Úvod > Aktuality > Dárky pro TGM aneb Masarykovy mosty: zastavte se cestou do hor na výstavě!
Památky

Dárky pro TGM aneb Masarykovy mosty: zastavte se cestou do hor na výstavě!

  • Vydáno10. prosince 2018
Plánujete zimní výlet do Jeseníků? Máme pro vás zajímavý tip, kde si cestou udělat přestávku: v Muzeu silnic ve Vikýřovicích u Šumperka. Je otevřené denně kromě pondělí a všem výletníkům nabízí kromě stálé expozice dvě zajímavé výstavy: jedna se věnuje historii turistiky na Šumpersku, druhá mapuje osudy osmi mostů, pojmenovaných po prezidentu T. G. Masarykovi.
S těžkou prací cestářů a údržbou cest od jednoduchých stezek až po moderní dálnice se seznámíte v jediném muzeu svého druhu u nás: v Muzeu silnic ve Vikýřovicích. Ze zimních cest za sněhem na svahy Jeseníků to není žádná zajížďka, hned za Šumperkem odbočíte z hlavní silnice na Hraběšice; muzeum stojí přímo u křižovatky a pohodlně u něj zaparkujete.
 

Silnice, mosty a zábava pro děti

Do 23. února 2019 si můžete prohlédnout výstavu Masarykovy mosty, ještě o týden déle potrvá výstava Je to chůze po tom světě aneb turistika dříve a dnes. Představuje počátky turistiky na Šumpersku a její historii až do dnešních dnů a pro všechny nadšené cestovatele ji nachystali členové místního Klubu českých turistů.

Líbit se vám budou i stálé muzejní expozice; jedna se věnuje historii a současnosti silničních mostů, druhá pak životu a dílu bratří Kleinů. Podnikatelská rodina z Loučné nad Desnou se proslavila budováním železničních tratí v celém Rakousku-Uhersku, výrobky z jejich železáren se uplatnily například na železničních tratích z Vídně do Brna, z Břeclavi do Přerova a z Olomouce do Prahy a dál k dnešním německým hranicím. Kleinové stavěli i dva nejobtížnější úseky horské trati přes Semmeringský průsmyk na dráze z Vídně do Terstu.

Zatímco vy budete zkoumat historii výstavby, oprav a údržby silnic či mostů, doplněnou spoustou atraktivních modelů, děti se zabaví u skládaček, na dopravních kobercích a u dalších hříček, v sezoně jsou venku k dispozici šlapací motokáry a odrážedla. Venku si navíc prohlédnete celoročně vystavený historický vozový park, k vidění je například sněhová fréza poháněná motorem z tanku nebo několik ocelových mostů. Na všechno pak dohlíží dřevěná socha sv. Kryštofa, patrona všech cestovatelů i cestářů.
 

Most jako dárek k narozeninám

Někdo dostává k narozeninám bonboniéry, prezident Masaryk dostával mosty: na jeho počest byly pojmenovávané nebo přejmenovávané zejména v letech 1925 a 1935 u příležitosti jeho 75. a 85. narozenin. V Muzeu silnic ve Vikýřovicích jich dokázali vypátrat celkem třináct, osm Masarykových mostů vám představí právě probíhající výstava.

Čestné pojmenování po muži, který se zasloužil o vznik Československé republiky v říjnu 1918, nevydrželo žádnému z mostů nijak dlouho, všechno změnila druhá světová válka a komunistický režim. Některé se ke jménu TGM vrátily, Masarykovy mosty tak nyní najdete například v Kralupech nad Vltavou, v Kolíně, v Mladé Boleslavi nebo v Týnci nad Sázavou. U dalších se ale mezitím vžilo jiné označení, třeba pro Ostrovský most v Karlových Varech, Pražský most v Hradci Králové nebo Podklášterský mostTřebíči.
 

Znáte dalších pět míst pojmenovaných po Masarykovi?

  • Masarykův mostPlzni, který stojí u Jateční ulice v blízkosti železničního mostu trati PlzeňŽatec, oslaví stovku v roce 2022. Ve své době to byl údajně největší betonový most u nás.
  • Masarykovo jméno nesou mnohá náměstí i návsi, třídy a ulice, školy a ústavy nebo horské chaty: už jste navštívili Masarykovu chatu na ŠerlichuOrlických horách nebo Masarykovu chatu na Beskydě?
  • Symbolem Hořic je Masarykova věž samostatnosti, pětadvacet metrů vysoká stavba s bohatou sochařskou výzdobou na vrcholu Hořického chlumu, která slouží jako památník obětem světových válek i jako turistická rozhledna. Její stavbu ukončila druhá světová válka, v následujících letech se plánuje její zvýšení o dalších 15 metrů.
  • Po prvním československém prezidentovi jsou pojmenována také Masarykova zdymadlaÚstí nad Labem. Součástí vodního díla z let 1923 až 1936 jsou dvě plavební komory, hydroelektrárna a jez s rybím přechodem. Nejhezčí výhled na zdymadla je od hradu Střekov, můžete přes ně přejít z jednoho břehu Labe na druhý. Na prohlídku technického zázemí se můžete vypravit třeba v březnu, kdy se slaví Světový den vody, v dubnu při zahájení turistické sezony anebo v září ve Dnech evropského dědictví.
Muzeum silnic ve Vikýřovicích – stálá silniční expozice

Muzeum silnic ve Vikýřovicích – stálá silniční expozice

Stálá expozice, zachycující vývoj silnic od nejstarších stezek až po dnešní moderní silnice, kde je možné vidět nespočet historických map, dobových dokumentů nebo vzácných fotografií.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Olomouckém kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Olomouckého kraje – na střední Moravě a v Jeseníkách. Přinášíme vám tipy na ubytování v Hrubém Jeseníku, rovinách Hané či v Litovelském Pomoraví. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Olomoucký kraj | Ubytování

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Olomoucký kraj

Olomoucký kraj je plný turistických atraktivit, ale přitom patří k dosud neobjeveným oblastem naší země. Nezklame milovníky historie a přírody, podobně jako fanoušky technických zajímavostí. Prohlédněte si nadhlednu Háječek u obce Svébohov, expozici čarodějnických procesů v Jeseníku, historickou zlatorudnou štolu ve Zlatých Horách, bunkr Přáslavice, Arboretum v Bílé Lhotě, zámek Plumlov anebo Muzeum silnic ve Vikýřovicích.
Olomoucký kraj | Kultura

Pivovar Holba slaví 150 let, modernizoval návštěvnické centrum i muzeum

Pivovar Holba známý z kultovního českého filmu Postřižiny, natočeného podle románu Bohumila Hrabala, letos slaví 150. narozeniny. A svým návštěvníkům nadělil pěkný dárek v podobě přestavby návštěvnického centra a nové expozice v Pivovarském muzeum.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Olomoucké tvarůžky: vše co o nich chcete vědět (a bojíte se přivonět či zeptat)

Olomoucké tvarůžky: slyšel o nich každý, ale zdaleka ne každý je ochutnal. Jedinečnou možnost máte právě teď, protože pochoutka se specifickou chutí a vůní hraje hlavní roli na Olomouckém tvarůžkovém festivalu. Na Horním a Dolním náměstí v Olomouci se koná o víkendu 13. a 14. dubna 2024. Oba dny doprovodí festival hudební hvězdy. Na pódiu Horního náměstí se vystřídají Petr Bende, Rock & Roll Band Marcela Woodmana a olomoucká formace Tak co? A chybět nebude ani tradiční vystoupení folklorních souborů. Dolní náměstí bude patřit nejen koncertům, ale také nejmenším návštěvníkům. Chystají divadelní představení, koncert základních uměleckých škol, klauniáda či fireshow. Pro děti budou nově připravené i dílny Vlastivědného muzea Olomouc.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Osvěžte se v termálním koupališti ve Velkých Losinách

Nevíte, kde si užít celodenní výlet? Máme pro vás tip – zajeďte do Velkých Losin, kde se nachází mimo jiné Termální park i s venkovní částí. Nabízí čtyři venkovní bazény a vevnitř naleznete dalších pět. Jako jediný u nás má bazény napuštěné přírodní termální vodou. Jedná se o léčivou termální sirnou vodu, která příznivě působí na pohybové, nervové, respirační, kožní a oběhové nemoci.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness

Nejkrásnější místa Olomouce aneb jak poznat Olomouc za jediný den

Rádi byste navštívili Moravu, ale tlačí vás čas? Poradíme vám, která místa můžete poznat během jediného dne. Tentokrát vám představíme Olomouc, hanáckou metropoli, jejíž prohlídku lze zvládnout za jeden den, ale můžete si pobyt protáhnout i na několik dnů – záleží jen na vás.
Olomoucký kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Olomouce

Olomouc vždy patřila mezi nejvýznamnější královská města v českých zemích. Díky své výhodné poloze, starobylé univerzitě, duchovním, kulturním a řemeslným tradicím byla po dlouhá staletí přirozeným centrem Moravy, které lákalo umělce, vzdělance a obchodníky. Jestliže míříte do Olomouce i vy anebo patříte ke zdejším obyvatelům a hledáte volnočasové rozptýlení, inspiraci vám přináší portál Kudy z nudy s přehledem památek, muzeí, zábavy i přírodních krás ať už přímo ve městě, anebo jeho okolí.
Olomoucký kraj | Památky

Moravský hrad Šternberk připravil velikonoční prohlídky, dobovou hudbu i pečení jidášů

Na velikonoční prázdniny připravil hrad Šternberk na Moravě speciální velikonoční prohlídky. Od 28. března do 1. dubna 2024 zve děti i dospělé na prohlídku interiérů. Ve čtvrtek, pátek a sobotu bude výklad průvodců bude rozšířen o historii Velikonoc. Dozvíte se tak zajímavosti týkající se nejvýznamnějších jarních svátků. V neděli a pondělí budou probíhat klasické prohlídky o historii hradu, doplněné hudbou nebo pečením v hradní kuchyni.
Olomoucký kraj | Zážitky