Úvod > Aktuality > Čtyřicet metrů pod zemí se na Karlovarsku otevře štola Johannes

Čtyřicet metrů pod zemí se na Karlovarsku otevře štola Johannes

Vydáno 22. dubna 2019 Památky
Štola Johannes vyhloubená v 16. století v lesích na Zlatém Kopci u Božího Daru na Karlovarsku byla poprvé zpřístupněna veřejnosti v roce 2015. Letošní pravidelné prohlídky štoly začnou po osmiměsíční pauze 27. dubna 2019. Po zimní přestávce tak bude zpřístupněna část jednoho z nejpozoruhod­nějších rudních revírů v České republice, skarnového revíru Zlatý Kopec – Kaff. Návštěvníci se mohou do podzemí vydat na základní nebo velkou naučnou trasou. Otevřeno bude až do poloviny srpna.
Ochranné přilby se svítilnami, rukavice, holínky, nepromokavé pláště a taky odvahu a fyzickou zdatnost, to vše potřebuje návštěvník historického důlního komplexu s unikátními komorami vyhloubenými 40 metrů pod zemí. Největší z nich má při deseti až dvanáctimetrové výšce rozměry 60 x 20 metrů.

Od 16. století se ve štolách těžily tak zvané skarnové rudy bohaté na cín, měď, zinek a železo. Dnes může do podzemních prostor nahlédnout veřejnost, a co víc – hornický komplex je Českou republikou i Spolkovou republikou Německo nominován na zápis do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na místě jsou k vidění i funkční dřevěné repliky těžního zařízení z 16. století, dále informační tabule a k dispozici je parkovací zázemí pro cyklisty. ttp://www.denik.cz/cestovani/navstevnikum-se-v-bozim-daru-po-zimni-pauze-otevre-stola-johannes-20160422.html

Ve štole je stabilní teplota 7 °C, tedy vlhko. Pokud prší, teče prohlídkovou štolou po stěnách i po zemi voda. Návštěvníkům je tedy doporučeno mít teplé outdoorové oblečení včetně teplých ponožek a holínek. Prohlídku je nutné předem zarezervovat, počet návštěvníků je vzhledem k velikosti podzemních prostor omezený.
Štola Johannes u Božího Daru

Štola Johannes u Božího Daru

Štola Johannes byla vyhloubená v 16. století v lesích na Zlatém Kopci u Božího Daru. Jedná se o zachovalý komplex historických důlních děl. Jsou zde podzemní komory velkých rozměrů.

Hornické zážitky na štole Johannes - pravidelné prohlídky

Hornické zážitky na štole Johannes - pravidelné prohlídky

Již více než 800 let trvá historie dobývání rud v Krušných horách na obou stranách česko-saské hranice. Štola Johannes se nachází v jedné z nejpozoruhodnějších rudních oblastí v České republice, kterým je skarnový revír Zlatý Kopec.

Krušné hory - tajemné Rudohoří

Krušné hory - tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1244 m n. m).

Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník je 910 metrů vysoká hora nedaleko Klášterce nad Ohří. V minulosti se zde hojně těžila železná ruda, takže samotný vrch je doslova prošpikován štolami. Pod jižním svahem hory se rozkládá bývalá hornická obec Měděnec.

Další aktuality

14.5.
2019
Ve Valči se opět chystají Slavnosti květů

Ve Valči se opět chystají Slavnosti květů

Západočeské lázně | Památky
29.4.
2019
Zpívající fontána v Mariánských Lázních opět ožije

Zpívající fontána v Mariánských Lázních opět ožije

Západočeské lázně | Památky
29.3.
2019
Státní hrad a zámek Bečov se po zimě otevře

Státní hrad a zámek Bečov se po zimě otevře

Západočeské lázně | Památky