Úvod > Aktuality > Chobot, mříž, vousy i ocas: deset procházek k sochám, které nosí štěstí
Životní styl

Chobot, mříž, vousy i ocas: deset procházek k sochám, které nosí štěstí

Poslechněte si audio verzi článku
Jdete kolem sochy, která má některé místo podezřele oblýskané? Sláva, právě jste objevili recept na štěstí. Soch, které za dotek či pohlazení slibují splnění tajných přání je celá řada a najdete je i v Česku – a my na portálu Kudy z nudy víme, kde. Takže hurá za štěstím, ať vám neufrnkne před nosem!

I když Mezinárodní den štěstí slavíme jen jednou ročně 20. března, na Kudy z nudy víme o místech, která se postarají o zásobu štěstí kdykoli bez ohledu na datum čas, nebo počasí. A jak si Česká republika stojí v žebříčku nejšťastnějších zemí světa, který každý rok sestavuje OSN? Podle Světové zprávy o štěstí / World Happiness Report se držíme na 18. příčce. Jako tradičně jsou nejspokojenější obyvatelé zemí ze severní Evropy: za prvním Finskem se umístilo Dánsko, Island a Švédsko. Pátá příčka patří Izraeli, za ním následují Nizozemsko, Norsko, Lucembursko, Švýcarsko a Rakousko. V první dvacítce se pohybujeme společně se Slovinskem, Litvou a dalšími zeměmi prý hlavně zásluhou mladých lidí, kteří vidí kvalitu života výrazně lépe než starší generace.
 

Nejznámější: svatý Jan Nepomucký z Karlova Mostu

karlův mostSocha světce Jana Nepomuckého na Karlově mostěPraze je tak známá, že ji do přehledu deseti nejšťastnějších symbolů na světě zařadil i cestovatelský server VirtualTourist.com. Skví se tak vedle pravého ňadra sochy Julie v Casa di Guilietta v italské Veroně, hlav dvaaosmdesáti želv v Chrámu literatury ve Vietnamu nebo prstu mužíčka Mandla v rakouském Klagenfurtu. Bohužel receptů, jak dosáhnout požadovaného štěstí a kam přesně je třeba sáhnout, existuje celá řada, takže to nemusí fungovat.

Kromě plaket na samotné soše, které nosí štěstí univerzálně, si všimněte nedalekého kříže s mříží, zdobenou pěti hvězdami. Zaručený návod ke splnění vašeho přání velí dotknout se prstem každé hvězdy, pak položit levou dlaň na kříž a ještě šlápnout pravou nohou na mosazný váleček vpravo na zemi. Příliš složité? Tak se zkrátka jen dotkněte, třeba to bude fungovat.
 

Jen pro dálkošlapy: slůně na Kralickém Sněžníku

slůně sněžníkKamenná soška slůněte stojí pod vrcholem Králického Sněžníku už bezmála sto let a pro štěstí stačí pohladit je po chobotu. Zádrhel nespočívá v tom, že byste na něj nedosáhli, ale že je to tip určený opravdu jen pro zdatné turisty: nejbližší místa, kam se dá dostat autem a zaparkovat, je ve Stříbrnici, a odtamtud je to ke Slůněti necelých šest kilometrů s převýšením téměř 700 metrů. Tak těžce vydobyté štěstí ovšem má i svou světlou stranu: nechodí sem moc lidí, a tak kouzlo není tak opotřebované.
 

Nejdojemnější: Svatá holčička v Praze

Nevěříte na dotek, ale dáváte přednost psaným vzkazům? I pro vás máme řešení: na Malostranském hřbitověPraze vyhledejte náhrobek Svaté holčičky, jinak Anny Degenové (1848 – 1851). Podle legendy se do její duše vtělil anděl a lidé sem odedávna nosí na lístečcích napsaná svá přání, která jim prý malá Anička plní. Traduje se, že Anička rozuměla řeči zvířat i květin. Došlo k tomu prý tak, že když se v nebi rozdělovaly duše pro čerstvě narozené děti, stala se chyba. Anička dostala místo duše lidské andělskou. Ukázalo se ale, že pozemský život pro andělskou duši je příliš velkým břemenem. Anička si hrála v okně s hadrovou panenkou, kterou jí ale velký poryv větru vyfoukl z ruky. Holčička se po hračce natahovala, až vypadla z třetího patra na zem.
 

Nejbláznivější: starý Krakonoš v Mariánských Lázních

krakonoš mariánské lázněKoho nebolí kotníky a kolena, ten se pro malý kousek štěstí může vypravit k soše Krakonoše u hotelu Krakonoš v Mariánských Lázních. Stačí prý usilovně myslet na své přání, dotknout se zázračného kamene v Krakonošově opasku a třikrát obskákat sochu po jedné noze. V okolním parku vzniká díky spolupráci hotelu a Střední průmyslové školy kamenické a sochařské z Hořic pohádkový sochařský ráj; najdete tu třeba perníkovou chaloupku i s čarodějnicí, velblouda, Plaváčka, který před lety záplavu soch odstartoval, a dokonce i nového Krakonoše. I ten plní přání, prý stačí spočítat sochy v pohádkovém parku, pošeptat je Krakonošovi a pak se s přáním na rtech dotknout jeho berly. Ovšem při odchodu z parku nezapomeňte zazvonit na kouzelný zvoneček! Byla by velká škoda, kdybyste zároveň nenavštívili park miniatur Boheminium, leží jen kousek od Krakonoše.
 

Občas nepřítomná: liška Bystrouška v Hukvaldech

Liška BystrouškaNa sochu lišky, která sedí na bludném balvanu u pomníku hudebního skladatele Leoše Janáčkaoboře pod hradem Hukvaldy, mají bohužel kromě lovců štěstí spadeno zloději; nynější liška je už třetí v pořadí. Ale nemějte obavy, štěstí nosí spolehlivě jako originál: svědčí o tom vyleštěné packy, čumák i ocásek. Pokud si přitom budete něco přát, do roka se vám přání splní. Roztomilá socha je památkou na uvedení opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, kterou složil v roce 1924.
 

Tip pro budoucí rodiče: František a Radegast

Nejlepší metodou při léčbě gynekologických potíží ve Františkových Lázních je procházka do parku. Tam stačí vyhledat sochu Františka alias chlapečka s rybou coby symbolem plodnosti, sedícího na kouli, a sáhnout mu – a teď pozor, nikoli na přirození, ale na palec levé nohy. Úspěch je prý zaručen!

Zatímco budoucí maminky pojedou do lázní, budoucí tatínkové by měli zamířit do Beskyd, vyšlápnout na Pustevny a vydat se po hřebenovce směr Radhošť. Cestou objevíte sochu boha Radegasta; symbolem splněných přání je Slunce na jeho opasku. Muži, který se ho dotkne, se zaručeně narodí syn. Prý...
 

Štěstí s podmínkou: skřítek Gottstein na Lokti

LoketBubáky a kuriozitami se město i hrad Loket se jen hemží, a k hradní strašidelné čeládce patří i skřítek Gottstein. Sochu jedné z loketských legendárních postaviček, vládce loketských skal, kamenů a přízraků, najdete přímo na hradním nádvoří. Když mu prý pohladíte bradku a pro jistotu ještě přispějete drobnou mincí do hradní kasičky, ochotně vám splní tajné přání. Nechtějte ovšem vědět co se stane, když mu sáhnete na kyj – chytne se vás smůla a nepustí! Zajímavostí je i to, že nynější socha je skřítkovou nadživotní kopí - originál je vysoký pouze 30 centimetrů.
 

Nejpošahanější: andělíček „pošahánek“ z Plzně

ošahánekKdyž obejdete kostel svatého Bartoloměje na náměstí RepublikyPlzni pěkně kolem dokola, objevíte mříž a za ní barokní sousoší. K němu se nedobývejte, pro lovce štěstí je mnohem důležitější jedna z hlaviček andělíčků, které mříž zdobí. Toho, který splní každé přání, poznáte na první pohled, ne nadarmo se mu říká „ošahánek“ nebo „pošahánek“. Zázračné kousky prý provádí od chvíle, co se v kostele ženil plzeňský kat. Protože coby muž nečistého řemesla do kostela nesměl, u oltáře jej zastupoval jeho přítel a skutečný ženich se modlil u venkovního oltáře. Při vstávání se zachytil jednoho andělíčka na mřížích – a hle, legenda byla na světě.
 

Jedno šlápnutí pro štěstí: podkova v Náchodě

podkova náchodNa Karlově náměstíNáchodě mají v dlažbě zasazenou podkovu pro štěstí. Říká se, že ji tu ztratil roku 1620 kůň krále Fridricha Falckého, když tudy prchal po prohrané bitvě na Bílé hoře, ale kdoví? Jisté je ale to, že když se na ni postavíte a budete si něco přát, přání se vám splní – a v informačním centru dokonce můžete získat pamětní razítko s tímto symbolem.
Muzeum Karlova mostu

Muzeum Karlova mostu

Korunovační průvody i války, slavnosti i povodně, výjimečnost i každodennost – vše o Karlově mostě! V několika sálech původního Křižovnického špitálu a kostela sv. Ducha (sv. Františka) se setkáte s historií jedinečného místa a jedinečné stavby. Poznejte život mostu a lidí kolem něj!

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Na bludném balvanu v oboře Hukvaldy sedí bronzová liška Bystrouška, velmi oblíbená místními i turisty. Roztomilá socha je památkou na uvedení opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, kterou složil v roce 1924. Až půjdete kolem, nezapomeňte si pro štěstí sáhnout na její ocásek, čumáček či packy.

