Úvod > Aktuality > Hrad Kašperk ožije divadlem, nočními prohlídkami a neobyčejnou hudbou
Památky

Hrad Kašperk ožije divadlem, nočními prohlídkami a neobyčejnou hudbou

  • Vydáno2. srpna 2020
Hrad Kašperk láká návštěvníky nejen k běžným prohlídkám hradu, ale také na divadelní klasiku Macbeth. Milovníci nevšedních zážitků se mohou těšit také na unikátní noční prohlídky s příběhem, které se odehrají v polovině srpna. Konec měsíce se ponese v duchu jedinečného setkání anglického hráče na obří gongy a českého hráče na australský domorodý nástroj didgeridoo.
Hrad KašperkNepřehlédnutelnou dominantou, tyčící se uprostřed lesů na kopci Ždánov, je strážní hrad Kašperk – s 886 metry nadmořské výšky nejvýše položený královský hrad v Čechách. Roku 1356 jej nechal vystavět Karel IV., aby ochránil naleziště zlata, Zlatou stezku, vedoucí z Pasova do Kašperských Hor, a hranici se sousedním Bavorskem.

Na tento hrad jsou od pondělí 3. 8. do čtvrtka 6. 8. 2020 zváni všichni příznivci divadelní klasiky. Přímo ve zdech hradního paláce se totiž bude odehrávat Shakespearova tragédie Macbeth. Představení začíná vždy v 21:30 hod. Představení trvá cca 80 min a je bez přestávky.

Ve druhé půli srpna přijdou na řadu noční prohlídky. Od 20. do 22. 8. můžete zažít podivuhodný příběh Petra mladšího Zmrzlíka ze Svojšína, držitele hradu z poloviny 15. století. Prohlídky jsou vhodné pro malé i velké nebojsy. Začínají vždy od 21:00, 21:30, 22:00, 22:30, 23:00 a trvají cca 45 min. Vstupné stojí 150 korun pro dospělé a 110 pro děti a seniory.

hráči výpravaÚterý 25. 8. bude na Kašperku patřit zajímavé dvojici – Bearu Love z Anglie a Ondřeji Smeykalovi z ČR. Setkání anglického hráče na obří gongy a orfické nástroje Beara Love a českého hráče na australský domorodý nástroj didgeridoo Ondřeje Smeykala v roce 2010 v Londýně vyústila ve společný mezinárodní projekt nazvaný Výprava. Ten nabízí společenské meditativní setkání za souzvuku archaických nástrojů, např zvuk obřího gongu (2,2 m), světově největšího symfonického gongu. Jako každé turné, i tentokrát si oba aktéři připravili novou kolekci nástrojů. Vystoupení je čistě akustické, trvá cca 100 min a proběhne v prostoru před budovou purkrabství v horní části hradního nádvoří. Vstupné v předprodeji stojí 290 Kč.
Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Zřícenina Pustý hrádek u Kašperka

Zřícenina Pustý hrádek u Kašperka

V místech, kde se dnes rozkládá jen hromada kamení, kdysi stával Pustý hrádek. O historii této zříceniny se toho moc neví, dokonce ani, byl-li to samostatný hrad. S největší pravděpodobností se jednalo o předsunuté opevnění hradu Kašperk.

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor

Projděte se po krásné šumavské krajině, místy kde se již od středověku pohybují obránci našich hranic. Okružní naučná stezka o cekové délce 19,5 km vede na trase Kašperské Hory, Amálino údolí, Řetenice, Ždánov, hrad Kašperk a zpět do Kašperských Hor.

Netopýří stezka v Kašperských Horách

Netopýří stezka v Kašperských Horách

Netopýří stezka je 1,5 km dlouhá vycházková trasa z náměstí v Kašperských Horách stromovou alejí až ke kostelu sv. Mikuláše, v průběhu informační panely o fauně v okolí Kašperských Hor; od května do září stezku můžete začít návštěvou radničního podzemí s naučnými panely o životě netopýrů.

Stezkou strážců hranice

Stezkou strážců hranice

Naučná stezka po linii lehkých vojenských opevnění, tzv. řopíků, vás zavede údolím Zlatého potoka do Řetenic, kde stoupá po úbočí hory Ždánov až na louku zmizelé osady stejného jména a odtud dále přes Pustý hrádek na hrad Kašperk.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Zelený mok v městě piva, aneb tipy, kde ochutnáte v Plzni velikonoční speciály 2024

Kraslice, mazanec, pomlázka, čokoládový beránek… Do výčtu tradičních atributů, které neodmyslitelně patří k Velikonocům, v posledních letech přibyla také velikonoční piva. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kde ochutnáte zelená piva v Plzni.
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika