Úvod > Aktuality > Kalendář 2024: Jarní vojenské akce – slavnosti svobody, Bahna i historické bitvy
Památky

Kalendář 2024: Jarní vojenské akce – slavnosti svobody, Bahna i historické bitvy

Lákají vás vojenské akce a historické bitvy? Nebo přemýšlíte, kam se vypravit na oslavy konce druhé světové války? Máme pro vás několik tipů na jarní měsíce roku 2024, kdy se chystá opravdu mnoho zajímavého. A navíc Česko procestujete od východu až na západ!

Únor: Den otevřených dveří v bunkru Horákov

areál bunkrNenechte si ujít Den otevřených dveří v areálu VZA Bunkr Mokrá Horákov, který se bude konat v sobotu 24. února 2024. Čeká vás zážitková střelba od společnosti American Liberator, jízdy vojenskou technikou pod dozorem zkušených profesionálů a prohlídky bunkru včetně ukázky celého areálu. Veřejný zábavní areál Bunkr se nachází v místech bývalé raketové základny v obci Mokrá-Horákov, jejíž stavba započala v roce 1978. Primárním úkolem raketové základny bylo zajištění vzdušné obrany města Brna, ve kterém se nacházely v té době strategické továrny a závody včetně proslulé brněnské Zbrojovky. Přísně tajnou raketovou základnu o rozloze 6,7 ha se čtyřmi odpališti obsluhovalo cca 79 vojáků. Během roku se zde konají vojensko-zábavní akce, kdy si můžete vyzkoušet střelbu a prohlédnout si i "tajný" bunkru a celý areál.


Březen: historie u Jankova a Sudoměře

Během března se strhnou hned dvě historické bitvy z dávných časů – první z nich bude nelítostná nejkrvavější bitva 30leté války, a to bitva u Jankova, která se na Benešovsku odehrála 6. března 1645. Akce začne v Jankově a následovat bude program u památníku bitvy. Od 15:00 hodin se přihlížející mohou těšit na bitevní ukázku. Bitvy se pravidelně účastní spolky vojenské historie z ČR i zahraničí. Po celou dobu programu bude možné zakoupit si přímo na bojišti občerstvení, včetně teplých nápojů a další drobnosti – knihy, dětské hračky apod. Od 20:00 se bude konat v sále u hospody v Jankově oblíbený ples.

bítva u sudoměřeUž 604 let letos uplyne od slavné bitvy u Sudoměře, jedné z nejslavnějších bitev našich dějin. V sobotu 23. března k rybníkům Markovec a Škaredý přitáhnou s vozy husité, pronásledováni křižáky ze Strakonic a železnými pány z Písku. Diváci uvidí strhující příběh, kdy Jan Žižka s hrstkou husitů slavně zvítězí nad jízdou křížovníků a katolických pánů. Rekonstrukce začínají od 14:00 a od 16:00 hodin. V 10:00 bude zahájení a v 13:00 pietní akt u památníku Jana Žižky. V bitvě se můžete těšit krom husitských vozů také na více než 200 bojujících a obrněné jezdce. Po celý den bude probíhat zajímavý program. Uvidíte dobového tábora a tržiště, souboje šermířů, rytíře na koních, krásné tanečnice i sokolníka. Zahraje i historická kapela. Budou také hry pro děti jako střelby ku ptáku, boj na kládě a dřevěný klikotoč.
 

Duben: Libušínský festival historie

Libušínský festival historieV údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše se pořádá už 31. ročník největšího středověkého festivalu u nás. Setkání 2000 šermířů od nás i zahraničí, zakončené mohutnou bitvou Libušín, nabízí vynikající způsob strávení sobotního odpoledne pro zájemce o historii a rodiny s dětmi. Těšit se můžete na jezdecké turnaje, komentované prohlídky historického vojenského ležení, ukázku středověkého rugby, nebude chybět ani oblíbená dětská bitva nebo bohaté dobové tržiště s živou hudbou. Kromě českých bojovníků bude možné na bitevním poli vidět šermíře ze Slovenska, Polska, Německa, Rakouska, Maďarska nebo Chorvatska.
 

