Úvod > Aktuality > Hrnčířská sobota ve skanzenu na Veselém Kopci ukáže při práci hrnčíře a keramiky

Hrnčířská sobota ve skanzenu na Veselém Kopci ukáže při práci hrnčíře a keramiky

Vydáno 8. května 2018 Kultura
V sobotu 12. května od 9 do 16 hodin můžete sledovat při práci hrnčíře a keramiky, kteří přijali pozvání a přijedou na Veselý Kopec u Hlinska z celé České republiky. Zastoupeny budou nejrůznější typy výrobků z hrnčířské hlíny: hrnčina, kamenina, fajáns a také tzv. zakuřovaná kamenina. Užitkové i okrasné předměty zhotovené z hrnčířské hlíny modelováním, točením na kruhu, či pomocí forem. Hrnčířskou sobotu na Veselém Kopci zpříjemní vystoupení Dechového kvintetu Mrákotínka z Mrákotína u Hlinska.

Veselý Kopec ovládnou hrnčíři 12. května 2018 od 9 do 16 hodin. Naskytne se vám šance je sledovat nejen při práci, ale dozvědět se zajímavosti o tomto tradičním řemesle, vyzkoušet si práci s hrnčířskou hlínou a koupit si případně něco pěkného pro radost.

Děti určitě při akci Hrnčířská sobota využijí připravené výtvarné dílničky, kde si mohou vyzkoušet modelování z hlíny nebo malování keramiky a porcelánu. Ale i dospělí návštěvníci budou mít možnost vyzkoušet si některé techniky a dovednosti hrnčířského řemesla a především sledovat hrnčíře při práci.

Pokud máte doma rozbitý hliněný hrnec či mísu po babičce, můžete využít služeb dráteníků, kteří nádobu opraví. Zájemci se mohou přímo z úst hrnčířů a keramiků dozvědět vše, co je zajímá na výrobě užitných i dekoračních předmětů.

A připravili tu i jedno překvapení. Do statku z Mokré Lhoty kromě nové výstavy s názvem Myšlenka zrozená před půlstoletím bude lákat také vůně placek z chlebového těsta pečených v peci.

Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Soubor lidových staveb Vysočina.

Hamerská historická krčma LP 1613

Hamerská historická krčma LP 1613

Hamerská krčma je kulturní památkou České republiky. První písemné zmínky o krčmě jsou uvedeny ve "Vejsadním listu" z r. 1613, a proto je tato hospoda jednou z nejstarších v Čechách a Evropě. Uvnitř krčmy naleznete nádherný původní interiér. K dostání je vlastní pivo Hamerník.