Úvod > Aktuality > Co nevíte o Vltavě aneb rekordy, plavby, mosty a pražští vodníci

Co nevíte o Vltavě aneb rekordy, plavby, mosty a pražští vodníci

Vydáno 12. června 2018 Zážitky
Na Vltavě v Praze to žije, ať už jste si oblíbili víkendové farmářské trhy na náplavce Rašínova nábřeží, ostrovy a přívozy, jezdíte po nábřeží na kolech nebo na kolečkových bruslích anebo podél řeky chodíte na procházky. Na portálu Kudy z nudy se ale o Vltavě dozvíte mnohem víc.
Teče tu stejná voda, ale pražská Vltava je úplně jiná než Vltava na Šumavě. Je také krásná, ale jiným způsobem. Víte, že americký list The New York Times dokonce zařadil pražskou Vltavu do výběru deseti nejoblíbenějších vodních scenérií v Evropě? Dostala se tak do skvělé společnosti slavného mola v anglickém Brightonu, Plitvických jezer v Chorvatsku anebo fjordů u norského Bergenu.
 

Vltavská NEJ

Pro Prahu byla Vltava dopravní tepnou, zdrojem životodárné vody i osou, která určila tvar osídlení, závisela na ní také prosperita mnoha řemesel. Vltava dodnes jasně určuje, co je na levém a co na pravém břehu, o rodilých Pražanech se říká, že jsou křtění Vltavou a od řeky také v pražských ulicích začíná číslování domů.

Z celkem 430 kilometrů dlouhého toku Prahou vede úsek dlouhý 31 kilometrů. Nejužší je na jihu v Modřanech, kde je od břehu ke břehu 40 metrů, naopak nejširší je u Šítkovského jezu poblíž Mánesa a Šítkovské vodárenské věže, kde se rozlévá do šířky 330 metrů.

Tam, kde kdysi byla Vltava nejmělčí a nejširší, tedy přibližně v místech dnešního Karlova, Mánesova a Hlávkova mostu, bývaly brody; celkem jich v praze bylo šest. Podobných byste na dvousetkilometrovém toky Vltavy z Českých Budějovic do Prahy napočítali jen zhruba 20 až 25. Později je nahradily přívozy (mnohé z nich obnovily svůj provoz a fungují dodnes) a ještě později mosty. Naopak nejhlubší místo byste našli pod Vyšehradem a Libušinou lázní, kde Vltava dosahuje hloubky asi devět metrů.
 

Po vodě

Kdo má rád vyhlídkové plavby, pro toho je Vltava rájem. Například pravidelnou linkou Pražské paroplavby se svezete od Rašínova nábřeží k přístavišti u Čechova mostu a dál přes plavební komoru u ostrova Štvanice až k zoologické zahradě. Dodejme, že právě na Rašínově nábřeží u Palackého mostu se konají oblíbené farmářské trhy a v létě tu kotví divadelní loď bratří Formanů. Raritou je loď Pivovar, kterou objevíte u nábřeží poblíž Štefánikova mostu; pivo se tu nejenom pije, ale rovnou i vaří.

Kratší, ale podobně oblíbené jsou vyhlídkové plavby pražskými Benátkami. Na lodě se nasedá v podzemí pod Křižovnickým náměstím, kde uvidíte pozůstatky starobylé románské Prahy a podplujete i pod posledním dochovaným obloukem Juditina mostu z 12. století, předchůdce Karlova mostu. Lodě odtud míří na kanál Čertovka a proplouvají kolem ostrova Kampa: cestou si vychutnáte právě ty pohledy, které Prahu s Vltavou vystřelily mezi desítku nejkrásnějších vodních scenérií v Evropě.
 

Pod vodou

Nejhlubší vltavské tůně pod Vyšehradem jsou opředené řadou pověstí. Týkají se například slavných vltavských vodníků; jeden z nich žije právě tady. Podobně známý je mstivý a zlý hastrman od Karlova mostu, prý nejhorší a nejžlučovitější hastrman v celých Čechách, který nevychází v dobrém s lidmi ani s ostatními vodníky. Je to také jedno z mála strašidel, které nechce být vysvobozeno, ve své činnosti si libuje a v neděli a o svátcích pracuje ještě s větším elánem než ve všední dny.

Protikladem je vodník Kabourek z Čertovky, strašidlo milé a dobrosrdečné, které miluje lahvové pivo. Jeho sošku uvidíte u mlýnského kola Velkopřevorského mlýna, víc se o něm i dalších pražských přízracích dozvíte v Muzeu pražských pověstí a strašidel.
 

Přes vodu aneb kolik mostů vede přes Vltavu?

Počítejte s námi: po proudu řeky je na území hlavního města jako první most Závodu míru na Zbraslavi. Druhý je Radotínský most na Pražském okruhu, s délkou bezmála 2,5 km označovaný za nejdelší v Česku. Třetí je železniční Branický most, lidově přezdívaný též most Inteligence, mezi Malou Chuchlí a Braníkem. Čtvrtý je Barrandovský most, dál pak začíná přehlídka těch nejznámějších staveb: pátý Vyšehradský železniční most, šestý Palackého a sedmý Jiráskův, osmý je Most Legií u Národního divadla. Devítka patří Karlovu mostu, desítka Mánesovu a jedenáctý je secesní Čechův most. Dvanáctý je Štefánikův most, třináctý Hlávkův most a čtrnáctý železniční Negrelliho viadukt. Patnáctý je Libeňský most, nad jehož osudy se nyní vznáší otazníky, šestnáctý Holešovický železniční, sedmnáctý most Barikádníků a osmnáctý nový Trojský most. Nahradil provizorní tramvajový most zvaný Rámusák; ten dosloužil v roce 2013.
 

Za každou otázkou se skrývá chyták

V otázce pídící se po počtu pražských vltavských mostů je jich hned několik: nezapočítali jsme totiž mosty, spojující břehy s ostrovy. Jeden vede ze smíchovského břehu na ostrov Císařská louka, druhý z Podolského nábřeží na pravém břehu Vltavy na Veslařský ostrov, další mosty spojují břehy s Dětským a Slovanským ostrovem, tři mosty vedou také přes plavební kanál, který odděluje Císařský ostrov od bubenečského břehu a Podbaby. Před svým zřícením koncem roku 2017 sem z trojského břehu vedla i Trojská lávka. Kdo si potrpí na detaily, měl by započítat i jednu lávku a pět můstků, vedoucích přes Čertovku na Kampu.

Poněkud matoucí je název Novotného lávka; protože ale jde o řadu historických budov na konci Smetanova nábřeží, počítat ji nebudeme. Takže až v některém z televizních kvízů zazní otázka, kolik je v Praze mostů, co byste odpověděli?
 
Kampa - romantika v centru Prahy

Kampa - romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

Limnigraf na Výtoni – hodiny, které hlídají řeku

Limnigraf na Výtoni – hodiny, které hlídají řeku

Na první pohled vypadá stavba jako zvláštní hodiny u řeky. Ale limnigraf na břehu stojí právě proto, aby měřil vodu ve Vltavě a varoval Pražany před případnou povodní. Pravidelné otáčení válce zajišťuje hodinový stroj, výši vodní hladiny a tedy i průtok v řece snímá plovák.

Modřanská cyklostezka A2 Vltavská - okolo Vltavy z Prahy do Vraného nad Vltavou

Modřanská cyklostezka A2 Vltavská - okolo Vltavy z Prahy do Vraného nad Vltavou

Jedna z nejoblíbenějších pražských cyklostezek, kde si lze také skvěle zajezdit na kolečkových bruslích vede po pravém pravém břehu Vltavy z Mánesa okolo Podolské vodárny, nádraží Praha - Modřany, ke Zbraslavskému mostu a dále přes osadu Jarov do Vraného nad Vltavou.

Mánesův most - ukázka českého kubismu

Mánesův most - ukázka českého kubismu

Mánesův most byl postaven v místech, kde byl v minulosti provozován přívoz, který dopravoval lidi k místní rybářské osadě. Dříve zde stávala takzvaná Železná, či Rudolfova lávka.

Muzeum Karlova mostu

Muzeum Karlova mostu

Korunovační průvody i války, slavnosti i povodně, výjimečnost i každodennost – vše o Karlově mostě! V několika sálech původního Křižovnického špitálu a kostela sv. Ducha (sv. Františka) se setkáte s historií jedinečného místa a jedinečné stavby. Poznejte život mostu a lidí kolem něj!

Plavba parníkem po Vltavě Praha

Plavba parníkem po Vltavě Praha

Pravidelné plavby parníkem po Vltavě. Prožijte krásný zážitek na palubě lodi Czech Boat a prohlédněte si historii Prahy tak, jak ji neznáte.

Plavby parníky a loděmi v Praze po Vltavě

Plavby parníky a loděmi v Praze po Vltavě

Zažijte den na palubě parníku! Nabízíme vyhlídkové a okružní plavby po Vltavě, výlety parníkem z Prahy do zoo a restaurační lodě. Plavba historickým kolesovým parníkem k soutoku dvou největších řek u nás v Mělníce nebo na Slapy je překrásným zážitkem.

Plavby po Vltavě - Pražské Benátky

Plavby po Vltavě - Pražské Benátky

Zhlédnětě tajemnou Prahu nejen z paluby vytápěných vyhlídkových lodí postavených v duchu tradice z konce 19. století, ale i z gotických prostor Muzea Karlova mostu. Projeďte se podzemním vodním tunelem pod Starým městem, proplujte tajemnými prostory vodního kanálu Čertovka.

Podskalská celnice na Výtoni

Podskalská celnice na Výtoni

Budova bývalé celnice na Výtoni čp. 412, na dnešním Rašínově nábřeží, je vedle raně barokního původního farního kostelíka sv. Kosmy a Damiána posledním zachovaným zbytkem starobylé osady Podskalí.

Prahou za strašidly

Prahou za strašidly

Procházka centrem Prahy určená pro rodiny s dětmi od 4 do 8 let nebo MŠ a děti z 1. a 2. třídy ZŠ. Děti se zajimavou formou seznámí se Staroměstským náměstím, Josefovem, Karlovým mostem nebo Vyšehradem.

Pražský přívoz P1 Sedlec - Zámky

Pražský přívoz P1 Sedlec - Zámky

Přívozy jsou nejmladším dopravním prostředkem v systému Pražské integrované dopravy. Prvním novodobým přívozem je právě přívoz ze Sedlce na Zámky, který se nachází na místě původního přívozu z 19. století.

Pražský přívoz P2 Podbaba - Podhoří

Pražský přívoz P2 Podbaba - Podhoří

Přívoz s celoročním provozem spojuje vltavské břehy mezi vyústěním Šáreckého údolí a Podhořím, od dubna do října s posílením provozu druhou lodí. Využití přívozu je atraktivní zejména pro spojení oblastí Prahy 6 a Troje pro rekreační i běžné denní cesty.

Smíchovská náplavka

Smíchovská náplavka

Smíchovská náplavka je místo na levém břehu Vltavy, které je dějištěm nejrůznějších společenských nebo sportovních akcí. Nachází se nedaleko ulice Hořejší nábřeží, mezi Železničním a Palackého mostem. Po celý rok zde probíhají společenské a sportovní události.

Střelecký ostrov - relaxační oáza v srdci Prahy

Střelecký ostrov - relaxační oáza v srdci Prahy

Střelecký ostrov leží na Vltavě v centru Prahy. Po rekonstrukci byl ostrov slavnostně otevřen 26. září 2013 a veřejnost zde opět může trávit příjemné chvíle. Pokud chcete prožít příjemné odpoledne, posedět si a zapomenout na každodenní shon, využijte tuto oázu klidu.

Trojský most v Praze – elegantní architektonický unikát

Trojský most v Praze – elegantní architektonický unikát

Jedním z nejplošších oblouků mezi ve světě realizovanými mosty vyniká nový Trojský most nad Vltavou, který i díky tomu dostojí pověsti technického unikátu, a to nejen v českém, ale i v evropském měřítku. Svým rozpětím se most řadí mezi největší mosty v ČR.

Vltavská cyklostezka - ze Šumavy k Mělníku

Vltavská cyklostezka - ze Šumavy k Mělníku

Nadregionální dálková trasa sleduje tok řeky Vltavy od pramene až po soutok s Labem. Linie je vedena z Kvildy na Vyšší Brod, Český Krumlov, České Budějovice, Týn nad Vltavou, Orlík nad Vltavou a Štěchovice do Prahy a dál přes Kralupy nad Vltavou do Mělníka.

Zaniklé Podskalí a život na Vltavě

Zaniklé Podskalí a život na Vltavě

Expozice v Podskalské celnici, unikátní renesanční budově se srubovým patrem, vystavěné v 16. století, nabízí návštěvníkům možnost seznámit se s původní původním účelem stavby, totiž místem vybírání cla z dřeva připlaveného do Prahy.

Žluté lázně - sportovní a relaxační areál

Žluté lázně - sportovní a relaxační areál

Žluté lázně v Praze u řeky Vltavy a slouží jako relaxační místo pro lidi všech věkových kategorií. V provozu jsou vybraná sportoviště, jako je nohejbal, stolní tenis nebo půjčovny kol a bruslí. Žluté lázně podle CNN patří mezi 10 nejlepších městských pláží Evropy.

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží

Rašínovo nábřeží je v současné době nejatraktivnější, nejceněnější a společensky nejživější prostor u řeky Vltavy. Nachází se v úseku mezi výběžkem vyšehradské skály u Výtoně a Jiráskovým mostem u Žofína. Je zde krásný prostor na procházky, jízdu na kole konají se zde velmi oblíbené Farmářské trhy.

Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí

Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí

Ve vodárně se seznámíte s chemickou úpravou říční vody a navštívíte vodárenskou věž. Otevřeno je pouze po předchozím objednání.