Květen: Slavnosti svobody v Plzni a okolí i Valdštejn v Jičíně

Od roku 1990 se Plzeň při každoročních Slavnostech svobody pomyslně vrací do května roku 1945 a připomíná si osvobození Československa spojeneckými vojsky. Oficiální oslavy příchodu americké armády do Plzně byly před rokem 1989 nemyslitelné, o to víc si je město užívá nyní. Letošní oslavy začínají v pátek 3. května a potrvají až do pondělí 6. května 2024. Těšit se můžete na Convoy of Liberty, přehlídku vojenských historických vozidel, která letos pojede mimořádně v neděli 5. května. Zapojí se do něj 200 kusů techniky, projede zhruba dvoukilometrovou trasu ze Sukovy ulice po Klatovské třídě až do sadů Pětatřicátníků. Letos se poprvé slavnosti uskuteční bez těch, kdo Plzeň osvobozoval. Žijícím válečným veteránům už jejich zdravotní stav nedovolí cestovat na tak velkou vzdálenost. Přitomni ale budou symbolicky, natočili zdravice. Dorazí však rodinný příslušníci amerických a belgických veteránů.

Slavnosti svobodyK atmosféře Slavností svobody patří dobové vojenské kempy. V parku za obchodním centrem Plzeň Plaza se rozloží vojenské tábory 16. obrněné divize a Československé samostatné obrněné brigády. K vidění tu budou desítky vozidel těžké i lehké obrněné techniky, součástí ležení bude fungující polní kuchyně s dobovým vybavením, dílny, v nichž se bude provádět údržba či opravovat vozidla, vojenské ubikace jak pro mužstvo, tak důstojníky, stanoviště vojenské policie a ostatní zázemí. Také v Křižíkových sadech se usadí až do pondělí 6. května příslušníci 2. pěší divize a rozmanitá vojenská technika včetně originálního materiálu a vybavení. Vojensko-historický program doplní civilní část s kapelami hrajícími dobovou hudbu, zajímavými interprety, módní přehlídkou nebo promítáním tehdejších filmů či týdeníků.

Hrad Radyněsobotu 4. května si můžete odskočit na Oslavy osvobození na Radyni, které se konají odpoledne od 14 do 18 hodin v předhradí hradu Radyně. V 17:00 se přijede kolona historických vozidel, bude se hrát k poslechu i tanci, výstava ukáže dobové snímky osvobození Starého Plzence a na děti čeká zábavný program plný soutěží a her. Stejně tak můžete vyrazit za doprovodným programem do Rokycan, kde bude probíhat bohatý doprovodný program v areálu Muzea na demarkační linii. Jako každý rok, budou pro návštěvníky připraveny programové novinky mezi které bude rozhodně patřit např. dobový život z období roku 1938, kterému bude věnována část areálu muzea.

V polovině května přijdou na řadu Valdštejnské slavnosti v Jičíně 2024. Celé město Jičín, zejména náměstí, park a Lodžie – ožije slavnostmi, ke kterým tradičně patří dobové kostýmy, tradiční řemesla, trhy a dobová hudba, výstavy, hry, průvod masek nebo ohňostroj. Na náměstí budou dobové stánky, v parku pak vojenské ležení.

I hrad Helfštýn na celý víkend 24. a 25. května zaplní Festival vojenské historie s přehlídkami skupin historického šermu z různých období válečných dějin.

V sobotu 25. května, by všichni fandové vojenství měli být u toho, až Vojenské technické muzeum v Lešanech zahájí další sezonu. V rámci jarního zahájení výstavní sezony probíhají každoročně v muzejní aréně prezentace historické techniky v pohybu. Unikátní je zejména sbírka československých vojenských dopravních prostředků (tanků, motocyklů, nákladních a velitelských automobilů) z období let 1918–1939 a kolekce kanonů systému Škoda. Z období studené války patří mezi jedinečné exponáty raketová technika a také tanky (jak z výzbroje Varšavské smlouvy, tak z výzbroje NATO).
 

Červen: Bahna ve Strašicích

BahnaPoslední jarní akcí v našem kalendáři je pak Den pozemního vojska Bahna, který proběhne v sobotu 29. června na bývalém vojenském cvičišti u Strašic v Brdech. Stejně jako v jiných letech se i letos představí jak Armáda České republiky, tak kluby vojenské historie se společnými ukázkami současné i dobové vojenské techniky. Jde o největší společnou ukázku současné i historické vojenské techniky v Evropě v Zadních Bahnech u Strašic. Kluby vojenské historie inscenují ukázky z dramatických a vojensky zajímavých okamžiků z první světové války, z válečné operace na východní či západní frontě nebo na území protektorátu. Letos se uskuteční již 31. ročník této oblíbené akce! Vstupné bude jako vždy zdarma.
Oslavy osvobození na Radyni

4. 5.
Oslavy osvobození na Radyni

Přijďte si s námi zavzpomínat na dobu osvobození Starého Plzence, obdivovat historická vojenská vozidla, poslechnout si swingovou muziku a třeba si i zatančit!

Oslavy osvobození s doprovodným programem v Rokycanech

4. 5.
Oslavy osvobození s doprovodným programem v Rokycanech

V letošním roce oslaví město Rokycany dne 4.5.2022 výročí konce II. světové války. Program bude zahájen položením věnců a kytic u pomníků ve městě Rokycany. Od 13.00 hod. bude probíhat bohatý doprovodný program v areálu Muzea na demarkační linii.

Festival vojenské historie Helfštýn 2024

25. 5.26. 5.
Festival vojenské historie Helfštýn 2024

Již 15. ročník Festivalu vojenské historie na Helfštýně je zaměřen na vývoj vojenství od Antiky po konec první světové války. Představí se špičkové spolky vojenské historie a profesionálních šermířských i divadelních uskupení.

Den pozemního vojska – Bahna 2024

29. 6.
Den pozemního vojska – Bahna 2024

Největší společná ukázka současné i historické vojenské techniky v Evropě v Zadních Bahnech u Strašic. Kluby vojenské historie inscenují ukázky z dramatických a vojensky zajímavých okamžiků z první světové války, z válečné operace na východní či západní frontě nebo na území protektorátu.

Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi

27. 4.
Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi

V údolí pod ranně středověkým hradištěm v Libušíně u Kladna se koná již 31. ročník největšího středověkého festivalu svého druhu v Evropě. Více než 1000 účinkujících i ČR i zahraničí postaví středověký tábor a střetne se ve strhující bitvě, u které nemůžete chybět.

Vojenské technické muzeum v Lešanech – Vojenský historický ústav Praha

Vojenské technické muzeum v Lešanech – Vojenský historický ústav Praha

Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou se v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren nachází od roku 1996 expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha.

Slavnosti svobody 2024 v Plzni – velkolepé oslavy osvobození

3. 5.6. 5.
Slavnosti svobody 2024 v Plzni – velkolepé oslavy osvobození

Letošní Slavnosti svobody uspořádá Plzeň v termínu od 3. do 6. května. Těšit se můžete na bohatý vojensko-historický a kulturní program. Připomeňte si události spojené s koncem druhé světové války a osvobozením města americkou armádou.

Zahájení sezóny ve Vojenském technickém muzeu Lešany 2024

25. 5.
Zahájení sezóny ve Vojenském technickém muzeu Lešany 2024

Přijďte 25. května zahájit muzejní sezónu do Vojenského technického muzea v Lešanech!

Tankový den v Lešanech 2024

31. 8.
Tankový den v Lešanech 2024

Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany – tematický program s dynamickými ukázkami.

Národní památník II. světové války v Hrabyni

Národní památník II. světové války v Hrabyni

Národní památník II. světové války v Hrabyni je součástí Slezského zemského muzea. Stojí v bezprostřední blízkosti míst, na kterých probíhaly jedny z nejtvrdších bojů konce války na území dnešní České republiky. Moderní expozice doplňuje audiovizuální technika.

