Úvod > Aktuality > Jednadvacet tipů na zajímavé i zábavné Svatováclavské výlety

Jednadvacet tipů na zajímavé i zábavné Svatováclavské výlety

Vydáno 27. září 2018 Kultura
Pro poslední víkend v září nabízí portál Kudy z nudy celou řadu výstav, slavností, koncertů, festivalů a dalších aktivit. Některé z nich nesou v názvu slovo „Svatováclavské“ a připomínají tak státní svátek 28. září, den české státnosti a svátek sv. Václava, českého knížete a patrona Čech a Moravy. Svatováclavské slavnosti mají různý ráz, od mší a poutí přes zajímavé prohlídky a společné vyjížďky historických automobilů, motorek a kol až po vinobraní a rozverné slavnosti pro dospělé i pro děti. Kterou z akcí si vyberete právě vy?

Poutě a mše na Václavovu počest

Na svatého Václava se bude vzpomínat zejména při slavnostních mších. Ta nejznámější, Národní Svatováclavská pouť, se tradičně odehrává ve Staré Boleslavi, kde právě 28. září roku 935 na místě dnešní baziliky sv. Václava kníže zemřel rukou svého bratra Boleslava.

Za jeden ze symbolů české státnosti bývá považováno i hradiště Budeč na návrší nad obcí Zákolany ve středních Čechách, kde Sládečkovo Vlastivědné muzeumKladna nabízí prohlídky rotundy sv. Petra a Pavla, nejstarší stojící stavby v Česku, a blízkého raně středověkého hradiště. Na Budči se každoročně pořádají dvě poutě se mší svatou, v červnu a v září. Letos se zde konají 28. září tradiční Svatováclavské slavnosti s řemeslnými dílnami, divadly, slavnostním průvodem, šermíři a komentovanými prohlídkami rotundy.
 

Svatý Václav – patron vinařů

Nejstarší vinici v Čechách, kde podle legendy pečoval o révu vinnou sám sv. Václav, musíte hledat na slunné jižní straně vrchu Cecemín poblíž obce Dřísy. Podobnou pověstí se pyšní také Svatováclavská vinicePraze. Svah na východním konci Pražského hradu si prý pro pěstování révy vybral na počátku 10. století sám kníže Václav a po svém zakladateli také nese jméno. V pátek 28. září se na Svatováclavské vinici pořádá již tradiční Svatováclavské vinobraní. Vychutnáte si zdejší vína i neopakovatelný výhled na historické jádro Prahy. Svatováclavské vinobraní chystají také v Kadani, kam jste zváni už v sobotu 29. září.
 

Z Václavského náměstí na Václavku

Po jednom z nejslavnějších českých světců je pojmenována celá řada míst; v Praze můžete navštívit Václavské náměstíMyslbekovým jezdeckým pomníkem sv. Václava, vtipálkům a žertéřům by neměla uniknout originální socha výtvarníka Davida Černého, parodie na slavnou jezdeckou sochu, v pasáži Lucerna. Ke svatováclavským oslavám se připojil i zámek Konopiště, který zve všechny zájemce na pátek 28. září na prohlídky věže Václavky a děti i seniory zdarma na prohlídku zámeckých interiérů.
 

Svatováclavské vyjížďky na rychlých kolech

Máte rádi historická auta a motocykly, anebo dokonce nějakého veterána vlastníte? Pak se vydejte na některou ze Svatováclavských vyjížděk. Do Plzně se můžete vypravit na tradiční sraz motorkářů na nádvoří Plzeňského Prazdroje, motorky zde budou 28. 9. od 9:00 do 14:00 hodin.

Na Svatováclavskou jízdu se v pátek 28. 9. chystají také v Mladé Boleslavi. Dopoledne bude městem projíždět několik desítek nablýskaných automobilových veteránů; prohlédnout si je můžete před startem na Komenského náměstí. Akci doprovází vystoupení mažoretek, koncerty, velocipedisté na obřích historických kolech, atrakce pro děti a další program na Městském stadionu, kde bude cíl této populární jízdy.
 

…a další slavnosti

Cílem zajímavých svatováclavských výletů s dětmi mohou být velké městské slavnosti anebo některý hrad, zámek či skanzen, kde jsou připraveny oslavy se vším všudy – s šermíři, divadly, atrakcemi, řemeslnými jarmarky, výtvarnými dílnami a spoustou dobrot. V pátek 28. září začínají Břeclavské svatováclavské slavnosti a v pátek i sobotu 28. a 29. září nevšední podívanou nabídnou Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře.

Oslava dobrého jídla a pití, divadelní kousky a koncerty k svátku sv. Václava - patrona české země, to jsou Svatováclavské slavnosti v Českém Krumlově, které budou probíhat od čtvrtka 27. až do neděle 30. září 2018.
 

Den otevřených dveří Ministerstva kultury

MMRV pátek 28. září 2018 se pro vás otevřou brány Ministerstva kultury v malostranském Nostickém paláci (Maltézské náměstí 1, Praha 1), a to v době od 10 do 17 hodin.

Uvidíte reprezentační sály, pracovnu ministra, Kapli na Nebevzetí Pany Marie, obrazárnu i nostickou knihovnu. V přízemí na vás budou čekat příspěvkové organizace se svým programem, který zpestří hudba různých žánrů.
Svatováclavské vinobraní v Kadani 2019

Svatováclavské vinobraní v Kadani 2019

Celodenní program se odehrává v areálu Františkánského kláštera. Návštěvníci mohou sledovat průběh a zpracování hroznů - mletí, odzrnění, rmutování a lisování a mohou ochutnat letošní burčák, čerstvý vinný mošt a víno.

Budeč u Zákolan – rotunda Petra a Pavla

Budeč u Zákolan – rotunda Petra a Pavla

Dodnes funkční rotunda Petra a Pavla, která na kopci u Zákolan stojí již 1100 let, pamatuje mladá knížata Václava a jeho bratra Boleslava, kteří se zde učili psát. Jedná se o vůbec nejstarší dochovanou stavbu v celých Čechách.

Jezdecký pomník sv. Václava na Václavském náměstí

Jezdecký pomník sv. Václava na Václavském náměstí

Známý pomník sv. Václava stojící v horní části Václavského náměstí v Praze, vytvořil sochař Josef Václav Myslbek (1844-1922), který na něm pracoval více než třicet let.

Svatováclavská vinice v Dřísech - nejstarší vinice v Čechách

Svatováclavská vinice v Dřísech - nejstarší vinice v Čechách

V blízkosti obce Dřísy byla dle dochovaných zpráv založena, na slunné jižní straně vrchu Cecemín, první vinice v Čechách. Hospodařilo se na ní již v samotných počátcích vlády prvních Přemyslovců a podle ledegendy na ní pracoval i sám svatý Václav.

Dub svatého Václava ve Stochově

Dub svatého Václava ve Stochově

Stochov je město rozkládající se nedaleko Nového Strašecí. Podle pověsti se zde roku 903 narodil Svatý Václav. Jeho babička Svatá Ludmila zasadila v místech jeho narození dub, který ve městě roste dodnes a patří k nejstarším stromům v České republice.

Svatováclavský hudební festival Moravskoslezského kraje

Svatováclavský hudební festival Moravskoslezského kraje

Hudební svátek Moravskoslezského kraje, zaměřený na duchovní hudbu, se bude letos konat opět od 3. září do 28. září v 18 městech a obcích Moravskoslezského kraje. 16. ročník.

Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře (2)

Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře

Již tradiční kutnohorská kulturní akce nabízí každoročně v měsíci září zajímavý program pro děti i dospělé. Letos se koná již 26. ročník.

Svatováclavské vinobraní na Pražském hradě

Svatováclavské vinobraní na Pražském hradě

Areál Svatováclavské vinice a Villa Richter bude letos 28. září hostit už 12. ročník tradičního Svatováclavského vinobraní. K ochutnání budou vzorky významných českých a moravských vinařství a nebude chybět ani burčák, hudba a spousta jídla.

Bazilika sv. Václava ve Staré Boleslavi

Bazilika sv. Václava ve Staré Boleslavi

Románská bazilika sv. Václava s kryptou sv. Kosmy a Damiána je postavena na místě, kde byl podle tradice roku 935 zavražděn a po tři roky pohřben sv. Václav. Založil ji spolu s místní kolegiátní kapitulou po roce 1039 kníže Břetislav I. a vysvěcena byla roku 1046.