Úvod > Aktuality > Dny evropského dědictví pokračují i tento víkend

Dny evropského dědictví pokračují i tento víkend

Vydáno 11. září 2018 Zážitky
Dny evropského dědictví, které otevírají každoročně v září brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, pokračují i třetí zářijový víkend od 15. do 16. září 2018. Těšit se můžete na vstupy do jindy zapovězených míst, speciální akce anebo například komentované prohlídky.
Dny evropského dědictví pokračují i během víkendu 15. a 16. září (někde bude probíhat prgram dokonce i v pátek 14. září). Hlavním "památkovým" dnem bude sobota 15. září, kdy je připraveno mnoho zajímavých akcí.


Nejlepší akce v sobotu či v neděli

Jurkovičova vilaTak například brněnská Jurkovičova vila vás uvítá "Ve stroji času". Ve dnech 14.9. od 19:00 hodin a 16.9. od 14:00 hodin se sem můžete vydat na čajový dýchánek s Dušanem Jurkovičem, který právě prodává svou vilu, na mondénní večírek hraběte Chorynského či schůzi pouličního výboru. Zážitkový program pro skupinu max. 15 účastníků využívá principu hraní rolí skutečných i smyšlených postav.

Velmi zajímavý bude pohled do dílny Strunal Schönbach v Lubech, která po staletí vyrábí kvalitní hudební nástroje. V sobotu 15.9. tu od 10:00 do 16:00 hodin proběhne komentovaná prohlídka podniku. Návštěvníci budou moci nahlédnout přímo pod ruce řemeslných mistrů a vidět zrod jedinečných hudebních nástrojů opěvovaných v celém světě. Prohlídka pro cca 30 lidí se bude konat každou celou hodinu.

V sobotu 15.9. otevírá své brány radniční věž v Jilemnici. Přijít sem můžete od 10:00 do 12:00 hodin a od 13:00 do 16:00 hodin. Pro zájemce je připraven výklad u opakovacího hodinového stroje.

VěžákMezi kuriozity Dnů evropského dědictví patří také Jízdy historického motorového vozu "Věžák", nejstaršího provozuschopného motorového vozu v ČR. Nabídne vám svezení v sobotu 15.9. na trase Šumperk-Petrov nad Desnou-Velké Losiny. Odjezd ze Šumperka v 9:00 a 12:30, jízdenky bude možno zakoupit přímo u vlaku.

V Lipníku nad Bečvou objevíte bývalou zámeckou konírnu, která v sobotu nabídne noční prohlídky. Ty se zde budou konat při příležitosti 100. výročí vzniku Československa s programem. Začátek bude v zámecké zahradě ve 20.00, 21.00 a 22.00 hod., zakončení pak na náměstí TGM ohňovou show. Vstup je zdarma.

zámek ChrastJedinečná bude také prohlídka tvrze Hradenín s výkladem historika umění, pana Mgr. Vladimíra Rišlinka. Památka je v současnosti v havarijním stavu a milovníkům architektury se otevře pouze při EHD. Stane se tak v neděli 16.9. od 14:00 do 16:00 hodin.

Život za první republiky představí v neděli 16. 9. zámek Chrast. Výstava přiblíží období první republiky, oblasti běžného života i života na chrasteckém zámku a bude trvat až do 31. října. Otevřeno bude od 9:00 do 12:00 hodin a od 13:00 do 17:00 hodin.
 

Kde se budou Dny evropského dědictví konat po celý víkend?

Hrad KašperkDny evropského dědictví budou od 15. do 16. září probíhat na hradě Kašperk. V rámci EHD nabízí hrad návštěvníkům prohlídky s kastelánem, které vždy začínají v 11:15 hodin. Jinak bude hrad otevřen od 10:00 do 17:00 hodin.

"Dny zrady" připomene 15. až 16. září od 10:00 do 17:00 hodin Chebský hrad. Netradiční prohlídka vám přiblíží dramatické události z roku 1938.

V Polné se naskytne příležitost prohlédnout si židovské památky při komentovaných prohlídkách, které se budou konat 15. 9. od 14:00 do 15:00 hodin a od 15:00 do 17:00 hodin. V neděli 16. 9. pak od 14:00 do 15:00 hodin a od 15:00 do 16:00 hodin
 

EHD v Praze

Čistička BubenečV Praze se tento víkend otevřou další pražské pamětihodnosti, většinou v osmém městském obvodu. Na návštěvu však bude lákat Stará čistírna odpadních vod v Bubenči (Papírenská 6, památka bude oproti ostatním přístupná za běžné vstupné, ale 15. 9. nabídne akce navíc), další velkou zajímavoustí bude Grabova vila (Na Košince 1 - prohlídky pouze s průvodcem začínají každou celou hodinu, od 12:00 do 18:00. Poslední začíná od 17:00 hod.), přístupná bude také Kobyliská střelnice (Žernosecká ul.), libeňský plynojem (Ke Kouli), Libeňský zámek (Zenklova 35/1), zahrada Brabcovy vily (Trojská 230/96) a dále kostely sv. Cyrila a Metoděje (Karlínské náměstí), kostel sv. Petra a Pavla (Bohnická), kostel sv. Vojtěcha (Zenklova), kostel U Jákobova žebříku (U Školské zahrady, Kobylisy 1264/1) či libeňská synagoga (Zenklova 20/601).

Přístupná bude také vyhlídková věž Novoměstské radnice na Praze 2. Jedná se o vyhlídku z ochozu téměř 70 m vysoké věže dostavěné v roce 1456, kam vede 221 schodů (bez výtahu).


Dny evropského dědictví v Českých Budějovicích

České BudějoviceI v tomto roce se České Budějovice se svým programem zapojí k mezinárodní akci Dny evropského dědictví, která je naplánována na sobotu 15. 9. 2018. Letošní rok je významný zejména díky 100. výročí založení československé republiky, a proto si i EHD připomene nejen tuto významnou událost.

Jednou z mnoha akcí jsou prohlídky městem "Křížem krážem s památkářem". První z nich "Architektura první republiky" se koná v 9:00 a 13:00 hod. Druhá nese název "Proti proudu řeky, aneb i voda má svoji paměť". Procházka se bude věnovat stavbě Jiráskova jezu a regulaci řek ve 20. a 30. letech 20. století. Vydat se na ní můžete v 10:30 a 14:30 hod. Bezplatné vstupenky lze rezervovat na webu cbsystem.cz Vyzvednout je lze pouze v Turistickém informačním centru na nám. Přemysla Otakara II. č. 2. České Budějovice.

Dále bude volně otevřeno několik objektů: kostel Husova sboru (Palackého náměstí 1), bývalý vodojem u vodárenské věže z roku 1935, Sokolovna (s minivýstavou o historii Sokola i unikátní dokumenty o její výstavbě) a výstavní expozice Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. Pro hravé účastníky je připravena také Velká pátrací hra po městě.
 

Evropské dědictví v Pardubicích

PardubiceNa místech zpřístupněných v rámci Dnů evropského dědictví v Pardubicích je pro návštěvníky připraven speciální program – komentované prohlídky, besedy, workshopy či výstavy a řada dalších akcí. Pro veřejnost bude v sobotu 15. 9. otevřeno Natura Park – Ekocentrum Paleta (14:00 - 21:00), Palác Hybských (10:00 - 17:00), Zelená brána (10:00 - 17:00), Krajská knihovna (v 10:00 hod. komentovaná prohlídka), kostel sv. Bartoloměje (12:00 - 17:00 hod.), Zvonice u kostela sv. Bartoloměje (14:00 - 17:00 hod.), kostel sv. Jana Křtitele (12:00 - 16:00 hod.), kostel Zvěstování Panny Marie (14:30 - 17:15 hod.), Mázhaus (10:00 - 18:00 hod.).
 
V sobotu se navíc můžete vydat na komentovanou prohlídku po zajímavostech pardubické architektury 20. století. Sraz účastníků ve 14 hodin na náměstí Čs. legií. Pořádá Klub přátel Pardubicka. Zároveň proběhne i pátrací hra "Po stopách minulosti". Manuál s mapkou k vyzvednutí bude v centru Natura park, délka trasy cca 1,5 až 2 hod.
Dny evropského dědictví na státním zámku Benešov nad Ploučnicí

Dny evropského dědictví na státním zámku Benešov nad Ploučnicí

V tomto týdnu můžete navštívit prostory zámku, které jsou jindy návštěvníkům nepřístupné.

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně

Mohutná trojlodní novorománská bazilika v pražském Karlíně, stavěná z tesaného kamene podle vzorů starých románských kostelů, náleží svou rozsáhlostí mezi nejpřednější církevní stavby v Čechách.

Strunal Schönbach - přes 300 let tradice ruční výroby hudebních nástrojů

Strunal Schönbach - přes 300 let tradice ruční výroby hudebních nástrojů

Tradiční ruční výroba strunných nástrojů z vzácného rezonančního dřeva, které dodává nástrojům zvuk prvotřídní kvality.

