Úvod > Aktuality > Pustevny od příštího víkendu opět ovládne Ledové království

Pustevny od příštího víkendu opět ovládne Ledové království

Vydáno 6. ledna 2019 Zážitky
Pokud už přemýšlíte nad lednovým programem, měli byste si určitě do kalendáře poznamenat tři data: 12.-13. 1., 19.-20. 1. a 26.-27. 1. 2019. Oblíbený cíl turistů z celé Moravy a Slezska, horské sedlo Pustevny, oživí po celý leden sochy z ledu a sněhu od profesionálních sochařů z nejrůznějších zemí světa. Vše doprovodí zábavný program pro děti s rádiem Čas. A stejně jako loni bude vstup zdrama.
Pustevny ledové sochyAni mimořádně teplé a proměnlivé počasí posledních zim neohrozí akci Ledové sochy na Pustevnách 2019, které se uskuteční na Pustevnách od soboty 12. ledna a potrvá do neděle 27. ledna.

Sochy se budou vytvářet přímo na horách, návštěvníci tak budou mít jedinečnou možnost přihlížet, jak z neforemných kvádrů vznikají umělecká díla. Ledové a sněhové monumenty se budou vyrábět během prvních dvou víkendů.

A co na vás bude čekat? Sochy v nadživotní velikosti z čirého ledu, soch yze sněhu, ledová stěna vzkazů  i ledový bar. Celá galerie ledových soch bude krásně barevně nasvícená. Sochy vytvoří umělci, kteří na Pustevny dorazí z nejrůznějších koutů světa.

Připraveny budou dva stany, přičemž každý nabídne divákům jiné téma. Vstup do stanů je každý den od 8:30 do 16:30 hodin. O víkendech se návštěvníci mohou těšit na doprovodný program rádia Čas - na návštěvě u Sluníčkových. Můžete se těšit na soutěže a hry pro děti i dospělé, dětský sněžný park, soutěž o nej sněhuláka, sněho-ledový bar, fotokoutky a mnoho dalšího.
 

První ledové sochy pocházely z Číny

Sněhová socha PustevnyPrvní zmínky o tvorbě ledových soch sahají až do roku 600 před n. l. do Číny. Později někdy kolem roku 1600, zase v Číně, místní rybář vyrobil ledové lucerny pro osvětlení v zimních měsících. Současné ledosochařství se už posunulo o míle daleko, a tak i na Pustevnách bude možné obdivovat, co vše jde z ledu krásného vytvořit. Všechny sochy bude možné bez omezení fotit.

Festival Ledových soch je vyhledávanou akcí. Pravidelně se jí účastní více než 30 výtvarníků, Pustevny díky symposiu navštíví kolem deseti tisíc lidí. Během 19 ročníků bylo vytvořeno přes 200 soch, na jejichž tvorbě se podílelo více než 110 profesionálních výtvarníků, z pěti zemí. Návštěvníci Pusteven si mohou užít kombinaci výstavy ledových soch s doprovodným programem a výlet po nové cestě na Radhošť.

Výtvory se budou sochat z ledových kvádrů o rozměrech 1 x 0,5 x 0,25m. Jeden kus váží 150 kilogramů. Ledové polotovary se vyrábějí v profesionálním výrobníku ledových kvádrů ze speciální filtrované vody, díky které je led překrásně čirý. Celkem se bude na Pustevnách pracovat se 40 tunami ledu.
Pustevny - útulny Libušín a Maměnka

Pustevny - útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, nyní (2017) začíná jeho rekonstrukce. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Socha Radegasta na hoře Radhošť

Socha Radegasta na hoře Radhošť

Radegastovým domovem byla odedávna hora Radhošť v Moravskoslezských Beskydech (1129 m n.m.). Podle legendy stávala na vrcholu hory jeho modla, kterou nechali zbořit soluňští misionáři Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu údajně na Radhošť zavítali.

Naučná stezka Radegast

Naučná stezka Radegast

Naučná stezka Radegast má 9 zastavení pojednávajících o přírodě, krajině i historii tohoto krásného, a všeobecně známého koutu Beskyd.

Ledové sochy na Pustevnách 2019

Ledové sochy na Pustevnách 2019

3 týdny, 40 tun ledu, 2 tématické stany, spousta her a soutěží pro děti s Hitrádiem Orion, ledové srdce, bobovací hora, sněhové sochy a bar (za příznivého počasí), fotokoutky a spousta další zábavy pro celou rodinu! Doprovodný program pouze o víkendech, vstup do stanů po celý týden.

Lyžařské středisko Pustevny

Lyžařské středisko Pustevny

Společnost Pustevny s.r.o., provozovatel lanové dráhy a lyžařských vleků na Pustevnách, dospěl k nelehkému rozhodnutí nepustit v sezóně 2018/2019 ani jeden lyžařský vlek.