Úvod > Aktuality > Festival Týden umění otvírá hlavní pražské galerie a výtvarné instituce
Kultura

Festival Týden umění otvírá hlavní pražské galerie a výtvarné instituce

  • Vydáno23. dubna 2019
Ve dnech 22. až 28. dubna se v Praze uskuteční druhý ročník festivalu Týden umění, kterého se účastní hlavní pražské galerie a výtvarné instituce. V rámci festivalu proběhne kolem stovky vernisáží, setkání s umělci, komentovaných prohlídek a dalších doprovodných akcí.
výtvarné uměníFestivalu Týden umění se účasní jak přední muzea umění, v čele s Národní galerií a Uměleckoprůmyslovým museem, výstavní síně od Galerie Rudolfinum po MeetFactory, tak i komerční galerie a aukční síně. Programová nabídka se zaměřuje na nejrůznější aspekty světa výtvarného umění, a to jak časově a tematicky, tak z hlediska formy. Součástí programu jsou akce věnované starému umění a starožitnostem, klasické moderně i nejsoučasnějšímu umění. Debaty, přednášky a semináře se týkají většinou sběratelství, restaurování, produkce výstav či trhu s uměním.

Festival se snaží upozornit na širokou škálu doprovodných programů, které muzea a galerie pro své návštěvníky připravují. Mottem letošního ročníku je sousloví "ušlechtilé radosti". Jde o citát z petice, kterou kulturní veřejnost právě před sto lety protestovala proti vystěhování Obrazárny Společnosti vlasteneckých přátel umění a zabrání budovy Rudolfina pro poslaneckou sněmovnu.


Komentované prohlídky a speciální programy na celý týden

StarožitnostiVe středu 24. dubna se uskuteční komentovaná prohlídka po pražských obchodech se starožitnostmi. Sraz zájemců je v 15:00 hodin před sídlem Asociace starožitníků, domem U Sv. Valentina na adrese Valentinská 7 v Praze 1. Komentovaná prohlídka obchodů se uskuteční s viceprezidentkou Asociace starožitníků Simonou Šustkovou.

Přijďte s dětmi do galerie! Objevte 24. dubna od 15:30 společně prostor, kde se budete bavit vy i vaše děti. S Michaelou Trpišovskou na téma výstavy nových akvizic Národní galerie. Připravena je výtvarná herna, kde můžete společně se svými dětmi tvořit a hrát si inspirováni výtvarnými díly. Nechte se okouzlit uměním a vytvořte spolu s dětmi osobitá díla. Herna je každý týden zaměřena na jiná umělecká díla či výstavy a nabízí 4 až 6 stanovišť s tvůrčími aktivitami pro společnou práci dětí a rodičů. Nedílnou součástí každé herny je návštěva expozic ve Veletržním paláci.

výtvarné uměníUměleckoprůmyslovým museum nabízí ve čtvrtek 25. dubna speciální prohlídku veřejnosti nepřístupných míst v Centrálním depozitáři. Galerie Kodl nabídne v ten samý den od 16:00 hodin předaukční výstavu, která představí stěžejní díla Františka Kupky, Jakuba Schikanedera, Jindřicha Štyrského či Emila Filly. Prohlídka s odborným výkladem 250 mimořádných a vzácných uměleckých děl však probíhá každý den do 16:00. O starých holandských a flámských mistrech z pohledu kurátora a z pohledu současného umělce Jakuba Špaňhela se dozvíte 25. dubna v 17:00 ve Šternberském paláci.

Pragovka Gallery pořádá 25. dubna od 18:00 pořádá komentovanou prohlídku výstavy Flying Inn a ateliérů s umělci Petrou Hudcovou a Danielem Hanzlíkem v prostorách industriálního areálu zaniklé továrny. Umělci představí výstavu ze svého úhlu pohledu a po prohlídce zavedou návštěvníky do tří uměleckých ateliérů dle vlastního výběru.

Uměleckoprůmyslové muzeumZ pátečního programu 26. dubna vyniká Návštěva restaurátorského ateliéru textilu veřejnosti nepřístupných míst v Centrálním depozitáři Uměleckoprůmyslového musea od 10:00 hodin. V pátek startuje také 9. ročník tradičního komunitního festivalu otevřených kulturních míst na Praze 7 s názvem "Máme otevřeno". Galerie, divadla, ateliéry výtvarníků, umělecké dílny, design story a showroomy, komunitní centra, kreativní huby a spousta dalších kulturních organizací se poslední dubnový víkend otevřou zdarma veřejnosti. Můžete tak navštívit desítky kulturních míst plných kreativity a umění, a setkat se s lidmi, kteří na Sedmičce tvoří úžasné věci. Galerie Arcimboldo v Lázeňské ulici zve v pátek od 17:00 na japonský čaj o páté a setkání s vybraným umělcem.

Galerie DOXV sobotu 27. dubna čeká zájemce od 14:00 komentovaná prohlídka prostor České Filharmonie a Galerie Rudolfinum s prohlídkou výstavy A Cool Breeze. Centrum moderního umění DOX láká (také od 14:00 hodin) na program Jiřičné vidění. Jedná se o rodinnou výtvarnou dílnu k výstavě Jiřičná. Dokážete si představit místo vytvořené pouze ze skla a oceli a přitom inspirované přírodou? Zažijte si Evy Jiřičné vidění a vytvořte si svou vlastní čistou a krásnou architekturu.

Neděle 28. dubna přinese program Socha v parku v Museu Kampa – Meda Mládková plánovala vybudovat na pražské Kampě sochařský park. I přes svou houževnatost se jí to podařilo jen částečně, rozmístila několik objektů v těsné blízkosti Musea Kampa. Pokusme se její plán, alespoň na jeden den uskutečnit a oživme park sochami společně!
Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.

MeetFactory – mezinárodní centrum současného umění

MeetFactory – mezinárodní centrum současného umění

MeetFactory o. p. s. vytváří v Praze ojedinělou platformu uměleckého provozu, která nabízí přímý kontakt s umělci všech oborů a otevírá možnost k navázání spolupráce s představiteli mezinárodních kulturních institucí.

1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

1. 1.31. 12.
1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

Ve Veletržním paláci byla otevřena nová expozice s názvem "1796–1918: Umění dlouhého století". Představuje například slavnou Pannu Gustava Klimta i díla Egona Schieleho, Edvarda Muncha, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha či Pabla Picassa!

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Galerie Kodl v Topičově domě na Národní třídě

Galerie Kodl v Topičově domě na Národní třídě

Významná aukční, prodejní a výstavní síň s více než stoletou rodinnou sběratelskou tradicí v Praze.

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.

Další aktuality

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura