Úvod > Aktuality > Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?
Kultura

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Poslechněte si audio verzi článku
Gurmánské speciality od cibulačky až po crème brûlée a makronky, víno, sýry, Cannes a nejslavnější filmový festival na světě, Paříž, Le Mont Saint Michel, zámky na Loiře, cyklistický závod Tour de France, Azurové pobřeží, Bretaň a Provence provoněná levandulí: je tolik věcí, které máme rádi ve Francii! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy. Pojďte s Kudy z nudy poznat Francii!
Milujete Francii a vše francouzské? Portál Kudy z nudy má pár tipů právě pro vás: podívejte se do kalendáře akcí, kdy si v Praze můžete užít báječný Francouzský trh, zahrajte si pétanque, vypravte se do Národní galerie za díly slavných francouzských impresionistů jako byli Paul Cézanne, Paul Gauguin, Vincent van Gogh, Auguste Renoir či Henri Rousseau, anebo do slavných kaváren Café de Paris či Café Louvre, kousků Francie v Čechách. Představíme vám také zámky na české Loiře, pozveme vás na výlet do některé z francouzských zámeckých zahrad a představíme vám i umělce, pro které se Francie stala druhým domovem.
 

Česká Eiffelovka a české Versailles

Čím je pro Paříž Eiffelovka, je pro Prahu Petřínská rozhledna. Když v roce 1889 navštívili členové Klubu českých turistů Světovou výstavu v Paříži, rozhodli se, že si v Čechách postaví vlastní Eiffelovku. Petřínská rozhledna, pětkrát menší napodobenina slavné francouzské příbuzné, vyrostla v Praze na Petříně během několika měsíců.  Současně byla na vrchol Petřína postavena i lanovka z dílny firmy Ringhoffer, a celá stavba byla slavnostně předána veřejnosti dne 2. srpna 1891.



Dalším místům se díky jejich kráse a nevšední atmosféře přezdívá české Versailles. Impozantní zámek u Paříže, oblíbené sídlo francouzských králů s nádvořími a rozlehlými zahradami, v roce 1979 zapsaný na Seznam světového dědictví UNESCO, připomíná zejména východočeský rokokový zámek Nové Hrady se zahradami a labyrintem a zámek Slezské Rudoltice neboli slezské Versailles. Leží v odlehlé krajině Osoblažského výběžku a dopraví vás k němu úzkorozchodná železnice, která do Osoblahy jezdí z Třemešné.
 

Francouzské zahradní umění

Francouzským zahradám vládne symetrie a perspektiva: bývají rozvržené s geometrickou přesností a typické pro ně jsou cesty pečlivě sypané pískem, přesně sestříhané keře zimostrázu, letničkové záhony, fontány a sochy. Všechno má své vymezené místo a symetrií se řídí i vodní prvky, fontány a nádrže. Francouzské zahradní umění vyžaduje pravidelnou údržbu a celoroční péči zkušených zahradníků. Obdivovat můžete například francouzskou zahradu u zámku Dobříš, zámecký park v Jaroměřicích nad Rokytnou, nádherný park u zámku Lednice nebo park kolem zámku Buchlovice. Ve francouzském stylu je upravená i část zahrady u zámku Milotice anebo zámecká zahrada ve Vizovicích, oči milovníků Francie potěší návštěva Květné zahrady v Kroměříži nebo malé francouzské zahrady u zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou


 

Češi, kteří milovali Francii

Francii miloval už náš král a císař Karel IV. a oblíbily si ji i další osobnosti. Ve Francii dlouhodobě žily malířky Zdenka Braunerová a Toyen, malíři Alfons Mucha, František Kupka, Otakar Kubín a Jan Zrzavý, spisovatel Milan Kundera nebo hudební skladatel Bohuslav Martinů. Kromě toho francouzské kořeny měl například paleontolog Joachim Barrande a některé šlechtické rody, například Rohanové, Des Foursové, Buquoyové, Harbuval de Chamaré, Beaufort-Spontin či rodina Mensdorf-Pouilly.


 

Pár francouzských zastavení na české Loiře

Když se řekne zámky na Loiře, zřejmě se vám vybaví jména jako Chambord, Chenonceau, Blois nebo Amboise. Jenže podle UNESCO jde o území s největší hustotou zámků na světě a jen v regionu Centre-Val de Loire byste jich prý napočítali přes dva a půl tisíce.



