Úvod > Aktuality > Jednorožci, zmije i drogy: objevte působivou krásu barokních lékáren
Zážitky

Jednorožci, zmije i drogy: objevte působivou krásu barokních lékáren

Poslechněte si audio verzi článku
Vlčí játra, dračí krev, španělské mušky anebo zmijí páteř: právě takové skvosty kdysi nabízely barokní lékárny. Mají zvláštní atmosféru a při pohledu na ozdobně vyřezávané regály plné porcelánových dóz a cínových nádob si budete připadat spíš jako v dílnách dávných alchymistů. A dokonce v nich objevíte i roh bájného jednorožce. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy a navštivte zajímavé expozice.

Lékárna U Bílého jednorožce v Klatovech

Barokní lékárna KlatovyHistorická barokní lékárna U Bílého jednorožce na náměstí v Klatovech nemá pohádkové zvíře jen v názvu, roh jednorožce patřil ke zdejším reklamním lákadlům už před stovkami let. I když vlastně šlo o omyl: takzvaný roh jednorožce, který na vlastní oči uvidíte v hlavní místnosti, nepochází z pohádkového zvířete, ale z narvala, kytovce žijícího v mořích kolem severního polárního kruhu. Pro Klatovy v 17. století to ovšem bylo totéž, jako by skutečně šlo o jednorožce. Jezuitská barokní lékárna byla v provozu už roku 1639 a zdá se téměř neuvěřitelné, že v téměř nezměněné podobě sloužila až do roku 1966, kdy byla prohlášena za památku.

Dnes o ni pečuje klatovské Vlastivědné muzeum, v sezoně má běžně otevřeno denně kromě pondělí a při prohlídce uvidíte úplné a kompletní zařízení bývalé apatyky, doplněné dalšími kousky z historických lékáren v Plasích, Plánici a Sušici. Je tu například pec na sušení bylin, váhy, mísicí a třecí stroj, nádoby na pijavice a další dobové vybavení. Nechybí ani legendární roh jednorožce alias zub; jde totiž o protažený levý špičák narvalovy horní čelisti. Původně býval nad vchodem a hrdě mířil směrem do náměstí, zatímco pracovní stůl lékárníka střežil – a dodnes střeží – dřevěný archanděl Gabriel s mečem; tím odhání ďábla, symbol strastí a nemocí. O jarních prázdninách (od 5. února do 15. března) budou probíhat ve všední dny od 14 hodin mimořádné prohlídky
 

Další jezuitské lékárny

Jezuité zřídili nejvíc lékáren v českých zemích: již v 16. století byly apatyky součástí řádových domů v Praze, Olomouci, Brně i v Jindřichově Hradci, v 17. století pořídili lékárnu v Kroměříži, v Telči a v Opavě, v dalším století ve Znojmě a Jihlavě. Klatovská lékárna vznikla společně s lékárnami v Březnici, Chomutově, Jičíně, Kutné Hoře, Litoměřicích či Hradci Králové.

Barokní interiéry jezuitských oficín se dochovaly také v muzeu v Českém Krumlově a v lékárně U Zlaté koruny v Uherském Hradišti; ta slouží původnímu účelu již téměř čtyři staletí.
 

Klášterní barokní lékárny: Brno, Kuks a Letovice

Lékárny fungovaly například také v klášterech cisterciáků ve Vyšším Brodě a na Velehradě, v klášteře premonstrátůTeplé, v klášteře alžbětinek v Předklášteří u Tišnova či v Brně.

Původní, pozdně barokní mobiliář lékárny alžbětinek se skleněným, fajánsovým, dřevěným i cínovým nádobím, tárou, recepturním stolem, který sloužil ke konečné přípravě léčiv, a stovkami dalších předmětů je k vidění opět v Muzeu města Brna na hradě Špilberk.