Na křídlech za lva – Muzeum aviatiky a čs. letců RAF ve Větrném Jeníkově

Na křídlech za lva – Muzeum aviatiky a čs. letců RAF ve Větrném Jeníkově

Naším cílem je vybudovat důstojný stánek, který svým informačním rozsahem a pojetím bude odpovídat významu, který představuje boj našich letců v RAF. Chceme tyto památky a materiály zpřístupnit co nejširšímu okruhu návštěvníků.

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka Vojenské historie Králíky je situována ve východní polovině Králické pevnostní oblasti, na severním okraji města Králíky. Trasa měří 6,5 km a spojuje Vojenské muzeum v Králíkách, dělostřeleckou pevnost Hůrka a pěchotní srub U Cihelny.

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav je vědecko výzkumné, muzejní a knihovní zařízení resortu Ministerstva obrany. Jeho posláním je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a hmotné památky k dějinám našeho vojenství a armády, odborně o tyto fondy a sbírky pečovat, vědecky je zkoumat a zpracovávat.

Army muzeum Zdice

Army muzeum Zdice

Army muzeum Zdice naleznete v areálu bývalých zdických kasáren v ul. Čs. Armády. Pestré sbírky muzea čítají exponáty z dob první světové války, první republiky, druhé světové války a Československé lidové armády.

Patton Memorial Pilsen – Památník generála Pattona v Plzni

Patton Memorial Pilsen – Památník generála Pattona v Plzni

Patton Memorial Pilsen jako jediné muzeum v Česku mapuje postup spojeneckých vojsk od vylodění v Normandii až po osvobození Plzně a západu Čech americkou armádou. V nově otevřené expozici uvidíte také řadu artefaktů z bojišť i osobních předmětů vojáků.

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech – největší nestátní vojenské muzeum v ČR

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech – největší nestátní vojenské muzeum v ČR

Největší nestátní vojenské muzeum v České republice. Muzeum je zaměřeno na vozidla a těžkou bojovou techniku, výzbroj a výstroj Československé armády do roku 1938, protihitlerovské koalice a německé branné moci v posledních dnech II. světové války na demarkační linii.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky

Nad hlavou jen nebe: 10 tipů na nejzajímavější stavby se skleněnými střechami

Mít nad hlavou jen nebe, a přesto být v bezpečí a v teple. Tak by se stručně dal popsat pobyt v originálně navržených stavbách, které mají místo klasické krytiny neobyčejnou skleněnou střechu. Staveb takového druhu není mnoho, většinou se jedná o církevní budovy anebo o drobné architektonické počiny, které byly vystavěny v souladu s přírodou. V některých případech se jedná o prestižní přístavby související se sklářskou tradicí a není od věci nahlédnout také do elegantních exotických skleníků. Většina těchto míst je otevřená návštěvníkům po celý rok, takže se může jednat o zajímavý výletní cíl i mimo sezónu.
Památky

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé.
Památky

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

Dokud neskončí 21. století, výčet novinek, opravených historických památek a zdařilých rekonstrukcí posledních let samozřejmě nemůže být kompletní. Už teď ale můžete hádat, které se promění v architektonické trvalky a na začátku 22. století se objeví ve výčtu nejkrásnějších staveb za posledních sto let.
Památky

Připomeňte si Mezinárodní den památek 2024 pěkným výletem

Mezinárodní den památek připadá každoročně na 18. dubna. Mezinárodní den památek byl vyhlášen v roce 1982 organizacemi UNESCO a odborem OSN pro vzdělání, vědu a kulturu. Od té doby jsou každoročně u této příležitosti pořádány konference, přednášky, speciální prohlídky a dny otevřených dveří. Mezinárodní den památek v roce 2024 nabídne zajímavý program a prohlídky jindy nepřístupných prostor či rozšířený komentář odborníků nejen 18. dubna, ale také už o víkendu 13. a dubna. Kam se letos vydat vám poradí Kudy z nudy.
Památky