Úvod > Aktuality > Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

  • Vydáno12. dubna 2024
Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.

Nové interiéry zámku Frýdlant

zámek frýdlantPo loňské reinstalaci zámku vstoupil zámek Frýdlant do letošní sezony s nabídkou prohlídky reinstalovaného hrad, který připomíná muzeum, které zde vybudovali Clam-Gallasové a jako první šlechtický rod u nás v roce 1801 zpřístupnili veřejnosti. Poslední prohlídková trasa, která čekala na obměnu, kastelánské křídlo, se zpřístupní tento víkend (13.-14. 4.) a návštěvníkům bude jako doplňkový okruh nabízena zatím ve víkendovém režimu. Kastelánské křídlo připomíná Kristiána Kryštofa Clam-Gallase a jeho půvabnou manželku Josefínu. Návštěvníci se ocitnou ve 20. letech 19. století, kdy na Frýdlant oba manželé jezdili z pražského paláce a kastelánské křídlo si uzpůsobili jako byt.

frýdlantK vidění bude 9 nově reinstalovaných místností, které mimo jiné zahrnují ložnice Kristiána Kryštofa, jeho ženy i syna Eduarda. Ten se po tragické smrti svého staršího bratra Viléma stal pokračovatelem rodu. Josefína i Kristián Kryštof byli velcí milovníci umění, zejména pak hudby, divadla a malířství. Finančně podporovali mladé umělce, mezi nimiž byl i chrastavský malíř Josef Führich. Ten jim pak z vděčnosti věnoval jednu ze svých kreseb, kterou návštěvníci uvidí v ložnici hraběte. Na tomtéž místě jsou k vidění i kresby samotného Kristiána Kryštofa. Společenský sál zdobí portréty příslušníků Clam-Gallasů – půvabné Josefíny, jejího muže Kristiána Kryštofa, a také jeho rodičů Kristiána Filipa a Karolíny Josefíny, rozené Šporkové, která na Frýdlant věnem přinesla nejznámější frýdlantský obraz, portrét hraběte Šporka od Petra Brandla. Ten se nyní nachází v hradním muzeu na tomtéž místě, kde byl podle historických fotografií i za Clam-Gallasů. Nejmladší návštěvníky pak v kastelánském křídle potěší sbírka hraček upomínající na děti i vnoučata tohoto mimořádného manželského páru. Na budově renesančního zámku pokračuje restaurování sgrafitové výzdoby, pokračuje se zde s opravou oken a střechy.
 

Baba z Trosek v novém

hrad troskyHrad Trosky prochází v letošním roce většími stavebními úpravami. Díky teplému zimnímu počasí byly plánované stavební práce zahájeny již v únoru a ke konci března bylo ukončeno zadláždění podlahy věže Baba. Dlažba má za účel nejen zpevnění povrchu, ale zejména odvodnění věže a eliminaci problémů spojených se zasakováním dešťových vod, které vzlínaly do obvodových zdí a zatékaly do skály, kde v souvislosti s promrzáním způsobovaly problémy. V pondělí 15. dubna bude zahájena druhá etapa – stavba nového vyhlídkového ochozu ve věži. Původní dřevěný ochoz již dosloužil a bude nahrazen ocelovou konstrukcí, která zaručí delší životnost. Celá akce bude trvat zhruba 5-6 týdnů s tím, že nejpozději 1. června se hrad otevře opět v plném režimu. Během stavby ochozu bude návštěvníkům nepřístupná jak věž, tak druhé nádvoří, kde bude manipulační prostor pro stavbu. Z Baby tak bude přístupné schodiště do dvou třetin, odkud je krásný rozhled po okolí. Po dobu rekonstrukce bude sníženo vstupné ve všech kategoriích a to z částek 160/130/50/0 na 120/100/40/0 Kč.
 

Ratibořice, Náchod, Sychrov, Bezděz, Grabštejn i Slatiňany

hrad BezdězU příležitosti dubnového Mezinárodního dne památek a historických sídel nachystali na sobotu 13. dubna na zámku v Ratibořicích prodlouženou prohlídku pod názvem Příběh zámku a zámek příběhů, na zámku v Náchodě na 20. duben přednášku Divadla na náchodském zámku spojenou s prohlídkou běžně nepřístupných prostor pod vedením kastelána. O víkendu 13. – 14. dubna jsou na zámku Sychrov připraveny pohádkové prohlídky O tichém království, na zámku Lemberk zpřístupní o víkendu 20.– 21. 4. středověkou věž, na hradě Bezděz bude v ten samý víkend zpřístupněn ochoz v kapli a na Grabštejně proběhnou po oba dny kastelánské prohlídky běžně nepřístupných prostor. Kastelánská prohlídka Pokrok nezastavíš je naplánována i na neděli 21. dubna ve Slatiňanech – podrobnosti jsou uvedeny na webu objektů.
Hrad Bezděz – královskou cestou na výlet

Hrad Bezděz – královskou cestou na výlet

Král hradů – takovou přezdívku dostal Bezděz od návštěvníků. Hrad je dostupný pěšky z Doks po červené tzv. Máchově cestě – 7 km, vlakem i autobusem. Pod hrad Bezděz vede i cyklotrasa č. 25 a 3045. Výstup k hradu je pouze pro pěší!

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Přednáška – Divadla na náchodském zámku

20. 4.
Přednáška – Divadla na náchodském zámku

V rámci oslav 770 let od první zmínky o městě Náchodě a Mezinárodního dne památek a historických sídel se uskuteční přednáška věnující se dvěma divadelním prostorům na zámku v Náchodě z 18. a 19. století.

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod uvidíte již z dálky při příjezdu do města. Zámecký komplex v Náchodě tvoří celkem pět nádvoří a několik hlavních budov, jež byly k zámku přistavovány v průběhu století. K vidění jsou celkem tři samostatné prohlídkové okruhy týkajících se historie zámku.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění v celé své kráse.

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Zpřístupnění středověké věže na zámku Lemberk

20. 4.21. 4.
Zpřístupnění středověké věže na zámku Lemberk

Zpřístupnění středověké věže.

Další aktuality

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Nad hlavou jen nebe: 10 tipů na nejzajímavější stavby se skleněnými střechami

Mít nad hlavou jen nebe, a přesto být v bezpečí a v teple. Tak by se stručně dal popsat pobyt v originálně navržených stavbách, které mají místo klasické krytiny neobyčejnou skleněnou střechu. Staveb takového druhu není mnoho, většinou se jedná o církevní budovy anebo o drobné architektonické počiny, které byly vystavěny v souladu s přírodou. V některých případech se jedná o prestižní přístavby související se sklářskou tradicí a není od věci nahlédnout také do elegantních exotických skleníků. Většina těchto míst je otevřená návštěvníkům po celý rok, takže se může jednat o zajímavý výletní cíl i mimo sezónu.
Památky

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé.
Památky

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

Dokud neskončí 21. století, výčet novinek, opravených historických památek a zdařilých rekonstrukcí posledních let samozřejmě nemůže být kompletní. Už teď ale můžete hádat, které se promění v architektonické trvalky a na začátku 22. století se objeví ve výčtu nejkrásnějších staveb za posledních sto let.
Památky

Připomeňte si Mezinárodní den památek 2024 pěkným výletem

Mezinárodní den památek připadá každoročně na 18. dubna. Mezinárodní den památek byl vyhlášen v roce 1982 organizacemi UNESCO a odborem OSN pro vzdělání, vědu a kulturu. Od té doby jsou každoročně u této příležitosti pořádány konference, přednášky, speciální prohlídky a dny otevřených dveří. Mezinárodní den památek v roce 2024 nabídne zajímavý program a prohlídky jindy nepřístupných prostor či rozšířený komentář odborníků nejen 18. dubna, ale také už o víkendu 13. a dubna. Kam se letos vydat vám poradí Kudy z nudy.
Památky