Úvod > Aktuality > Hrnek od Putina, lev a Valdštejn: pět zajímavostí o pražském Senátu
Památky

Hrnek od Putina, lev a Valdštejn: pět zajímavostí o pražském Senátu

  • Vydáno18. února 2018
Dvacet šest domů, šest zahrad a dvě cihelny musely zmizet z Malé Strany, aby si na jejich místě v letech 1624–1630 mohl Albrecht z Valdštejna nechat postavit své nové sídlo. Dnes ve Valdštejnském paláci sídlí Senát Parlamentu České republiky; kromě dnů otevřených dveří zve na zajímavou výstavu i v zimě.
Výsledkem Valdštejnových stavebních vizí byl rozlehlý a honosný palácový komplex a zároveň první monumentální světská stavba raného baroka v Praze; všechny další pražské barokní paláce jsou mladšího data. Sám Valdštejn si ale přepychového sídla příliš dlouho neužil, roku 1634 byl zavražděn v Chebu.
 

Medvědi, hrnek a lev

Pokud hledáte důvod, proč právě teď navštívit Valdštejnský palác, chopte se příležitosti: Výstava protokolárních darů v Mytologické chodbě nabízí přehlídku více či méně vkusných předmětů, které senátoři obdrželi jako dary při svém putování po světě či od zahraničních návštěv v Česku. Co uvidíte? Například hrníček s motivem Petrohradu, který věnoval Senátu ruský prezident Vladimir Putin, dva objímající se lední medvědy coby dar Parlamentu Dánského království a spousty dalších suvenýrů ze všech koutů světa. Naopak dary, které od nás putují za hranice, zastupuje křišťálový lev. Váží přes dvě kila a je vyroben z formy z období první republiky. Vstup na výstavu je zdarma, otevřeno je vždy první víkend v měsíci a ve státní svátky, v dubnu pak každý víkend. Další možnost nabízejí dny otevřených dveří, které Senát pořádá každoročně 8. května a 28. října.
 

Příběh slavné kapesní Rybičky

Denně až do 25. února si můžete ve Výstavní síni Senátu prohlédnout výstavu Od Rybičky k Predátoru, mapující téměř tři staletí trvající nožířské tradice Českosaského Švýcarska. Seznámíte se i s příběhem legendární Rybičky, kapesního nože, který se ve společnosti Mikov v Mikulášovicích vyrábí více než sto let, nechybí ani větší exponáty jako palaše, šavle, břitvy či kordy. Vstup je zdarma.
 

Jízdárna a první sala terrena v českých zemích

Každé barokní sídlo muselo mít zahradu a ani Valdštejnský palác nebyl výjimkou. Velkoryse rozvržená zahrada se salou terrenou, vůbec první stavbou svého druhu v českých zemích, je ale otevřená až od dubna. Prohlédnout si zato můžete Valdštejnskou jízdárnu; ostatně na koně si Valdštejn potrpěl, v palácové konírně prý měl každý kůň nad sebou svůj portrét. Obrovská jízdárna slouží jako výstavní prostor, až do 25. února si můžete prohlédnout výstavu Arcivévoda Ferdinand II. Habsburský – renesanční vladař a mecenáš mezi Prahou a Innsbruckem. Národní galerie v Praze ji připravila společně s Kunsthistorisches Museum Wien a Ústavem dějin umění Akademie věd České republiky.
 

Co po Valdštejnovi zbylo?

Přestože rodu Valdštejnů palác patřil až do roku 1945, památek na Albrechta z Valdštejna se dochovalo jen málo: například přenosná cestovní truhla a měděná kamínka, portrét z roku 1631, kord, límec, ostruhy anebo pozoruhodné vysoké boty, ušité z jednoho kusu kůže. Raritou je vycpanina jeho jezdeckého koně. Oblíbené zvíře zvláštní žíhané barvy, které zřejmě padlo v bitvě u Lützenu, nechal Albrecht z Valdštejna vycpat a vystavit ve svém paláci. Dnes je kůň umístěn v chebském muzeu a drží titul zřejmě nejstarší vycpaniny v Česku a druhé nejstarší v Evropě, byť se už dávno ví, že je sestaven z více zvířat.
 

Valdštejnský palác kdysi a nyní

V polovině 20. století přešel Valdštejnský palác do vlastnictví státu. Využití pro Senát bylo logickým pokračováním několika desetiletí, kdy v interiérech byly kanceláře ministerstva informací a posléze ministerstva kultury. Památková obnova dokončená roku 2000 vrátila budovám, zahradě i výstavnímu prostoru ve Valdštejnské jízdárně působivý historický ráz.

 
Kolovratský palác v Praze – jedno ze sídel Senátu

Kolovratský palác v Praze – jedno ze sídel Senátu

Dvoukřídlý pozdně barokní palác dala postavit po roce 1784 Marie Barbora hraběnka Černínová z Chudenic se svým manželem, pravděpodobně podle plánů architekta Palliardiho jako honosné šlechtické sídlo, jež v době klasicismu mělo připomenout palácový typ vrcholného baroka.

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Senát Parlamentu ČR sídlí v Praze 1 na Malé Straně a patří mu tři paláce: Valdštejnský, včetně Valdštejnské zahrady, Kolovratský a Malý Fürstenberský palác. V opravdu reprezentativních prostorách těchto paláců se konají pravidelné prohlídky, které určitě stojí za návštěvu.

Valdštejnský palác v Praze na Malé Straně

Valdštejnský palác v Praze na Malé Straně

Valdštejnský palác na Malé Straně představuje jednu z nejvýznamnějších staveb českého raného baroka. Jedná se o celý palácový komplex, který doplňuje Valdštejnská zahrada a Valdštejnská jízdárna. V současné době slouží palác jako sídlo Senátu Parlamentu České republiky.

Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna byla postavena v roce 1630 jako součást raně barokního paláce Albrechta z Valdštejna. V současnosti Valdštejnská jízdárna slouží jako prestižní výstavní prostor Národní galerie pro konání krátkodobých výstav.

Malostranské náměstí v Praze

Malostranské náměstí v Praze

Malebné náměstí je odedávna centrem Malé Strany. Místo pro něj bylo vybráno v blízkosti brodů, mimo dosah častých záplav, kterými byla pověstná neregulovaná řeka Vltava. Náměstí je součástí Královské cesty – procházely tudy korunovační průvody a za Rakouska-Uherska tu sídlily nejvyšší zemské úřady.

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.

Praha – Malá Strana

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky