Úvod > Aktuality > Čínský nový rok 2020: vítání Kovové krysy a malá čínská zastavení
Životní styl

Čínský nový rok 2020: vítání Kovové krysy a malá čínská zastavení

  • Vydáno21. ledna 2020
Máte rádi čínskou kulturu a vše, co s ní souvisí? Pak by vás mohlo zajímat pár čínských zastavení, třeba oslavy nového čínského roku na Zbraslavi a Andělu, hudební festival Songfest, provázející začátek roku Kovové Krysy, anebo procházka ke stylovému čínskému pavilonu.
krysaRok Kovové krysy začíná podle čínského kalendáře v úterý 25. ledna 2020 a potrvá až do 11. února 2021. Podle čínské astrologie nám rok 2020 přinese vlnu bohatství, která bude vykoupena tvrdou prací. Dále se tento rok prý ponese ve znamení změn. Bude to rok příležitostí, postupu a celkově příznivého nastavení. Krysa je v čínské mytologii považována za velmi moudré a tajemné zvíře. Rok krysy bývá v Japonsku pokládán za štastné znamení. Krysa se totiž považuje za symbol velké životní činorodosti, ale i bohatství a štěstí.
 

Oslavy šťastného roku Krysy se Sečuánským souborem

krysaLetošní Čínský nový rok neboli vítání jara připadá na 25. ledna 2002. Milovníci čínské kultury mohou vyrazit na výpravnou uměleckou show čtyřiceti čínských umělců, kteřá se koná právě u příležitosti oslav Čínského nového roku ve znamení Myši. Během 90minutové show plné barev, světel, hudby, tance, pohybu, kostýmů a šperků, masek, zbraní a bojových umění i hedvábné romantiky, zazní navíc početné hudební nástroje. Soubor bude k vidění 22. ledna v Olomouci a 23. ledna v Českých Budějovicích.
 

Čínský nový rok na Zbraslavi

rok myšiV sobotu 25. ledna se koná již 10. ročník oslavy čínského nového roku na Zbraslavi. Pořádá jej Tai-chi Praha v Sokolovně na Zbraslavi. Program je však přístupný široké veřejnosti. Uvidíte ukázky cvičení Tai-chi od pokročilejších studentů, připraven bude taichi bazar i občerstvení.

K zajímavostem večera bude patřit vyprávění o asijském horoskopovém zvířetníku a o tom, jak se krysa dostala na první místo mezi všemi zvířaty.
 

Asijský rok na Andělu

Drak ČínaVe středu 5. února se oslavy asijského Nového roku uskuteční na pěší zóně Anděl. budete moci ochutnat asijské speciality jako např. čínské knedlíčky, vietnamské Pho, pekingskou kachnu, mongolské taštičky nebo indické kari.

V rámci bohatého doprovodného programu uvidíte několik ukázek tradičního asijského bojového umění, lví tanec, dračí tanec, čajový obřad a budete si moci vyzkoušet kaligrafii nebo hru na tibetské misky.
 

Čtyři malá čínská zastavení

Čínské motivy najdete při cestování křížem krážem Českem i jinde – a navíc vám neutečou, takže si je můžete odložit jako výletní tipy třeba na jaro nebo na léto. I když pod sněhem skvěle vynikne například křehká krása čínského pavilonu v zámeckém parku ve Vlašimi. Kdysi byl ke stylové dokonalosti doveden i jeho interiér, doplněný skleněným zvonem a čínskými porcelánovými figurkami. Čínský pavilonek býval společně s rozhlednou a dalšími romantickými stavbami také ozdobou parku kolem pražské usedlosti Cibulka; dnes je velmi zchátralý, ale někdejší půvab je stále patrný.

Další čínský pavilon na ostrově Divokého rybníka býval a zůstává jedním z nejnavštěvovanějších míst Podzámecké zahrady v Kroměříži; můžete si jej prohlédnout z dálky, přímo k němu se dostanete po Stříbrném mostě. Jako v Číně si budete také připadat na zámkuKlášterci nad Ohří, kde je vystavena vzácná expozice porcelánu ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Kromě evropského porcelánu jsou tu k vidění i orientální výrobky včetně starého čínského porcelánu z 16. až 19. století.
Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Expozici porcelánu ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze nabízí zámek v Klášterci nad Ohří, kde si můžete prohlédnout jak český porcelán, tak také porcelán z jiných koutů světa, jako z Číny, Japonska, ale i Evropy.

Zámek Klášterec nad Ohří – Pohádkový okruh

Zámek Klášterec nad Ohří – Pohádkový okruh

Expozice ve sklepních prostorách kláštereckého zámku láká k návštěvám rodiny s dětmi a milovníky pohádek, zvláště pak postaviček Vítězslavy Klimtové, loutek rodiny Matěje Kopeckého, expozici českých pohádek a středověku.

Vyhlídková věž Cibulka v Praze Košířích

Vyhlídková věž Cibulka v Praze Košířích

Romantická kamenná rozhledna Cibulka se nachází v pražské čtvrti Košíře, nad Plzeňskou ulicí ve výšce 302 m n. m. Okolo ní se rozprostírá stejnojmenný areál, jehož centrem je bývalá hospodářská usedlost, později zámeček, dnes chátrající ruina.

Zámecký park Vlašim – čínský pavilon a další romantické stavby

Zámecký park Vlašim – čínský pavilon a další romantické stavby

Vlašimský zámecký park je klenotem mezi českými romantickými parky. Prohlídkový okruh parkem v sezóně nabízí prohlídku parku a romantických staveb s průvodcem, prodej vstupenek v informačním centru na nádvoří zámku.

Čínský pavilon v Podzámecké zahradě v Kroměříži

Čínský pavilon v Podzámecké zahradě v Kroměříži

Drobná stavba na ostrově Divokého rybníka, kterou zná málokterý návštěvník Kroměříže, ale kterou miluje každý, kdo má rád Podzámeckou zahradu.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda