Úvod > Aktuality > Čertí brko, Broučci nebo Titanic: šest tipů kam s dětmi na výstavu
Kultura

Čertí brko, Broučci nebo Titanic: šest tipů kam s dětmi na výstavu

  • Vydáno14. prosince 2018
Vánoce sice klepou na dveře, ale neznamená to, že v prosinci se nedá dělat nic jiného než procházet vánočně vyzdobenými ulicemi a od stánku ke stánku na adventních trzích. Zkuste se s dětmi vypravit na některou z výstav, na portálu Kudy z nudy jich objevíte celou řadu!

Čertí brko u Kampy

Čertí brkoAž do neděle 6. ledna 2019 je v poslední místnosti expozice Muzea Karla Zemana na rozhraní Kampy a Malé Strany k vidění unikátní výstava kostýmů a rekvizit z nové české pohádky Čertí brko! Umožní vám nahlédnout do zákulisí natáčení, z blízka si prohlédnout originální filmové rekvizity a kostýmy a vyfotografovat se ve filmové stojně s hlavními postavami filmu.

Konečně si budete moct v klidu prohlédnout legendární fofrnec, rukcuk nebo čertivizor a přijít na kloub jejich čarovným silám. Muzeum je otevřeno denně od 10 do 19 hodin, zavřeno je 24. až 25. 12. a 31. 12. až 1. 1. Vstupné stojí 250 korun pro dospělé a 160 Kč pro děti.
 

Do Zlína na výstavu Orbis Pictus Play

Orbis Pictus PlayUnikátní výstava Orbis Pictus Play ve Zlíně nabízí dětem i dospělým soubor více než 60 interaktivních objektů, které rozvíjejí imaginaci a fantazii. Inspirací pro putovní výstavu, která v různých obměnách projela už celý svět, se stala kniha Labyrint světa a ráj srdce Jana Amose Komenského, autorem umělecké koncepce je zlínský rodák a výtvarník Petr Nikl s dalšími autory.

Výstava je až do konce prosince 2018 k vidění v prostorách zlínského zámku; otevřeno je denně kromě pondělí, základní vstupné stojí 119 Kč, snížené 59 Kč a rodinné 199 Kč.
 

Broučci v zámeckém areálu Ctěnice

Broučci CtěniceVýstava milých, půvabných loutek z večerníčků Broučci, Neználkovy příhody a Dobrodružství Čokoládového panáčka, kresby, náčrty, kalendářové loutky, pracovní fotografie a textové informace připomínají genialitu kreslíře a výtvarníka Zdeňka Podhůrského. Vystaveny jsou i loutky z posledního nedokončeného animovaného seriálu na motivy Řeckých bájí a pověstí, nechybí Hanibal, obr Goliáš a jeho nepatrný přemožitel David a další bájné postavičky. Výstavu doplňuje výtvarná a loutkářská dílna.

Broučky a další loutkové postavičky si prohlédnete od 10 do 18 hodin v Zámeckém areálu Ctěnice. Otevřeno je denně mimo pondělí a vstupné stojí 100 korun, děti platí polovic. Broučci budou na zámku až do 3. března 2019.
 

Na Titanic do Brna

TitanicVýstava Titanic na brněnském výstavišti představuje několik stovek originálních exponátů, které byly vytaženy ze dna oceánu. Dále se pak projdete skutečnými kajutami, salonky i částí strojovny lodi. Zajímavý bude také dotek ledovce či možnost vyfotografování se na přídi lodi. Pro děti je připravena „Dobrodružná cesta za pokladem oceánu“. Navíc děti dostanou hrací kartu plnou zábavných obrázků, omalovánek a tajenek. Hravou formou se tak dovědí spoustu informací nejen o Titaniku.

