Úvod > Aktuality > Deset zimních akcí a závodů pro chodce, lyžaře, sáňkaře i čtyřnohé kamarády

Deset zimních akcí a závodů pro chodce, lyžaře, sáňkaře i čtyřnohé kamarády

Vydáno 14. ledna 2018 Zimní sporty
Z kalendáře akcí na portálu Kudy z nudy jsme pro vás tentokrát vybrali akce, s nimiž můžete naložit podle svého gusta. Někde se můžete zapojit, jinde si dopřát zajímavou podívanou anebo se třeba nechat vyhecovat k účasti v příštím roce. Jaké zimní akce a kde se chystají?
Pokud máte namířeno do oblasti Kladského pomezí anebo do Orlických hor, využijte příležitost a dopřejte si atraktivní podívanou na závody psích spřežení; ty letošní rozhodně nečekají problémy s nedostatkem sněhu a zkracování tras!
 

Závody psích spřežení

Psí spřeženíDo konce ledna můžete navštívit dvě klání; v sobotu a neděli 20. a 21. ledna se na Janovičkách u Broumova pojede 16. ročník saňových závodů psích spřežení a vzápětí v úterý 23. ledna v Orlických horách začne čtyřetapový Šediváčkův long, nejdelší závod psích spřežení v Česku a jeden z nejtěžších v Evropě. Základnou pro celý závod je chata Kristýna v osadě Jedlová v Deštném v Orlických horách, kde v úterý okolo 17. hodiny začne slavnostní zahájení s průvodem a přehlídkou psích spřežení a jarmarkem. Pokud bude dost sněhu, děti se mohou projet se psím spřežením pohodlně na saních!
 

Tipy pro polykače kilometrů

Běžkové lyžováníV sobotu 20. ledna se na Churáňově koná Kašperská 30, další ze závodů SkiTour, největšího seriálu v běhu na lyžích. Závod na Šumavě nabízí třicetikilometrovou trasu, výběr techniky ale záleží na každém závodníkovi. O týden později v sobotu 27. ledna se pak koná třetí závod stejné série, Karlovská 50. Startuje se ve Velkých Karlovicích na dostihovém závodišti a klání se odehraje na 50 nebo 25 kilometrů dlouhé trati, která se vine malebnými valašskými vesničkami a po úbočí Javorníků. A pokud to na východní Moravu máte daleko, vyzkoušejte 27. ledna krkonošskou Jilemnickou 50Jilemnici, kolébce českého lyžování. Patříte-li k příznivcům tradiční Jizerské 50, musíte si počkat až do února, hlavní závod se poběží v neděli 18. února 2018. Pár míst na startovací listině je ještě volných, proto se neváhejte přihlásit!

Lysohorská čtyřiadvacítkaUž jste slyšeli o Lysohorské čtyřiadvacítce neboli LH24? Jde o extrémní vytrvalostní horskou štafetu dvojic a také sólo závod jednotlivců, jehož pátý ročník se koná o víkendu 27. a 28. ledna. Principem závodu je co nejvyšší součet převýšení dosažený opakovanými výstupy na vrchol Lysé hory za 24 hodin. Trasa, 11,4 km dlouhá s převýšením 764 metrů a stoupáním dlouhým téměř 6 km je pevně daná, začíná i končí v rekreačním centru Sepetná. Pokud tam právě budete na dovolené, uvidíte vše z bezprostřední blízkosti.
 

Večerní výšlap na sněžnicích do oblak

Stezka v OblacíchCo si dopřát neobvyklou podvečerní vycházku? Nazujete sněžnice, nasaďte čelovky a vyrazte spolu s průvodcem po loveckých chodníčcích a pěšinkách vstříc omrzlé Stezce v oblacích. Máte jedinečnou možnost zažít Stezku v oblacích v noční zamrzlé krajině.  A když sejdete ze Stezky trošku promrzlí dolů, tak na Vás bude čekat na horské chatě Slaměnka něco k pití i snědku u praskajícího krbu. Nutná je registrace v den konání akce do 16:00 na Infocentru Marcelka. Výšlap se koná 19., 26. ledna i 2., 9., 16. a 23. února 2018.
 

Závody ve sjezdu na saních - rohačkách

RohačkyVelkolepou zábavu pro malé i velké chystá v neděli 28. ledna Malá ÚpaKrkonoších, kde se odehraje třetí ročník kultovních závodů na rohačkách. Stíhací závod dvoučlenných týmů doplní speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy, třeba ve svážení sena nebo řezání dřeva. Historické kostýmy nejsou povinné, ale budou velmi vítány, a dokonce se můžete zúčastnit soutěže o nejvymazlenější rohačkářský pár.

Závod začíná v 9:30 v lyžařském areálu U Kostela, přihlášky směřujte telefonicky nebo e-mailem na lyžařskou školu Pomeski a pokud nemáte vlastní rohačky, zadarmo si je můžete půjčit na místě.
Historické závody rohaček v Malé Úpě - 4. ročník

Historické závody rohaček v Malé Úpě - 4. ročník

Obnovená tradice v Malé Úpě - sjezdy na historických saních rohačkách. Program se skládá ze stíhacího závodu dvoučlenných týmů na rohačkách, doplněný o speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy a jejími prvními osadníky.

Krakonošovi lyžníci v Malé Úpě

Krakonošovi lyžníci v Malé Úpě

9. ročník unikátního závodu! Tradiční maloúpská akce na historických lyžích.

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích Dolní Morava

Na Dolní Moravě se v prosinci 2015 otevřela nová stavba, která návštěvníkům umožní projít se v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. "Stezku v oblacích" najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1116 metrů.

Šediváčkův long 2019 - extrémní závod psích spřežení

Šediváčkův long 2019 - extrémní závod psích spřežení

Jeden z nejobtížnějších závodů psích spřežení v Evropě, Šediváčkův long, se uskuteční 22. - 26. ledna 2019 v Orlických horách.

City Cross Sprint 2019

City Cross Sprint 2019

City Cross Sprint Ostrava je závod na běžkách otevřený pro veřejnost a zároveň exhibice za účasti českých i světových lyžařských hvězd. Akce se koná ve světové unikátní lokalitě - technické památce - Dolní oblasti Vítkovice.

Kašperská 30 (1)

Kašperská 30

Šumavou klasicky nebo volně! Závod na Šumavě nabízí závodníkům třicetikilometrovou trasu, výběr techniky je však pouze na nich.

Karlovská 50 (2)

Karlovská 50

Unikátní atmosféra, občerstvovačky s frgály, startovní výstřel valašských portášů a jedinečná trať. To je závod Karlovská 50 ve Velkých Karlovicích, které se po právu říká „Valašská Marcialonga“.

Lyžařský závod Jizerská 50

Lyžařský závod Jizerská 50

Jednu z nejvýznamnějších sportovních událostí v České republice čeká už 52. ročník. ČEZ Jizerská 50 je tradiční běžkařský závod, který je určen pro profesionální závodníky i amatérské běžce.

Krkonošská 70 (2)

Krkonošská 70

Veřejný závod v běhu na lyžích je legendárním závodem hlídek, ale i jednotlivců. Krkonošská 70 se ze série závodů Stopa pro život řadí mezi nejstarší, nejdelší a nejnáročnější závod.