Úvod > Aktuality > Do Podolí, do vodárny!

Do Podolí, do vodárny!

Vydáno 18. března 2019 Zážitky
V rámci oslav Světového dne vody připravily Pražské vodovody a kanalizace Den otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství. Zájemci jej mohou navštívit v sobotu 23. 3. a v neděli 24. 3., vždy od 9:30 do 16:30 hodin. Hlavním smyslem je připomenout lidstvu význam vody a nutnost ochrany vodních zdrojů. Návštěvníci mohou obdivovat velmi cenné sbírky různých druhů vodovodního potrubí, uzavíracích elementů, unikátní sbírku vodoměrů a další historické přístroje a nástroje.
V rámci oslav Světového dne vody se stejně jako v předchozích letech otevře veřejnosti atraktivní Muzeum pražského vodárenství. Muzeum bude zpřístupněno v sobotu 23. 3. a v neděli 24. 3., vždy od 9:30 do 16:30 hodin.

Vstup v uvedené termíny je zdarma, v sobotu od 16:00 hodin se v prostorách muzea navíc uskuteční přednáška hydrogeologa a cestovatele Zbyňka Hrkala na téma "Nedostatek vody a jeho řešení". Vstup na přednášku je zdarma, počet míst je však omezen, proto zájemce prosíme o včasnou rezervaci na webu pvk.cz.

Vodárna PodolíHistorie Muzea pražského vodárenství sahá až do roku 1952, kdy první návštěvníci zamířili do suterénních prostor v tehdejším sídle Pražských vodáren na Národní třídě. Do areálu vodárny v Podolí se přestěhovalo v roce 1996. O rok později byla expozice s výstavní plochou o rozloze 800 m2, s depozitáři a přednáškovým sálem slavnostně otevřena. Muzeum nabízí skutečné skvosty – vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. či model čerpacího soustrojí z rukou českého vynálezce Josefa Božka. Zároveň myslí i na současnost, například pro děti jsou připraveny interaktivní hry na moderních dotykových obrazovkách. Pro vozíčkáře je k dispozici „schodolez“, který umožní bezproblémový přístup do expozice, jež je koncipována jako bezbariérová.
Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí

Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí

Ve vodárně se seznámíte s chemickou úpravou říční vody a navštívíte vodárenskou věž. Otevřeno je pouze po předchozím objednání.