Úvod > Aktuality > Fenomén Svatomartinské víno! Kde ochutnáte letošní ročník?

Fenomén Svatomartinské víno! Kde ochutnáte letošní ročník?

Vydáno 9. listopadu 2018 Gurmánská turistika
Tak jako každý rok se i letos 11. 11. v 11 hodin se rozezní v České republice ladný zvuk sklenic na stopkách naplněných bílou Večerkou, Müllerkou, Moravským muškátem, červeným i růžovým Modrým Portugalem a Svatovavřineckým nebo růžovým Zweigeltrebe a vy si budete přiťukávat prvním letošním vínem. Čekají na vás tóny medu, broskví, mandarinek, muškátu, jahod, přezrálých třešní i povidel, které následně polechtají vaše čichové receptory i chuťové pohárky. Svatomartinské víno 2018 je na světě! A kde jej můžete ochutnat?

Velkolepé průvody, ohňostroje a lampiony

Svatomartinské víno

Jednu z největších svatomartinských oslav pořádají v Jihlavě, kam v sobotu 11. listopadu přijede svatý Martin v čele velkého průvodu s lucernami již podevatenácté. Průvod navazující na dávnou tradici, popsanou v lidových pověstech z Jihlavy a okolí, vychází a vyjíždí v 17.00 hodin od brány Matky Boží a před šestou dorazí na hlavní náměstí, kde bude pokračovat komponovaným ohňostrojem a koncertem folkrockové skupiny AG Flek ze Zlína.

VinařOd pátku 9. listopadu až do neděle 18. listopadu se můžete přijet podívat na vinařskou akci Svatomartinský Mikulov. Jsou to dny svatomartinských menu a husích specialit, svěcení, slavnostního otvírání a degustování mladých a svatomartinských vín, jarmarku, divadelních představení a také mimořádně zpřístupněných historických památek – například Dietrichsteinská hrobka pořádá kostýmované prohlídky a společně s průvodcem můžete vystoupat na Svatý kopeček. Program vyvrcholí v neděli 11. listopadu v 11:00 hodin, kdy na Náměstí přijede sv. Martin na bílém koni a přesně v 11:11 hodin proběhne slavnostní otevření Svatomartinských vín s ochutnávkami. Děti i dospělé určitě potěší také sobotní večerní procházka (10. 11. 2018) zámeckou zahradou s názvem Svatomartinská světýlka, která začne v 17:00 hodin.
 

Kam za svatým Martinem?

Mikulov a Jihlava samozřejmě nejsou jediná místa, kam svatý Martin přijede. Přivítat ho můžete také v Hradci Králové, v Českém Krumlově, Brně, Kroměříži, Zlíně, na statku Bernard, příští týden v sobotu 17. listopadu přijede Martin do Hustopečí nebo na zámek Zbiroh.

V Českém Krumlově se koná Festival vína a v neděli 11. listopadu budou moci obyvatelé i návštěvníci společně sledovat na náměstí Svornosti příjezd sv. Martina, který v 11:11 hodin přiveze Svatomartinské víno a zahájí Svatomartinské hodování. Těšit se můžete na mladé víno z vinařství Vladimír Tetur, Nového vinařství, Zámeckého vinařství Bzenec či vinařství Mádl z Velkých Bílovic. Svatomartinské víno z náměstí Svornosti poputuje do desítky krumlovských restaurací, které budou svým hostům nabízet od neděle 11. listopadu až do neděle 18. listopadu Svatomartinské víno a menu.

Hrad KřivoklátTýž den a ve stejném čase proběhne také Svatomartinský koštBrně na náměstí Svobody anebo na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti - tady bude za hlaholu zvonů probíhat žehnání svatomartinských vín Slovácka, která přiveze Martin s krojovanou chasou.

