Úvod > Aktuality > Deset hasičských muzeí se sbírkami historické i moderní techniky
Památky

Deset hasičských muzeí se sbírkami historické i moderní techniky

  • Vydáno9. července 2021
Staré nablýskané stroje i moderní hasičské vymoženosti dělají radost malým i velkým, i když nejlepší je samozřejmě taková expozice, ve které si děti mohou všechno patřičně osahat a vyzkoušet si, co který stroj umí. Hasičská muzea vycházejí v tomto směru návštěvníkům vstříc – objevte jejich kouzlo s portálem Kudy z nudy.

Hasičské muzeum v Ostravě

hasičiHasičské muzeum v Zákrejsově ulici na okraji Ostravy-Přívozu vám přiblíží funkční historické stříkačky, hasičské prapory, dobové šavle či sošky svatého Floriana a expozice mapuje i současnou práci hasičů. Největší zájem proto přitahují modely a simulované ukázky zásahů. Děti si mohou zatočit klikou ruční sirény z první poloviny 20. století a v lezecké expozici pomáhat zachraňovat zraněné osoby ze skály či studny.

K vidění je i plně funkční pracoviště operátorů Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje; při prohlídce si můžete vyzkoušet postup při telefonickém nahlášení požáru, dopravní nehody či jiné události až po výjezd hasičské jednotky a komunikaci s dispečerem nebo dálniční SOS hláskou. Otevřeno je celoročně a denně kromě pondělí, prohlídky s výkladem začínají vždy v celou hodinu. Dospělí zaplatí za prohlídku 30 Kč, děti polovinu, rodinné vstupné vás vyjde na 80 Kč.
 

Hasičské muzeum v Čechách pod Kosířem

hasičiNávštěvu dalšího rozsáhlého hasičského muzea můžete spojit s prohlídkou zámku a parku v Čechách pod Kosířem, znovuotevřených po několikaleté rekonstrukci. Muzeum stojí v místech, kde bývala jedna z výrobních hal někdejší slavné továrny na hasičské stříkačky, která vznikla už v roce 1820. K vidění jsou například ruční stříkačky, požární žebříky, čerpadla i dávná hasičská výzbroj, ale i moderní hasičské vybavení a automobily. Dozvíte se také, že stroje z Čech pod Kosířem pomáhaly hasit Národní divadlo v Praze a čerpaly vodu v egyptské Káhiře!

Otevřeno je tu do konce října vždy v pátek a o víkendech, od začátku června do konce srpna denně mimo pondělí. Dospělí zaplatí za prohlídku 30 Kč a děti 20 Kč.
 

Hasičské muzeum v Přibyslavi

hasičské muzeumPouze v sezoně je otevřené také Hasičské muzeum na zámku v Přibyslavi na Vysočině s obsáhlými sbírkami hasičské a záchranářské techniky. Představují se tu nejstarší způsoby hašení, rozvoj hasičských spolků od poloviny 19. století, vývoj hasičských stejnokrojů a ukázky historické i současné techniky od ručních stříkaček přes čtyřkolové koňské stříkačky až po staré i novější hasičské automobily.

Prohlídky probíhají každý den mimo pondělí a začínají vždy v celou hodinu od 8 do 15 hodin. Vstupné pro dospělé stojí 70 Kč, pro děti a důchodce 40 Kč.
 

Hasičské muzeum v Krupce

hasičské muzeumHasičské muzeum v Krupce rozhodně není jedním z nejnovějších v Česku, slavnostní otevření proběhlo už v roce 1973, když místní hasičský sbor slavil sto let trvání. Muzeum sídlí v budově bývalé fary u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Husitské ulici. Mezi nejzajímavější technické exponáty patří část vůbec první hasičské stříkačky z roku 1802, koněspřežná stříkačka a sbírka zásahových i slavnostních hasičských přileb, k vidění jsou i dobové dokumenty, listiny a nádherné staré výroční skupinové fotografie místních hasičů od roku 1875 do současnosti.

Otevřeno je celoročně denně, za prohlídku dospělí zaplatí 40 Kč, děti 25 Kč, rodinné vstupné vás vyjde na 110 Kč.
 

Muzeum požární ochrany ve Zbirohu

hasiči zbirohOd začátku května do konce září se denně a zdarma můžete podívat do Expozice požární ochrany ve Zbirohu. Historii požární ochrany je věnována plocha 4500 metrů čtverečních s téměř 120 kusy velké techniky. Jediné muzeum profesionálních hasičů v ČR nabízí historickou i novodobou hasičskou techniku a výstroj od poloviny 18. století.

Nejstarším exponátem je zápřahová ruční hasicí stříkačka z roku 1746, cenná je také parní stříkačka Czermack z roku 1903. Mezi unikáty se řadí i požární tank SPOT 55, který je určen k likvidaci pozemních požárů ve složitých terénech. Uvidíte dokonce i prototyp požárního robota, který sloužil k manipulaci s tlakovými lahvemi v místech zasažených požárem.
 

Další hasičská muzea

hasičiDalší hasičská muzea jsou menší a bývají otevřená jen některé dny v týdnu, o víkendech nebo po objednání.
Muzeum historické hasičské techniky Chrastava

Muzeum historické hasičské techniky Chrastava

V rozlehlých prostorách bývalého hospodářského stavení jen několik stovek metrů od náměstí v Chrastavě najdete expozici hasičského náčiní všeho druhu, od malých přenosných vodních čerpadel po velké ruční či parní stříkačky. Je zde k vidění řada dalších exponátů ze vzdálené, ale i nedávné historie.

