Úvod > Aktuality > Svatá Anna se blíží aneb kam vyrazit na Anenské poutě?
Životní styl

Svatá Anna se blíží aneb kam vyrazit na Anenské poutě?

  • Vydáno20. července 2023
Pranostiku „svatá Anna, chladna z rána“ znají i ti, kteří jinak o téhle světici neví vůbec nic. Vězte tedy, že svatá Anna a svatý Jáchym byli údajní rodiče Panny Marie a tedy prarodiče Ježíše Krista, a společně slaví svátek 26. července. Protože svaté Anně je zasvěcena řada kostelů, koncem července přichází čas svatoanenských poutí. Kam se tedy vypravit za svatou, která se od přelomu července a srpna má postarat o chladná jitra?

Anenská sklářská slavnost na Jizerce

Jizerka slavnostJednou z tradičních akcí Jizerských hor je Anenská sklářská slavnost v osadě Jizerka; letos se koná již v sobotu 22. července. Tak jako každý rok přijede zakladatel místních skláren F. A. Riedl, aby slavnostem požehnal, těšit se můžete na prodej i ukázky výroby sklářských a ostatních tradičních řemesel a výrobků, vystoupení folklorních souborů, taneční a dřevorubecké soutěže, dětské atrakce, loutkové divadlo, rýžování drahých kamenů nebo na lyžařskou štafetu.

Protože parkování na Jizerce je jen pro ubytované, z Kořenova a Horního Polubného sem bude jezdit kyvadlová doprava.
 

Anenská pouť v Rožnově pod Radhoštěm

Na Anenskou pouť se chystá také Dřevěné městečko v areálu Valašského muzea v příroděRožnově pod Radhoštěm. Oslava svátku oblíbené valašské patronky sv. Anny spojená s krojovaným procesím a lidovou pouťovou slavností se odehraje v neděli 23. července. V areálu skanzenu vás čeká celodenní lidová slavnost s nabídkou pouťového zboží a historickými kolotoči a houpačkami, duchovní program začne v 10:00 mší v rožnovském kostele Všech svatých.

O hodinu později se před kostelem seřadí krojované procesí s muzikou a poté projde městem do skanzenu. Před kostelem sv. Anny v areálu Dřevěného městečka pak procesí zakončí svatoanenská litanie a zpívaná modlitba Anděl Páně. Hudební doprovod během mše svaté a procesí obstará Dechová hudba Rožnovanka a nosítka se sochou svaté Anny pak Valašenka z Vidče.
 

Svatoanenské slavnosti ve čtyřech městech

Nejvýznamnější akcí Horšovského Týna jsou každé léto městské slavnosti a Anenská pouť; ty letošní se konají od pátku 21. do neděle 23. července. Náměstí zaplní hudební program a staročeský jarmark s ukázkami dávných řemesel, chybět nebude ani středověká hudba, kejklíři, divadelní a filmová představení, střelecká soutěž či chovatelská výstava. Akci provází i poutní mše svatá v kostele sv. Anny na Vršíčku u Horšovského Týna v sobotu 22. července v 13:00 hodin. Můžete se také vypravit na prohlídky zdejšího zámku.

Během pátku a soboty 21. a 22. července proběhne Anenská pouť také ve Starém Městě pod Králickým Sněžníkem. Město zaplní jarmareční stánky a rozmanitá hudba všech žánrů.

pouť mnichovo hradištěTradiční Anenská pouť se chystá i v Rokytnici v Orlických horách, a to od neděle 23. do neděle 30. července 2023. Návštěvníky čeká historické tržiště, stánkový prodej, pouťové atrakce, hudební vystoupení a mnoho dalšího na řadě míst v Rokytnici. Těšit se můžete na několik mší, divadelní představení pro děti, výstavy, soutěže a nebudou chybět ani stará tradiční řemesla.

