Úvod > Aktuality > Hrady a zámky lákají na novinky: sezona 2019 začíná
Památky

Hrady a zámky lákají na novinky: sezona 2019 začíná

  • Vydáno17. března 2019
Hrady a zámky letos na Velikonoce nečekají: nová sezona začíná pro většinu památek už během posledního březnového víkendu. Loňské téma šlechtické diplomacie střídá Rok Gallasů a Clam-Gallasů, kdy hlavní role bude patřit noblesním hradům a zámkům severních Čech.
Na výsluní pozornosti se letos budou hřát šlechtická sídla severu Čech – hrad a zámek Frýdlant, zámek Lemberk a hrad Grabštejn. Sem se v nejbližších týdnech můžete vypravit třeba v sobotu 13. dubna na akci u příležitosti Mezinárodního dne památek: Grabštejn za Gallasů a Clam-Gallasů a vzápětí od 19. do 22. dubna na Velikonoční prohlídky a Clam-Gallasovské Velikonoce. Brány zámku Lemberk se poprvé otevřou už na konci března, na první dubnový víkend se chystá tradiční zpřístupnění hradní věže s nádherným, ničím nerušeným výhledem do širokého okolí s bazilikou minor v Jablonném v Podještědí a Ještědem, následovat budou oblíbené Velikonoční prohlídky.

Na Lemberku a Grabštejně bude celý rok platit speciální snížené vstupné po předložení vstupenky z dalších dvou hradů a zámků, v zimě pak na letošní nabitou sezonu plnou akcí naváže výstava Spravedlnost bez bázně: Gallasové a Clam-Gallasové v Čechách; v Oblastní galerii v Liberci začne v prosinci a potrvá až do března 2020.
 

Nové prohlídkové trasy

Pokud jste nestihli loňské téma diplomatických misí českých šlechticů, vydejte se na hrad a zámek v Jindřichově Hradci: ve druhém patře renesančního Adamova stavení bude i letos k vidění výstava Dokonalý diplomat, věnovaná vyslancům, cestovatelům a sběratelům z rodu Černínů. Jedním z hlavních lákadel je originální turecký stan, který roku 1644 obdržel Heřman Černín z Chudenic od diplomatů Osmanské říše.

Od konce března bude na zámku Zákupy otevřena nová prohlídková trasa Zámek za prezidenta Masaryka, poprvé zpřístupněna loni na podzim k výročí vzniku republiky a výročí 100 let zámku v majetku státu. Novou trasu nachystali také na zámku Jezeří; mimořádný prohlídkový okruh s výhledem na povrchový velkolom ukáže i to, jak vypadalo okolí zámku se zaniklými obcemi, jezerem a parkem před dramatickou proměnou.

A co dál? Můžete se přijet podívat, jak se rodí zahrady pod hradem Pernštejnem (otevřeny by ale měly být až příští rok), velkými proměnami prochází i Rumburakův hrad aneb Kunětická hora na Pardubicku. Nová expozice představí architekta Dušana Jurkoviče a jeho projekt přestavby celého areálu, z něhož tehdejší památková péče uskutečnila jen část.

Ještě několik let se potáhnou stavební úpravy zámku Uherčice a také zámku Telč; po jejich dokončení bude renesanční klenot a památka UNESCO otevřený celoročně. Navíc se podíváte i do míst, kam se zatím návštěvníci nedostali, například do bývalé zámecké kuchyně a pivovaru.
 

Svatby jako z pohádky

Hotovo už mají na zámku Lysice; interiéry jsou uklizené, mobiliář ošetřený a na konci března tu čekají první letošní hosty. Novinkou je obnovená sala terrena, tedy zahradní sál s manýristickou výmalbou, krbem a mozaikovou podlahou. Kromě prohlídek bude od června k dispozici i pro pořádání svatebních obřadů.

Hrady, zámky a další místa v péči Národního památkového ústavu jsou pro romantické svatby s neopakovatelnou atmosférou jako stvořené; společné „ano“ si můžete říci třeba v palácových Zahradách pod Pražským hradem, v hradním špýcharu na Švihově se zbrusu novou svatební výzdobou, ve skanzenu Veselý Kopec anebo v Dole Michal v Ostravě-Michálkovicích.
 

Památky neobjevené i známé

  • Na co se ještě můžete těšit? Třeba na prohlídky InvalidovnyPraze-Karlíně. Zatím je otevřeno pouze při zvláštních příležitostech, kompletní otevření je naplánované na rok 2025.
  • Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu loni navštívilo přes 5,5 milionu lidí, téměř čtvrt milionu návštěvníků si vychutnalo speciální adventní programy. Největší zájem byl o Český Krumlov, Lednici, Hlubokou a Karlštejn.
  • Speciální web láká do neobjevených památek; databáze nabízí 44 krásných míst se zajímavými příběhy, kde vás nečeká nával a fronty. Přijeďte objevit například zámky Stekník, Manětín nebo Valeč, kostel sv. Floriána v Krásném Březně či kláštery Plasy, Kladruby a Zlatou Korunu.
Poutní místo v Hejnicích – impozantní bazilika Navštívení Panny Marie

Poutní místo v Hejnicích – impozantní bazilika Navštívení Panny Marie

Hejnice, ležící v zeleném údolí řeky Smědé a obklopené několika přírodními rezervacemi, má staletou poutní tradici. Tato obec bývá navštěvovaná především díky baroknímu kostelu, bazilice minor Navštívení Panny Marie, stojící na místě starého poutního místa, kterému se přezdívá český Mariazell.

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk leží v obci Lvová u Jablonného v Podještědí. Součástí zámku byl původně i raně barokní Bredovský letohrádek, který stojí nedaleko. Předchůdcem zámku Lemberk byl středověký hrad, založený snad ve 40. letech 13. století jako strážní pomezní pevnost na obchodní stezce z Čech do Žitavy.

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Zámek Uherčice

Zámek Uherčice

Rozsáhlý renesanční areál zámku se zahradami a anglickým parkem, přestavěný ve stylu baroka významnými italskými architekty a umělci. Díky různým stavebním a uměleckým epochám je dodnes zámek označován jako "učebnice slohů".

Rodinný Penzion Relax ve Vranově nad Dyjí – rybářské etudy pro celou rodinu

Rodinný Penzion Relax ve Vranově nad Dyjí – rybářské etudy pro celou rodinu

Chcete-li vyzkoušet osvědčené pstruhové revíry, přijeďte do Vranova nad Dyjí. Skvělým zázemím vám bude rodinný Penzion Relax. Řada zajímavých aktivit se nabízí i pro členy vaší rodiny, kteří ještě kouzlu rybaření nepropadli.

Zámek Lysice

Zámek Lysice

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Zámek Jezeří se strašidelným sklepením a pokojem alchymistů

Zámek Jezeří se strašidelným sklepením a pokojem alchymistů

Zámek Jezeří poblíž Litvínova býval kdysi nazýván perlou Krušných hor. Pak ale přišla desetiletí, kdy se stal majetkem armády a dalších institucí, za kterých se proměnil v ruinu. Dnes je zámek díky rekonstrukci opět hojně vyhledávaným místem turistů.

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění v celé své kráse.

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. V létě 2023 skončila jeho rozsáhlá rekonstrukce a je otevřený celoročně.

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a za nimi malý park, v němž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. Každý okruh nabízí interiéry, které jsou k vidění jen zde.

Zámek Janovice u Rýmařova – uzavřen z důvodu rekonstrukce

Zámek Janovice u Rýmařova – uzavřen z důvodu rekonstrukce

Renesanční zámek Janovice se nachází v Rýmařově – místní části Janovice. Zatím převážně prázdné interiéry zdobí nevšední dřevěné stropy, ale také třeba zcela unikátní vestavěné dřevěné záchody.

Další aktuality

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky

Nad hlavou jen nebe: 10 tipů na nejzajímavější stavby se skleněnými střechami

Mít nad hlavou jen nebe, a přesto být v bezpečí a v teple. Tak by se stručně dal popsat pobyt v originálně navržených stavbách, které mají místo klasické krytiny neobyčejnou skleněnou střechu. Staveb takového druhu není mnoho, většinou se jedná o církevní budovy anebo o drobné architektonické počiny, které byly vystavěny v souladu s přírodou. V některých případech se jedná o prestižní přístavby související se sklářskou tradicí a není od věci nahlédnout také do elegantních exotických skleníků. Většina těchto míst je otevřená návštěvníkům po celý rok, takže se může jednat o zajímavý výletní cíl i mimo sezónu.
Památky

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé.
Památky

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

Dokud neskončí 21. století, výčet novinek, opravených historických památek a zdařilých rekonstrukcí posledních let samozřejmě nemůže být kompletní. Už teď ale můžete hádat, které se promění v architektonické trvalky a na začátku 22. století se objeví ve výčtu nejkrásnějších staveb za posledních sto let.
Památky