Úvod > Aktuality > Pět výzev pro milovníky hor a polykače kilometrů na kole i pěšky
Letní sporty

Pět výzev pro milovníky hor a polykače kilometrů na kole i pěšky

  • Vydáno18. dubna 2023
Závody, při nichž jde o zdolání co největšího množství vrcholů v co nejkratším čase, zvládnou jen lidé se skvělou fyzičkou a dobrým tréninkem. Na portálu Kudy z nudy ale najdete i pohodové akce, na kterých sice budete v centru dění, ale rozhodně se nemusíte uštvat. Jedná se o individuální závody, které si můžete rozvrhnout podle svých schopností, jak vám bude libo.

Sedmistovky Lužických hor

Jedním z nich je například výlet po lužických sedmistovkách, přejezd deseti vrcholů Lužických hor, přesahujících nadmořskou výšku 700 metrů. Kdo preferuje volnější tempo a raději si vychutnává okolní krajinu, ten obvykle zvládne za víkend objet čtyři z nich, Jedlovou, Tolštejn, Luž a Hvozd. Obavy z davů turistů tu mít nemusíte, Lužické hory nejsou tak vytížené jako sousední pohoří. Přijeďte se pokochat krásnou krajinou, typickými podstávkovými domy a dechberoucími rozhledy. Podobných nápadů se ale na českých a moravských horách objevilo poslední dobou víc.

 

Zdolejte nejvyšší horu světa na Šumavě

Projekt Šumavský Everest spojuje skvělý nápad, poutavou hru a zajímavou krajinu Šumavy. Hra začíná v infocentru na náměstí v Horní Plané, kde získáte vrcholový pas pro zápis výstupů na osm šumavských kopců a míst, které v součtu svých nadmořských výšek odpovídají skutečnému Everestu, tedy 8 848 metrů. Záleží jen na vás, v jakém pořadí a jak rychle všechny body zdoláte. Hra je celoroční a ideální doba pro výstupy na horské hřebeny, např. nejvyššího vrcholu české strany Šumavy Plechého (1378 m), Smrčiny (1333 m), Třístoličníku (1311 m) a dalších velikánů nastává právě nyní. Jen výstup na Knížecí stolec je třeba pečlivě plánovat – nově je vrchol s dřevěnou vyhlídkovou věží přístupný pouze v červenci a srpnu.
 

Dvacet vrcholů Jesenicka a Krnovska

JeseníkyVrchařská koruna Jesenicka je další ročník celoroční akce pro všechny, kteří mají rádi Jeseníky, cyklistiku nebo pěší turistiku, stoupání do kopců, nádherné výhledy a fotografování. Úkol je jednoduchý: během jednoho roku vyjet nebo vyjít na dvacet vrcholů, na každém se vyfotit a fotky pak jako důkaz poslat organizátorům. Akce je rozdělena na zdolávání pěších vrcholů a na pokoření kopců s pomocí kola. Mezi cyklistické vrcholy patří mimo jiné Praděd, Obří skály, bunkr Utržený, kaple sv. Kryštofa, Čertův kámen nebo rozhledna na Králičáku. Pěší turisty zve ke zdolávání například Jelení studánka, Quinburk, Zlatý Chlum, Lánský vrch, Vozka, Bradlo a další místa.
 

Pokořte maloúpské tisícovky

V Malé Úpě a jejím blízkém okolí se nachází 10 vrcholů vyšších než 1 000 m. Vrcholy jsou označeny vrcholovými sloupky se značkovacím zařízením. Většina z nich je v blízkosti značených cest, pro některé si budete muset zajít až na vrchol (Kraví hora, Pěnkavčí vrch, Jelení hora). Pokud do karty, kterou si za 20 Kč koupíte v Infocentru v Malé Úpě, ve Veselém výletu v Temném dole a na Poštovně na Sněžce, získáte značky ze všech vrcholů, dostanete na Infocentru v Malé Úpě za své úsilí malý dárek, maloúpský cepínek.


Výšlap na 32 vrcholů Beskyd

beskydyMáte rádi výzvy a chcete poznat pohoří Beskyd? Tak to je akce s názvem 32 vrcholů Beskyd jako stvořena právě pro vás! Do výzvy se zapojíte tím, že se zaregistrujete (registrace je bezplatná), vytisknete si seznam vrcholů, oblečete se a vyrazíte do hor. Seznam bekydských vrcholů se každý rok liší. Letos jste v rámci výzvy zváni například na Lysou horu (vrátila se letos na seznam vrcholů díky velkému zájmu ze strany samotných horalů), Smrk, Čertův stůl, Radhošť, Radegast, Magurku nebo Velký Polom. Letos organizátoři vybrali zajímavé vrcholy České republiky, ale najde se tam jedna výjimka, a to Javorový vrch. Tento vrchol se nachází na Oravské Maguře, která spadá pod Stredné Beskydy.
Vrchařská koruna Jesenicka 2024

1. 4.30. 11.
Vrchařská koruna Jesenicka 2024

Celoroční akce pro milovníky cyklistiky. Nejedná se primárně o žádný závod, proto není úkolem být „první“, ale zúčastnit se. Základní myšlenkou je motivace široké veřejnosti, aby pro svou radost a své zdraví sportovala v přírodě (na kole nebo pěšky).

Šumavský Everest

Šumavský Everest

Zdolejte nejvyšší horu světa Mount Everest (8848 m n.m.) návštěvou osmi Šumavských vrcholů. Poznáte krásy pěší turistiky v okolí Horní Plané na Lipně a na Šumavě. V hornoplánském infocentru (KIC) obdržíte vrcholový pas se seznamem povinně zdolávaných vrcholů, jejichž součet je výškou 8848 m. n. m.

Po lužických sedmistovkách

Po lužických sedmistovkách

Pro zdatné cyklisty je víkendový přejezd po lužických sedmistovkách úžasným zážitkem. Hlavně v pozdním létě a na podzim panuje v tomto zapomenutém kraji absolutní klid. Obavy z davů turistů mít rozhodně nemusíte. Přijeďte se pokochat pestrobarevnou krajinou, typickými podstávkovými domy a dechberoucími rozhledy. Pobyt na čerstvém vzduchu a sportovní výkon vám dodá potřebnou energii.

Maloúpské tisícovky

Maloúpské tisícovky

Dáváte přednost klidu, krásným výhledům a výletům bez davu lidí? Sněžka je sice nejvyšší, je krásná, ale… ale těch lidí. Objevte krásy Krkonošského národního parku a krásu nejvyšší hory Sněžky z jiného úhlu. Zdolejte Maloúpské tisícovky.

Další aktuality

Koupání pod širou oblohou: 10 tipů na bazény, kde je možné celoroční koupání venku

Láká vás plavání pod širým nebem v jakémkoli ročním období? I když je to možná zvláštní, venkovních bazénů s celoročním provozem v Česku příliš není. Přesto však existují výjimky, kde si můžete zaplavat ve venkovním bazénu i na jaře, na podzim a v zimě. Které venkovní bazény nabízejí celoroční provoz vám poradí Kudy z nudy.
Letní sporty

Objevujte krásy Česka ze sedla motorky

Patříte k milovníkům jedné stopy a hledáte, kam se svým strojem vyrazit na pěkný jarní výlet? Pak se nechte inspirovat portálem Kudy z nudy, který vám tentokrát přináší tipy na výlety v sedle vaší nablýskané krasavice. Objevte speciální motorkářskou jeskyni, kam lze až k baru dojet na motocyklu, vyrazte na výlet do šumavských hvozdů anebo si užijte kvalitní zatáčky v Jeseníkách.
Letní sporty

Kalendář 2024: Cyklistické závody a seriály od jara do podzimu

Jezdíte rádi na kole? A chtěli byste porovnat své síly s dalšími cyklisty, cyklistkami, nebo jen poznat nové trasy napříč Českem? Právě pro vás portál Kudy z nudy připravil přehled cyklistických seriálů a závodů. Startují již v dubnu a pokračují do podzimu. Stačí si vybrat, kam se zaregistrujete. A nebojte se, neopomněli jsme ani závody, kterých se mohou zúčastnit i malí jezdci a jezdkyně.
Letní sporty

Kůň nejlepší přítel turisty: tipy na hipotrasy a hipostezky po celé republice

Možná patříte mezi ty lidi, kterým přijde svět nejhezčí z koňského sedla. V takovém případě jistě oceníte tipy na nejrůznější hipostezky a trasy, které vedou pěknými lesními či polními cestami. Jejich značení se chopil Klub českých turistů, který upravuje "hipoznačky" do podoby bílého jezdce na koni v modrém poli.
Letní sporty

50 tipů na skvělé koupání v lomu

Voda v zatopených lomech je opravdu čistá a v parných dnech vám zaručí příjemné osvěžení. Když letní dny přinesou teploty okolo 25 – 30°C, je skvělé vědět o koutku přírody, kde vám bude příjemně. A pokud vám chladnější voda na koupání nevadí, vodním radovánkám nebude nic bránit. Stačí si jen vybrat mezi našimi tipy a hurá do vody!
Letní sporty

Stezky pro bosé nohy: tipy, kde vyzkoušet chůzi naboso

Projít se bosky ranní rosou, trávou, potokem nebo po jehličí můžete téměř všude, ale někde pro příznivce chůze naboso připravili speciální stezky, chodníčky a šlapátka, ale i poměrně dlouhé trasy. Víte o nich? Pokud ne, tak si honem zujte boty a vydejte se s portálem Kudy z nudy na velmi neobvyklé výlety.
Letní sporty

Objevte krásy přírody a získejte nové poznatky: tipy na nejkrásnější turistické a naučné stezky Česka

Chodíte rádi do přírody? Pak se vám určitě budou hodit tipy na naše nejkrásnější turistické trasy s nádhernými výhledy do krajiny či hlubokými lesy nebo horskými lučinami. A nemusí se vždy jednat o ta nejznámější místa přehlcená turisty. Objevte krásy naší krajiny s portálem Kudy z nudy.
Letní sporty

Znáte naše nejstarší turistické trasy?

Také patříte k milovníkům toulek přírodou? Pak už jste určitě prošli nejednu turistickou trasu a možná vám značky připadají jako něco obyčejného, co tu bylo vždycky. Pravda je ale taková, že s turistickým značením se začalo až na konci 19. století a nutno říci, že se v rámci nacionální prestiže často předháněly české a německé turistické spolky čí trasa bude delší nebo rychleji vyznačená. Pokud vás napadlo, jaké trasy vlastně vznikly jako první a jestli se po nich dá chodit ještě dnes, podívejte se na naše tipy, které vás třeba překvapí.
Letní sporty