Atmosféru Titaniku dokonale přiblíží nejen věrné rekonstrukce kajut i francouzské kavárny, ale také bezpečnostní dveře, telegraf a část kotelny. Život na Titaniku poznáte z originálních artefaktů jako je porcelán, nábytek a osobní předměty cestujících - šperky, kabelky, parfémy a oblečení. Na palubu Titanicu můžete přijít denně (mimo 24, 25 a 1.1.) od 9 do 20 hodin, vstupné stojí 350 korun, pro děti 300 Kč. Za vidění rozhodně stojí i model Titanicu z ledu, která je od pátku 14. prosince k vidění na Moravském náměstí.


Technické hračky v Ivančicích

Technické hračkyMuzeum Brněnska v Ivančicích zve na krásnou výstavu s názvem "Technické hračky 1880–1980".  Uvidíte zde nejen hračky pro chlapce – autíčka, vláčky, lodičky, vesmírná vozidla, ale i pro děvčata – šicí stroje, pračky, vysavače a jiné. Nechybí zde ani telefony, hrací mlýnky a skříňky, gramofon, kolotoče či větší hračky, které jsou zastoupeny šlapacím autíčkem a drezínou. Prostor je věnován také optickým hračkám, parním strojům a stavebnicím, mezi nimiž nechybí ani legendární Merkur.

Výstava zajisté zaujme nejen děti, které mohou zjistit, s jakými hračkami si hrávali jejich rodiče a prarodiče, ale určitě i dospělé návštěvníky, kteří zde mohou objevit hračky, jež jsou jim důvěrně známé z jejich vlastního dětství. Muzeum je otevřené denně mimo pondělí od 9 do 16 (v neděli 13 – 17, ve středu od 9 do 17), vstupné stojí 20 korun.
 

Josef Lada a jeho svět v Kolíně

Kostýmy LadaRegionální muzeum v Kolíně srdečně zve na výstavu Josef Lada jak ho neznáte, jež představí tohoto oblíbeného autora v jiných souvislostech, než bylo doposud běžné. Josef Lada byl známý spisovatel, malíř, ilustrátor a mimo to i proslulý karikaturista a divadelní výtvarník. Vedle toho je jeho výtvarné a literární dílo nerozlučně spjato s českým animovaným filmem, hranými pohádkami, které rozpohybovávají Ladovy hrdiny dodnes. 

Návštěvníci se tak mohou těšit na původní kostýmy z pohádky Hrátky s čertem zapůjčené Filmovými ateliéry Barrandov či na videoprojekci zapomenuté animované pohádky Čert a Káča, kde byl Lada výtvarníkem. Vystaveny budou oblíbené ilustrace Ladových hrdinů, které se staly předlohou pro ploškovou animaci. Pozornost přitáhnou i humorné karikatury a satiry či návrhy divadelních scén a kostýmů. Instalace oživují interaktivní prvky, stylizované filmové kulisy a rekvizity, které přiblíží ladovský svět malým návštěvníkům.

Další aktuality

Svatý Vojtěch – český světec, jehož hlavu uvařili Prusové

Na 23. dubna připadá svátek svatého Vojtěcha, českého světce z rodu Slavníkovců, druhého pražského biskupa a v neposlední řadě mučedníka, který přišel o život ve východním Pobaltí. K tomuto dni, který připomíná Vojtěchovu mučednickou smrt, se váže řada jarních pranostik o předpokládaném vývoji počasí a úrodě.
Kultura

Kam v Česku za knihami?

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete se vydat do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv? Objevujte s námi radost a požitek z četby i poznávání. Vyberte si ze zajímavých výletů: například do benediktinského kláštera v Rajhradě, kde najdete Památník písemnictví na Moravě nebo do Památníku národního písemnictví v bubenečské Petschkově vile. Víte, že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura

Výročí písničkáře Karla Kryla: jeho odkaz žije dodnes

Písničkář a básník Karel Kryl, odvážná legenda protestních písní a výrazná osobnost Sametové revoluce, má letos na jaře dvojí výročí. V neděli 3. března tomu bylo třicet let od jeho úmrtí, v pátek 12. dubna by se dožil kulatých osmdesátin. Připomeňte si Karla Kryla na některé z akcí, zazpívejte si jeho písně, které jsou aktuální v roce 2024.
Kultura