Úvod > Aktuality > Festival světla Blik Blik rozsvítí Plzeň videomappingem a světelnými instalacemi

Festival světla Blik Blik rozsvítí Plzeň videomappingem a světelnými instalacemi

Vydáno 13. března 2018 Zážitky
Videomapping, světelné instalace, interaktivní objekty a další umělecká díla spojená se světlem ovládnou v pátek a sobotu 16. a 17. března Plzeň v rámci festivalu světla Blik Blik. Letos festival symbolicky připomene oslavy 100. výročí založení Československa. Po dva večery budou na trase ulicemi městské čtvrti Slovany do DEPO2015 a v areálu Plzeňského Prazdroje k vidění umělecké instalace českých i zahraničních tvůrců.
MappingJedna z nejoblíbenějších akcí závěru zimy v Plzni, festival světla Blik Blik, letos symbolicky připomene oslavy 100. výročí založení Československa. Na šestnácti stanovištích se v pátek 16. a v sobotu 17. března rozzáří světelné objekty, velkoplošné projekce i interaktivní instalace. Část umělců se volně inspirovala narozeninami republiky, k vidění bude mimo jiné videomapping na budově gymnázia na Mikulášském náměstí, animace věnovaná vývoji státního znaku či pocta prvnímu československému prezidentovi promítaná do vodní mlhy. Na největší instalaci s velkoplošnou projekcí se mohou diváci těšit do Autobusové haly DEPO2015.

Festival Blik Blik medůzyFestivalová trasa začíná na Jiráskově náměstí před Masarykovou základní školou, kde se o úvod celého festivalu postará maďarské studio Night Projection. Poté pokračuje na prostranství před kostelem Panny Marie Růžencové, kde bude možné nahlédnout pod hladinu moře do života medúz. V Jablonského ulici odhalí světelná animace proměny českého lva na státním znaku, park na Mikulášském náměstí se zase změní na obří světelné Člověče, nezlob se! doplněné několika videomappingy. Snová instalace s magickou atmosférou bude čekat na návštěvníky také na Mikulášském hřbitově – plzeňském Slavíně, kde má své místo odpočinku např. Josef Kajetán Tyl. V kontrastu k moderním technologiím využitým pro ostatní instalace se němečtí Ramzeit Piraten vrátí k poetické hře světla a stínů. Ze hřbitova bude trasa pokračovat kolem Papírny k lávce přes řeku, kde bude odhalena pocta prvnímu prezidentovi – „tatíčkovi“ Masarykovi promítaná do vodní mlhy. Cestou do DEPO2015 na břehu Radbuzy návštěvníky doprovodí světelné vodní víly.
 

Do interiérů se podíváte za padesát korun

Festival Blik BlikLetos poprvé se organizátoři rozhodli regulovat návštěvu interiérových expozic pomocí symbolického vstupného, které návštěvníkům umožní prohlédnout si čtyři unikátní instalace: obří planety uvnitř kostela Panny Marie Růžencové, zvukově a světelně výraznou instalaci Hladina v Papírně, nejrozměrnější instalaci festivalu s názvem Iris v DEPO2015, která prostřednictvím detailní projekce lidského oka umožní nahlédnout do jinak skrytého mikrosvěta. Světelnou i zvukovou podobu poslední z nich, tzv. Archifonu, bude možné měnit s pomocí tabletu.
 
Návštěvou DEPO2015 však světelná trasa rozhodně nekončí. V areálu plzeňského pivovaru budou na návštěvníky čekat hned další tři zajímavé instalace - projekce na obří kostku, kterou kontrastně doplní Bachova barokní hudba, zajímavý artefakt srbského umělce Dragana Vojvodiče a salonek Secese, kde se jako pocta olympionikům animací rozpohybují slavné sportovní výkony.

Blik BlikVstupenku v ceně 50 korun, která bude platit oba festivalové dny, bude možné sehnat jak na festivalové trase, tak také v předstihu online na portálu Plzeňská vstupenka.

Festivalovou trasu i jednotlivé instalace se můžete  prohlížet v libovolném pořadí od 18:00 do 23:00 hodin, s orientací pomůže mapka, kterou získáte zdarma u dobrovolníků Klubu strážných andělů u všech instalací. Pro dopravu bude letos uzavřena pouze krátká část ulice před Masarykovou základní školou.

Festival Blik Blik se v Plzni koná od roku 2015, kdy byla evropským hlavním městem kultury, a do ulic každoročně přiláká na 45 tisíc lidí.
Depo2015 - plzeňská kreativní zóna

Depo2015 - plzeňská kreativní zóna

Plzeňská kreativní zóna, kde spojujeme inovativní myšlení, nové i tradiční technologie, kreativního ducha a lásku ke kultuře. DEPO2015 vzniklo v roce 2015, když byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury.

Prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj

Prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.

Další aktuality

15.5.
2019
V plzeňské zoo máte šanci zažít skvělý májový výlet

V plzeňské zoo máte šanci zažít skvělý májový výlet

Plzeňsko a Český les | Zážitky
13.5.
2019
Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Plzeňsko a Český les | Zážitky