Hasičské muzeum Dřevohostice

Hasičské muzeum Dřevohostice

Unikátní Hasičské muzeum se nacházejí se v předzámčí dřevohostického zámku a určitě vás zaujme množstvím krásných exponátů. Nejzajímavějším kouskem je historická koněspřežná stříkačka z roku 1842.

Muzeum hasičské techniky v Novém Oldřichově

Muzeum hasičské techniky v Novém Oldřichově

Muzeum hasičské techniky Nový Oldřichov, nedaleko Kamenického Šenova, nabízí k prohlídce starou historickou hasičskou techniku, která byla použita i ve filmu "Tmavomodrý svět" od J. Svěráka a další historické unikáty.

Expozice požární ochrany Hasičského záchranného sboru ČR ve Zbirohu

Expozice požární ochrany Hasičského záchranného sboru ČR ve Zbirohu

Muzeum požární ochrany Hasičského záchranného sboru České republiky najdete ve Zbirohu. Představí se vám zde unikátní historické exponáty související s činností hasičů od poloviny 18. století až po třicátá léta 20. století.

Hasičské muzeum v Krupce

Hasičské muzeum v Krupce

V opravené budově bývalé fary u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Husitské ulici v Krupce vznikly prostory, kde jsou instalované unikátní sbírky hasičské techniky a výstroje.

Čechy pod Kosířem – jedno z největších hasičských muzeí

Čechy pod Kosířem – jedno z největších hasičských muzeí

Hasičské muzeum v Čechách pod Kosířem charakterizuje vývoj hasičské techniky v nejstarší továrně v tehdejším Rakousku Uhersku, založené v r. 1820. Vystavené exponáty ukazují vývoj hasičské techniky od výroby těch nejjednodušších, ručně poháněných strojů, dále stříkaček taženýc

Mezinárodní soutěžní přehlídka ohňostrojů – Ignis Brunensis 2024

1. 6.23. 6.
Mezinárodní soutěžní přehlídka ohňostrojů – Ignis Brunensis 2024

27. ročník mezinárodního festivalu s velkolepými uměleckými ohňostroji. Čtyři soutěžní ohňostrojná představení digitálně synchronizovaná s hudbou na hladině Brněnské přehrady, exhibiční pyromuzikály v centru Brna.

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Muzeum techniky Telč

Muzeum techniky Telč

V historickém objektu bývalé parní pily nedaleko centrálního parkoviště v Telči naleznete sbírku historické techniky. V muzeu můžete obdivovat historické automobily, motocykly, bicykly, rádia, telefony, kamna, elektropřístroje, nábytek, hasičskou techniku a sbírku stabilních motorů.

Hasičské muzeum Brodek u Prostějova

Hasičské muzeum Brodek u Prostějova

Hasičské muzeum sídlí v nové budově zbrojnice. Ke sbírce Sboru dobrovolných hasičů patří dvoukolové i čtyřkolové hasičské stříkačky, z nichž ta nejstarší pochází z roku 1893.

Hasičská expozice v Ratměřicích

Hasičská expozice v Ratměřicích

Expozice se nachází v přízemí budovy obecního úřadu. Interiér muzea je přístupný do domluvě. Hlavní postavou malého muzea v Ratměřicích je místní sedák Oneš.

Hasičské muzeum města Ostravy

Hasičské muzeum města Ostravy

Historii požární ochrany v Ostravě dokumentuje Hasičské muzeum. Návštěvníci si mohou prohlédnout historická i moderní vozidla, svítilny, sirény, uniformy a figuríny s dýchacími přístroji. K vidění je také stará hasičská stříkačka.

Zámek Přibyslav – rozsáhlé sbírky hasičského muzea

Zámek Přibyslav – rozsáhlé sbírky hasičského muzea

Původní přibyslavský gotický hrad dobyli husité, ovšem při obléhání zemřel sám vojevůdce Jan Žižka. Zničený hrad byl v polovině 16. století nahrazen renesančním zámkem, pozměněném později v duchu klasicismu. Dnes na zámku sídlí hasičské muzeum s rozsáhlými sbírkami.

Pošumavské hasičské muzeum ve Stachách

Pošumavské hasičské muzeum ve Stachách

Muzeum hasičské techniky Stachy vzniklo kuriozně při celostátním setkání sborů dobrovolných hasičů.

Muzeum historické hasičské techniky Velké Svatoňovice

Muzeum historické hasičské techniky Velké Svatoňovice

Přijdťe se podívat, s čím bojovali hasiči proti červenému kohoutovi. Zajímá vás, kdy byla vyrobena první hasičská stříkačka a od kdy se vlastně používají požární hadice? Nebo jste jen fandou do techniky? To vše vám může nabídnout hasičské muzeum zřízené ve Velkých Svatoňovicích.

Hasičské muzeum ve Starém Plzenci

Hasičské muzeum ve Starém Plzenci

Expozice muzea se zabývá historií hasičstva, technikou, výzbrojí, výstrojí a dokumenty. Muzeum sídlí v areálu hasičské zbrojnice – u kapličky.

Další aktuality

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky