Úvod > Aktuality > Dejte nudě sbohem a užijte si tak trochu jiné prohlídky...

Dejte nudě sbohem a užijte si tak trochu jiné prohlídky...

Vydáno 17. dubna 2018 Zážitky
Rádi s celou rodinou cestujete po českých hradech a zámcích, ale při zdlouhavých a nezáživných výkladech usínáte? Pak je čas vyrazit na originální prohlídky, které vás zapojí přímo do děje! Některé hrady a zámky připravily speciální prohlídky pro dětské návštěvníky na nichž se nebudou nudit ani dospělí. Pro otrlé povahy je k dispozici noční prohlídka kostnice v Sedlci. Na zámku Radíč se malé dámy doslova promění na rokokové princezny a kluky uchvátí zbraně, které si také hned vyzkouší. A hrad Trosky si můžete projít s neobvyklým průvodcem: robotem Čendou.

Prohlídky hradu Trosky s robotem Čendou

Hrad TroskyOd května 2018 chystá správa hradu Trosky novinku, a to hru pod názvem Čertova mřížka, jejíž součástí je robot Čenda. Hra Čertova mřížka navazuje na fenomén únikových her, avšak týmy nepátrají po tajemstvích a kódech uvnitř místnosti, ale objevují je po celém hradě. Hra je unikátní použitím různých technických vychytávek umístěných na hradě, které “komunikují” s lidmi a s robotem.

Robot Čenda ve hře zastává roli průvodce po šifrovaných stezkách a místech. Čenda mluví, hraje, směje se, mrká a svítí očima, pozná kde a v jaké situaci se nachází. Ví, co má v dané situaci udělat a jakou od lidí očekávat reakci. Reaguje na chycení za ruce, na poklepání, na svou vlastní polohu, na pozici na mapě. Umí ovládat další zařízení, které je možno připojit na jeho končetiny. Hra pochází od autorů Martina Šedivého a Adama Plháčka, kteří podobnou hru zprovoznili i na hradě Křivoklátě. Hru bude možné rezervovat přes internet nebo zakoupit přímo v TIC Trosky. Cena se bude pohybovat mezi 900 Kč a 1200 Kč, je možné si ji zahrát minimálně ve dvou, maximálně v šesti lidech. Hra trvá 90 minut, po ukončení se Čenda musí vrátit do IC. Výdrž robota je cca 20 hodin, poté se musí znovu nabít.
 

Tajemství a záhady, při nichž vás zamrazí v zádech

KostniceStylový večerní program pro skupiny s názvem Večer v sedleckém opatství můžete prožít v Kutné Hoře. Jeho hlavní součástí je noční prohlídka opraveného a na seznam UNESCO zapsaného chrámu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele - nejstarší katedrály střední Evropy a světoznámé kostnice hřbitovního kostelíka Všech svatých v Sedlci u Kutné Hory. V létě (od července do srpna) pak probíhají pravidelné noční prohlídky: kostnice v pondělí a sedlecká katedrála každé úterý.

Nevšední překvapení čeká každou sobotu návštěvníky pardubického zámku, který skrývá jedno velké tajemství - protiletecký kryt z 50. let schovaný v zámeckých valech. Koluje o něm mnoho fantastických historek – hovoří se například o propojení do jakési nemocnice skryté v podzemí zámku. Možnost prozkoumat neznámý prostor mají návštěvníci pardubického zámku každou sobotu v 10:00 a v 15:00 hodin.
 
Další zajímavý kryt se nachází pod hotelem Jalta na pražském Václavském náměstí. Málokdo ví, že hotel stojí na protiatomovém krytu pro zhruba 150 osob. Odtajněn byl teprve před 16 lety a i dnes to po otevření pancéřových dveří vypadá, jakoby odtud agenti StB odešli teprve včera. Muzeum studené války je otevřeno v sudé týdny v úterý a čtvrtek a v liché týdny v pondělí a ve středu, vždy od 17.00 do 20.00 hodin.

Továrna RabštejnDalším místem, kde vám naskočí husí kůže je Muzeum koncentračního tábora podzemní letecké továrny Rabštejn u České Kamenice. Poté, co byl 3. 12. 1941 vydán Hitlerův výnos "O zefektivnění zbrojní výroby", stalo se Rabštejnské údolí předmětem zájmu fašistické válečné mašinerie. V současné době zde existuje expozice dokumentující historii tajemného Rabštejna. Návštěvu je však nutné domluvit alespoň den předem. Prohlídky probíhají ve skupinách za účasti nejméně osmi osob.
 

S dětmi na skok do pohádky

Zámek Mníšek s princeznouNa zámku v Mníšku pod Brdy to s dětmi umí. Nabízí zde celoročně programy, které jsou určeny především dětem, ale nejenom jim. V sobotu 21. 4. se bude konat Prohlídka s princeznou Elsou ve 14:00 a 15:15 hodin. Děti se mohou těšit také na kouzelné sklepení a výtvarný ateliér; dospělé potěší prohlídka hodinové věže a prohlídky prvorepublikových interiérů. V neděli 22. 4. čeká děti Putování za zámeckými skřítky v 11:00, 12:45 a 14:00 hodin. O týden později 28. až 29. 4. se budou v Mníšku pod Brdy konat Čarodějnické prohlídky. Na dětskou prohlídku se rezervujte na tel. 606 649 207 nebo 778 716 538 od 9:30 do 16:30. Lístky si potom vyzvedněte 30 minut před začátkem prohlídky.
 
Budoár pro princeznu na zámku RadíčZámek Radíč nabízí dětem několik interaktivních komnat – mladé dámy si v budoáru pro princeznu mohou zkusit, jak jim to sluší v šatech inspirovaných rokokem a která paruka či škraboška se k šatičkám nejlépe hodí. Na mladé pány čeká zbrojnice plná rytířského vybavení a vše je k vyzkoušenímeče, štíty, helmy z různých historických období, halapartny a jiné tyčové zbraně z dílny papírového platnéře Jiřího Havlise z Borovan.
 
Kdo má pro strach uděláno, může navštívit dětenický zámek – každou sobotu se zde konají prohlídky v doprovodu strašidelných bytostí. Strašidelné prohlídky rozesmějí nejen děti, ale pobaví také dospělé.
 
Drak Staré HradyKouzelné bytosti čekají na malé návštěvníky také na hradě a zámku Staré Hrady - v dubnu se zde koná mnoho pohádkových akcí. V sobotu 21. dubna si užijete Čokoládové jaro, které se ponese v duchu čokolády a pohádek. I dospěláci se mají na co těšit, z hradních sklepů bude k dispozici bohatá nabídka těch nejlepších vín a vyhlášená originální Starohradská medovina. Jako vždy vás přivítají také Draci na hradě: Navštívit můžete dračí prohlídkové okruhy a poznat tak přes padesát druhů draků a dráčků. Letošní novinkou jsou vodovodní draci Potrubáci! Hrad je otevřen v sobotu a neděli od 10.00 do 17.00 hod. V sobotu 28. dubna máte na Starých Hradech jedinečnou příležitost naučit se létat na koštěti.
 

Cestujte časem při historických akcích

Bitva LibušínV údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše nedaleko Kladna se koná 21. dubna již 27. ročník největšího středověkého festivalu u nás. Libušínský festival historie nabídne setkání 2 000 šermířů od nás i ze zahraničí, zakončené mohutnou bitvou.

O víkendu 21. a 22. dubna se koná tradiční zahájení na hradě Sovinec, pojaté jako Dobývání hradu. V prostorách hradu a především 5 nádvoří se při boji představí známý Elitní mušketýrský regiment Corporal, kteří ukáží něco z umění boje a také těžkooděnci v plné zbroji Taranis, kteří navíc po oba dva dny v 11:45 a 15:00 rozpoutají urputnou seč o nádvoří hradu Sovinec. Aby ale na hradě jen neřinčely zbraně, vystoupí také zástupci umění kejklířského a to v sobotu kejklíř Křupíno a v neděli kejklíř Vojta.

Audience u Karla I.Do doby posledního panovníka Rakousko-uherské monarchie se vrátíte poslední dubnovou sobotu 28. 4. na zámku v Brandýse nad Labem, kde proběhne Audience u císaře Karla I. K slavnostní audienci nastoupí v 11 hodin na zámku v Brandýse nad Labem vojenské historické jednotky, přijme je sám císař Karel I. Od 12 hodin pak projde historický průvod do Staré Boleslavi.

Krásně strávíte Čarodějnice a první máj v Českém Krumlově. V magickou noc se zde koná akce Kouzelný Krumlov, kde se od 30. do 1. května během tradičních oslav příchodu jara návštěvníci v pivovarských zahradách zapojí do pestré programové nabídky. Na Prvního máje otevřou vybraná muzea a galerie své brány.

Hrad KašperkJako poslední tip, a to až první víkend v květnu (5. a 6. května) nabízíme historický program na hradě Kašperk. Letos (2018) slavíme dvě zajímavá výročí spojená se zakladatelskou činností Karla IV. - je to právě 670 let od založení Karlovy univerzity, Nového Města pražského a hradu Karlštejn. Proto prostřednictvím oblíbeného formátu oživené historie se na Kašperku představí důležité aspekty středověkého písemnictví, medicíny a stavitelství. Na nádvoří hradu Kašperk ožijí řemesla a dovednosti z časů dávno minulých. Šermíři a střelci představí různé zbraně, otevře se středověká kovárna a program uzavře výcvik bojových koní mezi hradbami. Návštěvníci se mohou všeho aktivně zúčastnit a zažít tak středověk z bezprostřední blízkosti.

Budoár pro princeznu na zámku Radíč

Budoár pro princeznu na zámku Radíč

V interaktivní komnatě na zámku Radíč nazvané Budoár pro princeznu se nabízí všem mladým dámám možnost vyzkoušet si na vlastní kůži, jak jim to sluší v šatech inspirovaných rokokem.

Sedlecké večerní zážitkové programy

Sedlecké večerní zážitkové programy

... za svitu svíček, s kostýmovanými průvodci, varhanní hudbou a zpěvy... Zážitkové programy dávají možnost navštívit sedlecké památky mimo běžnou otevírací dobu.

Muzeum studené války v protiatomovém bunkru hotelu Jalta v Praze

Muzeum studené války v protiatomovém bunkru hotelu Jalta v Praze

Hotel Jalta je už 55 let symbolem luxusu. Málokdo ale ví, že stojí na protiatomovém krytu pro zhruba 150 osob. Odtajněn byl teprve před 16 lety a i dnes to po otevření pancéřových dveří vypadá, jakoby odtud agenti StB odešli teprve včera.

Dětská zbrojnice na zámku Radíč

Dětská zbrojnice na zámku Radíč

V interaktivní expozici na zámku Radíč čeká všechny odvážné kluky komnata plná rytířské zbroje a vše je k vyzkoušení – meče, štíty, helmy z různých historických období, halapartny a jiné tyčové zbraně z dílny papírového platnéře Jiřího Havlise z Borovan.

Protiletecký kryt na pardubickém zámku

Protiletecký kryt na pardubickém zámku

Pardubický zámek skrývá jedno velké tajemství - protiletecký kryt z 50. let o němž koluje mnoho fantastických historek. Kryt je schovaný v zámeckých valech a zřejmě byl budován jako přísně tajné velitelské stanoviště civilní ochrany s kapacitou až 120 lidí.

Prohlídky pro děti v Mníšku pod Brdy

Prohlídky pro děti v Mníšku pod Brdy

Děti, projděte se zámkem v Mníšku pod Brdy a bavte se u toho. Sáhněte si na krásně zdobená klasicistní kachlová kamna, na látky, ze kterých jsme ušili závěsy a potahy. Poslouchejte zvuky. Uslyšíte meluzínu? Zvoneček pro služebnou? Hrací skřínku? Bude vás to bavit!

Svatojánské slavnosti Navalis 2019

Svatojánské slavnosti Navalis 2019

Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a „Pražana“ sv. Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. Konají se vždy v předvečer jeho svátku - 15. května.