Muzeum mělo lékarnu původně mělo umístěno v prostorách současné pokladny a Špilberkshopu na malém nádvoří hradu a muselo ji uzavřít na počátku roku 2022. Od ledna 2024 je lékarná opět k vidění, je součástí expozice Brno na Špilberku, kde má důstojný a klimaticky odpovídající prostor.

Lékárny vznikaly také v nemocnicích zdravotnicky zaměřeného řádu milosrdných bratří; ty díky veřejně prospěšné činnosti přežily bez úhony josefínské reformy a dnes opět působí v Praze, Letovicích, Brně, Prostějově a Vizovicích. Památníkem jejich práce je barokní lékárna v Kuksu, nyní součást expozice Českého farmaceutického muzea.

Nádhernou obnovenou barokní lékárnu si prohlédnete v nemocnici Milosrdných bratříLetovicích, která se nachází v areálu kláštera. Lékárna vypisuje termíny pravidelných prohlídek na jaře. Další barokní lékárna z kláštera milosrdných bratří našla domov v Městském muzeu v Novém Městě nad Metují. V provozu byla od roku 1750 přibližně do poloviny 20. století; dřevěné lékovky jsou pečlivě označené znakem ve tvaru granátového jablka, symbolem řádu.
 

Další historické lékárny najdete v muzeích

Když při toulkách Jindřichovým Hradcem zamíříte do Muzea Jindřichohradecka, můžete si prohlédnout lékárnu U Panny Marie Pomocné. V jednom z domů na hlavním náměstí existovala již v 17. století, ale místo baroka nabízí klasicistní styl: dochovaná souprava lékárenského nábytku totiž vznikla až na přelomu 18. a 19. století. Za povšimnutí stojí zásuvky, opatřené nejen latinskými nápisy, ale také půvabnými malbami krajinek.

Jestliže se v Polné na Vysočině zastavíte v Městském muzeu na hradě a zámku, prohlídková trasa věnovaná starým řemeslům vás zavede do lapidária v hradním sklepení, do barokní lékárny U Černého orla a kupeckého krámu. Nejnovější z historických lékáren je k vidění v Městském muzeuŽamberku: novogotickou lékárnu vyrobila v 90. letech 19. století vídeňská firma pro místního lékárníka Eduarda Erxlébena. 


Kouzlo starých lékáren

  • České lékárnictví má dlouhou historii, ovšem starší lékárny než barokní u nás nenajdete. Ty nejstarší v klášterech vzaly za své při husitské revoluci a následných válkách, další ranou pro ně byla třicetiletá válka.
  • Jezuitské lékárny nenabízely jen vlčí játra a zmijí páteře, ty dnes slouží spíš pro pobavení návštěvníků. Vyráběly a prodávaly například „jezuitský prášek“ aneb pulvis corticis chinae, prášek z chininové kůry, anebo „jezuitský čaj“, který obsahoval listy merlíku. Obě drogy dovezli jezuité z Ameriky.
  • České farmaceutické muzeum v KuksuUchvátila vás farmacie a výroba léků? Pak za bližší prozkoumání stojí České farmaceutické muzeum v Kuksu, kde zdaleka není k vidění jen expozice věnovaná vývoji lékárenství. Kromě původní apatyky kláštera milosrdných bratří v Kuksu z roku 1743 tu uvidíte mobiliář pražské Dittrichovy lékárny z Nerudovy ulice (1821) a funkcionalistický mobiliář Nové lékárny z Berouna (1937), hlavně si ale prohlédnete expozici Z apatyky do fabriky. Ta jako jediná svého druhu v Česku mapuje způsoby výroby léků od prastarých lékáren až po velkovýrobu léků v továrnách. Sami si vyzkoušíte například přípravu léků ve třecích miskách nebo ruční výrobu pilulek.
Hrad a zámek Polná – od gotiky k renesanci

Hrad a zámek Polná – od gotiky k renesanci

V Polné se snoubí hrad a zámek do jednoho celku. Postaven kolem roku 1320 na ostrohu nad soutokem říčky Šlapanky a Ochozského potoka. V jádru se tyčila mohutná válcová věž, což dokládá nejstarší obraz Polné – veduta Georgie Houfnagla z roku 1617.