Socha slůněte na Králickém Sněžníku

Socha slůněte na Králickém Sněžníku

Kamenná soška slůněte na nevysokém pylonu se stala symbolem Králického Sněžníku. Byla postavena nedaleko vrcholu hory v roce 1932 na paměť 10. výročí založení skupiny Jescher. Návrh sošky vytvořila Amei Hallegerová.

Královská cesta – nejkrásnější prohlídková trasa v Praze

Královská cesta – nejkrásnější prohlídková trasa v Praze

Královská cesta je název historické trasy centrem českého hlavního města Prahy, kudy procházely korunovační průvody českých králů, přijímajících poctu od občanů města. Cesta spojovala dvě důležitá královská sídla – Pražský hrad a Královský dvůr na Starém Městě pražském.

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí

Pověstmi opředená bájná hora Radhošť (1129 m n. m.) se nachází nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech a tvoří nejzápadnější vrchol Radhošťské hornatiny. Nabízí krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky – Praděd, Malou a Velkou Fatru.

Kampa – romantika v centru Prahy

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

Cesta andělů Nečtiny

Cesta andělů Nečtiny

Obec Nečtiny se nachází na severu Plzeňského kraje a mnohým návštěvníkům bude už od první chvíle velice povědomá. To protože zde režisér Tomáš Vorel točil scény ke svým filmům Cesta z města a Cesta do lesa.

Socha svatého Jana Nepomuckého z Karlova mostu

Socha svatého Jana Nepomuckého z Karlova mostu

Socha Jana Nepomuckého na Karlově mostě je nejvýznamnější zdejší sochou vůbec, která se stala jedním z hlavních ohnisek kultu Jana Nepomuckého a vzorem pro jeho další vyobrazení. Socha je mezi lidmi populární dodnes, vyhlazená místa, kam si turisté sahají pro štěstí, jsou vidět na první pohled.

Plzeňský andělíček pro štěstí

Plzeňský andělíček pro štěstí

Andělíček pro štěstí, na jehož zaručené účinky se často stojí pokorně ve frontě zájemců o přízeň osudu, je jedním z fenoménů katedrály sv. Bartoloměje na plzeňském náměstí.

Socha Radegasta na hoře Radhošť

Socha Radegasta na hoře Radhošť

Radegastovým domovem byla odedávna hora Radhošť v Moravskoslezských Beskydech (1129 m n.m.). Podle legendy stávala na vrcholu hory jeho modla, kterou nechali zbořit soluňští misionáři Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu údajně na Radhošť zavítali.

Moderní kašny na náměstí Republiky v Plzni

Moderní kašny na náměstí Republiky v Plzni

Ojedinělé objekty kašen podle návrhu architekta Ondřeje Císlera propojují současnost s tradicí v historickém kontextu náměstí. Do nádrží z černé čínské žuly padá voda z pozlacených chrličů, které symbolizují anděla, chrtici a velblouda, motivy z plzeňského znaku.

Svatá holčička na Malostranském hřbitově

Svatá holčička na Malostranském hřbitově

Mimo hlavní trasy turistů se můžete v Praze podívat na Malostranský hřbitov. V hrobě označeném „Anna Degenová (1848 – 1851), dcera c. k. strážmistra a nádenice“ leží holčička, do níž se podle legendy vtělil anděl. U děvčátka lidé nechávají papírky s přáními, která prý splní.

Skřítek Gottstein na Lokti

Skřítek Gottstein na Lokti

Víte, kdo je vládcem loketských skal, kamenů a podsvětí? Podle pověstí je onou mocnou bytostí skřítek Gottstein. Seznámit se s ním můžete na nádvoří hradu Loket, kde byla instalována jeho zvětšená kopie, protože originál je vysoký pouze 30 centimetrů.

Podkova Fridricha Falckého v Náchodě

Podkova Fridricha Falckého v Náchodě

Ztracená podkova koně krále Fridricha Falckého nedaleko centra Náchoda prý dodnes nosí lidem štěstí. Říká se, že když se na podkovu postavíte, splní vám, co si v tu chvíli přejete.

Malostranský hřbitov na pražském Smíchově

Malostranský hřbitov na pražském Smíchově

Malostranský hbitov patří k unikátním památkám na území Prahy a celé České republiky. Jsou zde pohřbeni význační představitelé národního obrození i význační architekti, sochaři a malíři.

Starý Krakonoš v Mariánských Lázních

Starý Krakonoš v Mariánských Lázních

U hotelu Krakonoš si u staré sochy Krakonoše můžete nechat splnit své přání – stačí na přání myslet, dotknout se zázračného kamene v Krakonošově opasku a 3x sochu obskákat po jedné noze.

Další aktuality

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura