Úvod > Aktuality > Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

  • Vydáno18. listopadu 2023
Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.

Tancovačka až do rána

Kateřinskými slavnostmi to bylo podobné jako s masopustem: na svatou Kateřinu kolem 25. listopadu se konaly poslední tancovačky, protože pak začínal advent, doba půstu, zbožného rozjímání a příprav na vánoční svátky. Pár adventních lidových obřadů se tolerovalo, ale jinak platil podobně přísný zákaz tanců, zpěvů a zábav jako mezi masopustem a Velikonocemi.

Letos sice začíná advent až v prosinci, ale Svatokateřinské jarmarky, poutě a hody se slaví už od poloviny listopadu – a většinou se tancuje až do rána, aby si to všichni náležitě užili a nastřádali radost na dobu skromného, ztišeného adventu. Například v Huštěnovicích na Slovácku, pro které jsou Kateřinské hody největší každoroční událostí v životě místních obyvatel, se letos slaví o víkendu 18. a 19. listopadu, dozvuky hodů pak budou pokračovat i v sobotu 25. listopadu 2023.

sklep mutěniceŽe víno nemusí být je Svatomartinské, ale také Svatokateřinské, vás přesvědčí vinaři z Mutěnic: v sobotu 18. listopadu pořádají v areálu vinných sklepů Búdy devátý ročník Svatokateřinských vinařských slavností. Otevřeno bude přibližně dvacet sklepů a ochutnávat se bude i mladé víno letošního ročníku. Vstupenka za 1000 Kč na místě zahrnuje skleničku, mapku, ochutnávku, kupony na nákup vín a vstupenku na večerní posezení u cimbálové muziky. Vybraná vína bude možné zakoupit také v neděli 19.11.2023 ve všech otevřených sklepech.
 

Zábava v Uherském Brodě nebo v Třebechovicích

uherské hradiště kateřinský jarmarkNa Masarykově náměstí v Uherském Brodě se na sobotu 25. listopadu chystá Kateřinský jarmark, spojený se sobotním slavnostním rozsvícením vánočního stromu. Kdo chce být u toho, ten musí přijít v sobotu v 17:00 hodin! Jinak zde bude také jarmark lidových řemesel (už od 8 hodin), cimbálové muziky, zabijačkové dobroty a kulturní program od 9 až do 20:30 hodin.

Na sobotu 25. 11. před svatou Kateřinou chystají Kateřinský jarmark s velkým výběrem zboží a bohatým občerstvením také v Třebechovicích pod Orebem. Akce se koná na Masarykově náměstí od 8 do 14 hodin, těšit se můžete na pouťové atrakce, tradiční rukodělné stánky, široký výběr dobrot a pochutin, jakož i různorodých produktů a výrobků.
 

Co byste měli vědět o svaté Kateřině (a o chroustech)?

  • Svatá Kateřina žila kolem roku 300 v dnešním Egyptě a společně se svatou Barborou patřila mezi nejpopulárnější světice. Protože měla být umučena na speciálně vyrobeném kole s bodci, symbol kola ji doprovází i na obrazech a sochách, stala se patronkou mlynářů a kolářů. V den svaté Kateřiny se na její památku nepracovalo s ničím, co mělo kola – stály mlýny, nehrčely kolovraty.
 
  • Svatokateřinské posvíceníKateřinské zábavy mívaly a dodnes mají na starosti ženy – platily muzikantům za hudbu a svým partnerům za útratu, připravovaly občerstvení, dívky dávaly tanečníkům dárečky v podobě slavnostního obřadního pečiva a hlavně si samy vybíraly, s kým půjdou tančit. Pánská volenka se vyhlašovala jen jednou za večer, o půlnoci.
 
  • Zastavme se u vojenské pochodové písně začínající slovy Na tú svatú Katerinu. Podobně jako beskydský démon „černooky bača“ z písničky Beskyde, Beskyde kdekomu vrtá hlavou, co vlastně znamená populární, leč zcela nesrozumitelný popěvek „čobogaj, nebogaj, čáry nebogaj“. Podle badatele a sběratele, který zmapoval nejznámější vojenské pochody, se do písničky z neznámých důvodů dostal zkomolený úryvek oblíbené maďarské lidovky Csebogár, csebogár, sárga csebogár, podle níž vznikl pochod maďarského 26. pěšího regimentu Csebogár Induló od Hermanna Dostala. Přeloženo do češtiny tak prý zpíváme „chrouste, chrouste, žlutý chrouste“.
Za svatou Kateřinou nejen do kostelů a kaplí

Za svatou Kateřinou nejen do kostelů a kaplí

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.

Další aktuality

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky

Nad hlavou jen nebe: 10 tipů na nejzajímavější stavby se skleněnými střechami

Mít nad hlavou jen nebe, a přesto být v bezpečí a v teple. Tak by se stručně dal popsat pobyt v originálně navržených stavbách, které mají místo klasické krytiny neobyčejnou skleněnou střechu. Staveb takového druhu není mnoho, většinou se jedná o církevní budovy anebo o drobné architektonické počiny, které byly vystavěny v souladu s přírodou. V některých případech se jedná o prestižní přístavby související se sklářskou tradicí a není od věci nahlédnout také do elegantních exotických skleníků. Většina těchto míst je otevřená návštěvníkům po celý rok, takže se může jednat o zajímavý výletní cíl i mimo sezónu.
Památky

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé.
Památky

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

Dokud neskončí 21. století, výčet novinek, opravených historických památek a zdařilých rekonstrukcí posledních let samozřejmě nemůže být kompletní. Už teď ale můžete hádat, které se promění v architektonické trvalky a na začátku 22. století se objeví ve výčtu nejkrásnějších staveb za posledních sto let.
Památky