Malou českou Loirou jsou zámky na řece Orlici. Které to jsou? Nový zámek v Kostelci nad Orlicí, renesanční zámek Častolovice, renesanční zámek Doudleby nad Orlicí s bohatou sgrafitovou výzdobou a barokní zámek Potštejn, postavený podle vlastního návrhu hraběte Chamaré coby náhrada za starý zpustošený hrad Potštejn. Šestici doplňuje hrad Litice. Zámky na Orlici před časem získaly titul EDEN – Excelentní evropská destinace.
 

Vizitka: Francie v číslech

S rozlohou 551 tisíc kilometrů čtverečních a 68 miliony obyvatel je Francie největším státem Evropské unie. Pokud do ní ale zahrneme i zámořská teritoria Francouzskou Guyanu, Guadeloupe, Martinik, Mayotte a Réunion, považované za přímou součást Francie, dospějeme k celkové rozloze téměř 650 tisíc kilometrů čtverečních. Členem Evropské unie se Francie stala v roce 1958. Nejvyšším bodem je vůbec nejvyšší vrchol Evropy Mont Blanc, který leží na jihovýchodě země ve velehorském pásmu Západních Alp (Alpes occidentales) a Francie se o něj dělí s Itálií. Výška hory mírně kolísá, protože její vrchol pokrývá ledová a sněhová čepice. Jeho výška je 4809 metrů, skutečný skalní vrchol Mont Blancu ale měří „pouhých“ 4792 metrů.
 

České trofeje pro francouzský závod

Zámek Liblice – relaxace i gurmánské zážitky

Zámek Liblice – relaxace i gurmánské zážitky

Zámek Liblice je jednou z nejcelistvějších památek českého venkovského baroka z dílny italského architekta Giovanna Battisty Alliprandiho, který v roce 1699 vypracoval, na podnět tehdejšího majitele panství, Arnošta Pachty z Rájova, osobitý projekt nového sídla.

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. V létě 2023 skončila jeho rozsáhlá rekonstrukce a je otevřený celoročně.

Nový zámek Kostelec nad Orlicí – poznejte život v biedermeieru

Nový zámek Kostelec nad Orlicí – poznejte život v biedermeieru

Nový zámek v Kostelci nad Orlicí, patřící rodině Kinských, je místem pro poznání, zábavu i odpočinek. Empírový zámek v anglickém parku nabízí prohlídkový okruh Život v biedermeieru, výstavy v Galerii Kinský, koncerty a festivaly. V areálu najdete dětské hřiště a u něho oblíbenou Toniovu kavárnu.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny

Barokní zámek v Jaroměřicích se řadí k nejmohutnějším stavbám první poloviny 18. století u nás i v Evropě. Reprezentační prostory zámku si zčásti zachovaly svou původní podobu, zčásti jsou volně instalovány v duchu šlechtického životního stylu 18. a 19. století.

Francouzská zahrada na zámku Dobříš

Francouzská zahrada na zámku Dobříš

Celý zámecký park v Dobříši má rozlohu 65 hektarů, vedle rozlehlé anglické zahrady můžete hned u zámku navštívit velmi krásnou francouzskou zahradu. Francouzský park prošel mezi lety 2018 – 2020 revitalizací.

Zámek Náměšť na Hané – honosné interiéry i vzácné kočáry

Zámek Náměšť na Hané – honosné interiéry i vzácné kočáry

Zámek nechal vystavět hrabě Ferdinand Bonaventura Harrach v letech 1760-1763. Nejkrásnějšími interiéry zámku jsou Červený a Zlatý salonek a knihovna. Z vybavení přitahují největší pozornost návštěvníků honosné kočáry ze sbírek olomouckého arcibiskupství. Zámek je obklopen parkem s lipovou alejí.

Czech Tour 2024 – cyklistický etapový závod

25. 7.28. 7.
Czech Tour 2024 – cyklistický etapový závod

Největší cyklistický etapový závod v České republice za účasti špičkových domácích i světových jezdců.

Výročí bitvy u Slavkova: Austerlitz 2024 – bitva pod Santonem

1. 12.
Výročí bitvy u Slavkova: Austerlitz 2024 – bitva pod Santonem

Připomeňte si spolu s účastníky vojensko-historických klubů z celého světa významnou epochu evropských dějin.

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Česká republika se stala součástí Evropské unie 1. května 2004. Jak stará je vize sjednoceného starého světadílu, kolika jazyky vlastně Evropská unie hovoří a kdy slaví svátek? A z jakého materiálu jsou originální dárky, které Česko reprezentují na jednáních?

7 věcí, které nevíte o… nejkrvavějších bitvách a událostech českých dějin

7 věcí, které nevíte o… nejkrvavějších bitvách a událostech českých dějin

Přestože nejkrvavější masakry v dějinách lidstva se českým zemím vyhnuly, bitev se u nás přesto odehrálo víc než dost. Které se zapsaly do dějin tím, že v nich došlo k největším ztrátám na životech? Možná vás překvapí, že to nebyla ani bitva u Sudoměře, ani bitva na Vítkově, ani ta na Bílé hoře.

Mezinárodní den růžového vína

Mezinárodní den růžového vína

Okouzlující barva, jiskra, bohatá vůně, hebká chuť: to všechno patří k růžovému vínu. Obvykle se pije mladé, ideálně z aktuálního nebo předešlého ročníku, a navzdory očekávání vůbec nemusí být sladké. Hodí se k lehké letní kuchyni, grilování a posezení u bazénu, a svůj svátek slaví 11. června.

Výlet na zámek Zákupy za Napoleonem II.

Výlet na zámek Zákupy za Napoleonem II.

Jako cizokrajný exotický pták mezi ochočenými druhy se mezi rody Rohanů, Des Fours, Buquoy de Longeval, Harbuval de Chamaré či Mensdorff-Pouilly vyjímá jméno Napoleona II. alias vévody Zákupského.

Po stopách šlechtických rodů: s Rohany za srdcem vévody d´Enghien na Sychrov

Po stopách šlechtických rodů: s Rohany za srdcem vévody d´Enghien na Sychrov

Slyšeli jste někdy o Ludvíku de Bourbon, vévodovi d´Enghien? Na zámku Sychrov vám ho představí v souvislosti s rodem Rohanů, který na sychrovském panství vládl 125 let. Dozvíte se zde také, co ukrývá kanopa v sakristii zámecké kaple a jaký je osud busty vévody, která je možná originálem sádrového odlitku ztraceného roku 1822 po výstavě v Paříži.

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".

Zámecká zahrada ve Vizovicích ve francouzském stylu

Zámecká zahrada ve Vizovicích ve francouzském stylu

Zahrada byla vybudována současně s dostavbou zámku v 70. letech 18. století. Ve 20.letech 19. století došlo k přebudování původní klasicistní kompozice zahrady do podoby přírodně-krajinářského parku. Nová zahrada byla pojata v romantickém duchu.

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou, postavený na levém břehu řeky Oslavy, patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě. Původní hrad ze 13. stol. byl moravskými pány ze Žerotína přebudován v letech 1565-1578 na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes.

Divoká Orlice – divoká řeka z Orlických hor

Divoká Orlice – divoká řeka z Orlických hor

Divoká Orlice pramení v Polsku, pak tvoří společnou hranici a u Zemské brány se stáčí do Čech. Svižně tekoucí řeka v krásné přírodě láká po celém svém toku rybáře a při dostatku vody udělá z vodáckého výletu dokonalý zážitek.

Francouzská zahrada a anglický park v Jaroměřicích nad Rokytnou

Francouzská zahrada a anglický park v Jaroměřicích nad Rokytnou

Barokní komplex Jaroměřic patří k nejmohutnějším zámeckým architekturám první poloviny 18. století u nás i v Evropě.

Zámecká francouzská zahrada v Miloticích

Zámecká francouzská zahrada v Miloticích

Zmínka o zahradě pochází již z roku 1611, kdy sloužila pro pěstování hlavně léčivých rostlin. Po roce 1722 procházel celý zámecký areál úpravami.

Vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejn

Vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejn

Hrad Pernštejn patří mezi naše nejzachovalejší a nejznámější památky, avšak málokdo zná zdejší komplex pernštejnských zahrad pod jeho hradbami. Ty prošly komplexní revitalizací a roku 2021 se otevřely veřejnosti.

Zámecký park Lány a palmový skleník

Zámecký park Lány a palmový skleník

Francouzská květinová zahrada v těsné blízkosti zámku plynule přechází v lesopark v anglickém stylu o rozloze 110 ha s pohodlnými promenádami. Přístup pro veřejnost je hlavní zámeckou bránou ze Zámecké ulice. V zahradě vás určitě upoutá krásně opravený litinový skleník, upravený J. Plečniekm.

Zámecký park v Kostelci nad Orlicí

Zámecký park v Kostelci nad Orlicí

Kostelecký zámecký park je jediný svého druhu v regionu Orlických hor. Je chráněn jako přírodní rezervace (původně k ochraně ptáků), kde se nachází mnoho významných stromů a dendrologických rarit. Na jaře tu kvetou doslova miliony bledulí jarních.

Zámecký park a zahrada Libochovice

Zámecký park a zahrada Libochovice

V malebné krajině lemované romantickými kopci Českého středohoří se nachází město Libochovice. Toto nenápadné místo nabízí návštěvníkům krásný barokní zámek, na kterém se podílel italský stavitel Antonio della Porta a nejen to. Součástí areálu je také zahrada á la Versailles.

Přírodně krajinářský park u zámku Krásný Dvůr

Přírodně krajinářský park u zámku Krásný Dvůr

V letech 1783 – 1793 založil Jan Rudolf Černín u zámku Krásný Dvůr rozsáhlý přírodně krajinářský park, první svého druhu v Čechách. Volné travnaté plochy parku oživuje množství romantických staveb, které leckde ukončují jako dominanty různé průhledy.

Labyrint z jehličnanů na zámku v Nových Hradech

Labyrint z jehličnanů na zámku v Nových Hradech

Oblíbenou kratochvílí šlechty bývaly labyrinty. Tuto lákavou středověkou atrakci nabízí široké veřejnosti zámek Nové Hrady ve východních Čechách, který řadu let chátral. Jeho majitelé vybudovali nový labyrint a ten je i na dnešní dobu tak složitý, že se v něm menší děti ztrácejí.

15 tipů, kde si zahrát pétanque

15 tipů, kde si zahrát pétanque

Léto patří zábavě s rodinou nebo s přáteli! Ve Francii můžete pétanque sledovat skoro v každém parku, poměrně rozšířený už je ale i u nás. Máme pro vás 15 tipů na místa, kde si tuto zábavnou hru v létě určitě zamilujete. Mnoho hřišť se nachází na letních koupalištích, takže příjemný den u vody můžete spojit s koupáním i hraním pétanque.

Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy se zaměřuje zejména na moderní a současné umění. Shromažďuje, ochraňuje a odborně zpracovává umělecké sbírky hlavního města Prahy. V současné době GHMP vystavuje v sedmi objektech.

30 míst, kde vás okouzlí kvetoucí levandule

30 míst, kde vás okouzlí kvetoucí levandule

Kdy nastává ideální čas levandule? Levandule kvete řadu týdnů. Obdobím květu je červen až srpen. Podle její výrazné a nezaměnitelné vůně ji poznáte i se zavřenýma očima… Máme pro vás přehled míst, kde vás okouzlí svou krásou i vůni. Najdete mezi nimi farmy i tržiště s levandulovými výrobky, zámecké a bylinkové zahrady, kurzy s výukou aranžování, výtvarné dílny i tipy pro domácí kosmetiku a léčivé přípravky. Za kouzlem a vůní levandulí nemusíte až do francouzské Provence. Objevujte s námi levandulové farmy a levandulová pole v Česku!

Sedm kouzelných tipů na Svatojánské slavnosti

Sedm kouzelných tipů na Svatojánské slavnosti

Blíží se Svatojánská noc a spolu s ní ideální čas nejenom na čarování s devaterem kvítí, sbírání léčivých bylinek a hledání zázračných skal a ukrytých pokladů, ale hlavně na oslavy. Letošní Svatojánská noc, tedy noc před dnem sv. Jana Křtitele, se odehraje z pátku 23. na sobotu 24. června 2023 a spousta akcí je tak vázána na nadcházející víkend. Volné dny slibují nečekané zážitky – a my víme, kde se co děje a kam se můžete vypravit!

Piknik v zahradách na zámku Liblice

Piknik v zahradách na zámku Liblice

Najděte malebná zákoutí francouzské zámecké zahrady, zažijte rozmary aristokracie a vychutnejte si naše lahodné pokrmy pod širým nebem.

Zámek Slezské Rudoltice – Slezské Versailles

Zámek Slezské Rudoltice – Slezské Versailles

Zámek Slezské Rudoltice leží v nádherné oblasti Jeseníků v tzv. Osoblažském výběžku. Čtyřkřídlý, jednopatrový, barokní zámek se vstupní věží býval jedním z významných kulturních center Slezska, kterému se přezdívalo Slezské Versailles. Budovu obklopuje nevelký zámecký park s rybníkem.

Zámecká restaurace na zámku Liblice

Zámecká restaurace na zámku Liblice

Přímo v historických prostorách zámku Liblice se nachází zámecká restaurace s kapacitou 80 míst. Každého z návštěvníků jistě zaujme její pozdně barokní výzdoba s freskami, která přispívá, společně s vynikající nabídkou zámecké kuchyně, k mimořádnému kulinářskému zážitku.

Prohlídkové trasy městem Ostrov

Prohlídkové trasy městem Ostrov

Ostrov nabízí atraktivní prohlídky pro všechny milovníky zajímavé historie. S profesionálním průvodcem zažijte prohlídku staré i nové části města. Uvidíte to nejzajímavější z mozaiky architektury, kterou se Ostrov pyšní.

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Oficiální památky UNESCO mají různou podobu. Zatímco zámky a kostely se do kufru a batohu sbalit nedají, poklady lidových tradic ano – třeba pestré peruánské látky a mexická keramika, řecké perníky, turkmenské koberce, nahrávky byzantského chorálu či tónů irské harfy. Vesměs jde o chráněné kulturní dědictví lidstva. I Česko se má čím pochlubit: v seznamu je zapsán lidový tanec Slovácký verbuňk, Jízda králů, sokolnictví, loutkářství, masopustní obchůzky, modrotisk, foukané vánoční ozdoby a vorařství.

#světovéČesko a Tour de France: české trofeje a česká etapa slavného závodu

#světovéČesko a Tour de France: české trofeje a česká etapa slavného závodu

Nejslavnější cyklistický závod světa Tour de France startuje v sobotu 29. 8. 2020, kde jinde než ve Francii. Na vítěze čekají trofeje z české sklárny Lasvit, která působí v Novém Boru. Pokud byste si chtěli vyzkoušet atmosféru slavného závodu, buďte připraveni na červen 2021 – to se totiž ve Středočeském kraji pojede L’Etape Czech Republic by Tour de France.

Zámeček Belveder nedaleko Valtic

Zámeček Belveder nedaleko Valtic

V jednoduchosti je krása – o tom svědčí zámeček Belveder, vystavěný na severním okraji Valtic Josefem Hardmuthem. Příkaz knížete zněl „postavit pěknou bažantici“ a architekt se tohoto úkolu zhostil víc než dobře. Letohrádek je čerstvě opravený a nově je zpřístupněn veřejnosti.

Bitva Tří císařů u Slavkova – jedna z nejslavnějších napoleonských bitev

Bitva Tří císařů u Slavkova – jedna z nejslavnějších napoleonských bitev

K nejkrvavější napoleonské bitvě na našem území (asi 60 000 mrtvých) došlo 2. prosince 1805 u Slavkova, kde Napoleon porazil rusko-rakouskou armádu. Protože se bitvy v čele svých vojsk osobně zúčastnili francouzský císař Napoleon I., ruský car Alexandr I. a rakouský císař František, hovoří se o bitvě Tří císařů.

#světovéČesko a nový život starých náplavek: jak ožívají místa podél řek

#světovéČesko a nový život starých náplavek: jak ožívají místa podél řek

Farmářské a bleší trhy, festivaly plné dobrého jídla a pití, kavárny, cyklostezky, promenády, lavičky svádějící k odpočinku, krásné výhledy a skvělá atmosféra: náplavky si získaly takovou popularitu, že je zahraniční cestovatelské weby zařazují mezi nejlepší tipy pro návštěvu Prahy. O slovo se ale pomalu začínají hlásit i nábřeží v jiných městech.

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

Olympijské hry, nejznámější sportovní soutěž celého světa, jsou pokaždé originální a jedinečné. Platí to i pro letní olympijské hry v japonském Tokiu: měly se konat loni, ale kvůli pandemii byly poprvé v historii o rok odloženy. Nakonec proběhnou od 24. července do 8. srpna 2021, ale přestože píšeme rok 2021, oficiální název letní olympiády zůstává Tokio 2020.

Za památkami Třebíčska

Za památkami Třebíčska

Nejen město Třebíč s židovskou čtvrtí láká turisty k návštěvě. V okolí města najdeme řadu významných památek, které by neměly zůstat opomenuté. Proč si neudělat výlet po některých z nich? Autem nebo i na kole... První zastávkou může být třeba zámek Náměšť nad Oslavou...

Památník návrší Žuráň u Podolí

Památník návrší Žuráň u Podolí

Návrší Žuráň v katastru obce Podolí, známé a historicky ceněné místo památné bitvy, bylo polním velitelským stanovištěm francouzského císaře Napoleona I. Bonaparta. Odtud vydal 2. prosince 1805 v 8:30 hodin rozkaz k útoku na Pratecké výšiny.

Zámek v Měšicích nedaleko Prahy

Zámek v Měšicích nedaleko Prahy

Severovýchodně od Prahy se nachází rokoková stavba – zámek Měšice. Zámek je trvale pro veřejnost uzavřen. Součástí areálu je rozlehlý anglický park se vzácnými dřevinami, vyzdobený volně umístěnými sochami.

Další aktuality

Kalendář 2024: výstavy bonsají – kdy, kam a na jak dlouho?

Pěstitelé bonsají tvrdí, že v miniaturní verzi se dá vypěstovat téměř jakýkoliv strom. Jak se jim to daří, uvidíte na výstavách bonsají. V našem kalendáři najdete akce všech velikostí, od velkých přehlídek v Lysé nad Labem či Kroměříži přes zámecké výstavy až po menší setkání.
Praha | Příroda

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves, Setkání klasických italských vozů v Poděbradech 2024, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

V Zoo Praha se narodila další gorilka – v Rezervaci Dja tak jsou dvě mláďata!

V pátek 12. dubna v po půl jedné v noci porodila samice gorily nížinné Kijivu mládě. Tříměsíční samička Mobi tak získala sourozence a v gorilí skupině v Zoo Praha jsou poprvé v historii dvě malá mláďata. Pro Kiviu se jedná už o pátého potomka. Mládě začalo krátce po porodu pít a zkušená matka o něj velmi dobře pečuje.
Praha | Příroda

Malá příručka pro pražské kavárenské povaleče, milovníky kávy i vášnivé turisty

Milujete kavárny, máte své oblíbené podniky a nebráníte se ani novinkám? Máme pro vás pár tipů – a nutno dodat, že tipů osvědčených a zajímavých. Bude vám tu dobře v deštivém počasí i ve slunečných dnech a vaše chuťové buňky nadchne vynikající a voňavá káva doplněná třeba o domácí zákusky či slané dobroty.
Praha | Gurmánská turistika

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Užijte si pohyblivý svátek hanami a piknik pod rozkvetlými sakurami

Dříve byly oslavy příchodu jara a rozkvetlých sakur doménou japonské šlechty. Dnes si hanami, pozorování krásy rozkvetlých květů, můžete užít i v Praze. Závan Japonska zažijete 20. dubna v překrásném Clam-Gallasově paláci a 27. dubna v parku Hanspaulka. Nechte se okouzlit rozkvetlými stromy i japonskou gastronomií a kulturou.
Praha | Příroda

Televizní věž, Švejk, Kafka a Nobelova cena: poznejte žižkovská zákoutí

Jak dobře znáte Žižkov, jednu z nejznámějších pražských čtvrtí? Víte, že se můžete projít po starém popravišti, že z několika míst se otevírají fantastické výhledy na centrum města a že Žižkov má dodnes bohémské srdce? Například jedna stará tančírna se stala domovem divadla Járy Cimrmana.
Praha | Památky

Renovovaný hlavní dalekohled se vrací na Štefánikovu hvězdárnu

Ve středu 10. dubna 2024 bude od 10 hodin za pomoci těžké techniky instalován zpět do kopule největší dalekohled Štefánikovy hvězdárny. Tento jedinečný přístroj vážící 5,5 tuny prošel v uplynulých dvou letech v německé Jeně kompletní renovací. Pro veřejná pozorování bude dalekohled k dispozici v květnu, kdy se zároveň návštěvníci hvězdárny budou moci podrobně seznámit s jeho historií v rámci připravované výstavy „Návrat krále“.
Praha | Památky