Úvod > Aktuality > Devět důvodů, proč jet na jarní prázdniny do Písku

Devět důvodů, proč jet na jarní prázdniny do Písku

Vydáno 4. března 2019 Zážitky
Do Písku můžete jet na výlet s dětmi kdykoliv, ale právě teď o jarních prázdninách, které se konají od 4. do 10. března 2019 máte ještě o pár důvodů víc. Hlavním tahákem je Sladovna, prostor, kde si společně hrají a tvoří děti i dospělí. Kromě toho vás zavedeme mezi akvária, na starobylý most nebo do záchranné stanice zvířat.

Sladovna: vstupte do světa dětské ilustrace

V posledních letech se stala báječným místem pro rodiny s dětmi písecká Sladovna; předloni oslavila deset let od svého otevření. Vedle bohatého programu akcí jsou hlavními lákadly interaktivní výstavy. V jejich čele stojí obří dřevěné Mraveniště s desítkami metrů chodeb, komůrkami a mosty, se skluzavkou a audiovizuálními efekty. Celé patro je věnované dětské knižní ilustraci, pro nejmenší děti je připraven fantastický herní prostor Pilařiště. Návštěvu Sladovny si můžete naplánovat libovolně, otevřeno je totiž denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin, ve středu a sobotu do 18 hodin.
 

Laboratoř: objevujte a tvořte

Ze Sladovny zatím neodcházíme, ještě je tu kouzelná sklepní Laboratoř. A letos nabízí nové zážitky!

Nové téma kreativního ateliéru Laboratoř vás zavede do zajímavého světa stavění, bourání, plánování a konstruování. Nabídne pestrou paletu rozličných stavebnic a materiálů, které budete moci použít a vytvořit tak krásné a smělé výtvory, stavby, hledat nové postupy, přemýšlet nad možnostmi. Budete pracovat i se zvukem a projekcemi, tak si přijďte hrát.

Laboratoř je otevřená každou středu, sobotu a neděli - (od 13 do 14 hodin má polední pauzu).
 

Včela: tajuplný výlet za sluncem

VčelaOd podzimu je ve Sladovně otevřena brána do nové zážitkové výstavy s názvem Včela – Tajuplný výlet za sluncem. Chcete zažít včelí svět všemi smysly? Otevřete oči, nastražte uši a přivoňte. Cítíte tu vůni medu a pláství? Matka včel tu na vás čeká a potřebuje vaši pomoc. Pomůžete jí? Přijďte do Sladovny prozkoumat obrovský včelí úl a poznat, jak žijí včely. Výstavu lze navštívit do konce dubna.

Interaktivní výstava pro děti i jejich dospělý doprovod přináší zajímavé pohledy na včely a na organismus včelstva ve snaze porozumět jeho tajemstvím. Děti zde najdou podněty k poznávání všemi smysly, seznámí se s životem v úlu, jeho strukturou, a především se naučí mít včely rády či získají pokoru před tajuplným životem tohoto pracovitého a neuvěřitelně inteligentního hmyzu.
 

Svíčkárna Rodas: radostné tvoření

Ve Sladovně objevíte ještě jedno báječné místo: Svíčkárnu a mydlárnu Rodas. Ve výrobních dílnách si děti mohou vyzkoušet vyrábět a zdobit klasické i plovoucí svíčky, voskové ozdoby, mýdla a koupelové soli s přírodními esenciálními oleji sedmi druhů a barev. Otevřeno je ve středu a pátek od 14 do 17 hodin a o víkendech od 10 do 17 hodin.

V dílně je k dispozici kromě zdobení svíček také výroba voskových pastelek. Ty jsou vyrobeny ze včelího vosku, potravinářských barev a olivového oleje, tudíž jsou netoxické a vhodné i pro malé děti. Dále si můžete vyzkoušet nasýpání koupelových solí dovezených z Itálie či vykrajování nebo odlévání glycerinových mýdel s přírodními esenciálními oleji.
 

Pradědeček most se jmenoval po jelenovi

most v pískuByla by škoda navštívit Písek a neprojít se alespoň jednou po kamenném mostě, který vede přes Otavu. Je to totiž nejstarší dochovaný kamenný most v Čechách; pochází dokonce ze 13. století. Ačkoli nepatří mezi památky UNESCO a na délku měří jen něco málo přes sto metrů, jde o velmi významnou a cennou architektonickou památku.

Podle ústního podání se most původně jmenoval Jelení. Nový most byl tehdy pojmenováván podle prvního uživatele, který po něm přešel. V tomto případě to byl jelen, který ráno předešel zřejmě připraveného významného činitele státní správy.
 

Do muzea za rybami

RybaV části královského hradu ze 13. století sídlí Prácheňské muzeum. Ze stálých expozic je pro děti nejlákavější část nazvaná Ryby a rybářství: její součástí totiž jsou akvária a nádrže s mnoha druhy ryb českých řek, rybníků a přehradních nádrží.

Expozice prezentuje ryby v sedmi akváriích o objemu 2 000 litrů, dvou akvárií o objemu 2 500 litrů a jedné průhledové nádrži o objemu 130 litrů. Pravidelně zde bývá vystaveno 16 až 20 druhů ryb, přičemž některé exempláře dosahují značných rozměrů (sumec, kapři, štika). Expozice živých ryb je doplněna ukázkou historického vybyvení používaného dříve v rybničním rybářství a dále výstavkou říčních perel místního původu.
 

Dětská hřiště: hrajte si

dětské hřištěSkluzavky, prolézačky, balanční prvky, houpačky a další atrakce v Písku čekají na malé návštěvníky třeba na Mírovém náměstí a v Palackého sadech. Na hřišti u výletní restaurace na Městském ostrově zakotvila velká dřevěná loď a na Jiráskově nábřeží objevíte unikátní hřiště z živého vrbového proutí s kameny, mosty, vrbovými loděmi, tunely a tee-pee.

Hřiště jsou kvalitně a bezpečně vybudována, často stavěna z přírodních, odolných a trvanlivých materiálů. Hřiště pro menší děti jsou z bezpečnostních důvodů obvykle oplocena.
 

LezeTop: protáhněte se

Více než 150 lezeckých cest, 1 400 metrů čtverečních boulderingových ploch a 6 až 15 metrů vysoké stěny, to je základní představení lezeckého centra LezeTop.
Patří k největším lezeckým centrům u nás, pro menší návštěvníky tu mají dětskou stěnu. Vybavení nemusíte brát do s sebou, je tu i půjčovna s kompletním lezeckým vybavením.

Podud jste začátečníci, je nutné při první návštěvě centra základní proškolení instruktorem (pondělí a čtvrtek od 15 00 - 19 00, nebo objednání instruktora min. den předem).
 

Za zvířátky do záchranné stanice živočichů Makov

Záchranná stanice živočichů MakovZoologickou zahradu v Písku sice nemají, ale můžete se vypravit do záchranné stanice živočichů Makov; leží v areálu hájenky u rybníka Makov u obce Čížová, asi 7 km od města, a z Písku se sem dá pohodlně dojet na kole. Stanice přijímá veškeré poraněné, nemocné či jinak handicapované volně žijící živočichy a pečuje o opuštěná mláďata.

Stanice je umístěna v areálu hájenky Makov. Současná rozloha činí cca 4000 m2. V dnešní době je vybudováno 8 expozičních voliér, 5 komnat pro mláďata, 4 kryté přístřešky, 3 chovné komory, 2 karantenní a 2 zazimovací komory, 1 vypouštěcí voliéra. Podívat se sem můžete v pondělí, středu, pátek a sobotu od 9 do 17 hodin.
Elektrárna královského města Písku

Elektrárna královského města Písku

Elektrárna královského města Písku vznikla na místě bývalého Podskalského mlýna na doporučení vynálezce Františka Křižíka.

Sladovna Písek – galerie hrou

Sladovna Písek – galerie hrou

V historické části města Písek a v bezprostřední návaznosti na někdejší královský hrad (dnes Prácheňské muzeum) se nachází zrekonstruovaná sladovna pivovaru v Písku. Dřevem vonící prostory objektu Sladovny s úžasnou akustikou slouží k pořádání různých divadelních, hudebních pořadů a výstav.

Stálá interaktivní expozice Mraveniště

Stálá interaktivní expozice Mraveniště

Největší dětská galerie musí mít to největší Mraveniště. Sladovna ho má. Chcete ho vidět? Písecká Sladovna pro vás připravila třetí pokračování nejoblíbenější a nejúspěšnější pro děti.

Svíčkárna a mýdlárna Rodas Písek

Svíčkárna a mýdlárna Rodas Písek

Chcete strávit nezapomenutelný den v příjemném a voňavém prostředí? Přijďte se podívat do Svíčkárny Rodas v Písku ve Sladovně. Můžete si zde vlastnoručně ozdobit svíčky, vykrojit a odlévat glycerinová mýdla, nasypat koupelové soli či odlévat voskové pastelky dle svých představ a fantazie.

Prácheňské muzeum v Písku

Prácheňské muzeum v Písku

Písecké muzeum vzniklo již v roce 1884 v období celkového vzestupu české národní společnosti. Zprvu bylo umístěno v různých prostorách ve městě a po roce 1902, kdy objekt bývalého královského hradu opustilo vojsko, přestěhovalo své sbírky do budovy, která byla součástí královského hradu.

Přírodní park Písecké hory

Přírodní park Písecké hory

Písecké hory představují zalesněný hřeben, který se rozléhá v délce asi 20 km na jihovýchod od města Písku až k údolím řeky Vltavy. Samotné označení "hory" nesouvisí s výškou zdejších vrchů, ale s hornickou minulostí, která je s Píseckými horami spjata.

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku byl postaven jako součást Zlaté stezky na pokyn Přemysla Otakara II. královskou písecko-zvíkovskou stavební hutí. Je národní kulturní památkou a klenotem města. Výstavba mostu byla nepochybně zahájena ve druhé polovině 13. století.

Lezecké centrum LezeTop - Písek

Lezecké centrum LezeTop - Písek

Jedno z největších lezeckých center v ČR, 1500 m2 lezecké plochy, více než 160 lezeckých cest všech obtížností. Centrum je určeno pro širokou veřejnost, začátečníky i sportovní lezce. Vstup není časově omezen.

Městský Ostrov na Otavě s výletní restaurací

Městský Ostrov na Otavě s výletní restaurací

Na Městském ostrově v Písku naleznete restauraci a venkovní bar s posezením a dětským zábavním parkem. Ostrov uprostřed řeky Otavy využívali v minulosti ostrostřelci, hrálo se tu rovněž divadlo.

Sladovna Písek - prohlídka s příběhem

Sladovna Písek - prohlídka s příběhem

Aneb "navštívení zlatých časů sladovnických".

Záchranná stanice živočichů Makov

Záchranná stanice živočichů Makov

Záchranná stanice živočichů Makov byla založena v roce 1993 Českým svazem ochránců přírody.Je umístěna v areálu hájenky Makov.