Úvod > Aktuality > Do Turnova dorazil Legiovlak

Do Turnova dorazil Legiovlak

Vydáno 14. června 2018 Zážitky
Legiovlak – legionářské muzeum na kolejích opět vyrazil na pouť po Čechách, jeho další zastávkou v jubilejním roce 100. výročí vzniku Československé republiky je nyní Turnov. Přijďte se podívat na ukázku repliky legionářského vlaku v Turnově, kterou můžete zdarma navštívit od 12. do 17. června. Legiovlak je přístupný ve všední dny od 8 do 18 a o víkendu od 9 do 19 hodin.
LegiovlakLegiovlak se skládá ze 13 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Letos pojízdné muzeum na kolejích připomíná 100. výročí boje československých legií za samostatný stát.

Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.

LegionářiHistorické vagony Legiovlaku jsou zrekonstruovány tak, aby věrně odpovídaly dobovým reáliím a návštěvníkům co nejblíže přiblížily podrobnosti z legionářského života a jejich boje. Soupravy legionářských vlaků byly totiž kasárna na kolejích a legionáři se museli postarat o vše sami a ještě v pohybu. Letos souprava rozšířila o jeden vagon, který představuje kinosál Osvětového odboru odbočky Československé národní rady na Rusi, ve kterém se promítají dobové dokumenty a filmy. Všechny vagony jsou sto let staré originály, které sice přímo nepřepravovaly naše legionáře, ale i tak bylo velmi obtížné opravit je do provozuschopného stavu.
 

Na expozici do Legiovlaku zcela zdarma

LegiovlakExpozice Legiovlaku je přístupná zcela zdarma ve všední dny od 8:00 do 18:00 a v sobotu a neděli od 9:00 do 19:00 hodin. Komentované prohlídky s průvodcem začínají hned ráno a opakují se v pravidelných hodinových intervalech. Každý návštěvník Legiovlaku může na místě zjistit, jestli měl legionáře mezi svými předky. Posádka v Plukovní prodejně dokáže hledat konkrétní osoby v databázi, kterou se i díky návštěvníkům daří doplňovat o fotografie, dokumenty, vzpomínky i hmotné předměty z pozůstalostí. Od výjezdu Legiovlaku v roce 2015 se takto podařilo doplnit na 5 000 karet legionářů.

Novinkou letošní sezony je expozice věnovaná loutkovým divadlům československých legionářů, kterou poskytlo Muzeum loutkových kultur z Chrudimi. V promítacím voze, kde jinak běží ještě dokument o legiích, který natočila Československá obec legionářská vlastními silami, je nově 10 originálních marionet, se kterými hráli přímo na frontě italští legionáři bratři Kopečtí, pravnuci patrona českého loutkařství Matěje Kopeckého. Legionáři nebyli jen stateční bojovníci, ale uměli se postarat i o kulturu a zábavu ve svém volném čase, čímž si dobývali uznání a obdiv civilistů i spolubojovníků.