Úvod > Aktuality > Císař František Josef: 100. výročí úmrtí
Památky

Císař František Josef: 100. výročí úmrtí

  • Vydáno18. listopadu 2016
Večer 21. listopadu 1916 zemřel ve vídeňském zámku Schönbrunn František Josef I., rakouský císař, český a uherský král. Zatímco výstavy v Rakousku v tento den symbolicky končí, u nás se bude vzpomínat dál. Portál Kudy z nudy vás zve například do Olomouce, do Terezína a na zámky Zákupy a Konopiště.
František Josef I., narozený 18. srpna 1830, se stal jedním z nejdéle vládnoucích panovníků na světě a dožil se nejvyššího věku ze všech habsburských panovníků. Zemřel v úctyhodném věku 86 let – a když obě číslice prohodíme, vyjde nám doba jeho vlády, tedy 68 let.
 

1848: nástup na trůn

Příběh vlády Františka Josefa I. začal v Olomouciprosinci 1848, když na radu předsedy vlády Schwarzenberka abdikoval jeho strýc Ferdinand I. Dobrotivý. Ke známé historické události došlo v rezidenci olomouckých arcibiskupů, v Arcibiskupském paláci. Do místa, kde se tehdy osmnáctiletý císař ujal vlády, se můžete podívat od konce října do konce března jen na objednávku. Za vidění ale stojí i samotné město, kam se císař později ještě několikrát vrátil, hlavně při pořádání vojenských manévrů. Víte například, že roku 1851 se jich zúčastnil i ruský car Mikuláš I. a o dva roky později zažila Olomouc opět za účasti obou těchto panovníků největší manévry ve své historii? Znovu se tu rakouský mocnář zastavil v roce 1866 na své cestě po územích postižených rakousko-pruskou válkou.
 

Za strýčkem do Zákup

Zajímavé osudy čekaly i posledního korunovaného českého krále, Ferdinanda I. Dobrotivého – ano, toho, který se vzdal vlády ve prospěch Františka Josefa. Ačkoliv mu lékaři již v dětství předpovídali krátký život, žil ještě 27 let, a to převážně v Čechách. Společně se svou ženou Marií Annou bydlel na Pražském hradě, Pražané ho potkávali při procházkách po Příkopech a Národní třídě, dětem rozdával bonbony a chudým almužnu. Praze postupně věnoval na 450 000 zlatých. Zemřel v červenci 1875 na Pražském hradě.

Známá jsou i letní sídla abdikovaného panovníka, zámky Ploskovice a Zákupy. Právě do Zákup se o víkendu 19. a 20. listopadu můžete vypravit na mimořádné prohlídky spojené s povídáním o každodenním životě císaře Františka Josefa I. Začínají v 10, 11, 12, 13 a 14 hodin a Františka Josefa I. poznáte jako předposledního majitele zámku. Povídat se bude jak o jeho dětství, nástupu na trůn, sňatku s bavorskou princeznou Sissi a soukromém životě, tak o jeho zálibě v lovectví.
 

Císař na Konopišti

Lásku k lovu ostatně sdílel se svým následníkem Františkem Ferdinandem d´Este. Jeho osudy také dobře známe: v červnu 1914 se zúčastnil manévrů rakouské armády v Bosně a společně s manželkou Žofií se stal obětí atentátu v Sarajevu. Měsíc poté vyhlásil František Josef I. Srbsku válku, ovšem jejího konce se už nedožil.

Na stařičkého mocnáře se bude vzpomínat také na zámku Konopiště, který František Ferdinand d´Este koupil společně s panstvím roku 1887. Díky následníkově zálibě ve sběratelství a také díky dědictví po jeho italských předcích se na Konopišti dochovala řada vzácných předmětů, dokumentujících historii Habsburků. Řadu z nich můžete vidět při vzpomínkové akci ke 100. výročí úmrtí císaře Františka Josefa I., která se koná ve výroční den úmrtí císaře, v pondělí 21. listopadu. Dobové zajímavosti a archiválie, doprovázené poutavým vyprávěním o životě Františka Josefa I., budou k vidění od 10 do 18 hodin každou celou hodinu, nutná je rezervace předem.
 

Za císařem do Terezína

Císaře, který provedl své země následky revolučního roku 1848, válkami s Francií, Itálií i Pruskem a prvními roky první světové války tu poznáte díky tisícovkám uměleckých předmětů. Vystaveny jsou jak sériově vyráběné suvenýry, tak unikáty, které prošly přímo jeho rukama. Kuriozitou na závěr je busta stařičkého mocnáře, která od letošního srpna zdobí náves v Pohledi na Havlíčkobrodsku. Víte, že jde o vůbec první obec, která v Česku vztyčila někdejšímu císaři pomník?
Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.

Arcibiskupský palác Olomouc

Arcibiskupský palác Olomouc

Oficiální sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů, místo, kudy kráčely dějiny, i budova, která hostila mnoho významných osobností – to vše je Arcibiskupský palác v Olomouci, významný příklad barokní palácové architektury na Moravě.

Další aktuality

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!
Památky

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky