Úvod > Aktuality > Jak vypadá jaro na Svojanově? Přijeďte se podívat

Jak vypadá jaro na Svojanově? Přijeďte se podívat

Vydáno 9. dubna 2018 Památky
Se slunečními paprsky se přiblížily i první slavnosti na Svojanově. Ty, které vítají jaro, jsou připravené na víkend 14. - 15. dubna. Hlavní program je už tradičně v rukou letohradského spolku Honorata. Nebudou chybět scénická vystoupení šermířů a ukázky zbraní. Velkou atrakcí bude sokolník, který předvede dravé ptáky. Dramatické i humorné souboje vystřídá v sobotu kouzelník z Letohradu, v neděli pak znojemský kejklíř Jonáš. Hrad Svojanov je v dubnu otevřený každý den kromě pondělí, vždy od 9 do 17 hodin.
Účinkující během víkendových slavností připomenou také tradice, které se k jaru váží, jako je loučení se zimou, období jarní rovnodennosti, pálení čarodějnic, ale i cvrnkání kuliček. Milovníci historie nepřijdou ani o komentované prohlídky interiérů oblíbené památky s jarní výzdobou stylizovanou do období konce 19. století. Dolní nádvoří ožije jarmarkem.
 

Správa hradu na letošní turistickou sezonu připravila také hned tři zajímavé výstavy

Pod krovy domu zbrojnošů je k vidění časově neomezená výstava o vývoji papírových modelů hradů, zámků a dalších zajímavých staveb. Letos je expozice doplněná o novodobější modely. 

Hrad Svojanov se zapojil do projektu nazvaného „Má vlast cestami proměn“, který pořádá Asociace Entente Florale CZ - Souznění ve spolupráci s Národní kulturní památkou Vyšehrad. Součástí je i putovní výstava. Na tabulích najdou návštěvníci kromě samotného Svojanova také další pamětihodnosti, kapličky, ale i vlaková nádraží. Výstava na Svojanově setrvá do konce dubna. V souvislosti s touto výstavou je hrad zapojený také do právě probíhající soutěže, kde mohou lidé svým hlasem zhodnotit, jak se jim proměna památky líbí.

S prvním dubnem začala na Svojanově ještě jedna výstava. Výletníci si zde mohou prohlédnout turistické vizitky z celé České republiky, které jsou oblíbeným turistickým suvenýrem. Výstava je instalovaná ve spodním sále domu zbrojnošů, který je součástí středověkého prohlídkového okruhu B. Každý, kdo si výstavu prohlédne, si může zakoupit speciální absolventskou vizitku, která byla vydaná právě pro hrad Svojanov. Expozice s turistickými vizitkami setrvá na hradě až do konce října 2018.
 
Přírodní park Údolí Křetínky u Svojanova

Přírodní park Údolí Křetínky u Svojanova

Romantická krajina s mozaikovitým střídáním polí, luk, lesů a lidských sídel nabízející nepříliš kvapný způsob života bez přílišného vlivu lidské civilizace se nachází na severovýchodním okraji Českomoravské vrchoviny.

Hrad Svojanov - místo, kde mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Hrad Svojanov - místo, kde mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Jedním z nejstarších královských hradů v ČR je malebný hrad Svojanov ležící nad údolím řeky Křetínky. Je to zároveň jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Navštívit můžete i ojedinělý dům zbrojnošů.

Dětské hřiště u hradu Svojanov

Dětské hřiště u hradu Svojanov

Na hradě však vědí, jak děti rozptýlit. Správa památky pro ně pořídila nové hřiště.

Hradní penzion Svojanov - ubytování přímo v areálu hradu

Hradní penzion Svojanov - ubytování přímo v areálu hradu

Hrad Svojanov nabízí ojedinělou možnost ubytování přímo ve vlastním areálu. Pokoje penzionu jsou situovány v prvním patře empírové vstupní budovy. V minulosti tyto prostory sloužily jako byty pro úředníky správy panství.