Úvod > Aktuality > Film Jan Žižka vypráví o zrodu nejslavnějšího vojevůdce českých zemí
Životní styl

Film Jan Žižka vypráví o zrodu nejslavnějšího vojevůdce českých zemí

  • Vydáno5. září 2022
Film Jan Žižka, vypráví příběh jednoho ze sedmi nikdy neporažených válečníků historie. Historický velkofilm se točil na hradech Orlík, Křivoklát, Zvíkov, Kolín či Točník a v jejich okolí. Natáčelo se také v lomu Velká Amerika, u Dolského mlýna v Českém Švýcarsku, na pražském Karlově mostě a na dalších ikonických místech České republiky. Ve snímku o českém vojevůdci Janu Žižkovi se představí Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger či Sophie Lowe.

Teaser Jan Žižka

Protože bude film uváděn jak u nás, tak v zahraničí, vznikly dvě jazykové verze. To samé platí o teaseru nebo traileru. Ty budou buď v originálu s titulky, nebo v českém dabingu. Na tom se kromě herců na plátně podíleli například i Petr Lněnička, Nina Horáková, Martin Stránský, Michal Dlouhý, Václav Rašilov, Jaromír Meduna, Jan Šťastný, Ondřej Kavan, Jitka Čvančarová, Tomáš Juřička, Petr Neskusil, Vasil Fridrich, Ernesto Čekan, Pavel Nečas, David Matásek, Filip Antonio, Josef Pejchal a další.

Film Jan Žižka, který vypráví příběh zrození nejslavnějšího vojevůdce českých zemí a jednoho ze sedmi nikdy neporažených válečníků historie, dorazil do českých kin 8. září 2022. Uvede jej distribuční společnost Bioscop.

Karel RodenHistorický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. V hlavních rolích se představí Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger, Sophie Lowe, Karel Roden a další. Film je inspirovaný skutečným příběhem jednoho z největších vojevůdců své doby, nikdy neporaženým Janem Žižkou z Trocnova. Režiséra a producenta Petra Jákla zaujalo Žižkovo mládí a zrod bojovníka, tedy něco jiného než kdysi natočené husitské války.

Jan ŽižkaNavzdory digitálnímu kouři, hemžícím se postavám nebo kompletně vymodelovaným budovám se tvůrci snažili zachovat ve filmu hmatatelnost a uvěřitelnost. I přes více než 600 triků byla valná většina filmu vytvořena přímo na place. Při akčních scénách se režisér snažil maximum věcí natočit reálně.

Natáčení trvalo celkem 54 dnů a na place se objevili třeba i angličtí herci Matthew Goode, který hraje Zikmunda, nebo William Moseley, jenž ztvárnil bratra Žižky. Z českých herců se diváci mohou těšit na Ondřeje Vetchého či Jana Budaře. Již zmiňovaný Karel Roden, který má s natáčením v zahraničí či zahraničních koprodukcích velké zkušenosti, tentokrát ztvárnil jednu z vedlejších, avšak důležitých postav krále Václava IV. A nechybí ani atraktivní jména ze světa sportu, například Roman Šebrle či David Svoboda.
 

Objevujte Česko ve filmu!

Jan ŽižkaZatímco hvězdy se do filmu sjely z celého světa, natáčení probíhalo výhradně v Česku. Začalo v „lomu poblíž Prahy“, a nebylo těžké odhalit, že šlo o Velkou Ameriku; ostatně filmaře při práci si mnozí z vás vyfotili při výletech. Během podzimu se štáb přesunul do skanzenu Řepora a na několik středověkých hradů a do dalších lokací, zejména ve středních a jižních Čechách. Točilo se také v barrandovských ateliérech, na plných pětapadesát dní se pak filmaři zastavili na Děčínsku, mezi skalami v Jetřichovicích a v panenské přírodě kolem Dolského mlýna.

Jan ŽižkaSnímek o neznámém žoldákovi, ze kterého se zrodit nejslavnější husitský vojevůdce bude do kin uveden jak v originálu s titulky, tak v českém dabingu. Na tom se kromě herců na plátně podíleli například i Petr Lněnička, Nina Horáková, Martin Stránský, Michal Dlouhý, Václav Rašilov, Jaromír Meduna, Jan Šťastný, Ondřej Kavan, Jitka Čvančarová, Tomáš Juřička, Petr Neskusil, Vasil Fridrich, Ernesto Čekan, Pavel Nečas, David Matásek, Filip Antonio, Josef Pejchal a další.
 

Hlavní hvězdou je Michael Caine

Získat do českého filmu světové filmové hvězdy bylo podle Petra Jákla neskutečně složité, ale výsledek je prý úžasný. Za hlavní superstar, známou z desítek hollywoodských trháků, se ve filmu Jan Žižka považuje dvojnásobný držitel Oscara, britský herec Michael Caine. Ztvárnil fiktivní postavu pana Borše, pravé ruky krále Václava IV. a bojovníka za práva obyčejných lidí. Pětaosmdesátiletý Angličan Michael Caine se své role tradičně zhostil jako profesionál. Během natáčení rád vtipkoval a nešetřil ani chválou na spolupráci s českým režisérem a celkovou atmosféru natáčení.

Snímek o neznámém žoldákovi, ze kterého se zrodit nejslavnější husitský vojevůdce bude do kin uveden jak v originálu s titulky, tak v českém dabingu. Na tom se kromě herců na plátně podíleli například i Petr Lněnička, Nina Horáková, Martin Stránský, Michal Dlouhý, Václav Rašilov, Jaromír Meduna, Jan Šťastný, Ondřej Kavan, Jitka Čvančarová, Tomáš Juřička, Petr Neskusil, Vasil Fridrich, Ernesto Čekan, Pavel Nečas, David Matásek, Filip Antonio, Josef Pejchal a další.
 

Co byste měli vědět o Janu Žižkovi a novém filmu?

  • S rozpočtem půl miliardy korun půjde o dosud nejdražší film české kinematografie. Jan Žižka tak překoná dosavadního rekordmana, film Bathory režiséra Juraje Jakubiska, který stál 380 milionů.
  • Film vzniká na základě scénáře Marka Dobeše a Michala Petruše, pod definitivní verzí scénáře je podepsán sám Jákl. Historickým poradcem filmu je Jaroslav Čechura.
  • Film se snaží držet historie, ale tam, kde chybí fakta, nastupuje fikce. Doba, kdy se z mladého trocnovského hejtmana stal bojovník, v učebnicích dějepisu chybí a ani historikové neví, co se tehdy s Janem Žižkou dělo.
  • jan žižkaExistoval Boreš Michaela Caina? Ano a ne: jde o fiktivního hrdinu, složeného z několika reálných postav. Vesměs patřili k rodu Boršů z Rýzmburka neboli z Oseka, který existoval od 13. století.
  • Otazníky provázejí i Žižkovo chybějící oko: není totiž vůbec zřejmé, o které oko šlo; polovina pramenů píše o pravém, polovina o levém.
  • Film uvádi Bioskop v českých kinech od 8. září 2022.
Borovany

Borovany

Kdo zná jižní Čechy, ten ví, že zdejší lesy bývají v létě plné borůvek. Právě na proslulost sladkých lesních plodů vsadilo před časem město Borovany a každoročně v červenci pořádá Borůvkobraní, ojedinělou gastronomickou a kulturní akci pro dospělé i pro děti.

Žižkův dub u Mnichovic

Žižkův dub u Mnichovic

Nejstarší pověsti o mohutném dubu nacházejícím se na konci obce Myšlín, která je dnes součástí Mnichovic, se datují již do 9. století, kdy kolem něj procházeli staří Slované na obětiště u Zvánovic.

Hrad Kalich nad obcí Třebušín

Hrad Kalich nad obcí Třebušín

Hrad Kalich zbudoval roku 1421 v místě staršího opevnění slavný husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova. Hrad měl plnit funkci strategického opěrného bodu husitů v oblasti, jakož i hejtmanova osobního sídla.

Praha 3

Praha 3

Nejhezčí pohled na třetí pražský obvod s většinou jeho dominant se otevírá z Vítkova. Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova, stojící před Národním památníkem připomíná, že právě tady se roku 1420 odehrála bitva mezi husity a křižáky. A mimochodem, Praha je při pohledu z Vítkova opravdu stověžatá!

Jan Žižka – největší husitský vojevůdce

Jan Žižka – největší husitský vojevůdce

Zřejmě největší vojevůdce české historie Jan Žižka z Trocnova (kolem roku 1360, Trocnov – 11. října 1424, okolí Přibyslavi) se řadí mezi nikdy neporažené velikány světových bojišť. Proslavil se použitím vozové hradby, soudobé dokonalé obranné techniky, zároveň se ale řadí mezi nejkontroverznější postavy českých dějin.

Tábor

Tábor

Ze starobylého města s biblickým názvem Tábor vyráželi husité na své vítězné výpravy – a se slavnou minulostí se zejména v historickém centru dodnes setkáte téměř na každém kroku. Vhodnou kulisou k poznávání města jsou zdobené štíty měšťanských domů, pomník Jana Žižky z Trocnova i gotická radnice.

Karel Roden – známý český herec

Karel Roden – známý český herec

Karla Rodena (* 18. května 1962 České Budějovice) znáte z řady tuzemských i zahraničních filmů. Kariéru zahájil už v roce 1983 filmem Zámek nekonečno, do paměti řady diváků se zapsal hlavně v následujících letech díky snímkům Jak básníci přicházejí o iluze, Copak je to za vojáka, Čas sluhů, Král Ubu, Hlídač č. 47 a v dalších filmech.

Bitva u Domažlic – největší vítězství husitů v českých zemích

Bitva u Domažlic – největší vítězství husitů v českých zemích

Za největší husitský úspěch je považováno vítězství nad pátou křížovou výpravou u Domažlic v srpnu 1431. Křižáci se při zaslechnutí husitského chorálu "Ktož sú boží bojovníci" rozutekli a stáhli zpět do Bavorska, aniž by vůbec došlo k boji.

Žižkův dub v Borohrádku

Žižkův dub v Borohrádku

Dnes již neexistující dub rostl v lesích nedaleko Borohrádku. Dub prý pamatoval dávné časy, kdy okolím projížděli husité v čele s Janem Žižkou. V místě, kde památný strom stával lze dnes dohledat pozůstatky pařezu – dub zanikl při řádění bouře Kyrill v roce 2007.

Žižkova mohyla u Přibyslavi

Žižkova mohyla u Přibyslavi

Mohyla ve vesnici Žižkovo Pole je vzpomínkou na slavného českého vojevůdce Jana Žižku, který zde, při obléhání Přibyslavi roku 1424, zemřel. Přesné místo jeho úmrtí připomíná veliký kříž uprostřed pole. Žižka však nezemřel v boji – do hrobu ho schvátila dosud ne plně objasněná nemoc.

Žižkův dub v Podhradí

Žižkův dub v Podhradí

Dub je nazýván Žižkův na základě dvou výprav husitů, které dobývaly hrad Lichnice. Žádné z výprav se však sám Žižka neúčastnil. Dub údajně stál u původní brány hradu, kde jej při stavbě sídla okolo roku 1250 vysadili.

Žižkův kámen v Chanovicích

Žižkův kámen v Chanovicích

Žižkův kámen je příkladem zvětrávání hlubinných vyvřelin. K tomuto místnímu přírodnímu útvaru na okraji hustého lesa se váže pověst spjatá s Janem Žižkou.

Socha Jana Žižky na Vítkově – největší jezdecká socha v České republice

Socha Jana Žižky na Vítkově – největší jezdecká socha v České republice

Největší jezdeckou sochou v České republice odlitou z bronzu je socha husitského vojevůdce Jana Žižky z Trocnova, umístěná na vrchu Vítkově na Žižkově, kde 14. 7. 1420 husité pod vedením Jana Žižky porazili vojska první křížové výpravy. Socha je 9 m vysoká, 9,6 m dlouhá a 5 m široká. Její hmotnost činí 16,5 tuny.

Jordán v Táboře – nejstarší nádrž v České republice a střední Evropě

Jordán v Táboře – nejstarší nádrž v České republice a střední Evropě

Jordán je vodní nádrž v Táboře o ploše přes 51 ha, která vznikla roku 1492 přehrazením Košínského potoka. Původním účelem nádrže Jordán bylo zásobování města pitnou vodou, později se používala pro chov ryb.

Hrad Rabí na Šumavě – nejrozsáhlejší zřícenina v České republice

Hrad Rabí na Šumavě – nejrozsáhlejší zřícenina v České republice

Rabí je nejrozsáhlejší českou hradní zříceninou. Hrad na horním toku řeky Otavy byl postaven na počátku 13. století jako strážní obytná věž. Délka budov a hradeb s dělovými baštami měří celkem tři kilometry. Rabí se může také pyšnit jedním z nejvyspělejších obranných systémů své doby v Evropě.

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Hrad Rabí, který vzniknul na počátku 13. století, je králem všech českých hradů. Kdybyste pečlivě odměřili délku jeho budov a hradeb s dělovými baštami, napočítali byste neuvěřitelné tři kilometry.

Trocnov – rodiště Jana Žižky

Trocnov – rodiště Jana Žižky

Oblíbené výletní místo najdete 3 km od Borovan. Jedná se o rodiště Jana Žižky, obec Trocnov. Trocnovským areálem lze projít po značeném okruhu.

Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova v Praze

Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova v Praze

Na vrcholu kopce Vítkov na pražském Žižkově se hrdě tyčí socha Jana Žižky na koni, největší jezdecká socha u nás i v Evropě a třetí největší na světě. Monumentální umělecké dílo bylo v Praze na Vítkově odhaleno 14. července 1950, ve výroční den Žižkova zdejšího vítězství.

Socha Jana Žižky z Trocnova u Sudoměře

Socha Jana Žižky z Trocnova u Sudoměře

Památník Jana Žižky u Sudoměře je monumentální socha vojevůdce Jana Žižky, připomínající jeho vítězství v bitvě u Sudoměře. Nachází se mezi rybníky Markovcem a Škaredým, nedaleko Strakonic. Památník z roku 1925 je sestavený z kamenných kvádrů a vysoký 16 m.

Památník Jana Žižky z Trocnova – muzeum s expozicí věnovanou Janu Žižkovi – dočasně uzavřeno

Památník Jana Žižky z Trocnova – muzeum s expozicí věnovanou Janu Žižkovi – dočasně uzavřeno

Tento rozlehlý areál, který se rozkládá poblíž osady Trocnov na Českobudějovicku, slouží k připomínce nejslavnějšího husitského vojevůdce Jana Žižky. V roce 2024 je památník uzavřen.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Nejen pro holky a holčičky: tvořivé výlety s čokoládou a marcipánem

Také milujete čokoládu i marcipán a mohli byste je mlsat nekonečně dlouho a ve všech podobách? Tak se s portálem Kudy z nudy pojďte podívat tam, kde se dá s čokoládou hrát. Zastavíme se v čokoládových dílnách, muzeích a expozicích. Můžete si vybrat, zda se budete jen dívat, nebo si sami vytvoříte sladké mlsání. Stačí si vybrat.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Květy amarylisů vyzdobí zámek v Třeboni

Jaro přichází na zámek v Třeboni již tradičně spolu s výstavou květin amarylis. Ve dnech 6. až 21. dubna 2024 budou prohlídky zámku doprovázené oblíbenou výstavou květin. Výstava bude přístupná denně, mimo pondělí.
Jihočeský kraj | Kultura