Úvod > Aktuality > Dny evropského dědictví pokračují i tento víkend

Dny evropského dědictví pokračují i tento víkend

Vydáno 11. září 2018 Zážitky
Dny evropského dědictví, které otevírají každoročně v září brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, pokračují i třetí zářijový víkend od 15. do 16. září 2018. Těšit se můžete na vstupy do jindy zapovězených míst, speciální akce anebo například komentované prohlídky.
Dny evropského dědictví pokračují i během víkendu 15. a 16. září (někde bude probíhat prgram dokonce i v pátek 14. září). Hlavním "památkovým" dnem bude sobota 15. září, kdy je připraveno mnoho zajímavých akcí.


Nejlepší akce v sobotu či v neděli

Jurkovičova vilaTak například brněnská Jurkovičova vila vás uvítá "Ve stroji času". Ve dnech 14.9. od 19:00 hodin a 16.9. od 14:00 hodin se sem můžete vydat na čajový dýchánek s Dušanem Jurkovičem, který právě prodává svou vilu, na mondénní večírek hraběte Chorynského či schůzi pouličního výboru. Zážitkový program pro skupinu max. 15 účastníků využívá principu hraní rolí skutečných i smyšlených postav.

Velmi zajímavý bude pohled do dílny Strunal Schönbach v Lubech, která po staletí vyrábí kvalitní hudební nástroje. V sobotu 15.9. tu od 10:00 do 16:00 hodin proběhne komentovaná prohlídka podniku. Návštěvníci budou moci nahlédnout přímo pod ruce řemeslných mistrů a vidět zrod jedinečných hudebních nástrojů opěvovaných v celém světě. Prohlídka pro cca 30 lidí se bude konat každou celou hodinu.

V sobotu 15.9. otevírá své brány radniční věž v Jilemnici. Přijít sem můžete od 10:00 do 12:00 hodin a od 13:00 do 16:00 hodin. Pro zájemce je připraven výklad u opakovacího hodinového stroje.

VěžákMezi kuriozity Dnů evropského dědictví patří také Jízdy historického motorového vozu "Věžák", nejstaršího provozuschopného motorového vozu v ČR. Nabídne vám svezení v sobotu 15.9. na trase Šumperk-Petrov nad Desnou-Velké Losiny. Odjezd ze Šumperka v 9:00 a 12:30, jízdenky bude možno zakoupit přímo u vlaku.

V Lipníku nad Bečvou objevíte bývalou zámeckou konírnu, která v sobotu nabídne noční prohlídky. Ty se zde budou konat při příležitosti 100. výročí vzniku Československa s programem. Začátek bude v zámecké zahradě ve 20.00, 21.00 a 22.00 hod., zakončení pak na náměstí TGM ohňovou show. Vstup je zdarma.

zámek ChrastJedinečná bude také prohlídka tvrze Hradenín s výkladem historika umění, pana Mgr. Vladimíra Rišlinka. Památka je v současnosti v havarijním stavu a milovníkům architektury se otevře pouze při EHD. Stane se tak v neděli 16.9. od 14:00 do 16:00 hodin.

Život za první republiky představí v neděli 16. 9. zámek Chrast. Výstava přiblíží období první republiky, oblasti běžného života i života na chrasteckém zámku a bude trvat až do 31. října. Otevřeno bude od 9:00 do 12:00 hodin a od 13:00 do 17:00 hodin.
 

Kde se budou Dny evropského dědictví konat po celý víkend?

Hrad KašperkDny evropského dědictví budou od 15. do 16. září probíhat na hradě Kašperk. V rámci EHD nabízí hrad návštěvníkům prohlídky s kastelánem, které vždy začínají v 11:15 hodin. Jinak bude hrad otevřen od 10:00 do 17:00 hodin.

"Dny zrady" připomene 15. až 16. září od 10:00 do 17:00 hodin Chebský hrad. Netradiční prohlídka vám přiblíží dramatické události z roku 1938.

V Polné se naskytne příležitost prohlédnout si židovské památky při komentovaných prohlídkách, které se budou konat 15. 9. od 14:00 do 15:00 hodin a od 15:00 do 17:00 hodin. V neděli 16. 9. pak od 14:00 do 15:00 hodin a od 15:00 do 16:00 hodin
 

EHD v Praze

Čistička BubenečV Praze se tento víkend otevřou další pražské pamětihodnosti, většinou v osmém městském obvodu. Na návštěvu však bude lákat Stará čistírna odpadních vod v Bubenči (Papírenská 6, památka bude oproti ostatním přístupná za běžné vstupné, ale 15. 9. nabídne akce navíc), další velkou zajímavoustí bude Grabova vila (Na Košince 1 - prohlídky pouze s průvodcem začínají každou celou hodinu, od 12:00 do 18:00. Poslední začíná od 17:00 hod.), přístupná bude také Kobyliská střelnice (Žernosecká ul.), libeňský plynojem (Ke Kouli), Libeňský zámek (Zenklova 35/1), zahrada Brabcovy vily (Trojská 230/96) a dále kostely sv. Cyrila a Metoděje (Karlínské náměstí), kostel sv. Petra a Pavla (Bohnická), kostel sv. Vojtěcha (Zenklova), kostel U Jákobova žebříku (U Školské zahrady, Kobylisy 1264/1) či libeňská synagoga (Zenklova 20/601).

Přístupná bude také vyhlídková věž Novoměstské radnice na Praze 2. Jedná se o vyhlídku z ochozu téměř 70 m vysoké věže dostavěné v roce 1456, kam vede 221 schodů (bez výtahu).


Dny evropského dědictví v Českých Budějovicích

České BudějoviceI v tomto roce se České Budějovice se svým programem zapojí k mezinárodní akci Dny evropského dědictví, která je naplánována na sobotu 15. 9. 2018. Letošní rok je významný zejména díky 100. výročí založení československé republiky, a proto si i EHD připomene nejen tuto významnou událost.

Jednou z mnoha akcí jsou prohlídky městem "Křížem krážem s památkářem". První z nich "Architektura první republiky" se koná v 9:00 a 13:00 hod. Druhá nese název "Proti proudu řeky, aneb i voda má svoji paměť". Procházka se bude věnovat stavbě Jiráskova jezu a regulaci řek ve 20. a 30. letech 20. století. Vydat se na ní můžete v 10:30 a 14:30 hod. Bezplatné vstupenky lze rezervovat na webu cbsystem.cz Vyzvednout je lze pouze v Turistickém informačním centru na nám. Přemysla Otakara II. č. 2. České Budějovice.

Dále bude volně otevřeno několik objektů: kostel Husova sboru (Palackého náměstí 1), bývalý vodojem u vodárenské věže z roku 1935, Sokolovna (s minivýstavou o historii Sokola i unikátní dokumenty o její výstavbě) a výstavní expozice Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. Pro hravé účastníky je připravena také Velká pátrací hra po městě.
 

Evropské dědictví v Pardubicích

PardubiceNa místech zpřístupněných v rámci Dnů evropského dědictví v Pardubicích je pro návštěvníky připraven speciální program – komentované prohlídky, besedy, workshopy či výstavy a řada dalších akcí. Pro veřejnost bude v sobotu 15. 9. otevřeno Natura Park – Ekocentrum Paleta (14:00 - 21:00), Palác Hybských (10:00 - 17:00), Zelená brána (10:00 - 17:00), Krajská knihovna (v 10:00 hod. komentovaná prohlídka), kostel sv. Bartoloměje (12:00 - 17:00 hod.), Zvonice u kostela sv. Bartoloměje (14:00 - 17:00 hod.), kostel sv. Jana Křtitele (12:00 - 16:00 hod.), kostel Zvěstování Panny Marie (14:30 - 17:15 hod.), Mázhaus (10:00 - 18:00 hod.).
 
V sobotu se navíc můžete vydat na komentovanou prohlídku po zajímavostech pardubické architektury 20. století. Sraz účastníků ve 14 hodin na náměstí Čs. legií. Pořádá Klub přátel Pardubicka. Zároveň proběhne i pátrací hra "Po stopách minulosti". Manuál s mapkou k vyzvednutí bude v centru Natura park, délka trasy cca 1,5 až 2 hod.
Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně

Mohutná trojlodní novorománská bazilika v pražském Karlíně, stavěná z tesaného kamene podle vzorů starých románských kostelů, náleží svou rozsáhlostí mezi nejpřednější církevní stavby v Čechách.

Strunal Schönbach - přes 300 let tradice ruční výroby hudebních nástrojů

Strunal Schönbach - přes 300 let tradice ruční výroby hudebních nástrojů

Tradiční ruční výroba strunných nástrojů z vzácného rezonančního dřeva, které dodává nástrojům zvuk prvotřídní kvality.

Dny evropského dědictví - Speciální exteriérové prohlídky zámeckého areálu v Náchodě

Dny evropského dědictví - Speciální exteriérové prohlídky zámeckého areálu v Náchodě

EHD - Dny evropského dědictví - Speciální exteriérové prohlídky zámeckého areálu v Náchodě.

Kobyliská střelnice na Praze 8

Kobyliská střelnice na Praze 8

Národní kulturní památku Kobyliská střelnice najdete na území Prahy 8, mezi paneláky a ulicemi Žernosecká a Čumpelíkova, v obdélníkovém prostoru uzavřeném náspy. Postavena byla již v letech 1889 – 1891, kdy byl vystavěn rozsáhlý areál ke cvičným střelbám, který měřil po obvodu až pět kilometrů.

Zámek Libeň na Praze 8

Zámek Libeň na Praze 8

V srdci Libně, v pěstěném parku na pokraji rozlehlých sadů, stojí půvabný rokokový zámek. Na místě dnešního zámku čp. 1 stávala kdysi gotická tvrz.

Hrad Kašperk - nejvýše položený královský hrad v Čechách

Hrad Kašperk - nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Libeňský plynojem

Libeňský plynojem

Libeňský plynojem tyčící se na vrcholu kopce nad Palmovkou patří mezi výrazné dominanty okolí, především díky kulovému tvaru a výraznému stříbrnému nátěru. Místními lidmi je plynojem nazýván Koule.

Novoměstská radnice v Praze

Novoměstská radnice v Praze

Novoměstská radnice v Praze je jednou z mnoha národních kulturních památek v hlavním městě. Můžete zde vystoupat na věž, která dříve sloužila jako protipožární stanice. Vstupní gotická sloupová síň s klenbou je největším nesakrálním prostorem vrcholné gotiky v Čechách, který se dochoval.

Chebský hrad - jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Chebský hrad - jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Hrad typu císařské falce je jednou z nejvýznamnějších románských památek České republiky, k nejlépe dochovaným částem patří hradní kaple sv. Erharda a Uršuly a Černá věž, součást románského opevnění.

Zámecký park a zámek v Lipníku nad Bečvou

Zámecký park a zámek v Lipníku nad Bečvou

Budování zámku v Lipníku započal Hynek st. Bruntálský z Vrbna, který za tímto účelem odkoupil v roce 1596 několik předměstských gruntů v těsném sousedství Bratrského sboru. Protože však záhy zemřel, stavbu zámku realizoval až jeho syn Jiří Bruntálský z Vrbna, a to v roce 1609.

Moravská galerie v Brně - Jurkovičova vila

Moravská galerie v Brně - Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.

Zámek Chrast u Chrudimi - sídlo městského muzea

Zámek Chrast u Chrudimi - sídlo městského muzea

Původně renesančně stavěný mezi lety 1579 a 1605 Albrechtem Slavatou z Chlumu a po něm Markétou Berkovou, rozenou Trčkovou, od roku 1664 letní rezidence královéhradeckých biskupů, přestavěný a doplněný dalšími barokními křídly v letech 1721 - 1731 a kolem roku 1742.

Židovská a historická Polná

Židovská a historická Polná

Město Polná na rozhraní Čech a Moravy láká svým bohatým kulturním životem a především místními památkami. Prohlédnout si tak můžete např. zachovalý soubor židovských památek či místní zámek, ve kterém sídlí muzeum.

Jilemnice – kolébka českého lyžování

Jilemnice – kolébka českého lyžování

V Jilemnici najdete nejstarší samostatný lyžařský spolek, který organizuje sportovní lyžování již od roku 1894. Navštívit zde můžete Krkonošské muzeum s expozicí počátků českého lyžování nebo Zvědavou uličku s domy posunutými vždy o jednu okenní osu blíž do ulice.

Stará čistírna odpadních vod v Bubenči

Stará čistírna odpadních vod v Bubenči

Stará čistírna odpadních vod v Praze - Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901 – 1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967. Projekt čistírny vypracoval inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley.

Dny evropského dědictví na Grabštejně (1)

Dny evropského dědictví na Grabštejně

Dny evropského dědictví (European Heritage Days) na Grabštejně.