Úvod > Aktuality > Třebíčská židovská čtvrť znovu ožije

Třebíčská židovská čtvrť znovu ožije

Vydáno 12. července 2018 Památky
Máte rádi židovskou kulturu, její tradice a zvyky? V létě se vaše cesty nemusí omezit jen na prohlídky synagog, hřbitovů a židovských čtvrtí s pitoreskními uličkami a domky. O víkendu 13. až 15. července se v Třebíči koná sedmý ročník kulturně-historické slavnosti odehrávající se v památce UNESCO, židovské čtvrti v Třebíči. Cílem třídenní akce je seznámit turisty a návštěvníky města s životem židovské komunity v 17. a 18. století.

Židovské město, kde to žije

Třebíč židovská čtvrťŽidovská čtvrťTřebíči, zapsaná společně s židovským hřbitovem a románsko-gotickou bazilikou sv. Prokopa na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, se každé léto na tři dny vrací do nostalgické atmosféry dvacátých a třicátých let 20. století.

Od pátku 13. do neděle 15. července zaplní uličky, náměstí a zákoutí Oživeného židovského města nejrůznější kratochvíle; hraje tu klezmer, tančí se, řemeslníci nabízejí své zboží a vy můžete ochutnávat třeba židovské rohlíčky rugelach a další cukroví dle původních receptů, košer sušenky či víno nebo pivo Löbl.

Třebíř flašinetářPo dva dny se můžete těšit na komentovanou prohlídku židovské čtvrti s archivářkou Jitkou Padrnosovou, start je u Zadní synagogy (rezervace nutná na tel. 568 610 023, prohlídka stojí 110 nebo 90 Kč). Prohlídka s názvem Putování za židovskou historií se koná v pátek v 16:30 a v neděli ve 13:00 hodin.

Mimo to se můžete těšit také na otevření výstavy starozákonních vtipů Jiřího Wintera Neprakty s názvem Starý zákon trochu jinak. Otevřena bude taktéž výstava Móda a automobily před 100 lety v Předzámčí (prostorové instalace výtvarných dílen třebíčských škol, otevřeno denně 9:00 - 16:00 hodin).

Během třídenního programu vystoupí v rámci muzicírování v uličkách spousta muzikantů, mezi nimi také Mackie Messer Klezmer Band, Schimmerle Klezmer Kabaret, dívčí trio Nabaru nebo flašinetář.
 

Prvorepublikové četnictvo znovu zasahuje

Třebíč prvorepublikové četnictvoNa pořádek bude v židovské čtvrti dohlížet prvorepublikové četnictvo – členové KVH 29. pěšího pluku "plk. J. J. Švece". V pátek v 18:30 budou četníci zasahovat v rámci "akce" Koupání zakázáno! proti výtržnostem u řeky Jihlavy (před synagogou, nábřeží).

V sobotu se strážci zákona budou držet na náměstíčku před Zadní synagogou. Znovu zasáhnou ve 12:00 a 15:00 hodin. A pokud vás zajímá, jaké by to bylo stát se četníkem, zajděte v 15:15 na přednášku Četníkem na zkoušku v četnické škole do Zadní synagogy. Tam se dozvíte, co všechno čeká uchazeče o místo v četnictvu. Přijďte si vyzkoušet nácvik poutání, krasopis, šerm šavlí, sebeobranu, nácvik v pořadové přípravě. Vstupné je za 30 Kč.

Třebíč oživená hasičiA také na neděli je připraven program s četníky. V 10:00 proběhne dopolední muzicírování pod dohledem četnictva (náměstíčko před synagogou). Od 11:30 uvidíte ukázku zásahu proti banderovcům.

Za zmínku stojí také nedělní ukázka hašení historickou hasičskou stříkačkou Hydrofor z 80. let 19. století ve 13:30 (náměstíčko před synagogou). A v 15:30 budou houževnatí hasiči na stejném místě hasit hořící hampejz a zachraňovat z něj milence!
 

Filmové večery s Hugem Haasem

V pátek a sobotu se bude večer ve 21:30 promítat u lávky před Zadní synagogou film s Hugem Haasem. V pátek jste zváni na film Andula vyhrála – oblíbený Hugo Haas a Věra Ferbasová v černobílém filmu z roku 1938. Sobota přinese film Ulička v ráji – melodrama Martina Friče z roku 1936 s Hugo Haasem a psem Punťou v hlavních rolích.
 

Co si nenechat ujít z doprovodného programu

TřebíčZ doprovodného programu si nenechte ujít možnost prohlídky rituální lázně – mikve ze 17. století v hotelu Joseph 1699, ochutnávky košer vína v Café Art (Blahoslavova 88/19) či možnost hraní piškvorek venku. Otevřeno mají od 11 do 22 hodin.

V sobotu a neděli se budou konat snídáně na břehu řeky – ranní piknik na břehu řeky U Židovské brány, a to od 8 do 11:30 hodin. Na váběr bude sladká i slaná snídaně, domácí limonády, džusy, saláty. Piknikové košíky a deky budou k zapůjčení na místě (L. Pokorného 10/3).

Určitě nejen děti nadchne historický kolotoč u lípy před kavárnou U Židovské brány.
Zadní synagoga v židovském městě v Třebíči

Zadní synagoga v židovském městě v Třebíči

Zadní synagoga v Třebíči je součástí židovského ghetta. Dnes slouží k pořádání výstav, koncertů a dalších kulturních aktivit. V prostorách ženské galerie je umístěna stálá výstava židovské kultury.

Židovská čtvrť v Třebíči - zapsána na seznam Unesco

Židovská čtvrť v Třebíči - zapsána na seznam Unesco

Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například 2 synagogy, židovské muzeum, budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvrť je volně přístupná.

Třebíčský židovský hřbitov

Třebíčský židovský hřbitov

Na židovském hřbitově se nachází spousta rozličných náhrobků dokumentujících svým výtvarným pojetím vývoj židovského náhrobního kamene až do 40. let 20. století ve všech rozmanitých formách, od renesance přes baroko, až po klasicismus.

Židovské muzeum - dům Seligmanna Bauera Třebíč

Židovské muzeum - dům Seligmanna Bauera Třebíč

V Třebíči můžete navštívit nové židovské muzeum. Dům je v přímém spojení s objektem synagogy. Nachází se zde expozice židovského bydlení, unikátní židovský obchod, historický vstup na ženskou galerii synagogy a moderní přednáškové prostory.