Úvod > Aktuality > Jen pro holky a holčičky: tvořivé výlety s čokoládou a marcipánem

Jen pro holky a holčičky: tvořivé výlety s čokoládou a marcipánem

Vydáno 26. ledna 2018 Gurmánská turistika
Také milujete čokoládu a marcipán a mohli byste je mlsat nekonečně dlouho a ve všech podobách? Tak se s námi pojďte podívat tam, kde se dá s čokoládou hrát. Zastavíme se v čokoládových dílnách, muzeích a expozicích a nabídneme vám také přehled chystaných čokoládových festivalů.

Jihočeské marcipánovo-čokoládové hrátky

O marcipánu se říkalo, že má léčivé účinky a dlouho se dal sehnat jedině v lékárnách. To už dávno neplatí a s marcipánem se potkáte celkem běžně: vyrábějí se z něj hlavně ozdobné figurky, květiny a další dekorace na dorty a zákusky. S marcipánem si hráli i v expozici Třeboň v marcipánu a připravili zajímavou expozici o dějinách Třeboně, významných osobnostech a událostech, které se tu odehrály. Kromě prodejny s marcipánovými i čokoládovými suvenýry je součástí expozice i dílnička, kde si práci s marcipánem vyzkoušíte vlastnoručně. A protože expozice Třeboň v marcipánu je prodlouženou rukou Muzea čokolády a marcipánuTáboře, můžete obě místa navštívit v rámci společné vstupenky.

Táboře to funguje podobně jako v Třeboni, v dílně nebudete platit nic navíc, jen spotřebovanou hmotu. Jeden rozdíl tu ale je: třeboňskou dílnu můžete navštívit opakovaně nezávisle na expozici, kdežto táborskou dílnu samostatně navštívit nelze. Obě místa mají otevřeno denně celý rok.
 

Výroba čokolády u Rodasu

Znáte výrobní dílny společnosti Rodas v Šestajovicích u Prahy? Původní výroba svíček se rozrostla do širšího sortimentu a postupně se rozšířil i počet poboček. Všechny nabízejí dětské exkurze, spojené s výrobou svíček, mýdel, pastelek, knoflíků nebo odléváním čokolády. Centrem pořád zůstávají Šestajovice, kde je kromě výrobních dílen rovněž farma se zvířaty k pohlazení, knoflíkárna nebo perníková chaloupka. Další pobočky najdete v Liberci, Olomouci, Písku a Plzni, otevírat se bude zábavný areál poblíž Kutné Hory a pobočka v Ústí nad Labem. Pokud bydlíte v těchto městech nebo poblíž, děti možná svíčkárnu navštívily už při výletu s mateřskou nebo základní školou; pro veřejnost jsou výrobní dílny a podnikové prodejny otevřené o víkendech od 10 do 18 hodin a někde i ve všedních dnech nebo ve čtvrtek a pátek odpoledne, ceny jednotlivých výrobků začínají na 10 Kč.
 

Čokoláda z Krásné Lípy a z Prahy

Přímo z ulice a bez objednání, můžete vstoupit do dílny čokoládovny Mana v Krásné Lípě. Zatímco v místním obchodě můžete sledovat, jak cukráři z tekoucí čokolády s pomocí špachtlí a vařeček vyrábějí krásné bonbony, v dílně s čokoládou sami pracujete. Po několika desítkách minut zábavy si s sebou odnesete například vlastnoručně vyrobené lízátko nebo křupavou dobrotu. Pravou čokoládu, ať už bílou, mléčnou, nebo hořkou, sami nalijete do připravených formiček anebo jen tak volně, na pečicí papír, podle vaší fantazie. Poté ji sami ozdobíte, sami zchladíte, sami zabalíte a samozřejmě i sami sníte či někomu darujete. Otevřeno je denně od 9 do 17 hodin a vstup do dílny je zdarma.

Všechno o čokoládě se dozvíte v Praze na Starém Městě, v Muzeu čokolády Choco-Story. Na vlastní oči tu uvidíte výrobu pralinek a můžete i mlsat. Ti, kteří tudy prošli před vámi, doporučují připlatit si za workshop, kde si práci s čokoládou můžete vyzkoušet a vyrobené vzorky si sebou odnést domů. Jednotlivci se nemusí objednávat předem, workshopy probíhají celý den a trvají přibližně 15 minut. Muzeum je otevřené celoročně a denně.
 

Zimní měsíce: čas čokoládových festivalů

Milovníci čokolády a sladkostí všeho druhu doporučují: vyzkoušejte některý z čokoládových festivalů. Pořádá je agentura ChrisFromParis a užijete si na nich čokoládové workshopy, sladké degustace, výstavy o historii cukrovinek i vaření s čokoládou, k dispozici bývají stánky s mnoha dobrotami. Nejbližší akce se chystá od 26. do 28.1., kdy se koná Čokoládový festival ve Zlíně, pak od 9. do 11.2. vypukne Čokoládový festival v Teplicích a od 16. do 18.2. se zastaví Čokoládový festival v Olomouci. V březnu vás pak čekají Čokoládové festivaly v Havlíčkově Brodě, v obchodním centru Olympia v Plzni a nakonec v Českých Budějovicích.
 
Čokoládovna a kavárna Minach - místo s jedinečnou čokoládou v Brně

Čokoládovna a kavárna Minach - místo s jedinečnou čokoládou v Brně

Čokoládovna Minach byla otevřena v roce 2005, jako první svého druhu a nachází se v prostorách památkově chráněné Alpha passage v centru Brna na Poštovské ulici.

Čokolaterie Třebenice - zážitek pro skutečné gurmány

Čokolaterie Třebenice - zážitek pro skutečné gurmány

O Čokolaterii je známo, že dopřává skutečný čokoládový zážitek všem gurmánům, kteří do Třebenic zavítají. Nachází se na Paříkově náměstí a její hlavní nabídkou jsou čokoládové speciality od schocolatierky Lucie Glaister a gurmánské druhy skutečných čokolád.

Čokolatérie u Karolíny

Čokolatérie u Karolíny

Rodinná Čokolatérie U Karolíny, která se specializuje na vlastní, ručně vyráběnou čokoládu, dezerty a pralinky.

Muzeum čokolády - Čokoládový dům v Praze

Muzeum čokolády - Čokoládový dům v Praze

Muzeum čokolády a galerie čokoládových obrazů jsou uzavřené z důvodu rekonstrukce do odvolání.

Muzeum čokolády a čokoládovny Lidka v Kutné Hoře

Muzeum čokolády a čokoládovny Lidka v Kutné Hoře

Věděli jste, že v Kutné Hoře byla jedna z nejlepších čokoládoven v Evropě, čokoládovna Lidka? A že si na jejích výrobcích pochutnávaly nejen statisíce dětí po celém světě, ale i švédská královna či T. G. Masaryk? Přijďte objevit tajemství kutnohorské čokoládové historie na vlastní chuťové pohárky!

Erhartova cukrárna na Letné

Erhartova cukrárna na Letné

Dlouholetou tradicí, vlastní výrobnou a hlavně vynikající kvalitou se může pochlubit Erhartova cukrárna na Letné v Praze 7. Erhartovy laskominy se vyrábějí podle původních receptur českých, ale i německých, rakouských, francouzských a italských mistrů cukrářů.

Velkolosinské pralinky - ručně vyrobený originál z dílny Jany Kašparové

Velkolosinské pralinky - ručně vyrobený originál z dílny Jany Kašparové

Velké Losiny už v současnosti nelákají jen zámkem, lázněmi nebo proslulou ruční papírnou. Lidé se tu zastavují v jedinečné cukrárně, která láká zejména pravými Velkolosinskými pralinkami, které vznikají přímo v centru obce v dílně Jany Kašparové.

Zámecká čokoládovna Chocolaterie Chapeau ve Vizovicích

Zámecká čokoládovna Chocolaterie Chapeau ve Vizovicích

Ochutnejte vynikající čokoládové speciality v Zámecké čokoládovně ve Vizovicích. Kromě čokoládových pralinek a figurek chuťovým buňkám zalahodí také horká čokoláda různých příchutí, výborná káva nebo originální poháry.

Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře

Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře

Muzeum je v historickém centru města ve třech spojených gotických domech s renesanční fasádou. Expozice je zčásti věnována čokoládě a jejímu zpracování, zčásti marcipánu.

Třeboň v marcipánu - galerie, čokolaterie a dílna

Třeboň v marcipánu - galerie, čokolaterie a dílna

Pojďte se podívat na dějiny města Třeboně jako na dlani.

Čokoládový festival v Českých Budějovicích

Čokoládový festival v Českých Budějovicích

Na Čokoládový Festival 2019 se můžete vydat do Českých Budějovic, a to od 22. do 24. února. Akce je jedinečnou událostí pro všechny milovníky čokolády a cukrovinek, kteří mají chuť se pobavit a skvěle si pochutnat.

Cukrárna Myšák v Praze

Cukrárna Myšák v Praze

Vyhlášená cukrárna jejíž historie spadá do začátku minulého století se nachází v centru Prahy. Zde pod rukama mistrů cukrářů vznikají i mimo klasických a věhlasných myšákovských receptur originály jako: Mascarpone dort, Karamelový dort Myšák nebo Azték.

Chocolaterie Kamila

Chocolaterie Kamila

Pokud milujete čokoládu bude pro vás výlet do Jihlavy opravdovým požitkem. V podnikové prodejně chocolaterie Kamila můžete snadno podlehnout nugátovým mořským plodům, blanšírovanému lískovému oříšku v hořké čokoládě, americké švestce s náplní z vlašských ořechů nebo kokosu či absintu v čokoládě.

Čokoládovna Troubelice

Čokoládovna Troubelice

Rodinná výrobna pravé čokolády na Hané – Čokoládovna Troubelice se nachází v Troubelicích na Moravě v areálu bývalého statku, který byl zrekonstruován v původním „duchu“. Z bývalé hospodářské budovy je dnes výrobna čokolády, balírna a sklad.

Muzeum čokolády Choco-Story, ChocoTopia

Muzeum čokolády Choco-Story, ChocoTopia

Vše, co jste si kdy přáli vědět o čokoládě. V muzeu se ponoříte do vzrušujícího světa čokolády a za pomoci všech smyslů se vydáte na cestu časem. Seznámíte se s neuvěřitelnou historií čokolády, která sahá hluboko do dějin lidstva. Věděli jste, že je spojena s krví, násilím a snobstvím?

Čokoládový festival v Turnově

Čokoládový festival v Turnově

Agentura ChrisEvents vás srdečně zve do Turnova u na Čokoládový festival, který se bude konat v termínu od 22. do 24. března v Domě kultury.

Čokoládovna Rodas v Šestajovicích u Prahy

Čokoládovna Rodas v Šestajovicích u Prahy

Čokoládovna Rodas v Šestajovicích u Prahy nabízí odlévání a zdobení nebo malování belgické čokolády. Čokoládu můžete odlévat mléčnou nebo bílou a zdobit je, nebo malovat.

Čokoládový festival v Plzni 2019

Čokoládový festival v Plzni 2019

Čokoládový veletrh je jedinečnou událostí pro všechny milovníky čokolády a cukrovinek, kteří mají chuť se pobavit, skvěle si pochutnat a případně se i přiučit vaření s čokoládou. Přijeďte od pátku 15. do neděle 17. března do Olympie v Plzni.