Kobyliská střelnice na Praze 8

Kobyliská střelnice na Praze 8

Národní kulturní památku Kobyliská střelnice najdete na území Prahy 8, mezi paneláky a ulicemi Žernosecká a Čumpelíkova, v obdélníkovém prostoru uzavřeném náspy. Postavena byla již v letech 1889 – 1891, kdy byl vystavěn rozsáhlý areál ke cvičným střelbám, který měřil po obvodu až pět kilometrů.

Zámek Libeň na Praze 8

Zámek Libeň na Praze 8

V srdci Libně, v pěstěném parku na pokraji rozlehlých sadů, stojí půvabný rokokový zámek. Na místě dnešního zámku čp. 1 stávala kdysi gotická tvrz.

Hrad Kašperk - nejvýše položený královský hrad v Čechách

Hrad Kašperk - nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Libeňský plynojem

Libeňský plynojem

Libeňský plynojem tyčící se na vrcholu kopce nad Palmovkou patří mezi výrazné dominanty okolí, především díky kulovému tvaru a výraznému stříbrnému nátěru. Místními lidmi je plynojem nazýván Koule.

Novoměstská radnice v Praze

Novoměstská radnice v Praze

Novoměstská radnice v Praze je jednou z mnoha národních kulturních památek v hlavním městě. Můžete zde vystoupat na věž, která dříve sloužila jako protipožární stanice. Vstupní gotická sloupová síň s klenbou je největším nesakrálním prostorem vrcholné gotiky v Čechách, který se dochoval.

Chebský hrad - jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Chebský hrad - jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Hrad typu císařské falce je jednou z nejvýznamnějších románských památek České republiky, k nejlépe dochovaným částem patří hradní kaple sv. Erharda a Uršuly a Černá věž, součást románského opevnění.

Zámecký park a zámek v Lipníku nad Bečvou

Zámecký park a zámek v Lipníku nad Bečvou

Budování zámku v Lipníku započal Hynek st. Bruntálský z Vrbna, který za tímto účelem odkoupil v roce 1596 několik předměstských gruntů v těsném sousedství Bratrského sboru. Protože však záhy zemřel, stavbu zámku realizoval až jeho syn Jiří Bruntálský z Vrbna, a to v roce 1609.

Moravská galerie v Brně - Jurkovičova vila

Moravská galerie v Brně - Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.

Zámek Chrast u Chrudimi - sídlo městského muzea

Zámek Chrast u Chrudimi - sídlo městského muzea

Původně renesančně stavěný mezi lety 1579 a 1605 Albrechtem Slavatou z Chlumu a po něm Markétou Berkovou, rozenou Trčkovou, od roku 1664 letní rezidence královéhradeckých biskupů, přestavěný a doplněný dalšími barokními křídly v letech 1721 - 1731 a kolem roku 1742.

Židovská a historická Polná

Židovská a historická Polná

Město Polná na rozhraní Čech a Moravy láká svým bohatým kulturním životem a především místními památkami. Prohlédnout si tak můžete např. zachovalý soubor židovských památek či místní zámek, ve kterém sídlí muzeum.

Stará čistírna odpadních vod v Bubenči

Stará čistírna odpadních vod v Bubenči

Stará čistírna odpadních vod v Praze - Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901 – 1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967. Projekt čistírny vypracoval inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley.

Dny evropského dědictví - speciální exteriérové prohlídky zámeckého areálu v Náchodě

Dny evropského dědictví - speciální exteriérové prohlídky zámeckého areálu v Náchodě

EHD - Dny evropského dědictví - Speciální exteriérové prohlídky zámeckého areálu v Náchodě.

Dny evropského dědictví na Grabštejně (1)

Dny evropského dědictví na Grabštejně

Dny evropského dědictví (European Heritage Days) na Grabštejně.

Jilemnice – kolébka českého lyžování

Jilemnice – kolébka českého lyžování

V Jilemnici najdete nejstarší samostatný lyžařský spolek, který organizuje sportovní lyžování již od roku 1894. Navštívit zde můžete Krkonošské muzeum s expozicí počátků českého lyžování nebo Zvědavou uličku s domy posunutými vždy o jednu okenní osu blíž do ulice.

Dny evropského dědictví 2019 na zámku Ratibořice - vzpomínka na vévodkyni Zaháňskou

Dny evropského dědictví 2019 na zámku Ratibořice - vzpomínka na vévodkyni Zaháňskou

Letos v listopadu uplyne již 180 let od úmrtí nejznámější majitelky ratibořického zámku, „paní kněžny“ z Babičky, Kateřiny Vilemíny vévodkyně Zaháňské, jejímuž životnímu příběhu věnujeme podzimní procházku interiéry jejího milovaného letního sídla.