Úvod > Aktuality > Co musíte zažít v září? Vinobraní, super akce a výstavy, které se už nebudou opakovat

Co musíte zažít v září? Vinobraní, super akce a výstavy, které se už nebudou opakovat

Vydáno 3. září 2018 Životní styl
V září utichá ruch letních kin, výletní plavby a vlaky omezují provoz na soboty a neděle a zvolna se začínáme poohlížet po zábavě pod střechou. Září je ale také měsícem vína a vinobraní, a určitě nebude na škodu připomenout si blížící se výročí 100 let vzniku samostatného Československa nějakou zajímavou výstavou, věnující se tomuto tématu.
V září sice některé skvělé výstavy končí, ale jiné – neméně skvělé – začínají. Takže kde si s portálem Kudy z nudy užijete září do posledního dne a minuty?
 

Září na kolejích                           

Ještě nedávno byl železniční depozitář Národního technického muzea vedle depa Českých drah v Chomutově přístupný jen dvakrát do roka, ovšem od loňska si můžete několik desítek historických lokomotiv a dalších kolejových vozidel včetně těch, kterými cestovaly naše prababičky, prohlížet až do konce října, a to od čtvrtka do neděle od 9 do 17 hodin. A navíc! V sobotu 8. září bude v rámci Dnů evropského dědictví otevřeno v Chomutově zcela zdarma. Zadarmo se podíváte do všech poboček Národního technického muzea - do samotné budovy v Praze na Letné, ale také (kromě depozitu) i do Centra stavitelského dědictví Plasy, expozice stavitelství.

VlakO víkendu 15. a 16. září se po naší nejstarší elektrifikované trati z Tábora do Bechyně projedou dvě historické lokomotivy Bobinka a Elinka a udělají tak definitivní tečku za Létem s Bechyňkou a dalším ročníkem letních nostalgických jízd.

sobotu 15. a 29. září se také naposledy konají letošní výletní jízdy na mladějovské úzkokolejce, zatímco v Muzeu průmyslových železnic ve Zbýšově se svezete ještě v sobotu 29. září, kdy se koná Den železnice a Hornický den v Zastávce.

V září skončí také provoz Pošumavského rychlíku z Prahy do Volar a Podtroseckého rychlíku.
 

Víno budiž pochváleno!

Kde jinde byste si měli užít víno a burčák do sytosti než na vinobraní? Nabídka kam se vydat je jako každý rok pořádně bohatá. Například o víkendu 15. a 16. září se již po třinácté koná Vinobraní na Pražském hradě. V Královské zahradě se můžete těšit na čerstvou hroznovou šťávu právě vylisovanou na replice historického ručního lisu, pravý moravský burčák, degustaci vín v Míčovně Pražského hradu, prodejní ochutnávku kvalitních českých potravin značek Klasa a Regionální potravina. Vinobraní nabídne také celodenní stylový kulturní program – návštěvníkům budou po oba víkendové dny hrát, zpívat a tančit folklórní soubory z kyjovského regionu.

Čerstvé víno a burčák můžete ochutnat také na jubilejním 70. ročníku Pálavského vinobraní od 7. do 9. září v Mikulově, o týden později od 14. do 16. září na Znojemském historickém vinobraní anebo na Mělnickém vinobraní, ve stejný termín. Ve dnech 14. a 15. září se vypravte na Bzenecké krojované vinobraní anebo Litoměřické vinobraní, v pátek a v sobotu 21. a 22. září můžete vyrazit na Vinobraní na pražské Grébovce nebo na vinobraní do Velkých Žernosek. Sobota 29. září bude patřit Svatováclavskému vinobraníKadani a celý víkend 29. a 30. září pak Karlštejnskému vinobraní.
 

Galerie a muzea: připomeňte si 100 let od vzniku Československa

Hračka našich babičekJak si hráli naši prarodiče zjistíte na výstavě Chvalovského zámku. Ve spolupráci s Muzeem hraček v Rychnově nad Kněžnou se zde představí unikátní výstava her, hlavolamů a hraček z minulého století s důrazem na hračky, které přiblíží vlastenecké nadšení období po vzniku Československé republiky. Prohlédnete si zde vzdělávací a výchovné hry a hračky, které byly vytvářeny v období vlasteneckého nadšení s nadějí, která byla vkládána do mladé, nastupující generace. Výstava je otevřena od 1. září do 25. listopadu, denně od 9 do 18 hodin.

Výstava v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze připomíná nejznámější a nejoblíbenější módní salon v meziválečné české společnosti – salon Hany Podolské. K vidění je 50 modelů převážně se sbírek UPM a další materiály, doplňky, dobové filmy a fotografie. Muzeum je otevřené od úterý do neděle 10 až 18 hodin.

Vila StiassniKam až sahá historie brněnského vlnařského průmyslu, jak se vyvíjela technologie výroby textilií a co znamenal rozvoj tohoto odvětví pro architekturu a urbanismus tzv. Moravského Manchestru? To se dozvíte od 26. srpna do 21. října v prostorách vily, kterou nechal vybudovat jeden z textilních podnikatelů v meziválečném Brně, Alfred Stiassni. Zároveň zde probíhá také velmi zajímavá výstava Českoslovenští státníci ve vile Stiassni. Zjistíte na ní, které československé (a nejen ty) státní představitele vila hostila, a jak tehdy celý dům vlastně fungoval. Výstava je přístupná jako součást prohlídkové trasy vily, ale zároveň je možné ji navštívit i jako samostatný prohlídkový okruh, a to až do 31. prosince.

Příběhy československých legionářů v ilustracích a obrazech 1918-1938 ukáží tvorbu Zdeňka Buriana z jiného úhlu, než jaká je běžně k vidění. Na výstavě v Muzeu klasického knihařství v Rožďalovicích uvidíte kromě nich i další obrazy a grafiky se vztahem ke vzniku samostatného Československa. Výstava je přístupná do 30. října 2018. Mimoto se zde můžete pokochat také výstavkou k založení republiky.
 

Nová expozice zámku Frýdlant - prohlédněte si poklad zlatých mincí

Frýdlant pokladPrávě letos uplynulo 400. výročí začátku třicetileté války a 370. výročí vestfálského míru. Na tyto události jednoznačně navazuje neobyčejný nález zlatých mincí, který spatřil světlo světa roku 2017.  Došlo k němu při odbahnění zámeckého rybníku ve Frýdlantu. Poklad 42 převážně zlatých mincí z 16. a 17. století do rybníka ukryla neznámá osoba před asi 370 lety, právě na konci třicetileté války. Historikové se domnívají, že poklad schoval v rybníku někdo, kdo se obával dopadů či nástrah této války, nebo některý z nekatolíků při nuceném odchodu z Čech po prohrané válce.

Zámek FrýdlantPoklad se stal součástí nové expozice na zámku. Nejstarší datovanou mincí z pokladu je uherský dukát Ferdinanda I. z roku 1528 a nejmladší mince pocházejí z roku 1642. Podle archeologů jde o majetek značné hodnoty. Takovéto mince se používaly na platby větších částek, nešlo o běžné mince, s nimiž se chodilo na trh. Jedná se o 36 dukátů a dvoudukátů ve zlatě, pět půltolarů a jeden čtvrttolar jsou ze stříbra. Oběživo se běžně používalo ve Frýdlantu a okolí a mohlo se za něj pořídit větší množství dobytka anebo nemovitosti.
Svatováclavské vinobraní v Kadani 2019

Svatováclavské vinobraní v Kadani 2019

Celodenní program se odehrává v areálu Františkánského kláštera. Návštěvníci mohou sledovat průběh a zpracování hroznů - mletí, odzrnění, rmutování a lisování a mohou ochutnat letošní burčák, čerstvý vinný mošt a víno.

Pálavské vinobraní 2019

Pálavské vinobraní 2019

72. ročník Pálavského vinobraní v Mikulově nabídne od 6. do 8. září program plný hudebních hvězd, moravské víno ve všech podobách, folklór, dobové kejklíře, rytíře ve zbroji či sličné panny a především zábavu, ze které si vybere opravdu každý.

Mělnické vinobraní 2019

Mělnické vinobraní 2019

Tradiční třídenní slavnost vinařů, dobrého vína a zábavy, která bude probíhat na hlavní, country, dobové a dětské scéně na Mělníku. Naší snahou je vytvořit příjemnou atmosféru ve městě, přilákat širokou veřejnost, a to nejen na multižánrový program, ale také na gastronomické speciality.

Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů ve Valticích 2019

Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů ve Valticích 2019

Tradiční podzimní Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů je jedinečná akce, snad i jediná svého druhu u nás. Co se děje na retro vinobraní? Sběr hroznů, svačinka ve vinohradě, čerstvý burčák a hlavně - sběr hroznů! Velké finále vinobraní je Mistrovství ve sběru hroznů na čas!

Dny otevřených dveří v chomutovském depozitáři Železničního muzea

Dny otevřených dveří v chomutovském depozitáři Železničního muzea

Tradiční Dny otevřených dveří v železničním depozitáři NTM v Chomutově budou letos probíhat celou sezonu od soboty 30. března do pondělí 28. října, vždy od čtvrtka do neděle od 9 do 17 hodin.

Podtrosecký rychlík

Podtrosecký rychlík

Podtrosecký rychlík jezdí z Prahy do oblasti Českého ráje a Prachovských skal, do města Jičín a zpět každou sobotu, neděli a státní svátek od 30. března do 28. října 2019.

Zářijové pečení chleba v Lenoře

Zářijové pečení chleba v Lenoře

Dovolujeme si vás pozvat na tradiční netradiční veřejné pečení chleba (ale i koláčů, houstiček a lenorských placek), které se koná 28. září u bývalé obecní pece v Lenoře.

Vinobraní na Kuksu 2019

Vinobraní na Kuksu 2019

Každoročně patří druhá zářijová sobota na Kuksu slavnostem vína a burčáku. Vinaři v romantickém prostředí barokního areálu představí to nejlepší ze své úrody a chybět nebude pestrý kulturní program.

Legiovlak 2019

Legiovlak 2019

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Železniční depozitář technického muzea v Chomutově

Železniční depozitář technického muzea v Chomutově

Všichni zájemci o dopravní techniku na našem území, zejména o dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, by si neměli nechat ujít prohlídku chomutovského železničního depozitáře, ve kterých jsou uložena a příležitostně vystavována historická kolejová vozidla ze sbírky Národního technického muzea.

Vinobraní na Grébovce v Praze

Vinobraní na Grébovce v Praze

Letošní ročník nejvýznamnějšího vinobraní v Praze proběhne 20. a 21. září. Tradiční akce Vinobraní na Grébovce láká nejen na oblíbený burčák z vlastních historických vinic, ale také na atraktivní hudební a doprovodný program.

Litoměřické vinobraní 2019

Litoměřické vinobraní 2019

Oslavy vína a burčáku za doprovodu historického a kulturního programu pro nejširší veřejnost proběhnou v září. Užijte si příjemné a pohodové zážitky s vínem a hudbou v centru královského města Litoměřice.

Léto s Bechyňkou – nostalgické jízdy historickým vláčkem Elinka

Léto s Bechyňkou – nostalgické jízdy historickým vláčkem Elinka

Vyražte na výlet historickým Křižíkovým vlakem z roku 1903 zvaným Elinka. Nebo lokomotivou Bobinka. Celé léto probíhají o víkendech nostalgické jízdy.

Dny evropského dědictví 2019

Dny evropského dědictví 2019

Druhý zářijový týden se pravidelně v České republice konají Dny evropského dědictví (EHD). Využijte jedinečnou možnost navštívit zajímavé památky, které jsou jindy nepřístupné!

Vinobraní na Pražském hradě (1)

Vinobraní na Pražském hradě

V Královské zahradě se o víkendu 14. a 15. září 2019 uskuteční již 14. ročník Vinobraní na Pražském hradě.

Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Karlštejnské vinobraní 2019

Karlštejnské vinobraní 2019

Historická slavnost vína za přítomnosti císaře římského a krále českého Karla IV. a jeho dvora. Návštěvníky čeká na Karlštejně bohatý program z doby středověku, ochutnávky vín a kulinářských specialit, rytířský turnaj a vystoupení mágů.

Znojemské vinobraní 2019 - velkolepá historická slavnost

Znojemské vinobraní 2019 - velkolepá historická slavnost

Znojemské historické vinobraní, které se letos uskuteční ve dnech 13. – 15. září 2019 přinese oblíbené historické i hudební scény, odpočinkové zóny, kvalitní víno a gastronomii nebo třeba sběratelské mince. Budeme svědky i pochodu římských legií, který promítne letošní komponovaný ohňostroj.

Vinobraní na zámku Kačina

Vinobraní na zámku Kačina

Krajské vinobraní a dožínky na Kačině je největší akcí tohoto druhu v regionu. Dožínky oslavují konec žní a podporu farmářů, zemědělských podniků a zpracovatelů v našem kraji.

Další aktuality

10.4.
2019
Velikonoční tipy na Jižní Moravě

Velikonoční tipy na Jižní Moravě

Jižní Morava | Životní styl
1.9.
2018
Svatební show na zámku Lysice nabídne zajímavý program

Svatební show na zámku Lysice nabídne zajímavý program

Jižní Morava | Životní styl
31.8.
2018
Čejkovice v neděli lákají na bylinkové slavnosti

Čejkovice v neděli lákají na bylinkové slavnosti

Jižní Morava | Životní styl