Úvod > Aktuality > Dětská hřiště v lesích a parcích: volně dostupná i placená

Dětská hřiště v lesích a parcích: volně dostupná i placená

Vydáno 4. července 2018 Zážitky
Možná jste už zjistili, že k nejlepší zábavě vašim dětem a vnoučatům stačí docela obyčejné hřiště v parku nebo v lese. Právě na ně jsme se tentokrát na portálu Kudy z nudy zaměřili a možná vám dokážeme nabídnout pár míst, která ještě neznáte.
Přírodní dětská hřiště ale samozřejmě najdete i tam, kde to zná skoro každý – třeba v  Krkonoších nad Špindlerovým Mlýnem. U horní stanice lanovky na Medvědíně v nadmořské výšce 1 235 metrů objevíte Meďánkovo hřiště s prolézačkami, skluzavkami, lezeckými stěnami a malou dětskou lanovkou Sky Dive, další dětské hřiště nazvané Krakonošův palouček se nachází v těsné blízkosti panoramatické restaurace Na Pláni. Vstup na všechna hřiště je bezplatný, ale počítejte s tím, že něco vás bude stát cesta lanovkou.
 

Velké lesní zážitkové areály

Mamut Dolní MoravaJednou z novinek poslední doby je Lesní zážitkový park na Dolní Moravě. Pro děti tu chystají novinky každý rok, takže možná už znáte Mamutíkův vodní park nebo Pískový svět. Letos se tu objevil model mamuta, největší svého druhu na světě! Děti zaručeně uchvátí tobogán ukrytý přímo v chobotu.

Lesní zážitkový park je areál v sousedství Wellness hotelu Vista a lanovky na Slaměnku s kouzelnými lesními domečky v korunách stromů a mnoha atrakcemi. Celodenní vstupné do všech tři areálů stojí 390 Kč pro každého (děti platí od dvou let), ale můžete využít i rodinné vstupné za 690 Kč anebo zlevněný vstup na poslední dvě hodiny za 200 Kč.

Mezi největší lesní hřiště a zároveň mezi novinky patří rovněž Království lesa na Lipně. Zatímco Stezka korunami stromů vám ukáže, co se odehrává vysoko nad zemí, zážitkový park s desítkami atrakcí zavede děti do lesa, do mechu a mlází, do lesních houštin, mezi stromy nebo do mraveniště. S kombinovanou vstupenkou do Království lesa i na Stezku korunami stromů vás lístek bude stát 335/305 Kč. To je hodně, ale nemějte obavy, dál už zamíříme do levnějších míst.
 

Lesní hřiště, kde nepotřebujete ani kačku

Jedno z nejlepších lesních hřišť objevíte kousek od hradu Křivoklát u naučné stezky, mířící do okolních lesů. Čeká tu na vás velký hrad, skluzavky, lanovka a další atrakce, navíc můžete brouzdat po lesních cestách a parkoviště je opodál přímo u silnice – co víc si přát?

Podobnou pověst má i hřiště na Mezní louce s obří dřevěnou prolézačkou, která zároveň slouží jako skluzavka, horolezecká stěna a slaňovací dráha s kladkou.

Protože jste v národním parku České Švýcarsko, samozřejmě nejde o hrad, ale o model Pravčické brány; ostatně ta pravá leží nedaleko odtud a dovede vás k ní Gabrielina stezka. Atrakci doplňují další herní prvky, od pískoviště přes pružinovou houpačku a závěsné houpadlo až po šplhadla, atraktivitu místa navíc vylepšuje blízký lesní zážitkový areál Rysí stezka. Děti tu objeví pevnou lávku nad vodní tůní i lávku lanovou, hmatový chodník, maketu dutiny stromu i smyku na dřevo, lýkožroutí prolézačku, dřevěný chodníček se stopami zvířat i zábavný stromový dendrofon.

Sázkou na jistotu je i nové originální přírodní hřištělázních Jeseník, herní prostor citlivě zasazený na úbočí kopce nad lázeňským areálem poblíž balneoparku a přírodní posilovny. Na děti čeká šestnáct interaktivních zastavení, labyrint a naučná stezka. Areálem je provedou přírodní živly a bytosti jesenických hor v čele s pohádkovou vílou, která symbolizuje zdravý a tvořivý život.

V průběhu léta 2018 se otevře také Zábavná stezka Pecka: herní krajina u Portášovy boudy. Zábavná stezka představuje život ve větvích stromů, na louce i v blízkosti horské bystřiny, který je typický pro krkonošskou přírodu. Stezka u Portášovy boudy bude mít více než deset stanovišť s dřevěnými sochami znázorňujícími charakteristická zvířata, hmyz nebo ptáky Krkonoš. Děti zde čeká průlez liščí nebo jezevčí norou nebo 180 metrů dlouhá lanová stezka mezi stromy. Stezka bude přístupná zcela zdarma.
 

Báječné lesoparky

Šišky, kamínky, hromady listí, tu a tam dětské hřiště, lavičky, odpočívadla a dlouhé kočárkové cesty, zookoutky a naučné stezky, to je běžná nabídka většiny lesoparků. Nabízejí ale často ještě něco navíc – třeba Pivečkův lesopark ve Slavičíně zdobí spousty dřevěných soch a prolézaček, v lesoparku Amerika u Františkových Lázní je malá zoo a také ptačí pozorovatelna a v lesoparku U JakubaČeské Kanadě na rodiny s dětmi čeká rozhledna, perníková chaloupka, přírodní bludiště, pískoviště i podzemní tajná chodba s kostlivcem. Mezi osvědčené tipy na dlouhé výlety plné her pod širým nebem patří také Kunratický les, Klánovický les a Hostivařský lesoparkPraze (v létě si rozhodně přibalte plavky, k přehradě je to jen pár kroků!) či park u Prelátova pramene v Mariánských Lázních.

Jako dětská hřiště slouží i některé naučné vycházkové stezky, třeba naučná stezka Babí lom, která mapuje příběh stromu od semínka až po výrobky ze dřeva. U každého zastavení je dřevěná socha některého lesního zvířete, navíc tu objevíte lesní altán, čtyři lesní hřiště a obnovenou studánku u Sv. Huberta. Nedaleko, na modré značce pod Babím lomem s rozhlednou objevíte Lelkovadlo, oddechové místo pro protáhnutí těla s lapačem lelků. Rozmanité úkoly na děti čekají také na Ježíškově cestě u Božího Daru a na stezce bosých nohou u Valtic.
 

Další tři hřiště, kde si děti vyhrají

  • Zajímavým místem je volnočasový EKOParkLiberci, zaměřený na ekologii, vzdělávání, kulturu, životní prostředí, zdraví, sport a volnočasové aktivity pro všechny věkové kategorie. Vstupné je jednotné, a to 60 Kč, nechodící děti neplatí nic.
 
  • Dětská hřiště najdete samozřejmě také tam, kde se v létě rádi koupete; přesvědčte se o tom třeba u vodní nádrže Benedikt na jihovýchodním okraji Mostu. Vedle stezky pro cyklisty a řady sportovišť tu jsou dětská hřiště s prolézačkami, klouzačkami, houpačkami a pískovišti anebo venkovní posilovací stroje.
 
  • Není to sice les, ale přesto si tu užijete víc než jinde: park v pražských Malešicích nabízí nečekané atrakce, od okruhů pro cyklisty a in-line bruslaře přes lanovou pavučinu, dětská hřiště a cvičební prvky pro seniory až po kamenné varhany, zvonkohry a další drobné zábavné prvky. Největší radost ovšem děti mají z vodních atrakcí; jsou tu pumpy, korýtka anebo mlýny či dřevěné houpačky, které spouští fontány a vodotrysky. Navíc vstupné je zdarma!
Královka v Jizerských horách - rozhledna, restaurace, dětské hřiště

Královka v Jizerských horách - rozhledna, restaurace, dětské hřiště

Královka (něm. Königshöhe) je jedna z nejznámějších kamenných rozhleden v Jizerských horách na kopci Nekras (859 m) v Janově nad Nisou, necelý kilometr od obce Bedřichov. Rozhledně a návrší se dříve říkalo Königova vyhlídka či Nekras. Byla postavena roku 1907.

Zážitkový park Zeměráj

Zážitkový park Zeměráj

Přírodní park plný zážitků pro děti i dospělé u Orlické přehrady. Více než sto různých her, hlavolamů a dobrodružných úkolů na ploše devíti hektarů je vytvořeno tak, aby se do hry a řešení mohla zapojit celé rodina. Najdete zde i několik skutečně výjimečných atrakcí.

Mamutíkův vodní park v Dolní Moravě

Mamutíkův vodní park v Dolní Moravě

V Dolní Moravě najdete vodní přírodní areál, kde voda je základním prvkem k hraní, experimentování a získávání zkušeností o přírodě a jejích zákonitostech. Všechny části parku jsou interaktivní a návštěvníci mohou vše sami regulovat, vyzkoušet, uchopit či roztočit.

Lesní hřiště Háj Víly Ozdravy v Jeseníku

Lesní hřiště Háj Víly Ozdravy v Jeseníku

V lázních Jeseník najdou děti originální přírodní hřiště. Herní prostor citlivě využívá a rozvíjí přirozené lesní prostředí lázeňského vrchu. Děti zde čekají interaktivní herní a vzdělávací prvky. Průvodcem je zde víla Ozdrava, která symbolizuje zdravý a tvořivý život.

Fajnpark Chlumec nad Cidlinou

Fajnpark Chlumec nad Cidlinou

Fajnpark je zábavním parkem pro celou rodinu, který byl vybudován podle zcela nového konceptu. Tento jedinečný park vyrostl na osmi hektarech bývalého vojenského prostoru v Chlumci nad Cidlinou.

Dinoprales ve Fajnparku v Chlumci nad Cidlinou

Dinoprales ve Fajnparku v Chlumci nad Cidlinou

Dinoprales je jednou z částí zábavního areálu Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou. Čekají na vás pohyblivé repliky vyhynulých tvorů z dob druhohor.

Dětský ráj na zámku Berchtold

Dětský ráj na zámku Berchtold

Hledáte krásné místo pro firemní akci, dovolenou, sportování či zajímavý výlet? Zveme vás na prohlídku zámku, do nové restaurace a víceúčelového areálu Hotelu zámek Berchtold. V zámeckém parku objevíte „Dětský ráj“ s pohádkovou zemí a stálou expozicí miniatur českých hradů a zámků.

Adrenalin Park - Lanové centrum v Mariánských Lázních

Adrenalin Park - Lanové centrum v Mariánských Lázních

Adrenalin Park Mariánské Lázně je lanové centrum postavené na 16 metrů vysokých dřevěných kůlech a je specifické unikátní soustavou visutých lanových překážek s lezeckou stěnou, samostatně stojícím sloupem a dalšími překážkami.

Naučná stezka Vysočany–Prosek–Střížkov v Praze 9

Naučná stezka Vysočany–Prosek–Střížkov v Praze 9

Naučná stezka vás provede méně známými zákoutími Prahy a seznamí vás s historií původně zemědělských osad Vysočany, Střížkov a Prosek. Na stezce se nacházejí také přírodní zajímavosti, jako například Prosecké skály, park Podviní či potok Rokytka.

Bosá stezka v Kolíně

Bosá stezka v Kolíně

Stezka dlouhá cca 40 metrů dává návštěvníkům možnost vyzkoušet si bosou chůzi po různých druzích povrchu, například v písku, štěrku, dřevu či slámě. Prostor bosé stezky doplňují lavičky a informační tabule o bosé chůzi.

Dětský park karlovských strašidýlek Razulák

Dětský park karlovských strašidýlek Razulák

Spoustu zábavy pod širým nebem nabízí dětský zábavní park Razulák ve Velkých Karlovicích! Najdete jej na úpatí sjezdovky Razula, naproti hotelu Lanterna. Park Razulák je zasvěcen karlovickým strašidýlkům, jejichž dřevěné sochy tvoří poutavou výzdobu areálu.

Kančí stezka s bosonohou cestou v Říčanském lese

Kančí stezka s bosonohou cestou v Říčanském lese

Podél cesty od Olivovny směrem k Tehovu vznikla naučná stezka o černé zvěři s pěti informativními tabulemi a dubovou sochou divočáka. Součástí je i stezka pro bosé nohy.

Bosá stezka na Praze 6

Bosá stezka na Praze 6

Nedaleko Hradčan si můžete vyzkoušet chůzi po takzvaném bosém chodníku. Zážitkovou stezku z přírodních materiálů najdete v parku Maxe van der Stoela v Praze 6. Bosým nohám můžete dopřát chůzi po dřevě, oblázcích a jiných přírodninách.

Adrenalin – MonkeyPark Špindlerův Mlýn

Adrenalin – MonkeyPark Špindlerův Mlýn

Super zážitek pro děti i dospělé! „MonkeyPark Špindlerův Mlýn“ je situován v okolí nástupu na zdejší populární bobovou dráhu. Nejdelší lanový park v Krkonoších má v nejdelší trase celkovou délku 432 m.

Parková dráha Olympia Brno - projeďte se modelovým vláčkem

Parková dráha Olympia Brno - projeďte se modelovým vláčkem

Parková dráha délky 1,45 km je umístěna v zelené zóně nákupního a zábavního centra Olympia Brno. Je určená pro provoz železničních modelů velkých měřítek. Cestující veřejnost (děti i dospělí) má možnost se svézt na upravených modelech osobních vagonů.

Dětská stezka v Lázních Jeseník

Dětská stezka v Lázních Jeseník

Středně náročný turistický okruh v Priessnitzových lázních v Jeseníku zaměřený na děti měří necelé dva kilometry. A určitě nejen ti nejmenší zde ocení možnost vyzkoušet si hru na dendrofon – lesní hudební nástroj!

Interaktivní stezka k lanovce v Peci pod Sněžkou

Interaktivní stezka k lanovce v Peci pod Sněžkou

Cestu z parkoviště k dolní stanici lanové dráhy na Sněžku vám zpříjemní interaktivní hra. Na stezce potkáte sedm stanovišť s otázkami, na které budete moci odpovědět pomocí mobilního telefonu. Otázky jsou zaměřené na okolí Pece pod Sněžkou.

Dětské hřiště na Mezní louce - lesní zážitkový areál

Dětské hřiště na Mezní louce - lesní zážitkový areál

Hřiště (lesní zážitkový areál) na Mezní Louce vznikl v blízkosti největšího skalního mostu Evropy, Pravčické brány, jejíž dřevěný model je jedním z hlavních lákadel areálu. Mimo to je k dispozici dalších sedm herních prvků.

Zahrada smyslů v Augustiánském domě v Luhačovicích

Zahrada smyslů v Augustiánském domě v Luhačovicích

Navštivte v Augustiánském domě v Lázních Luhačovice Zahradu smyslů, která vás jednoznačně okouzlí a inspiruje.

Otevřená zahrada - hravá zahrada čtyř živlů v Brně

Otevřená zahrada - hravá zahrada čtyř živlů v Brně

Otevřená zahrada Nadace Partnerství se nachází v samém centru města Brna a nabízí nevšední zážitek malým i velkým. Přijďte se naučit něco nového a zažít něco neopakovatelného.

Park Parukářka na pražském Žižkově

Park Parukářka na pražském Žižkově

Poměrně rozsáhlý park Parukářka se nachází na kopci mezi nedalekým vrchem Vítkovem a Olšanskými hřbitovy. Vrch má parkovou až lesoparkovou úpravu a kromě legendární undergroundové hospůdky se zde nachází také tři dětská hřiště. V podzemí je bývalý protiatomový kryt Bezovka zvaný též bunkr Parukářka.

Areál Kouty - horské centrum zábavy a sportu

Areál Kouty - horské centrum zábavy a sportu

Neváhejte využít krásného počasí k návštěvě areálu Kouty, dojeďte k nám na kole, autem, vlakem, projděte se i s dětmi kouteckým lesním skanzenem, výborně se najezte v našich gastro zařízeních, zahrajte si bowling.

Sportovní areál HEIpark - 365 dnů v roce

Sportovní areál HEIpark - 365 dnů v roce

Ve sportovním areálu HEIpark naleznete v celostátní raritu, a to tři uměle vytvořené sjezdovky s vlastními kotvovými vleky, snowpark s umělými skoky a překážkami, dvě dětské sjezdovky, skoky do BigAirBagu (nafukovacího polštáře) a snowtubing.

Stezka bosou nohou ve Valticích

Stezka bosou nohou ve Valticích

Nevšední turistickou atrakci najdete od května 2013 ve Valticích. Okružní trasa o délce necelých 5 km vede ze sousední rakouské obce Schrattenberg k Valticím - k romantické stavbě Kolonáda na nejvyšším bodě Lednicko - valtického areálu.

Zážitková stezka Duch pralesa na Šumavě

Zážitková stezka Duch pralesa na Šumavě

Na jihu Šumavy si můžete projít turisticky značenou trasu s názvem "Duch pralesa". Zážitková stezka je v provozu od roku 2006, nedaleko hranic s Rakouskem a Německem. Návštěvníci zde na vlastní kůži mohou zažít původní prales.

Adrenalin Park Jeseníky - zážitky pro celou rodinu

Adrenalin Park Jeseníky - zážitky pro celou rodinu

V nádherné přírodě Jeseníků je pro vás připraveno množství aktivit, kde si vybere opravdu každý! V nabídce najdete pohodové i akční aktivity, nebo adrenalinový nářez. Pro letošní sezónu zde připravili několik novinek a vylepšení. Adrenalin Park Jeseníky ... a nuda si může vzít dovolenou!

Active Park Lipno - to musíte zažít

Active Park Lipno - to musíte zažít

Plánujete aktivní rodinnou dovolenou? Jste rodina, která ráda vyzkouší něco nového a chce si užít společné chvíle? Máte rádi dny nabité novými zážitky a poznáním? Pak je tu pro vás Active Park Lipno, který nabízí aktivity pro celou rodinu.

Farmapark Muchomůrka v Krkonoších

Farmapark Muchomůrka v Krkonoších

Farmapark Muchomůrka se nachází v krásném krkonošském prostředí mezi Janskými Lázněmi a Svobodou n. Úpou, s výhledem na Černou horu. Je to místo, kde najdete přírodní herní prvky, hrad z balíků slámy, houpačky, indiánský tenis, kroket, ohniště na opékání buřtů, klády, trávu, stromy, zvířátka atd.

Adrenalin - MonkeyPark Harrachov

Adrenalin - MonkeyPark Harrachov

Super zážitek pro děti i dospělé. MonkeyPark Harrachov je situován v okolí poslední zatáčky bobové dráhy Harrachov. Disponuje 14 překážkami a je 273 m dlouhý. Poslední dvě překážky lanového parku vedou adrenalinovým 117 m dlouhým skluzem po laně nad horským jezírkem.

Safari Kemp ve Dvoře Králové

Safari Kemp ve Dvoře Králové

Pozorujte antilopy a zebry přímo ze svého bungalovu, stanu nebo karavanu - budete si připadat jako na dovolené v Africe. Vybírat můžete mezi stylovým ubytováním v bungalovech nebo využít pohodlí vlastního stanu či karavanu. Ubytovat se můžete i v korunách stromů s výhledem na africká zvířata!

Zábavná stezka Pecka: herní krajina u Portášovy boudy

Zábavná stezka Pecka: herní krajina u Portášovy boudy

U Portášovy boudy v Krkonoších, nedaleko horní stanice lanovky nad Velkou Úpou, vznikla Herní krajina Pecka – unikátní soubor dřevěných modelů zvířat v nadživotní velikosti, lanových stezek a prolézaček. Zdarma ji můžete navštívit u horní stanice lanovky na Portášky ve Velké Úpě.

Monkey park Pec pod Sněžkou

Monkey park Pec pod Sněžkou

Lanový park Monkey park v Peci pod Sněžkou se skládá z 22 po sobě jdoucích lanových překážek se 4 přemostěními (přejezdy) přes řeku a přehradu. Originální a jedinečná zábava je vhodná pro všechny věkové kategorie.

Lanový park Libín - více než osmdesát překážek

Lanový park Libín - více než osmdesát překážek

Lanový park je postaven na rozloze jednoho hektaru, a tím je jedním z největších v Čechách i ve střední Evropě. Nachází se ve velmi atraktivní přírodní scenérii, v nadmořské výšce 1000 metrů na úpatí Libína, v prachatickém okrese jen pár metrů od vyhlídkové rozhledny Libín.

Mirakulum - výprava do země zábavy i poznání

Mirakulum - výprava do země zábavy i poznání

Zemi plnou her, zábavy, stromů, zvířat a dětské fantazie najdete v Milovicích nad Labem. Jedinečný zábavně-naučný park na ploše 10 hektarů našel inspiraci v tom nejlepším ze světových parků i v nejtajnějších dětských přáních.

První volnočasový EkoPark Liberec

První volnočasový EkoPark Liberec

Příroda, ekopobyt, dokonalé sepětí s přírodou, aktivní odpočinek a relaxace, to vše je hlavní prioritou EkoParku v Liberci.

Boheminium - miniatury z celého Česka v Mariánských Lázních

Boheminium - miniatury z celého Česka v Mariánských Lázních

Park Boheminium nabízí expozici více než 70 modelů významných pamětihodností z celé republiky. Nechybí model hradu Karlštejn, Ještěd nebo Bezděz. Řadí se mezi 5 největších parků miniatur v Evropě.