobromysl pro italskou kuchyni, pažitka, majoránka, libeček a petržel pro tu domácí a nakonec třeba medvědí česnek, meduňka a šalvěj pro zdraví – bez bylinek by to zkrátka byla nuda. O bylinkových zahrádkách jsme psali už mnohokrát, ale kde se pořádají nejlepší bylinkové slavnosti?
 

Duben: slavnosti v Třeboni, Botanicusu i na Kuksu

Sobota 20. dubna bude v Jižních Čechách patřit slavnosti s názvem Květinová Třeboň. Vše začne na Masarykově náměstí, kde najdete tradiční jarní květinový a řemeslný trh s poučným i zábavným programem. Pořídíte zde rostlinky, bylinky, sadařské žebříky, ozdobné květináče a další krásné řemeslné výrobky s jarní, velikonoční a květinovou tématikou.

V sobotu 27. dubna se letos poprvé otevřou brány Centra řemesel a bylinných zahrad Botanicus v Ostré. Od května do září je v Botanicusu otevřeno každý den kromě pondělí. Mimo to vás každou sobotu čekají kejklířská, divadelní i hudební představení, možnost vyzkoušet si dávná řemesla a ochutnávky pokrmů, připravených z produkce zdejších ekologických zahrad.

Poslední víkend v dubnu od 26. do 28. dubna můžete využít k návštěvě Kuksu, kde se chystají každoroční Zahradnické trhy. Dopřejte si také prohlídku barokního Hospitalu, lehce mrazivou expozici farmaceutického muzea, projděte se obnovenou bylinkovou zahradou a nezapomeňte ani na Braunův Betlém; není daleko a cestu k němu pohodlně zvládnou i děti a senioři.   
 

Květen: otevření bylinkové zahrady ve Valticích a brněnské bylinkové kurzy

Květnové otevření bylinkové zahrady Tiree Chmelar v parku zámku ve Valticích každý rok provází slavnosti. Letos si je zapište do kalendářů na sobotu 11. května; jejich obvyklou součástí jsou komentované prohlídky, prodej bylin ve zdejší bylinkové prodejně s malým skleníkem a další doprovodný program.

V úterý 28. května zkusit svou zručnost v brněnské bylinkové dílně s názvem Růžová. Celoroční cyklus bylinkových dílen probíhá v bývalé klášterní Boromejské zahradě, která je součástí Otevřené zahrady. Květnová bylinková dílna zavoní růžemi a chrpou. Pod vedením lektorek vyrobíte oční krém s chrpovými výtažky, balzám na rty a růžovou květovou vodu pro citlivou pleť.
 

Červen: Zahradní slavnosti v Hostětíně

Hostětín je vesnice v údolí Bílých Karpat, kde můžete navštívit ekologické Centrum Veronica s ukázkovou přírodní zahradou a ovocným sadem. K vidění je řada inspirativních vychytávek, od vyvýšených a bylinkových záhonů přes sluneční pasti až po řadu prvků pro podporu biodiverzity – hadník, ještěrkovník, budky pro hnízdění ptáků, čmelákovník, ježkovník, úly, hmyzí domečky, broukoviště, domky pro škvory či budka pro netopýra.

V sobotu 15. června se můžete těšit na oblíbenou Zahradní slavnost - prohlédnete si interaktivní zážitkové prvky, dozvíte se něco nového nebo jen tak posedíte pod stromy a potěšíte se s přáteli. Nezapomeňte ani na půvabnou okolní krajinu s řadou originálních dřevěných soch, jíž vás provede stezka Naokolo Hostětína.
 

Léto v Čejkovicích: Bylinkobraní a Raráškův víkend

Akcí, která se od běžných trhů a slavností trochu liší, ale milovníci bylinek by o ní rozhodně měli vědět, je Sluneční bylinkobraní, které se letos koná 25. června 2019. Výrobce čajů a koření Sonnentor z jihomoravských Čejkovic je pořádá na Veselé biofarmě ve Velkých Hostěrádkách, kde vás čeká exkurze na polích, povídání o pěstování léčivých rostlin a sběr bylinek, program pokračuje odpolední exkurzí do výrobních prostor a ochutnávkou bylinných čajů v Sonnentoru a o tečku za akcí se postará kuchařská show s použitím bylinek a koření v brněnské Biorestauraci Rebio.

V Sonentoru myslí i na děti; v Raráškově zahradě můžete poznat i ochutnat drobné ovoce, o které se dokážou postarat i mrňata, a pokud máte zahradu a na ní dost prostoru, může se stát inspirací pro vlastní malou zahrádku u vás doma. Navíc se 27. a 28. července můžete do Čejkovic vypravit na Raráškův prázdninový víkend, akci určenou speciálně rodinám s dětmi plnou her, divadel, dobrot a tvořivých dílniček.
Otevření zahrad Botanicus v Ostré

Otevření zahrad Botanicus v Ostré

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus budou otevřeny od 27. dubna do 29. září 2019. Otevírací doba: Út – Pá 9 – 16 hodin, So, Ne, svátky 9 – 17 hodin. V pondělí máme zavřeno.

Otevřená zahrada (1)

Otevřená zahrada

Otevřená zahrada v samém centru Brna je ideálním místem pro odpočinek, vzdělání i zábavu. Najdete u nás výukovou zahradu čtyř živlů i bývalou Boromejskou zahradu, kde zažijete zemědělský koloběh od hlíny až po vidličku. Užít si tu můžete tematické kurzy, programy pro školy, ale také vlastní firemní.

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích

V areálu firmy Sonnentor v Čejkovicích, která se zabývá výrobou bio-čajů a koření, najdete bylinkovou zahradu sv. Hildegardy ve stylu středověkých klášterních zahrad, které se vyznačovaly pravidelnou geometrií a hlavně funkčností.

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar Valtice

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar Valtice

V areálu zámku Valtice najdete Bylinkovou zahradu, která splňuje kritéria trvale udržitelného zahradničení podle biologických principů a je tak prvním nositelem této certifikace na území České republiky.

Farmářské trhy v Praze

Farmářské trhy v Praze

Na několika místech v Praze najdete od jara do podzimu farmářská tržiště, která nabízí domácí potraviny, výpěstky a výrobky, vše té nejlepší kvality, českého původu, za použití minima chemie a vynikající chuti. Vyražte i vy na výlet a vyberte si z české kvality.

Naučná stezka Betlém - procházka barokem na Kuksu

Naučná stezka Betlém - procházka barokem na Kuksu

7 km dlouhá okružní naučná stezka Betlém - Kuks. Na trase naučné stezky jsou umístěny informační panely, které vás seznámí s historií jednotlivých památek.

Historická vesnice umění a řemesel a bylinné zahrady Botanicus Ostrá

Historická vesnice umění a řemesel a bylinné zahrady Botanicus Ostrá

Atmosféra tradičních řemesel, která byla nezbytnou součástí života našich předků a v současné době se pomalu vytrácejí. Od května do září se můžete v centru Botanicus každý den kromě pondělí seznámit s jednotlivými řemesly.

Ukázkový sad a přírodní zahrada v Hostětíně

Ukázkový sad a přírodní zahrada v Hostětíně

V Hostětíně se nachází zahrada, kde se žije v souladu s přírodou. Naleznete zde prostor plný bylinek, ovocných stromů, hmyzáčků, ptáků, plazů i hadů, z nichž každý zde má svůj "domeček". Na své si zde přijdou ti, kteří hledají zábavu, ponaučení i insporaci.

Výstava Zahrada Čech 2019

Výstava Zahrada Čech 2019

Letosse koná již 43. ročník podzimního veletrhu Zahrada Čech, který patří mezi největší výstavy svého druhu nejen na Severu Čech je zaměřen na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Letos bude probíhat vše ve velkém stylu!

Raráškův prázdninový víkend v Čejkovicích

Raráškův prázdninový víkend v Čejkovicích

Co by to bylo za prázdniny, kdybychom si neužili zábavu? Pro všechny školou povinné děti, ale i ty, kteří s nostalgií vzpomínají na léta strávená ve školních lavicích, přichystáme víkend plný dobrodružství. Vemte své ratolesti a přijďte do Bylinkového ráje v Čejkovicích.

Ekologické Centrum Veronica Hostětín

Ekologické Centrum Veronica Hostětín

Centrum Veronica Hostětín se věnuje environmentální výchově a vzdělávání především dospělých – během roku organizuje semináře, exkurze, workshopy a školení pro zástupce veřejné správy, nevládních organizací a odborné či laické veřejnosti z oblasti ochrany životního prostředí.

Hospital Kuks - zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks - zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck - 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.

Bylinkový ráj v Čejkovicích

Bylinkový ráj v Čejkovicích

Zážitkové exkurze v moderním závodě na zpracování čajů a koření. Naši průvodci vás provedou provoněnými sklady i výrobními prostorami, kde můžete zhlédnout zrození nálevového čajového sáčku od výkupu bylinek z regionálních ekofarem až po samotnou výrobu v čejkovickém provozu.