Na Anenskou pouť se můžete taktéž vypravit do Mnichova Hradiště. Tam začne v pátek 28. července a potrvá až do neděle 30. července. O návštěvníky tahle akce nemá nouzi, nabídne totiž celou řadu moderních i tradičních pouťových atrakcí, houpaček, kolotočů i střelnic a množství vábivých pouťových sladkostí.
 

Svatoanenský jarmark v Žirči a na Božím Daru

Kostel sv. Anny s unikátní zvonkohrou mají také v barokním areálu v Žirči u Dvora Králové nad Labem. Pozoruhodné místo mezi královédvorskou zoo a barokním hospitalem Kuks nabízí prohlídky bylinkové zahrady, v bylinkové kavárně Damián ochutnáte osvěžující domácí sirupy a nahlédnout můžete i do interiérů Domova sv. Josefa, kde pečují o pacienty s roztroušenou sklerózou. V sobotu 29. července můžete do Žirče přijet na Svatoanenské zahradní slavnosti; vychutnáte si kulturní program na třech scénách a trh lidových řemesel s prezentací chráněných dílen. Na velkém podiu v parku vystoupí Robert Křesťan a Druhá tráva, Václav Vaňura alias Láska, kapely Marien a Tempus, varhaník prof. Václav Uhlíř, mši svatou doprovodí Collegium Musicum a soubor La bilancetta, s divadlem pro děti zavítá dřevěné divadlo Jan Hrubec.

Na Svatoanenskou pouť se můžete vydat také do horské obce Boží Dar, a to v sobotu 29. července mezi 10. a 17. hodinou.
Anenská pouť v Dřevěném městečku

28. 7.
Anenská pouť v Dřevěném městečku

Oslava svátku patronky Valašska sv. Anny spojená s krojovaným procesím z farního kostela Všech svatých a pouťovou slavností v Dřevěném městečku.

Poutní kostel sv. Anny u Plané

Poutní kostel sv. Anny u Plané

Kostel na vršku nedaleko Plané u Mariánských Lázní je nepřehlédnutelnou připomínkou kdysi slavného poutního místa, jež dávalo naději mnoha bohabojným hříšníkům hledajících milost a odpuštění.

Poutní kostel svaté Anny u Kraselova

Poutní kostel svaté Anny u Kraselova

Poutní kostel svaté Anny u Kraselova byl postaven v roce 1682 a patří mezi kulturní památky. V roce 2010 byla provedena generální oprava obytné části kostela, která byla v roce 2011 biskupem Pavlem Posádem posvěcena a pojmenována jako "Dům svatého Jáchyma".

Kostel Navštívení Panny Marie ve Vimperku

Kostel Navštívení Panny Marie ve Vimperku

Ve Vimperku uzavíral farní kostel Navštívení Panny Marie dolní část náměstí. Připomíná se v roce 1365, kdy zřejmě vznikly presbytář, sakristie a jižní portál lodi, ale její původ může být starší, možná raně gotický.

Kaple sv. Anny v Mnichově Hradišti

Kaple sv. Anny v Mnichově Hradišti

V sousedství zámku Mnichovo Hradiště se nachází komplex kapucínského kláštera ze 17. století. Jeho součástí je klášterní kostel sv. Tří králů ze stejné doby a Kaple sv. Anny. Jedná se o třetí návštěvnický okruh Zámku Mnichovo Hradiště, tzv. Lapidárium.

Rozhledna Anna na Anenském vrchu

Rozhledna Anna na Anenském vrchu

Na Anenském vrchu v Orlických horách opět stojí rozhledna. Naposledy se tam lidé mohli kochat výhledem do krajiny v roce 1937, kdy k vyhlídkové věži náležela i kaple.

Poutní stezka Via Sacra

Poutní stezka Via Sacra

Poutní stezka Via Sacra vede po jedinečných sakrálních stavebních památkách a uměleckých pokladech rozmístěných v Trojzemí – tedy na území České repunliky, Německa a Polska. Na české straně vede stezka do Mnichova Hradiště, Jablonného v Podještědí, