Úvod > Aktuality > Čtenáři portálu www.kudyznudy.cz zvolili Sázavu nejromantičtější řekou Česka
Ctenári portáluwww.kudyznudy.cz zvolili Sázavu nejromantictejší rekou Ceska
Letní sporty

Čtenáři portálu www.kudyznudy.cz zvolili Sázavu nejromantičtější řekou Česka

  • Vydáno16. srpna 2010
Ten, kdo si říká vodák je už určitě několikrát jel a možná na nich zná každou peřej i každý vracák. Všechny mají své nezapomenutelné kouzlo. Berounka, řeka bez pramene, vlídně a tiše protéká zalesněnými údolími se strmými skalními ostrohy. Nevyskytují se na ní žádná nebezpečná místa, proto se zdá ideální pro rodiny s dětmi a začátečníky. To řeka Sázava potrápí vodáky v peřejnatých úsecích, z nichž legendární Stvořidla patří k nejobtížnějším a detailně prověří zadákovu zručnost a háčkovu schopnost dobře navigovat loď mezi balvany do správných jazyků. Na nejdelší české řece, Vltavě, také není o peřeje nouze. Milovníci nedotčené krajiny ocení horní tok protékající NP Šumava, mezi Lipnem I a Lipnem II jsou ve svém živlu adrenalinoví závodníci, kteří využívají vypouštění přehrady a jindy suchou Čertovu stěnu proletí v rámci nejtěžšího závodu v České republice. Od Vyššího Brodu je pak Vltava otevřena nejširší vodácké veřejnosti. Která řeka je však tou pravou na letní putování za dobrodružstvím a romantikou?
Na tuto otázku přinesla odpověď anketa agentury CzechTourism na portálu www.kudyznudy.cz, ve které hlasovali čtenáři od 20.7. do 6.8. 2010 a sestavili tak žebříček vodácky nejoblíbenějších českých řek. Drtivou převahou zvítězila a titul nejromantičtější české řeky získala Sázava, které dalo svůj hlas 30 % z 1370 hlasujících. Druhé místo si zasloužila stálice turisticky oblíbených řek Berounka s 22% hlasů. Daleko za těmito vodáckými hity zůstala překvapivě Vltava s  9%, která zřejmě ztratila romantické charisma díky záplavě turistů, kteří změnili její dolní tok ve vodáckou dálnici.
 
Žebříček našich nejromantičtějších řek:
 
1. Sázava – nejromantičtější česká řeka
 
Sázava patří ke stálicím letního splouvání a svou náročností uspokojí všechny kategorie vodáků. Na horním toku bouří obtížné peřeje Stvořidla, které vystřídá klidná voda s romantickými zátokami jako stvořenými pro letní koupání. Putování na řece usnadňují jezy s vorovými propustmi, které oživují plavbu. Za nejkrásnější část Sázavy zvolili čtenáři populární úsek Týnec nad Sázavou – Pikovice, známý mnoha pěknými a dlouhými peřejemi, jejichž obtížnost se odvíjí od stavu vody. Sázava zde teče hlubokým údolím lemovaným starými trampskými osadami, které zaručují dostatek občerstvení po cestě. Ačkoli se na vodě pohybuje relativně dost lodí, k zácpám na jezech nedochází a tak má každý šanci užít si plavbu v klidu a pohodě.
 
Tip Kudy z nudy: nemáte vlastní vodácké vybavení a toužíte vyrazit do nejromantičtějších peřejí? Půjčovna Bisport z Týnce nad Sázavou vám zajistí nejenom loď a veškerou další výbavu, ale také třeba zkušeného průvodce. V Týnci rozhodně stojí za návštěvu románská rotunda v areálu místního hradu, který poskytuje zázemí kolonii netopýrů velkých. 
 
2. Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel
 
Berounka je řekou, která nikdy nezklame. Bystrý proud a obtížné peřeje se na ní čekat nedají, zato má vody dost po celý rok, zvládnou ji bez obtíží i úplní začátečníci a rodiny s dětmi. Řeka nebývá přeplněná a tak zaručuje romantikům soukromí v krásné přírodě Plzeňska a v CHKO Křivoklátsko. Snad právě díky tomu si získala u čtenářů takovou oblibu. A nejen u nich – Berounku miloval Ota Pavel, který zde „potkal ryby“. Řeku lemují vysoké skály, travnaté břehy a tiché tůňky. Na podzim a na jaře se však z jindy tiché a klidné řeky stává dravec, který má co nabídnout zkušenějším vodákům toužícím po adrenalinovém dobrodružství.
 
Tip Kudy z nudy: po vodácké trase od CHKO Křivoklátsko až po Zadní Třebáně vás provede naučná vodácká stezka Berounka. Kochání přírodou můžete okořenit i poznáváním kulturních památek, kterých je v okolí nepřeberné množství. Dvě hradní zříceniny, pod kterými budete proplouvat, Libštejn a Krašov by mohly vyprávět o smrtelném nepřátelství, které nakonec oba rody zahubilo. Pod skryjským mostem si možná vzpomenete na Joachima Barrande, francouzského paleontologa, kterému přinesl celosvětovou slávu průzkum zkamenělin a geologických útvarů ve středních Čechách. Ve Skryjích mu je věnované muzeum. Další příjemnou zastávkou na Berounce je domek převozníka Proška v Luhu pod Branovem s pamětní síní spisovatele Oty Pavla. Nedaleko Roztok se nachází známý hrad Křivoklát a dále po proudu městečko Nižbor se světově známou sklárnou Rückl Crystal a barokním zámkem. Za Berounem se rozkládá malebné údolí v klínu skal, trampy nazývané Alkazar, oblíbené místo pro táboření. Nedaleký hrad Karlštejn není nutné představovat.
 
 
3. Vltava – vodácká klasika
 
Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Jeden z nejkrásnějších úseků se nachází na vrchním toku Teplé Vltavy v NP Šumava. Řeka zde protéká panenskou šumavskou přírodou, kde poletují ledňáčci a vysoké břehy řeky na jaře lemují voňavé květy lučních rostlin. Písečné podloží navíc zaručuje magickou průzračnost vody. Splouvání však reguluje správa Národního parku a získat povolenku může být někdy obtížným úkolem. Oproti tomu dolní tok od Vyššího Brodu je splavný bez problémů. Ovšem to, že Vltava tu příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nejsou obtížné, vědí všichni a tak se mohou v letních měsících na řece tvořit dlouhé kolony lodí.
 
Tip Kudy z nudy: ať už se chystáte na Vltavu sami nebo s partou, vodácká půjčovna Ingetour vás vybaví vším, co na řece budete potřebovat. Nezapomeňte si cestou odpočinout třeba prohlídkou zajímavého hradu nebo muzea. Ve Vyšším Brodě se můžete osvěžit nejen v chladných chodbách gotického kláštera, ale třeba v pivnici minipivovaru. Majestátní hrad Rožmberk dosud skrývá nerozluštěné tajemství – nápis na obraze, který zpodobňuje Bílou Paní Perchtu se ještě nikomu nepodařilo rozluštit. Legenda praví, že ten, kdo vyluští nápis tak osvobodí Perchtu z jejího prokletí a navíc získá poklad. K nejhlubším zážitkům na Vltavě patří Český Krumlov viděný z řeky. Netradiční pohled na zámek a hlavně průjezd historickým jádrem města, Parkánem pod Lazebnickým mostem zůstane každému navždy v paměti. Také za Krumlovem na vás dýchne historie. V klášteře Zlatá Koruna stojí za vidění nejen klášterní gotický komplex, ale také literární expozice. Dále po proudu stojí za návštěvu zřícenina hradu Dívčí Kámen, poslední zastavení před obvyklým koncem plavby v Boršově nad Vltavou.
 
4. Lužnice – jedna z nejoblíbenějších řek
 
Lužnice patří mezi naše nejčastěji sjížděné řeky s krásnou přírodou i historickými městy, například Táborem nebo Bechyní. Je pravdou, že plavbu mohou znepříjemnit komáři, kteří číhají na své oběti na horním toku v Novořeckých močálech a v „pralese“ Staré řeky, ústící do rybníka Rožmberk. Vodácky nejoblíbenější úsek Tábor – Bechyně však moskyty neláká a navíc zde řeka proudí rychlým tokem. Od Bechyně vede řečiště sevřené lesnatými stráněmi vodu Lužnice ke Kolodějím nad Lužnicí, kde již začíná vzdutí Orlické přehradní nádrže a k Týnu nad Vltavou, před nímž se vlévá poblíž Neznašova do řeky Vltavy.
 
Tip Kudy z nudy: Půjčovna Tramp ze Suchdola nad Lužnicí nabízí zázemí všem vodákům, kteří se na řeku chystají. Na horním toku Lužnice si můžete prohlédnout nově zrekonstruovaný zámek Jemčina, který nechal vystavět rod Černínů. Dolní tok nenabízí čarokrásné přírodní scenérie, zato je bohatší na kulturní památky. Zašlou slávu středověku připomíná Rožmberský hrad v Soběslavi a o pár kilometrů dále leží husitské město Tábor, pojmenované podle biblické hory Thabór. Nenechte si zde ujít prohlídku husitského muzea, která vás zavede do historického podzemí pod Žižkovým náměstím. Další unikátní památku nemůžete minout. Řeka podplouvá pod empírovým Stádleckým mostem, posledním svého druhu v Evropě. Další jedinečnou technickou památkou je Duhový most z roku 1928, na východním okraji lázeňského města Bechyně. Most se klene do výšky 60 m od hladiny Lužnice, jejíž říční písek posloužil při stavbě, jako materiál pro beton. Na mostě vede, mimo silnice, také železniční elektrická dráha – první elektrifikovaná trať v Česku, spojující Bechyni s Táborem. V Bechyni stojí za vidění klášter s gotickými interiéry a renesanční zámek se slavným Stromovým sálem.  
 
5. Morava – bobří řeka
 
Řeka Morava odedávna tvořila hranice: nedaleko pramene krátký úsek historické zemské hranice Moravy a Čech. Na dolním toku zase státní hranici mezi Českou republikou a Slovenskem i mezi Slovenskem a Rakouskem. Nejdůležitější řeka Moravy je z vodáckého hlediska zajímavá na horním a středním toku, končícím nejpozději v Olomouci a pak úsek mezi Břeclaví a ústím do Dunaje. Střední tok, který má po celý rok dostatek vody, si poklidně meandruje lužním lesem s mnoha slepými rameny a písčitými tůňkami. Čas od času vodáka potrápí spadané stromy, nesjízdné jezy, mělké písčiny a také komáři, dobře maskovaní v CHKO Litovelské Pomoraví. Ostrůvek panenské přírody u Litovle si však oblíbili zejména bobři, jejichž složité hráze a okusy stromů se dají obdivovat pouze z lodi, protože pěšky sem cesta nevede. V říčním korytě se také tvoří náplavy s hnízdišti ptáků, na které je zákazvstupovat. Morava je vhodná pro všechny vodáky. Střední a dolní tok zvládnou i naprostí začátečníci.
 
Tip Kudy z nudy: Raftování na řece Moravě vám zajistí PK vodácká půjčovna z Olomouce, nebocestovní kancelář PEŘEJ tours, která pořádá i několikadenní výletní plavby po řece Moravě. Řeka protéká lužními lesy CHKO Litovelského Pomoraví, významnou lokalitou chránící bohatství fauny i flóry. Mimo bobrů, vyder a vzácných ptáků (čáp černý, ledňáček říční, moták pochop) se zde vyskytuje na 60 druhů ryb. Na březích se tvoří rozsáhlé pestrobarevné koberce ze sněženek, sasanek, kosatců i pérovníku pštrosího. Hranice chráněného území končí těsně před Olomoucí, kde lze navštívit Přemyslovský hrad, místo nikdy neobjasněné vraždy posledního přemyslovského krále Václava III. Milovníci moderní techniky uvítají návštěvu leteckého muzea, jehož exponáty mohou doslova „prolézat“.
 
6. Otava –  řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá
 
Zlatonosná Otava vzniká soutokem horských říček Křemelné a Vydry pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Protéká úžasnými přírodními scenériemi i krásnými historickými městy jako je Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. S Vltavou se spojuje pod hradem Zvíkovem. Řeka Otava má pro vodáky spoustu výhod – nabízí sportovní vyžití jak zkušeným vodákům, tak začátečníkům. Většina jezů je splavných a přitom množství turistů na řece nepřekračuje únosnou mez. Nejzajímavějším úsekem pro zkušené vodáky je plavba z Čeňkovy Pily do Sušice. Velmi bystrý horský tok prověří vodácké schopnosti v peřejích, kde řeka na prvních šesti kilometrech klesá o celých 48 metrů a dosahuje tak vyšší obtížnosti. Zalesněné údolí řeky ukrývá kameny i velké balvany, prahy a vodní válce ve vodním řečišti. Nevýhodou trasy je potřeba kontrolovat vodní stav, který musí na Čeňkově Pile dosahovat 50 cm.
 
Tip Kudy z nudy: Pro zdar vaší plavby vám Lodní servis z Nového Dražejova zapůjčí polyetylenové kánoe a vodácké vybavení. Pak už můžete z vody i ze souše obdivovat majestátní hrad Rabí, kde Jan Žižka přišel o druhé oko. Říká se, že mu jej při obléhání vypíchla tříska z hrušně. V nedalekých Horažďovicích se na zámku nachází   městské muzeum, které nabízí pohled do historie a lidové kultury Horažďovicka. Další zajímavostí Horažďovic se stala Červená brána z roku 1252, druhá nejstarší dochovaná brána v Čechách. Ve Střeleckých Hošticích by měl každý správný vodák nahlédnout do muzea řeky Otavy a voroplavby. Další zastávkou by mohl být Strakonický hrad na soutoku Otavy s říčkou Volyňkou, představující nejrůznější tématické expozice (dudáctví, výrobu fézů, historii zbraní a motocyklů značky ČZ i samotné dějiny hradu a regionu). Dalším větším městem na Otavě je malebný Písek s nejstarším kamenným mostem a nejstarší veřejnou vodní elektrárnou v českých zemích. Poslední zastávkou na soutoku Otavy s Vltavou představuje hrad Zvíkov, jehož věž Markomanku proslavily podivuhodné značky vtesané do kamenných kvádrů. Některé z nich jsou shodné s runovou abecedou Germánů.
 
7. Ohře – čtvrtá nejdelší řeka na našem území
 
Přestože Ohře poměrně rychle protéká nádhernou krajinou (CHKO Slavkovský les, Doupovské hory, České Středohoří), vodáci ji nemají v oblibě pro velký počet nesjízdných a zrádných nebezpečných jezů. Nejvíce vyhledávaným úsekem je plavba z Lokte do Klášterce nad Ohří. Ohře zde pěkně proudí mezi lesy a loukami. Podél trasy se vine také Vodácká stezka, která informuje vodáky o řece, kulturních památkách i o možnostech ubytování, protože Ohře protéká řadou chráněných území, kde je volné táboření zakázáno.
 
Tip Kudy z nudy: K největším klenotům na řece Otavě patří hrad Loket, strmě se tyčící nad skalním ostrohem, který se nepodařilo dobýt ani Husitům. O pár kilometrů dále po proudu působí majestátně až 50 metrů vysoké žulové věže Svatošských skal, nazvané podle pověsti o zkamenělé svatbě. Nejnavštěvovanější lázeňské město Karlovy Vary nabízí hned několik zajímavých prohlídek. K nahlédnutí je podzemí Vřídla, kde na vlastní oči uvidíte jak vznikají proslulé kamenné růže. Unikátní pohled do historie sklárny poskytuje návštěvnické centrum Moser v jehož muzeu najdete kolekce nejstarší sklářské tvorby i současné nejmodernější užité umění ve více než 2000 exponátech. Pokud zatoužíte po expozici porcelánu, zámek Klášterec nad Ohří vás jistě potěší. Celé první patro zámku se ve 21 sálech věnuje vývoji výroby českého porcelánu od jejich počátků až do současnosti. Na výlet po Ohři si můžete zapůjčit lodě, rafty, kajaky a další vybavení u půjčovny Dronte. Využít můžete i kurzy kajakářské školy.
 
8. Jizera – řeka mnoha tváří
 
Jizera patří k našim velkým řekám horského charakteru a je oblíbena vodáky sjíždějícími obtížnější úseky. Postupně k Semilům se její tok uklidňuje, zkušení vodáci ocení krásný úsek Semily, Bítouchov – Podspálov, podle kterého vede známá Riegrova stezka. Řeku obklopují v téměř celém horním toku lesy, dále pak protéká lukami s vrbinami na březích i písčitými tůňkami ve kterých se vyhřívají pstruzi. K Turnovu teče čilým proudem a od Turnova se stává nížinnou řekou s mírným proudem, který se zrychlí až před ústím do Labe pod Benátkami. Jedinou nevýhodou je množství nesjízdných jezů, které komplikují vodákům život.
 
Tip Kudy z nudy: Od Semil do Podspálova kopíruje Jizeru Riegrova stezka, která byla pojmenována po semilském rodákovi Františku Ladislavu Riegrovi. Vystavěl ji Klub českých turistů v roce 1909. Ve městě skla, Železném Brodě, se můžete podívat na tradiční výrobu u sklářského kahanu, anebo na národopisnou expozici Pojizeří umístěnou v Bělišti, největším železnobrodském roubeném domě. V Malé Skále stojí další roubenka nazvaná Boučkův Statek, nynější sídlo galerie Josefa Jíry. Vyhledávaným turistickým cílem je skalní hrad Vranov – Pantheon, postavený na strmém útesu nad řekou Jizerou. Hrad se označuje za nejrozsáhlejší skalní zříceninu v Čechách. Těsně před Turnovem, v Dolánkách, si nenechte ujít výstavu ve Dlaskově statku, dokumentující život našich prababiček, včetně informací o tehdejší kuchyni. Nechybí ani recepty, které hospodyně ve vesnicích v povodí Jizery připravovaly. Pokud se na Jizeru vydáte, využijte služeb půjčovny lodí Jizera v maloskalské Žluté Plovárně. Všestranný servis poskytuje také turnovská půjčovna Klokočí. Výlety a několika denní splouvání pro velké i malé skupiny zajišťuje agentura Sommer Paradis.
 
9. Ploučnice – plavba divočinou
 
Zdá se, že v dnešní době je téměř nemožné naprosto opustit civilizaci a vrhnout se do divočiny v touze po romantickém dobrodružství, avšak Ploučnice předčí všechna očekávání. Donedávna byl tento klenot českých řek utajen ve vojenském prostoru, proto řeka zůstala zcela nedotčena civilizačními vymoženostmi. V totální pustině mají hlavní slovo rostliny a zvířata, vodáků je zde minimum. Na prvních kilometrech řeky vodáka pohltí průrva Ploučnice, přezdívaná Pekelný jícen. Bývalý náhon hamru, vysekaný ručně do skály krumpáčem, protáhne loď mezi úzkými skalními bloky do tunelu, kde již nezbývá nic jiného než skočit půl metru ven, do nehluboké tůňky. Poté se řeka klikatí meandry bývalého vojenského prostoru Ralsko, který se dá směle přirovnat k džungli – na vodáka čeká průjezd vrbami a jinými rostlinami, které mají také rády vodu. V řece se nachází množství padlých kmenů, které je třeba „obejít“. Poměrně rychlý tok až do Brenné u České Lípy nepřehrazují žádné jezy. Ploučnice je splavná po celý rok až do Benešova nad Ploučnicí a to i díky jejímu prameništi, které se označuje za nejvydatnější ve střední Evropě.
 
Tip Kudy z nudy: Jednodenní i vícedenní splouvání Ploučnice pro vás zajistí půjčovna Vokotur ze Stráže pod Ralskem, která disponuje i vyškolenými průvodci. Na Ploučnici mnoho památek nenajdete, protože řeka protéká neobydlenou krajinou. Nejzajímavější, ale možná také nejděsivější se může zdát hned na začátku plavby, Průrva Ploučnice, úzké koryto vysekané mezi dva skalní bloky. V Mimoni si lze na chvíli odpočinout a navštívit městské muzeum v nově zrekonstruované historické budově původního špitálu. Další památky se pak nacházejí až v České Lípě, kde na břehu řeky objevíte vodní hrad Lipý. V Benešově nad Ploučnicí překvapí neobvyklá saská renesance Dolního a Horního zámku. V architektonicky hodnotném Dolním zámku je zpřístupněna interiérová zámecká instalace představující život drobné šlechty na panském sídle. Posledním rozloučením s řekou Ploučnicí je děčínský zámek, který shlíží na soutok Labe a Ploučnice z vysoké skály.
 
Sami hlasující vodáci obohatili anketu o další řeky České republiky, které jsou atraktivní a jejich splouvání může být romantickým zážitkem, ale i sportovním výkonem.
 
Velké oblibě se těší moravskoslezská řeka Odra, která protéká CHKO Poodří s mnoha peřejemi a její břehy lemují porosty buků starší 150-ti let. Mnoha vodákům přirostla k srdci nenáročná východočeská řeka Orlice s řadou pěkných pláží a hlinitými břehy, protékající stejnojmenným přírodním parkem. Také její dva přítoky Tichá a Divoká Orlice jsou pro vodáky lákadlem, zejména na jaře a na podzim, kdy mají dostatek vody. Mnohým vodáckým labužníkům nezůstala skrytá řeka Bílina, která mívá dostatek vody po celý rok. Poměrně rychle proudí krajinou okolo hnědouhelných dolů na Mostecku, aby se vlila u Ústí do Labe. Nejvíce „volných hlasů“, tedy 16 ze 117 ovšem získal evropský veletok Labe pramenící v srdci Krkonoš. Snad čtenářům učaroval vrchní úsek na horním toku Vrchlabí-Jaroměř, anebo romantické vyhlídkové plavby na palubách parníků, klidně brázdící široké koryto Labe z Mělníka až po Hřensko.
 
Chtěli byste vyrazit „někam za vodou“, ale nenašli jste však dosud ten správný tip? Portál www.kudyznudy.cz nabízí inspiraci na výlety i dovolenou v celé České republice. V nabídce téměř dvou set aktivit pod heslem „vodní turistika“ najdete nejen tipy na vodácké putování po českých a moravských řekách, ale i půjčovny a vodácké kurzy pro raft či kajak. Pokud patříte k vyznavačům klidu a pohodlí, rozhodně nezůstanete ochuzeni o tipy na rekreaci u rozličných vodních hladin, na výletních lodích nebo vyhlídkovou plavbu.
Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Zlatonosná Otava vzniká soutokem horských říček Křemelné a Vydry pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Protéká úžasnými přírodními scenériemi i krásnými historickými městy jako je Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. S Vltavou se spojuje pod hradem Zvíkovem.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Lužnice – jedna z nejoblíbenějších řek Česka

Lužnice – jedna z nejoblíbenějších řek Česka

Lužnice je typická nížinná řeka, jejíž tok je po celé délce zadržován četnými jezy. Klidný proud bývá rychlejší pouze v době jarního tání nebo po větších deštích. Patří mezi naše nejčastěji sjížděné řeky. Úsek nejlepší sjízdnosti začíná u městečka Suchdol nad Lužnicí a končí až před ústím do Vltavy.

Dlaskův statek u Turnova

Dlaskův statek u Turnova

Typická a vzácně dochovaná ukázka formy pojizerského domu. Bývalá svobodnická usedlost a rychta byla postavena v malebném údolí řeky Jizery v roce 1716. Je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejtypičtějších příkladů roubené architektury českého venkova.

Morava – řeka nabízející pravou vodáckou romantiku

Morava – řeka nabízející pravou vodáckou romantiku

Řeka Morava odedávna tvoří hranice: nedaleko pramene krátký úsek historické zemské hranice Moravy a Čech. Na dolním toku zase státní hranici mezi ČR a Slovenskem i mezi Slovenskem a Rakouskem. Nejdůležitější řeka Moravy, která protéká jejím územím od severu na jih vytváří levý přítok Dunaje.

Vltava – česká vodácká klasika

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla

Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla

Sázava je velmi oblíbená řeka, a to i díky bouřícím peřejím Stvořidla, které za vysoké vody dosahují vyšší obtížnosti WW III. Na střední a dolní části najdete množství jezů s vorovými propustmi. Stvořidla patří k nejobtížnějším „turistickým“ peřejím v ČR.

Olomoucký hrad

Olomoucký hrad

Olomoucký hrad je národní kulturní památka, jeden z nejvýznamnějších hradních areálů v Česku. Architektura románského biskupského paláce s bohatou ornamentální výzdobou připomínající plastickou krajku nemá v Českých zemích 12. století obdobu.

CHKO Litovelské Pomoraví

CHKO Litovelské Pomoraví

Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví je území podél neregulovaného horního toku řeky Moravy mezi městy Olomouc, Litovel a Mohelnice. Oblast tvoří komplex lužních lesů a mokřadních luk s tůněmi.

Firemní prodejna Lampglas

Firemní prodejna Lampglas

Podívejte se do firemní prodejny, kde je možné si vyzkoušet a zakoupit unikátní šperky z perel Lampglas, které vyrábíme ručně ze skla nad ohněm. Po domluvě je možné se podívat i do výroby.

Jedinečný Stádlecký řetězový most

Jedinečný Stádlecký řetězový most

U obce Stádlec v jižních Čechách najdete poslední empírový řetězový most v České republice, který je také ojedinělým mostem tohoto druhu v Evropě. 157 metrů dlouhý a 6 m široký most bývá častým místem turistických procházek, cykloturistiky a oblíbeným objektem pro fotografy.

Vodácká naučná stezka Berounka

Vodácká naučná stezka Berounka

Trasu naučné stezky Berounka tvoří řeka Berounka a je primárně určena vodákům. Začíná na západní hranici CHKO Křivoklátsko a končí na východní hranici CHKO Český kras.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Zážitkové prohlídky Českého Krumlova s Wiseman tours

Zážitkové prohlídky Českého Krumlova s Wiseman tours

Historické centrum města Český Krumlov si díky své nedotčené starobylosti uchovalo svůj jedinečný Genius Loci – duch místa. Jeho staleté domy a ulice v sobě dodnes skrývají své četné tajemné příběhy a tajuplná poselství. Přijďte je prozkoumat také vy na našich zážitkových prohlídkách.

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Expozici porcelánu ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze nabízí zámek v Klášterci nad Ohří, kde si můžete prohlédnout jak český porcelán, tak také porcelán z jiných koutů světa, jako z Číny, Japonska, ale i Evropy.

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel

Berounka je největším levobřežním přítokem Vltavy. Měří necelých 140 km a na své cestě její tok obohacují vody 45 přítoků, z toho 24 levobřežních. Původní název řeky byl Mže a právě ta je jednou z řek, z níž Berounka vzniká.

Hrad a Muzeum Týnec – expozice týnecké kameniny a letní sídlo netopýra velkého

Hrad a Muzeum Týnec – expozice týnecké kameniny a letní sídlo netopýra velkého

Součástí hradu Týnec je románská rotunda, která je nejstarší kulturní památkou na okrese Benešov z roku 1050. Rotunda s hranolovou věží slouží jako rozhledna a je zároveň uznávaným evropským sídlem netopýra velkého.

Strakonický hrad

Strakonický hrad

Celá staletí stojí na kamenném ostrohu nad soutokem Otavy s Volyňkou ve Strakonicích středověký hrad. Mohutný komplex s gotickou věží Rumpál je dnes národní kulturní památkou a tvoří nezaměnitelnou dominantu Strakonic.

Vodní hrad Lipý v České Lípě

Vodní hrad Lipý v České Lípě

Hrad je oblíbeným turistickým cílem a místem konání nejrůznějších kulturních a společenských akcí. Nachází se v centru města Česká Lípa, u řeky Ploučnice v těsné blízkosti mezinárodní červené turistické trasy E10.

Letecké muzeum Koněšín

Letecké muzeum Koněšín

V leteckém muzeu Koněšín si prohlédnete exponáty ze všech stran. Mimo samotných letadel a další techniky můžete nahlédnout také do kokpitů těchto strojů. Najdete zde i MiG-15UTI v provedení jako létající laboratoř sloužící k vývoji první československé vystřelovací sedačky.

Pamětní síň spisovatele Oty Pavla a přívoz Branov

Pamětní síň spisovatele Oty Pavla a přívoz Branov

Ať podniknete cestu "tak krásným a milovaným" krajem života a povídek Oty Pavla po vlastní ose, nebo se necháte vést Křivoklátskem turistickým průvodcem, rozhodně se neopomeňte zastavit v pamětní síni Oty Pavla v domku převozníka Proška v Luhu pod Branovem.

Klášter Zlatá Koruna – historie na vás dýchne ze všech stran

Klášter Zlatá Koruna – historie na vás dýchne ze všech stran

Několik kilometrů od Českého Krumlova stojí na ostrohu, obtékaném ze tří stran řekou Vltavou, půvabný cisterciácký klášter, jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě. Místo vyzařuje zvláštní poklidnou atmosféru, tolik odlišnou od hektického tempa dnešního světa.

Městské muzeum Mimoň

Městské muzeum Mimoň

Městské muzeum se nachází v historické budově původního špitálu, kde je připravena stálá expozice zaměřená na historii a přírodu Mimoně a jejího okolí. Venkovní prostor doplňuje bylinná zahrada a socha sv. Jana Nepomuckého. V těsné blízkosti muzea se pak nachází areál Kaple Božího hrobu.

Hrad Vranov – Pantheon

Hrad Vranov – Pantheon

Asi 8 km od Turnova, na Malé Skále, se na strmém útesu nad řekou Jizerou tyčí skalní hrad Vranov, dnes známý spíše jako Pantheon. S délkou téměř 400 metrů je považován za nejkomplikovanější skalní hrad v Čechách.

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Areál hradu Zvíkov, který leží cca 20 km od Písku, je trvale celoročně volně přístupný a průchozí k místnímu přístavišti. Na hradbách jsou pěkné vyhlídky na Vltavu a Otavu, i na jejich soutok.

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezony 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.

Elektrárna královského města Písku – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Elektrárna královského města Písku – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Elektrárna královského města Písku vznikla na místě bývalého Podskalského mlýna na doporučení vynálezce Františka Křižíka.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

Zámek Nižbor – poznejte každodenní život Keltů

Zámek Nižbor – poznejte každodenní život Keltů

Na zámku Nižbor je již několik let zřízeno Keltské informační centrum, které se stalo střediskem nejen kultury dávno zaniklé, ale i Keltství nově se probouzejícího.

Lodní servis Strakonice

Lodní servis Strakonice

Pokud plánujete svoji dovolenou či výlet strávit v jihozápadních Čechách na jedné z nejčistších řek u nás, jsme pro vás tou správnou volbou.

Poznejte krásy Lužnice

Poznejte krásy Lužnice

Lákají vás krásy přírody, chcete plout na lodi malebnou krajinou? Specializujeme se především na Lužnici, ale po domluvě jsme schopni pro početnější skupinu dopravit lodě i na Vltavu.

Půjčovna lodí Malá Skála – loděnice Klokočí

Půjčovna lodí Malá Skála – loděnice Klokočí

Kánoe a rafty pro plavbu po Jizeře z Malé Skály do Dolánek.

Průrva Ploučnice

Průrva Ploučnice

Zajímavou technickou památkou je podzemní náhon bývalého hamru Průrva Ploučnice, kdysi zvaná též Pekelný jícen, Hromová rána či Čertova díra.

Půjčovna kánoí a raftů na Moravě

Půjčovna kánoí a raftů na Moravě

Půjčovna lodí a raftů se základnou ve Vodáckém tábořišti Hynkov u řeky Moravy.

Městské muzeum Horažďovice

Městské muzeum Horažďovice

Na zámku v Horažďovicích můžete netradičně spojit prohlídku nejkrásnějších zámeckých prostor a muzejní expozice i se sezoními výstavami. Také stará část města Horažďovic stojí za procházku, a pokud vás nezajímají středověké památky, může vás zaujmout výhled na řeku Otavu a vrch Prácheň.

Svatošské skály u Lokte – zkamenělá svatba

Svatošské skály u Lokte – zkamenělá svatba

V Karlovarském žulovém masívu vznikl působením řeky Ohře chráněný přírodní výtvor Svatošské skály s množstvím skalních pilířů, hranolů a jehlanů.

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku byl postaven jako součást Zlaté stezky na pokyn Přemysla Otakara II. královskou písecko-zvíkovskou stavební hutí. Je národní kulturní památkou a klenotem města. Výstavba mostu byla nepochybně zahájena ve druhé polovině 13. století.

Boučkův statek s galerií Josefa Jíry v Malé Skále

Boučkův statek s galerií Josefa Jíry v Malé Skále

V Boučkově statku v Malé Skále si můžete prohlédnout galerii výtvarných děl, která představuje sbírku obrazů a plastik více než 120 českých výtvarníků 20. století. Samostatnou část tvoří stálá přehlídka tvorby zdejšího rodáka, akademického malíře Josefa Jíry.

Běliště – Národopisná expozice Městského muzea

Běliště – Národopisná expozice Městského muzea

V největší železnobrodské roubené stavbě z roku 1807 zvané Běliště je umístěna národopisná expozice Městského muzea. Každá z devíti světnic je zaměřena na určitou oblast historie Železného Brodu a nejbližšího okolí.

Riegrova stezka – naučná stezka Údolím Jizery

Riegrova stezka – naučná stezka Údolím Jizery

Riegrovou stezkou se můžete projít cestou ze Železného Brodu do Semil. Cesta vede skrz romantické údolí Jizery a skalnatým kaňonem Galerie Jizery. Své jméno má po slavném semilském rodákovi doktoru Františku Ladislavu Riegrovi.

Výletní plavby na raftech po řece Moravě historickou Olomoucí a CHKO Litovelské Pomoraví

Výletní plavby na raftech po řece Moravě historickou Olomoucí a CHKO Litovelské Pomoraví

Netradiční pohled na Olomouc, jeho památky a parky nabízejí jedno až tříhodinové plavby na pohodlných osmimístných nafukovacích člunech vedených kvalifikovanými instruktory. Nemáte-li tolik času, vydejte se na zkrácenou trasou, která vede přímo pod památkami.

Rožmberský hrad v Soběslavi

Rožmberský hrad v Soběslavi

Zašlou slávou středověku v Soběslavi na Táborsku je Rožmberský hrad, založený v druhé polovině 14. století Jindřichem z Rožmberka. Hrad jako většina dalších památek ožívá především v letním období. Po rekonstrukci je zde také nová knihovna se zhruba 35.000 svazky.

Do Tábora za husity

Do Tábora za husity

Historie města je neodmyslitelně spjata s významnou kapitolou evropských dějin – husitstvím. V roce 1420 zde husité pod vedením Jana Žižky založili opevněné vojenské ležení, odkud podnikali své válečné výpravy.

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Hrad Rabí, který vzniknul na počátku 13. století, je králem všech českých hradů. Kdybyste pečlivě odměřili délku jeho budov a hradeb s dělovými baštami, napočítali byste neuvěřitelné tři kilometry.

Jizera – řeka mnoha tváří

Jizera – řeka mnoha tváří

Řeka Jizera pramení v Jizerských horách, kde tvoří hranici Českou republikou a Polskem. Řeka propojuje území Krkonoš, Jizerských hor i Českého ráje, a je osou celého území. Soutěska Jizery od soutoku s Mumlavou do Horní Sytové je v jarních měsících rájem pro milovníky divoké vody a raftingu.

Ploučnice – řeka bez rušivých zásahů civilizace

Ploučnice – řeka bez rušivých zásahů civilizace

Pokud jste v mládí četli dobrodružné knížky a toužili poznat romantické, civilizací nedotčené kraje, nemusíte jezdit daleko, vaše Amazonka vás čeká na Liberecku a jmenuje se Ploučnice. Pramení na svazích Ještědu a vtéká do Labe.

Ohře – Vodáckou stezkou do Karlových Varů i Slavkovského lesa

Ohře – Vodáckou stezkou do Karlových Varů i Slavkovského lesa

Čtvrtá nejdelší řeka na našem území pramení v Bavorsku v přírodní rezervaci Smrčiny. Protéká historickou částí města Cheb a chebskou pánví pokračuje v meandrech až do Kynšperka nad Ohří. Ohře obtéká obloukem hrad Loket a vtéká do CHKO Slavkovský les.

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Nahlédněte do světa unikátní výroby tradičního ručně broušeného českého křišťálu a tvořte spolu s mistry ve sklárně Rückl, která je tu s vámi již více než 120 let. Během prohlídek sklárny máte možnost spatřit jednotlivé fáze a tradiční techniky výroby skla a také vyzkoušet foukání a broušení skla.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Liberecký kraj

Jizerské hory i Český ráj jsou oázy klidu v krásné přírodě Libereckého kraje. Které dosud neobjevené skvosty se tu skrývají? Prozkoumejte sklářské tradice, navštivte krásné zámky a hrady, zavítejte na zámek Doksy s expozicí starých motorek nebo zámek Zákupy a hrad Grabštejn. Vydejte se také za fantastickými pohádkovými bytostmi, schovanými na Stezce skalních reliéfů u Brniště, na rozhlednu U Borovice v Roprachticích , do Muzea Českého ráje v Turnově nebo Muzea a Vlastivědné galerie v České Lípě.
Liberecký kraj | Památky

Chystáte se na Ještěd? K vrcholu vás přiblíží lanovka Skalka anebo turistický autobus

Sedačková lanovka Skalka bude od konce dubna opět v provozu a díky ní se turisté, kteří se touží dostat na Ještěd, přiblíží pod jeho vrchol. Další možností, jak se na horu dostat, by měl být od června turistický autobus. Zájemce vyveze k horské chatě Ještědka.
Liberecký kraj | Letní sporty

Český ráj dětem: výletní tipy pro děti v kraji skal a pohádek

Chystáte se na výlet do Českého ráje a hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Pak se nechte inspirovat našimi tipy, které jsou pro děti jako stvořené – zavedou vás do míst, kde se natáčela řada pohádek i filmů, do labyrintů skalních měst a na pohádkové stezky.
Liberecký kraj | Zážitky

Gastromapa Karla Hynka: 10 tipů, kam za gastronomickými zážitky v okolí Máchova jezera

Vydejte se tam, kde není jídlo jen slovem, ale opravdovým gastronomickým zážitkem, vyrazte na jedno z míst Gastromapy Karla Hynka! Gastromapa představuje nejzajímavější gastro podniky Máchova kraje. Najdete je na břehu Máchova jezera, pod hradem Bezdězem anebo třeba v Novinách pod Ralskem. Vyrazte za gastronomickými zážitky, jejich nabídka se zde neustále rozšiřuje!
Liberecký kraj | Gurmánská turistika

Na Malé Skále se bude odemykat Jizera

Oblíbená vodácká akce, která se každoročně koná v areálu Žluté plovárny na Malé Skále, letos spojí vodácké i otužilecké tradice, závodní atmosféru i bohatý doprovodný program pro všechny – od přihlížejících návštěvníků až po zkušené milovníky vodních sportů. Tradiční rituál odemykání Jizery na Malé Skále proběhne v sobotu 13. dubna 2024.
Liberecký kraj | Letní sporty

Znáte skalní reliéfy u Kopicova statku? Udělejte si k nim výlet a zkuste je najít všechny!

Kopicův statek, jedna z našich nejcennějších památek lidové architektury, stojí stranou hlavních turistických tras v Hruboskalském skalním městě. Stojí nenápadně nad vesničkou Kacanovy a mnozí výletníci netuší, že se kolem něj nachází nádherné do skal vytesané reliéfy, kterých je celkem 34. Zobrazují různé výjevy z našich dějin, vlastenecká hesla anebo náboženská témata. Okolo nich vede strmá skalní cestička... líbit se tu bude nejen dospělým, ale také dětem.
Liberecký kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Liberce

Vyrazili jste na dovolenou na do Liberce a už jste si ho celý prošli a hledáte inspiraci, kam se vydat na blízký výlet? Nebo jste místní a chcete poznat, co v okolí vašeho města portál Kudy z nudy doporučuje? Právě pro vás je přehled s tipy na zážitky v přírodě, na prohlídky zámků a hradů a mnoho dalšího. Věříme, že si vybere každý z vás.
Liberecký kraj | Zážitky

Navštivte středověkou věž zámku Lemberk a rozhlédněte se po Podještědí

Jen několikrát během sezony můžete vystoupat na věž zámku Lemberk. Využijte této vzácné příležitosti a přijďte se rozhlédnout po Podještědí. Věž zámku je otevřena po celé Velikonoce, 2024. Mimo to po celé Velikonoce krášlí interiéry zámku velikonoční výzdoba.
Liberecký kraj | Památky