Kulturní i gastronomický program je pro vás připraven i na hradě Křivoklát, kde v neděli 11. listopadu proběhne Svatomartinský košt. Nenechte si ujít výborné jídlo i víno za zvuků cimbálovky! Přivítejte v 11 hodin svatého Martina na bílém koni. Svatomartinský košt připravila Hradní krčma, kterou najdete na I. nádvoří hradu. Svatomartinské menu v krčmě si můžete objednat na tel. čísle 731 566 316.
 

Za vínem na vinici i do podzemí

Kolem Svatomartinských vín se točí celá řada dalších programů a akcí. Jsou to první vína nového ročníku, se kterými si podle tradice můžete přiťuknout teprve na sv. Martina. Svěží, mladá a ovocitá vína se vyrábějí výhradně z raných odrůd a prodávají se pod společným označením na etiketě a uzávěru.

Nedělní program v Botanické zahradě hlavního města Prahy v Troji se bude odehrávat 11. listopadu v 11.00 hodin na vinici svaté Kláry.

Dozlatova vypečená svatomartinská husička a Svatomartinská vína ročníku 2018 vám budou také chutnat v unikátním labyrintu historických vinných sklepů ve Valticích, který hlasy veřejnosti opakovaně vynesly k titulu TOP vinařský cíl České republiky. Svatomartinské slavnosti & husí hody ve Valtickém Podzemí se letos konají netradičně 10. listopadu 2018, rezervujte si své místo včas.
 

Vinné sklepy, jarmarky a trhy

Svatý Martin nabízí také příležitosti k podzimnímu obcházení vinných sklepů – o víkendu 10. a 11. listopadu se koná Festival otevřených sklepů na Pálavě, na kterém máte jedinečnou příležitost degustovat vína 31 vinařů větších i menších vinařů, mladých vinařství i těch s dlouholetou tradicí. Ti vám nabídnou nejen skvělá vína předešlého roku, ale i mladá vína ročníku 2018, k tomu navíc spoustu svatomartinských a zabijačkových specialit.

sobotu 17. listopadu ochutnáte svatomartinská vína v Miloticích na akci nazvané Martinské Šidleny anebo v Svatomartinské slavnosti v Bzenci, kde se bude navíc víno slavnostně světit.

svatý Martin JiřákSvou tradici má také Martinský trh v Bílovci (koná se v sobotu 10. listopadu) nebo Vítání sv. Martina v Blansku, které je podzimním několikadenním svátkem s historickým průvodem a jarmarkem, letos od 9. do 11. listopadu. Za mladým vínem a husími laskominami se mohou vypravit i obyvatelé a návštěvníci Prahy, a to na farmářské tržiště Náplavka v Praze, kde bude husí pečínka a dobré víno k mání v neděli 11. listopadu od 10 až do 21 hodin! Trh se potáhne od Výtoně pod Vyšehradskou skálu. Za husími dobrotami se Pražáci mohou vypravit ve stejný den také na Jiřího náměstí na pomezí Vinohrad a Žižkova.

Festival vína Český Krumlov

Festival vína Český Krumlov

Přehlídku vytříbených tuzemských i zahraničních vín, podzimní oslavu Svatomartinských vín, gastronomické lahůdky, ale také přátelská setkání se znalci vína a jedinečnou atmosféru v okouzlujících kulisách historického města - to vše a mnohem více nabízí Festival vína v Českém Krumlově.

Žehnání svatomartinských vín Slovácka v Uherském Hradišti

Žehnání svatomartinských vín Slovácka v Uherském Hradišti

V pondělí 11. listopadu bude před jedenáctou hodinou dopolední zahájen slavnostní obřad Žehnání svatomartinského vína. Do povolaných rukou předá nové víno svatý Martin na bílém koni v doprovodu římských vojáků a krojované chasy.

Farmářské trhy na Náplavce u Palackého mostu

Farmářské trhy na Náplavce u Palackého mostu

Farmářské tržiště Náplavka na Rašínově nábřeží v Praze 2 zahájí 2. února svoji desátou sezonu. Za dobu své existence se počet prodejců zčtyřnásobil. Na trhy pravidelně míří stále víc lidí.