Historická barokní lékárna v Letovicích

Historická barokní lékárna v Letovicích

Klášter Milosrdných bratří se řadí společně s farním kostelem sv. Prokopa a zámkem mezi nejvýznamnější letovické památky. Prohlídka s průvodcem zahrnuje výklad o historii a vzniku kláštera a návštěvu unikátní zrestaurované barokní lékárny, která se nachází v areálu kláštera.

Regionální muzeum v Českém Krumlově

Regionální muzeum v Českém Krumlově

Bohaté archeologické, umělecké, řemeslné, etnografické a umělecko-průmyslové sbírky dokumentují historii města Českého Krumlova.

Lékárna U Bílého jednorožce v Klatovech

Lékárna U Bílého jednorožce v Klatovech

Barokní lékárna U Bílého jednorožce je jednou z mála památek tohoto druhu v Evropě. Podává věrný obraz práce apatykáře i prostředí lékárny z 18. století. Při návštěvě této unikátní památky uvidíte ukázky zbytků původních léčiv, starých lékárenských nástrojů i léčebných metod.

Barokní lékárna na Špilberku

Barokní lékárna na Špilberku

Původní, pozdně barokní mobiliář lékárny z kláštera brněnských alžbětinek uvidíte v expozici Muzea města Brna na Špilberku.

Cestovatelské novinky roku 2024: kde si užijete nové expozice, muzea, vyhlídky a atrakce

Cestovatelské novinky roku 2024: kde si užijete nové expozice, muzea, vyhlídky a atrakce

Rok 2024 opět bude plný novinek. Na Kudy z nudy vám prozradíme, co se kde chystá, staví a opravuje, kde už mají skoro hotovo a kde se teprve finišuje, a kam by si měli naplánovat výlet milovníci historických památek, galerií, cyklistiky či koupání. Z očekávaných novinek roku 2024 si vybere každý z vás – a samozřejmě nezapomínáme ani na nové rozhledny, nápady pro rodiny s dětmi a kuriozity!

Věda a historie není nuda: domovní znamení staré Prahy

Věda a historie není nuda: domovní znamení staré Prahy

Až budete procházet historické centrum Prahy, zvedněte pohled z rušných ulic a podívejte se nad portály starobylých domů. Malebná znamení, která dnes vnímáme jen jako dekorativní prvek v architektuře, kdysi lidem sloužila v každodenním životě. O čem domovní znamení v Praze vypovídají, jaký mají smysl a která přežila až do dnešních časů?

Dům U Červené lišky na Starém Městě

Dům U Červené lišky na Starém Městě

Původně románský, později goticky upravený dům, získal dnešní raně barokní podobu kolem roku 1700. Autorství je připisováno architektu a malíři Jeanu Baptiste Matheyovi. Další úpravy domu proběhly v 19. a 20. století.

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat, Měnínskou bránu či Arnoldovu vilu.

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Výlet po zajímavých místech východních Čech: Ctnosti a neřesti potkáte na Kuksu

Výlet po zajímavých místech východních Čech: Ctnosti a neřesti potkáte na Kuksu

Výlet začínající v Hradci Králové, městě s dlouhou vojenskou historií vás zavede do nikdy nepoužité pevnosti Josefov i k barokní perle východních Čech, hospitalu Kuksu s unikátními alegoriemi soch cností a neřestí. Nakonec objevíte Braunův lesní Betlém.

Za zážitky do Klatov: poznejte klatovské mumie, barokní lékárnu a Černou věž

Za zážitky do Klatov: poznejte klatovské mumie, barokní lékárnu a Černou věž

Míříte na Šumavu? Zastavte se v bráně Šumavy v Klatovech a nechte do své duše vtisknout hluboké zážitky z návštěvy Klatovských katakomb či historicky unikátní barokní lékárny a pavilonu skla PASK. Zveme vás na procházku historickým centrem, na jehož nevelkém prostoru je nevídaně mnoho památek a architektonických skvostů.

Muzeum Jindřichohradecka – Krýzovy jesličky, Ema Destinnová a další expozice

Muzeum Jindřichohradecka – Krýzovy jesličky, Ema Destinnová a další expozice

Muzeum představuje více než 100 tisíc sbírkových předmětů mimořádné historické, umělecké a dokumentační hodnoty. K nejnavštěvovanějším expozicím zcela jistě patří Krýzovy jesličky. Tento největší lidový mechanický betlém na světě je zapsán v Guinnessově knize rekordů.

Barokní lékárna U Zlaté koruny v Uherském Hradišti

Barokní lékárna U Zlaté koruny v Uherském Hradišti

Barokní lékárna U Zlaté koruny slouží svému účelu již od konce 17. století a její vnější i vnitřní výzdoba ji řadí mezi nejkrásnější budovy ve městě.

 Lékárna U Černého orla ve Vidnavě

Lékárna U Černého orla ve Vidnavě

Lékárna se nachází v přízemí novorenesančního domu z pol. 19. století na náměstí Míru ve Vidnavě.

Klášter milosrdných bratří s kostelem sv. Václava Letovice

Klášter milosrdných bratří s kostelem sv. Václava Letovice

Barokní klášter se špitálem byl postaven v letech 1751-84. Jedná se o čtyřkřídlý areál kolem čtvercového dvora, severní stranu tvoří obdélný orientovaný kostel sv. Václava. Součástí areálu dochovaná barokní lékárna. Dnes slouží jako noviciát řádu a léčebna.

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.

České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum je střediskem Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. V prostorách Hospitálu Kuks provozuje dvě stálé expozice k dějinám české farmacie.

Muzeum české lékárny a kavárna U Zlatého lva v Hradci Králové

Muzeum české lékárny a kavárna U Zlatého lva v Hradci Králové

Lékárna U Zlatého lva byla vybudována v roce 1992 a otevřena 1.3.1993 jako první soukromá lékárna v Hradci Králové a 12. soukromá lékárna v České republice v domě z 12. století na Velkém náměstí.

#světovéČesko a bylinkářství: voňavé farmy, květnaté louky, bylinkové zahrady a čajové plantáže

#světovéČesko a bylinkářství: voňavé farmy, květnaté louky, bylinkové zahrady a čajové plantáže

Že čarovné bylinky na bolístky všeho druhu, nachlazení nebo dobrou náladu patří jen do pohádek? Kdepak, tradice bylinkářství jsou živé i dnes. Víme o celé řadě míst, kde se bylinkaří moderně, s ohledy a respektem ke krajině a životnímu prostředí. Vydejte se s portálem Kudy z nudy do voňavého světa bylin, čajů a koření, do květnatých luk a bylinkových zahrad, a užijte si skvělé výletní cíle, které do vašeho života přinesou zdraví, pohodu i radost.

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum je národní kulturní památkou, symbolem Univerzity Karlovy. Od 14. století se zde nacházelo sídlo nejstaršího domu pražské univerzity – Karlovy neboli Veliké koleje (Collegium Caroli), kterou založil Karel IV. pro dvanáct mistrů pražského vysokého učení.

Dům U Zlatého hada

Dům U Zlatého hada

Nárožní dům U zlatého hada vznikl na dvou středověkých stavebních parcelách spojených v roce 1419. Z doložených historických spisů zde býval proslulý šenk. Domovní znamení dům obdržel až v 18. století, kdy v něm byla lékárna.

Adamova lékárna na Václavském náměstí v Praze

Adamova lékárna na Václavském náměstí v Praze

Historická pražská lékárna se nachází v pětipatrovém domě, který byl postaven na místě starší stavby v letech 1911 až 12. Autorem návrhu byl architekt Matěj Blecha. V interiéru lékárny se kromě řady původních detailů dochovaly i původní regály.

