Úvod > Aktuality > Dovolená na kole mezi vinicemi: letní opojení na vinařských stezkách
Letní sporty

Dovolená na kole mezi vinicemi: letní opojení na vinařských stezkách

V České republice je přes sedmnáct tisíc hektarů vinic. To jsou ta nádherná, rozlehlá a klidná místa, odkud pochází takové kouzelné nápoje jako Rulandské šedé nebo Tramín červený. Kam se ale v Česku vydat, když se chcete plně ponořit do světa vín a poznat vinařský vesmír? Portál Kudy z nudy vám poradí.

Naučná stezka Valtice

ValticeVinařské stezky jsou ideální možností, jak můžete svou vinařskou vášeň spojit s turistikou a s poznáváním okolí. Vinařské oblasti jsou vinařskými stezkami přímo protkané. Jedna z nejkrásnějších se jmenuje Naučná stezka Valtice. Pětikilometrová trasa začíná přímo u zámku Valtice a vede do rozsáhlých valtických vinic a na nejvyšším místě stezky, na kopci Reistna, lze z romantické kolonády přehlédnout celý Lednicko-valtický areál, zařazený pro svou jedinečnost do seznamu světových kulturních památek UNESCO. Trasa pak vede zpět do centra Valtic, kde si můžete vybrat z mnoha vinařských sklípků, kde strávíte zbytek večera.   
 

Mikulovské naučné stezky

MikulovV Mikulově a okolí je několik naučných vinařských stezek. Dvacet kilometrů dlouhá je mikulovská naučná stezka nabízí možnost seznámit se s taji vinařství pod Pálavou. Trasu mikulovské naučné vinařské stezky je možné absolvovat pěšky, na kole a dokonce i autem. Výchozím bodem je parkoviště u Komerční banky v Mikulově, kde se nachází panel s úvodními informacemi. Odtud trasa pokračuje přes náměstí, kde se můžete zastavit v turistickém informačním centru pro aktuální informace o otevřených sklepech a vinařských akcích na trase. Dále pak pokračujte do vinařských obcí pod Pálavou.

Přes 17 kilometrů měří Mikulovská vinařská, která vás zavede do Sedlce a zpět. To Vinařská naučná stezka Stará hora měří pouhých 3,3 kilometrů a najdete na ni 11 panelů.
 

Vinařská stezka Podluží

VínoSíť cyklotras pod společným názvem Vinařské stezky Podluží vedou rovinatou částí centrálního Podluží, přes kopečky na okraji Kyjovské pahorkatiny v okolí Starého Poddvorova k severním vinařským oblastem Slovácka, kde vinice střídají rozlehlé lesní partie. Na trase projedete známé obce, jako jsou Břeclav, Hodonín, Mikulčice a Moravská Nová Ves. Teplé podnebí, blízkost řek a nedozírné roviny lákaly k osídlení odnepaměti – důkazem jsou archeologická naleziště dokumentující velkomoravská sídliště na Valech u Mikulčic a Pohansko u Břeclavi. Vinařskou stezku Podlužím přivítají hlavně ti, kteří neradi zdolávají kopce. Cyklistické trasy nejjižnější vinařskou oblastí, která svou rozlohou patří spíš ke středně velkým, vedou totiž převážně rovinami, přes osmnáct vinařských obcí.Celá trasa měří ale 130 kilometrů a po znojemnské je vůbec nejdelší z vyznačených vinařských stezek. Komu se přece jen zdá tolik kilometrů příliš, může absolvovat jen některé trasy.
 

Znojemská vinařská stezka

Znojemsko viniceVinařské stezky spojují na Znojemsku pětapadesát vinařských obcí. V této rozlehlé oblasti si na své přijde skutečně každý. Vyznavači rovných přímých silnic a cest mezi poli ocení severní část stezky a na jihu oblast kolem řeky Dyje. Milovníci náročnějších terénů pak nejlépe vychutnají národní park Podyjí a lesní partie severně od Znojma. Znojemská oblast je svou rozlohou největší na Moravě. Mezi obce s nejvýznamnějšími vinařskými lokalitami a uličkami patří jižně od Znojma Nový Šaldorf-Sedlešovice, Hnanice, Šatov, Chvalovice a Vrbovec. Určitě si nenechte ujít návštěvu jedné z českých nejlepších vinic Šobes. Cyklovýlet můžete začít v Lukově, Podmolí nebo obci Havraníky, čeká vás malebné okolí a degustace vín společnosti Znovín Znojmo.

havraníky stánekZnovín Znojmo vybudoval uprostřed viniční tratě v obci Havraníky originální ochutnávkový stánek vín místní produkce. Můžete zde tak obdivovat nejen nádherný výhled do kraje, ale také se přitom osvěžit několika vzorky zajímavých vín. Společnost Znovín Znojmo také uchovává víno v jednom z největších křížových sklepů na světě, v Příměticích. Od února do srpna je možné pro skupiny nad 20 osob zařídit komentovanou prohlídku sklepa s ochutnávkou šesti vzorků vín. A určitě by byla škoda minout Malovaný sklípek v Šatově. V podzemí je jakási podivuhodná říše mořských panen, trpaslíků a alpských krajinek. Obě strany hlavní chodby i stěny pěti přilehlých salonků totiž zdobí fantasticky barevné plastické obrazy, které tu vytvořil Maxmillian Appeltauer, šatovský rodák, pověstný výtvarným nadáním.


Strážnická vinařská stezka

StrážniceVíce než sto kilometrů Strážnické vinařské stezky jejíž západní hranici tvoří Uherský Ostroh a Rohatec a na východě dosahuje k bělokarpatským stráním, je námětem na několikadenní pobyt v kraji Joži Úprky, svébytné lidové architektury a lahodných bílých vín. Tipem na jednodenní výlet je okruh ze začátkem i cílem ve Bzenci, na jehož trase leží nejcennější památky i cyklistické lahůdky Strážnicka. Úsek ze Bzence míjející národní přírodní památku Váté písky vede po silnici a končí u Muzea vesnice jihovýchodní Moravy na okraji Strážnice. Stezka vás zavede i do proslulých petrovských Plžů a pak už vzhůru, až do Bílých Karpat. Odtud sestupuje do vinařské obce pod sv. Antonínkem a Ostrožské Lhoty.
 

Uhersko-hradišťská vinařská stezka

BúdyPřevážně rovinatá trasa je ideální pro celodenní rodinný výlet. Vede převážně jen mírně zvlněnou pahorkatinou, po klidných silnicích a cyklostezkách. Na své si přijdou milovníci vína, lidové architektury i historických a přírodních památek. Celková délka trasy je 75 km. Trasa vás zavede do Uherského Ostrohu, Ostrožské nové vsi s lázněmi, Bzence, Hluku, Vlčnova s vlčnovskými búdami, poté do Veletin odkud stezka směřuje po silnici přes Podolí, Vésky a Sady do Uherského Hradiště-Mařatic, kde na vás čeká jedna z nejkrásnějších sklepních lokalit na Moravě. Odtud je to pak už jen kousek do cíle i startu cesty, tedy do Uherského Hradiště.
Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Navštivte místo, kde historie ožívá. Vraťte se do časů chaloupek s doškovými střechami, řemeslných dílen, klidu a harmonie.

Areál vinných sklepů Šidleny u Milotic

Areál vinných sklepů Šidleny u Milotic

Areál vinných sklepů stojí samostatně asi 1,5 km jihozápadně od obce Milotice pod kopcem Náklo. Milotická sklepní osada je rozložena na návrší mezi vinicemi a nabízí krásný výhled do údolí a atmosféru živé vinařské kolonie.

Loucký klášter ve Znojmě

Loucký klášter ve Znojmě

Vřelého přijetí se vám dostane v premonstrátském klášteře v Louce u Znojma, který byl po staletí jedním z nejvýznamnějších klášterních komplexů ve střední Evropě. Současné dění v Louckém klášteře je úzce propojeno se jménem společnosti Znovín Znojmo.

