Úvod > Aktuality > Hrad Kunětická hora zahajuje sezonu již poslední březnový víkend

Hrad Kunětická hora zahajuje sezonu již poslední březnový víkend

Vydáno 28. března 2018 Památky
Na hradech a zámcích ve správě Národního památkového ústavu vrcholí přípravy na sezonu 2018. Hrad Kunětická hora se po zimní přestávce znovu otevře pro veřejnost na Velikonoce, od pátku do pondělí, vždy od 10 do 16 hodin. Z této největší dominanty Pardubicka lze zahlédnout hřebeny Krkonoš, Orlických hor i Železné hory.
Kunětická horaHrad Kunětická hora se po zimní přestávce na Velikonoce opět otevírá všem milovníkům památek. Brány dokořán bude mít v pátek 30. 3., v sobotu 31. 3., neděli 1. 4. a v pondělí 2. 4., vždy od 10 do 16 hodin.

Archeologické průzkumy zařazují nejstarší hradní stavbu na vrcholu Kunětické hory do druhé poloviny 14. století. Za husitských válek se stává důležitým opěrným místem hejtmana Diviše Bořka z Miletínka, vůdce vítězné panské jednoty v bitvě u Lipan. Roku 1491 hrad kupují Pernštejnové, nejvýznamnější majitelé Kunětické hory. Za jejich éry dochází k zásadní přestavbě celého hradního komplexu.

Kunětická horaV dalších staletích hrad ohrožovalo průmyslové lámání kamene, které bylo zastaveno až na počátku 20. století, a to i díky intervencím Mikoláše Alše nebo Aloise Jiráska. Po první světové válce byly zahájeny ambiciózní záchranné práce pardubického Muzejního spolku podle projektu architekta Dušana Jurkoviče.

Dnes je Kunětická hora národní kulturní památkou, nabízí dva prohlídkové okruhy s množstvím expozic a patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům Pardubického kraje. V sedmdesátých letech se na Kunětické hoře natáčel televizní seriál Arabela.
Hrad Kunětická hora - Kuňka

Hrad Kunětická hora - Kuňka

Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. Kunětická hora byla veřejnosti nepřístupná od roku 1973 do roku 1993. Dnes se z Kunětické hory stalo kulturní centrum Pardubicka.

Hudební festival České hrady CZ 2019

Hudební festival České hrady CZ 2019

Velmi oblíbená festivalová akce České hrady se bude konat i v roce 2019, a to již 15. rokem společně s 10. rokem Moravských hradů. Jako obvykle se akce koná v průběhu léta a v rámci festivalu České hrady a Moravské hrady navštíví tato akce hned osm hradů po celé české republice.