Úvod > Aktuality > Deset zimních akcí a závodů pro chodce, lyžaře, sáňkaře i čtyřnohé kamarády

Deset zimních akcí a závodů pro chodce, lyžaře, sáňkaře i čtyřnohé kamarády

Vydáno 11. ledna 2019 Zimní sporty
Z kalendáře akcí na portálu Kudy z nudy jsme pro vás tentokrát vybrali akce, s nimiž můžete naložit podle svého gusta. Někde se můžete zapojit, jinde si dopřát zajímavou podívanou anebo se třeba nechat vyhecovat k účasti v příštím roce. Jaké zimní akce a kde se chystají? Nechte se inspirovat našimi tipy.

Tipy pro soutěživé běžkaře

Běžkové lyžováníV sobotu 12. ledna 2019 odstartuje tradiční závod  v běhu na lyžích Krušnohorská třicítka v Novém Městě v Krušných horách. V sobotu se pojede 15 km volnou technikou a  v neděli 13. ledna pak 39. ročník závodu na 30 km klasickou technikou.

V sobotu 19. ledna se na Churáňově koná Kašperská 30, další ze závodů SkiTour, největšího seriálu v běhu na lyžích. Závod na Šumavě nabízí třicetikilometrovou trasu, výběr techniky ale záleží na každém závodníkovi.

Ve stejný den 19. ledna se pojede také lyžařský maraton pro veřejnost Ve stopě Zlaté lyže. Start a cíl je tradičně situován do dokonalého zázemí Vysočina Areny

Jilemnická 50Pokud to máte blíž do Krkonoš, vyzkoušejte 26. - 27. ledna krkonošskou Jilemnickou 50Jilemnici, kolébce českého lyžování.

Patříte-li k příznivcům tradiční Jizerské 50, musíte si počkat až do února, hlavní závod se poběží v neděli 10. února 2019. Pár míst na startovací listině je ještě volných, proto se neváhejte přihlásit!

V únoru, 15. a 16. 2. se koná závod Karlovská 50 ve Velkých Karlovicích, které se po právu říká „Valašská Marcialonga“. Startuje se v Karlovicích na dostihovém závodišti a klání se odehraje na 50 nebo 25 kilometrů dlouhé trati, která se vine malebnými valašskými vesničkami a po úbočí Javorníků.
 

Pěšky vzhůru k výšinám

Lysohorská čtyřiadvacítkaUž jste slyšeli o Lysohorské čtyřiadvacítce neboli LH24? Jde o extrémní vytrvalostní horskou štafetu dvojic a také sólo závod jednotlivců, jehož šestý ročník se koná o víkendu 26. a 27. ledna. Principem závodu je co nejvyšší součet převýšení dosažený opakovanými výstupy na vrchol Lysé hory za 24 hodin. Trasa, 12 km dlouhá s převýšením 764 metrů a stoupáním dlouhým téměř 6 km je pevně daná, začíná i končí v rekreačním centru Sepetná. Pokud tam právě budete na dovolené, uvidíte vše z bezprostřední blízkosti.

Vynést na zádech 40 kg je pěkná dřina. A co teprve, když je nesete Pece pod Sněžkou až na Sněžku... Závod Sherpa Cup 2019 je dlouhý 6,4 km, závodníci překonají převýšení 754 m. Ti nejlepší zvládnou trasu doslova uběhnout za 1 hodinu a 15 min. Trasa vede těmito body: Pec pod Sněžkou - Lanovka na Sněžku - Růžová hora - Sněžka, po značených turistických trasách. Extrémní závod nosičků se koná 26. ledna.

Stezka v OblacíchCo si dopřát neobvyklou podvečerní vycházku? Nazujete sněžnice, nasaďte čelovky a vyrazte spolu s průvodcem po loveckých chodníčcích a pěšinkách vstříc omrzlé Stezce v oblacích. Máte jedinečnou možnost zažít Stezku v oblacích v noční zamrzlé krajině.  A když sejdete ze Stezky trošku promrzlí dolů, tak na vás bude čekat na horské chatě Slaměnka něco k pití i snědku u praskajícího krbu. Nutná je registrace v den konání akce do 16:00 na Infocentru Marcelka. Výšlap se koná 11., 18. a 25. ledna; 1., 8.,15. a 22. února; 1. a 3. března.
 

Závody ve sjezdu na saních - rohačkách

RohačkyV Orlickém Záhoří se bude 12. ledna opět závodit na saních rohatých. Mezinárodní česko-polská soutěž ve Ski areálu Černá Voda se dočká opakování. Zúčastnit se může každý, kdo se zaregistruje a má chuť si užít zábavné odpoledne. Jezdí se ve dvojicích na čas, saně vám zdarma zapůjčí.

Velkolepou zábavu pro malé i velké chystá v sobotu 26. ledna Malá ÚpaKrkonoších, kde se odehraje třetí ročník kultovních závodů na rohačkách. Stíhací závod dvoučlenných týmů doplní speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy, třeba ve svážení sena nebo řezání dřeva. Historické kostýmy nejsou povinné, ale budou velmi vítány, a dokonce se můžete zúčastnit soutěže o nejvymazlenější rohačkářský pár. Závod začíná v 10:00 v lyžařském areálu U Kostela, přihlášky směřujte telefonicky nebo e-mailem na lyžařskou školu Pomeski a pokud nemáte vlastní rohačky, zadarmo si je můžete půjčit na místě.
 

Závody psích spřežení

Psí spřeženíPokud máte namířeno do oblasti Kladského pomezí anebo do Orlických hor, využijte příležitost a dopřejte si atraktivní podívanou na závody psích spřežení; ty letošní rozhodně nečekají problémy s nedostatkem sněhu a zkracování tras! Do konce ledna můžete navštívit dvě klání; v sobotu a neděli 19. a 20. ledna se na Janovičkách u Broumova pojede 17. ročník saňových závodů psích spřežení.

Vzápětí v úterý 22. ledna v Orlických horách začne čtyřetapový Šediváčkův long, nejdelší závod psích spřežení v Česku a jeden z nejtěžších v Evropě. Základnou pro celý závod je chata Kristýna v osadě Jedlová v Deštném v Orlických horách, kde v úterý okolo 17. hodiny začne slavnostní zahájení s průvodem a přehlídkou psích spřežení a jarmarkem. Pokud bude dost sněhu, děti se mohou projet se psím spřežením pohodlně na saních! Tento čtyřetapový a pětietapový závod psích spřežení na 200 km a 300 km po hřebenech Orlických hor potrvá až do soboty 26. ledna. V průběhu týdne bude možné psy a jejich pány potkat na Masarykově chatě, na chatě Bedřichovka a na Zámečku – Pádolí, kde budou závodníci bivakovat.
Zimní Sněžka Sherpa Cup 2019

Zimní Sněžka Sherpa Cup 2019

Atraktivní adrenalinová krkonošská expedice. Přijďte změřit své síly, posílit srdce, svaly a plíce. Vynést na zádech 40 kg je pěkná dřina. A co teprve, když je nesete z Pece pod Sněžkou až na Sněžku.

Jilemnická 50

Jilemnická 50

5 lokalit, 5 termínů, 5 příležitostí strávit zimní víkend na horách. Seriál Stopa pro život sdružuje pět oblíbených velkých českých závodů v běžeckém lyžování. Druhý díl seriálu se běží v Jilemnici v areálu Hraběnka a v případě nedostatku sněhu v Roudnici.

Mistrovství Pecky v běhu na historických lyžích 2019

Mistrovství Pecky v běhu na historických lyžích 2019

Na peckovském koupališti se tradičně počátkem února koná setkání přátel běhu na lyžích. Hlavní náplní je závod v běhu na historických lyžích v dobových kostýmech.

Lysohorská 24 na Lysé hoře

Lysohorská 24 na Lysé hoře

Poslední lednový víkend se uskuteční další ročník extrémního zimního závodu jednotlivců a dvojic 24 hodin na Lysé hoře. Vyhrává ten, kdo za 24 hodin nejvícekrát dosáhne vrcholu Lysé hory.

Večerní výšlap na sněžnicích do oblak na Dolní Moravě

Večerní výšlap na sněžnicích do oblak na Dolní Moravě

Co si dopřát neobvyklou podvečerní vycházku? Nazujete sněžnice, nasaďte čelovky a vyrazte spolu s průvodcem po loveckých chodníčcích a pěšinkách vstříc omrzlé Stezce v oblacích.

Krkonošská 70 (2)

Krkonošská 70

Veřejný závod v běhu na lyžích je legendárním závodem hlídek, ale i jednotlivců. Krkonošská 70 se ze série závodů Stopa pro život řadí mezi nejstarší, nejdelší a nejnáročnější závod.

Lyžařský závod Jizerská 50

Lyžařský závod Jizerská 50

Jednu z nejvýznamnějších sportovních událostí v České republice čeká už 52. ročník. ČEZ Jizerská 50 je tradiční běžkařský závod, který je určen pro profesionální závodníky i amatérské běžce.

Krakonošovi lyžníci v Malé Úpě

Krakonošovi lyžníci v Malé Úpě

9. ročník unikátního závodu! Tradiční maloúpská akce na historických lyžích.

Historické závody rohaček v Malé Úpě - 4. ročník

Historické závody rohaček v Malé Úpě - 4. ročník

Obnovená tradice v Malé Úpě - sjezdy na historických saních rohačkách. Program se skládá ze stíhacího závodu dvoučlenných týmů na rohačkách, doplněný o speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy a jejími prvními osadníky.

Karlovská 50 (2)

Karlovská 50

Unikátní atmosféra, občerstvovačky s frgály, startovní výstřel valašských portášů a jedinečná trať. To je závod Karlovská 50 ve Velkých Karlovicích, které se po právu říká „Valašská Marcialonga“.

City Cross Sprint 2019

City Cross Sprint 2019

City Cross Sprint Ostrava je závod na běžkách otevřený pro veřejnost a zároveň exhibice za účasti českých i světových lyžařských hvězd. Akce se koná ve světové unikátní lokalitě - technické památce - Dolní oblasti Vítkovice.

Šediváčkův long 2019 - extrémní závod psích spřežení

Šediváčkův long 2019 - extrémní závod psích spřežení

Jeden z nejobtížnějších závodů psích spřežení v Evropě, Šediváčkův long, se uskuteční 22. - 26. ledna 2019 v Orlických horách.

Další aktuality

11.1.
2019
Hradcem Králové se o víkendu proženou běžci

Hradcem Králové se o víkendu proženou běžci

Královéhradecko | Zimní sporty
11.1.
2019
Běžkařský okruh v Orlickém Záhoří je v provozu

Běžkařský okruh v Orlickém Záhoří je v provozu

Královéhradecko | Zimní sporty