Cyklostezka Mutěnka u Kyjova

Cyklostezka Mutěnka u Kyjova

Cyklostezka Mutěnka vznikla na bývalé železnici Kyjov – Mutěnice. Byla otevřena v roce 2012. Vede převážně lesem a také kolem dvou vyhlášených vinařských lokalit. Na jaře 2024 čeká trasu oprava.

Vinařská stezka Podluží

Vinařská stezka Podluží

Síť cyklotras pod společným názvem Vinařské stezky Podluží vedou rovinatou částí centrálního Podluží, přes kopečky na okraji Kyjovské pahorkatiny v okolí Starého Poddvorova k severním vinařským oblastem Slovácka, kde vinice střídají rozlehlé lesní partie.

Křížový sklep v Příměticích

Křížový sklep v Příměticích

Uprostřed Přímětic, dnešní příměstské části Znojma, nechali znojemští jezuité v letech 1740-1756 vystavět jeden z největších vinných sklepů na světě. V současné době je využíván společností Znovín Znojmo a.s., která zde uchovává v tradičních dubových a akátových sudech nejlepší vína zdejší oblasti.

Malovaný sklep v Šatově

Malovaný sklep v Šatově

Vinný sklep vyzdobený plastickými malbami lidového umělce Maxmilliana Appeltauera je vyhloubený v pískovcovém svahu nad Šatovem. Víno se zde nikdy nevyrábělo ani neskladovalo. Pravděpodobně měl od počátku sloužit jako soukromá vinárna a místo k příjemnému posezení.

Vinařská naučná stezka Valtice

Vinařská naučná stezka Valtice

Vinařská naučná stezka ve Valticích a okolí představuje jedno z významných center Mikulovské vinařské podoblasti. Pětikilometrovou trasu naučné stezky lze absolvovat pěšky, nebo na kole. Trasa je značená a vybavena 19 trojjazyčnými informačními panely.

Viniční trať Staré vinice Havraníky

Viniční trať Staré vinice Havraníky

Pokud se od Louckého kláštera ve Znojmě vypravíte po cyklostezce směrem k vinici Šobes, přibližně v polovině cesty zahlédnete starou vinařskou obec Havraníky. Místo je vyhlášené dlouhými vinnými sklepy a vznikl zde také ochutnávkový stánek, který najdete přímo u cyklostezky, uprostřed vinic.

Bájný vrch Náklo u Ratíškovic

Bájný vrch Náklo u Ratíškovic

Náklo (265 m) je vrch nedaleko obcí Ratíškovice a Milotice. Své okolí převyšuje asi o 58 metrů a z jeho vrcholu jsou hezké rozhledy směrem na Chřiby i Bílé Karpaty. Právě zde se mohlo, dle jedné z teorií, v minulosti nacházet bájné slovanské megaměsto Veligrad.

Naučná vinařská stezka v Mikulově

Naučná vinařská stezka v Mikulově

Dvacet kilometrů dlouhá tematická naučná stezka nabízí možnost seznámit se s taji vinařství pod Pálavou. Trasu mikulovské naučné vinařské stezky je možné absolvovat pěšky, na kole a dokonce i autem.

Cyklostezky a trasy v mikroregionu Ostrožsko

Cyklostezky a trasy v mikroregionu Ostrožsko

Vydejte se s námi po cyklostezkách a cestičkách krajem folkloru, tradic i bohaté historie. Vydejte se do vinných sklepů v Blatnici pod Svatým Antonínkem, k Baťově kanálu ve Veselí nad Moravou, k léčivým pramenům do Ostrožské Nové Vsi.

Sklepní uličky v Moravské Nové Vsi

Sklepní uličky v Moravské Nové Vsi

Sklepní kolonie Výmol, Zátiší a U trati tvoří zlatý kříž zdejšího vinařského společenství.

Naučná stezka starých odrůd v Šatově

Naučná stezka starých odrůd v Šatově

Zajímáte se o víno a chtěli byste někdy vidět, jak se pěstovaly staré odrůdy? Pak navštivte naučnou Vinici za Moravským sklípkem v Šatově. Roku 2001 zde vinaři ze Znovínu vysadili devatenáct starých odrůd vinné révy a doplnili je informačními tabulemi.

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky vás provedou na kole nebo pěšky malebnou krajinou mezi vinohrady od starobylého Znojma až po slováckou metropoli Uherské Hradiště. 1200 km dlouhá síť vinařských stezek je tvořena osmnácti okruhy pojmenovanými podle hlavních vinařských měst a obcí.

Znovín Znojmo – výrobce tradičních moravských vín

Znovín Znojmo – výrobce tradičních moravských vín

Společnost Znovín Znojmo, a.s. se řadí mezi přední výrobce vína a pěstitele révy vinné, obhospodařuje 500 ha vlastních vinic na Znojemsku a Hustopečsku, včetně vyhlášené vinice Šobes.

Výlety na kole krajem vína po Moravských vinařských stezkách

Výlety na kole krajem vína po Moravských vinařských stezkách

Vinařské stezky na jihu Moravy jsou unikátní! Více než tisíc kilometrů dlouhá síť značených cyklistických tras protkává území všech jihomoravských vinařských oblastí.

Moravská Nová Ves

Moravská Nová Ves

Jedna z největších obcí Moravského Slovácka se nachází v národopisné oblasti zvané Podluží, v rovině mezi městy Břeclaví a Hodonínem. Leží v široké nivě řeky Moravy v nejjižnějším cípu jižní Moravy a je proslulá díky vínu, místním vinařům a vinařským tradicím.

Vinné sklepy Nechory

Vinné sklepy Nechory

V nejjižnějším cípu Moravy mikroregionu Podluží leží vinařská obec Prušánky se starou viniční horou Nechory. Nechory jsou vesničkou tvořenou pouze vinnými sklepy, vytvářející ráz malé obce se svým náměstíčkem a přiléhajícími uličkami.

Lednicko – valtický areál: za kulturou a vínem na jižní Moravu

Lednicko – valtický areál: za kulturou a vínem na jižní Moravu

Láká vás dovolená, na níž můžete spojit kulturní a sportovní zážitky a zároveň nepohrdnete ani sklenkou lahodného vína? Pak je pro vás Lednicko – valtický areál ideálním tipem, kde si můžete užívat krásné letní dny.

Památková rezervace Vinné búdy Vlčnov-Kojiny

Památková rezervace Vinné búdy Vlčnov-Kojiny

Památkovou rezervaci Vlčnov-Kojiny tvoří soubor tzv. vlčnovských búd, vinohradnických staveb, lisoven bez sklepa, které představují ucelený areál historicky velmi hodnotných staveb.

Uhersko-hradišťská vinařská stezka

Uhersko-hradišťská vinařská stezka

Převážně rovinatá trasa je ideální pro celodenní rodinný výlet. Vede převážně jen mírně zvlněnou pahorkatinou, po klidných silnicích a cyklostezkách. Na své si přijdou milovníci vína, lidové architektury i historických a přírodních památek. Celková délka trasy je 75 km.

Strážnická vinařská stezka

Strážnická vinařská stezka

Trasa vede částečně Dolnomoravským úvalem, směrem na východ dosahuje k podhůří Bílých Karpat. Nejdelší úsek prochází zvlněnou Hluckou pahorkatinou. Klikatá, více než stokilometrová trasa pokrývá rozsáhlé území, jehož západní hranici tvoří Bzenec a Rohatec, na východě dosahuje až k Boršicím a Hluku.

Další aktuality

Koupání pod širou oblohou: 10 tipů na bazény, kde je možné celoroční koupání venku

Láká vás plavání pod širým nebem v jakémkoli ročním období? I když je to možná zvláštní, venkovních bazénů s celoročním provozem v Česku příliš není. Přesto však existují výjimky, kde si můžete zaplavat ve venkovním bazénu i na jaře, na podzim a v zimě. Které venkovní bazény nabízejí celoroční provoz vám poradí Kudy z nudy.
Letní sporty

Objevujte krásy Česka ze sedla motorky

Patříte k milovníkům jedné stopy a hledáte, kam se svým strojem vyrazit na pěkný jarní výlet? Pak se nechte inspirovat portálem Kudy z nudy, který vám tentokrát přináší tipy na výlety v sedle vaší nablýskané krasavice. Objevte speciální motorkářskou jeskyni, kam lze až k baru dojet na motocyklu, vyrazte na výlet do šumavských hvozdů anebo si užijte kvalitní zatáčky v Jeseníkách.
Letní sporty

Kalendář 2024: Cyklistické závody a seriály od jara do podzimu

Jezdíte rádi na kole? A chtěli byste porovnat své síly s dalšími cyklisty, cyklistkami, nebo jen poznat nové trasy napříč Českem? Právě pro vás portál Kudy z nudy připravil přehled cyklistických seriálů a závodů. Startují již v dubnu a pokračují do podzimu. Stačí si vybrat, kam se zaregistrujete. A nebojte se, neopomněli jsme ani závody, kterých se mohou zúčastnit i malí jezdci a jezdkyně.
Letní sporty

Kůň nejlepší přítel turisty: tipy na hipotrasy a hipostezky po celé republice

Možná patříte mezi ty lidi, kterým přijde svět nejhezčí z koňského sedla. V takovém případě jistě oceníte tipy na nejrůznější hipostezky a trasy, které vedou pěknými lesními či polními cestami. Jejich značení se chopil Klub českých turistů, který upravuje "hipoznačky" do podoby bílého jezdce na koni v modrém poli.
Letní sporty

50 tipů na skvělé koupání v lomu

Voda v zatopených lomech je opravdu čistá a v parných dnech vám zaručí příjemné osvěžení. Když letní dny přinesou teploty okolo 25 – 30°C, je skvělé vědět o koutku přírody, kde vám bude příjemně. A pokud vám chladnější voda na koupání nevadí, vodním radovánkám nebude nic bránit. Stačí si jen vybrat mezi našimi tipy a hurá do vody!
Letní sporty

Stezky pro bosé nohy: tipy, kde vyzkoušet chůzi naboso

Projít se bosky ranní rosou, trávou, potokem nebo po jehličí můžete téměř všude, ale někde pro příznivce chůze naboso připravili speciální stezky, chodníčky a šlapátka, ale i poměrně dlouhé trasy. Víte o nich? Pokud ne, tak si honem zujte boty a vydejte se s portálem Kudy z nudy na velmi neobvyklé výlety.
Letní sporty

Objevte krásy přírody a získejte nové poznatky: tipy na nejkrásnější turistické a naučné stezky Česka

Chodíte rádi do přírody? Pak se vám určitě budou hodit tipy na naše nejkrásnější turistické trasy s nádhernými výhledy do krajiny či hlubokými lesy nebo horskými lučinami. A nemusí se vždy jednat o ta nejznámější místa přehlcená turisty. Objevte krásy naší krajiny s portálem Kudy z nudy.
Letní sporty

Znáte naše nejstarší turistické trasy?

Také patříte k milovníkům toulek přírodou? Pak už jste určitě prošli nejednu turistickou trasu a možná vám značky připadají jako něco obyčejného, co tu bylo vždycky. Pravda je ale taková, že s turistickým značením se začalo až na konci 19. století a nutno říci, že se v rámci nacionální prestiže často předháněly české a německé turistické spolky čí trasa bude delší nebo rychleji vyznačená. Pokud vás napadlo, jaké trasy vlastně vznikly jako první a jestli se po nich dá chodit ještě dnes, podívejte se na naše tipy, které vás třeba překvapí.
Letní sporty