Fragnerova lékárna U Černého orla na Malostranském náměstí

Fragnerova lékárna U Černého orla na Malostranském náměstí

Na rohu Zámecké a Nerudovy ulice stojí domy č.p.203 a 205, s nimi je spojena dlouhá historie Fragnerovy lékárny u Černého orla. Lékárna slouží svému účelu od 15. století dodnes.

Další aktuality

Česko ve filmu: Prázdniny s Broučkem pro všechny milovníky karavaningu

Film Prázdniny s Broučkem si zamilují všichni ti, kdo vyráží na výlety a dovolené ve svém milovaném karavanu. Právě jeden takový červený veteránský dědeček vyrobený v roce 1972 se objeví na plátnech kin – jmenuje se Brouček a je to hlavní hrdina filmu, který vypráví o pořádném dobrodružství obytňákem! V hlavních rolích se objeví i Bára Poláková, Lukáš Příkazký, Barbora Dragounová a František Sládek.
Zážitky

Česko mezi řádky: Homér, Vergilius a záhadný Trojský kůň

Bouzov neproslavil jen pohádkový hrad, ale také obrovský válečný stroj v Historickém areálu zábavy. Takhle nějak mohl vypadat slavný Trojský kůň, kterého prý 24. dubna 1184 před naším letopočtem Trojané vtáhli do svého města. Netušili, že se v jeho útrobách schovávají bojovní Řekové vedení Odysseem, kteří pak starověké město na pobřeží dnešního severozápadního Turecka totálně zničili.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Brněnské dostihy 2024, Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves, Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Veveří – Eichhorn 1945 . Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (20.4. – 21.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Rekonstrukce husitské bitvy v Hořicích, Setkání amerických automobilových veteránů na Sychrově , Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, VeteránTechna na brněnském výstavišti, Veveří – Eichhorn 1945 . Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Cestujte jako Gulliver: proměňte se v obry a projděte se miniaturními světy!

Vydejte se na cesty podobně jako slavný Gulliver! Nemusíte se ale plavit po jižních mořích a hledat maličké obyvatele Liliputu, stačí se vypravit do Mariánských Lázní, Bystřice nad Pernštejnem nebo do České Kamenice. Právě tam totiž objevíte velmi zajímavé areály plné miniaturních staveb, aut, vláčků a lodí.
Zážitky

Zábava venku s dětmi: tipy na dětská hřiště zdarma

Kam vytáhnou děti na výlet, aby byly chvíli na čerstvém vzduchu a zároveň se trochu pobavily? Vyzkoušejte některé z našich tipů na dětská hřiště! Jsou dostupná zdarma, uprostřed měst, parků nebo lesoparků a nabízejí vyžití na prolézačkách, skluzavkách a malých lezeckých sítích. Takže, kam se s dětmi vypravite?
Zážitky

Za méně peněz víc muziky aneb kde s jedním vstupným uvidíte víc?

Vzpomínáte na profesora Zelí z povídky Miloslava Šimka a Jiřího Grossmana Exkurze do zoo a jeho vychytralou poznámku „Nechci slevu zadarmo“? Okřídlenou větou jsme se na portálu Kudy z nudy nechali vést při mapování míst, kde vám nabídnou nejrůznější zvýhodněné vstupenky.
Zážitky

Česko ve filmu: Zlatovláska – nová i původní: která místa, z nejoblíbenější české pohádky znáte?

Zlatovláska patří mezi nejoblíbenější české pohádky v knižní i filmové podobě. Starší verze Zlatovlásky s Petrem Štěpánkem a Jorgou Kotrbovou se natáčela v roce 1973, na začátku roku 2025 pak vstoupí do kin nová Zlatovláska. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kdo se objeví v hlavních rolích a kde se klasická pohádka natáčela?
Zážitky