Úvod > Aktuality > Den veteránů uctí hrdinství našich vojáků

Den veteránů uctí hrdinství našich vojáků

Vydáno 9. listopadu 2018 Památky
Dne 11. listopadu slavíme Den válečných veteránů. Lidé si v tento den lidé připínají na klopy kvítek vlčího máku. Vyjadřují tím úctu těm, kteří bojovali za svobodu za první a druhé světové války nebo vojákům působícím v zahraničních vojenských misích. Paměť národa vysílá stovky dobrovolníků do ulic měst prodávat kvítky, pokladničky s máky umístí na 330 místech republiky. Koupí vlčího máku lidé přispějí Paměti národa na další nahrávání vzpomínek účastníků druhého a třetího odboje.
Veterán medaileDen veteránů se ve světě – především v anglosaských zemích – slaví 11. listopadu. Jeho symbolem je květ vlčího máku, jenž vetknutý do klopy vyjadřuje úctu a vzpomínku na bývalé vojáky a bojovníky. Sdružení Post Bellum by rádo tuto tradici připomnělo i v České republice. Pro Paměť národa vyprávělo už více než 800 veteránů. V České republice žije ještě asi 600 bývalých vojáků a odbojářů z období 2. světové války, jejichž jedinečné osudy zůstávají skryty. Díky sbírce ke Dni válečných veteránů bude možné zdokumentovat jejich další vyprávění.

Společnost Post Bellum se k tradici Dne válečných veteránů připojí už počtvrté sbírkou s vlčími máky. Dobrovolníci s kasičkami se objeví 9. až 11. listopadu 2018 nejen v ulicích Prahy, ale i ve všech krajských městech. Květ vlčího máku bude tentokrát možné získat už od začátku listopadu i v mnoha knihovnách, trafikách, obchodech. Letos Paměť národa distribuuje přes 50 tisíc květů.
 

Kde si bude možné připomenout hrdiství našich vojáků

VojáciNa Den veteránů bude večer otevřena katedrála na Pražském hradě, kde zazní v podání Filharmonie Hradec Králové Requiem Oratio spei (Modlitba naděje). Slavnostní koncert pro veterány pořádá Paměť národa, vstup je pro veřejnost zdarma. Na koncert není nutné se registrovat, stačí přijít. Na úvod slavnostního večera promluví generál Petr Pavel, arcibiskup Dominik Duka a biskup Václav Malý. Vstup na koncert je zdarma.

Čest se bude vzdávat válečným veteránům a obětem války také v neděli 11. 11. na Moravském náměstí v Brně. Památka veteránů a obětí válek bude uctěna zapichováním křížů v prostorech před památníkem Rudoarmějce (Neznámého vojína) od 13:00. V dopoledních i odpoledních hodinách je ve vybrané části Moravského náměstí připraveno dobové ležení československých legionářů a příznivců vojenské historie, které přiblíží podmínky, ve kterých naši veteráni bojovali a umírali za zachovaní hodnot našeho národa.

HrabyněV Národním památníku II. světové války v Hrabyni se bude v neděli od 14:00 konat speciální komentovaná prohlídka symbolického hřbitova památníku, která připomene 100. výročí ukončení I. světové války a oběti II. světové války. Prohlídka bude završena zapálením svíček u věčného ohně.

Den válečných veteránů oslaví také Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, a to taktéž v neděli 11. listopadu, od 9:00 do 15:00 hodin. Program je naplánován venku před hl. vchodem do muzea i v interiéru budovy. Můžete se těšit na dobový vojenský tábor z první světové války, komentované prohlídky výstavy První světová válka – léta zkázy a bolesti, hudbu z konce 1. světové války a vlastenecké písně anebo dobový fotokoutek. Vstup je tradičně zdarma.

Kulturní středisko a Muzeum místní historie Smržovka připravilo krátké putování s členy klubů vojenské historie v historických uniformách po pomnících a pomníčcích obětem 1. světové války v okolí o délce asi 7 km. Sraz zájemců je v 10 hodin u Zámečku.


Netradiční výstava pod Stalinem

Stalin podzemíV říjnu se ke stému výročí republiky na několik měsíců na Letné otevřela výstava Paměť národa - unikátní expozice umístěná až do 9. prosince v podzemí pod tzv. Stalinem. V rozsáhlé sloupové síni pod bývalým pomníkem autoři vytvoří instalaci s využitím světelných a zvukových efektů – videomappingu, která přiblíží dramatické okamžiky 20. století.

Tvůrci prostřednictvím nových technologií vyvolají působivé iluze – například dojem, že sedíte v kokpitu Spitfiru přímo v Bitvě o Británii jako příslušník čs. stíhací perutě RAF nebo že stojíte v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v červnu 1942. V přeneseném slova smyslu se ocitnete v dobytčím vagonu v transportu do koncentračního tábora, či výslechové místnosti Státní bezpečnosti. V další části  výstava představí příběhy ze sbírky Paměť národa, které posluchači rozhlasu či diváci televize znají z cyklu Příběhy 20. století.

Třetí část výstavy je vidět ze vzdálenosti mnoha kilometrů. Na letenském horizontu vyrostl monument připomínající Berlínskou zeď. Pět metrů vysoká a skoro padesát metrů dlouhá „železná opona“ se stala symbolem výstavy.
Paměť národa - aplikace pro chytré telefony

Paměť národa - aplikace pro chytré telefony

Aplikace Paměť národa je interaktivním průvodcem po místech, která jsou spojena s událostmi a příběhy 20. století. Určí vaši polohu a ukáže vám na mapě místa paměti ve vašem okolí.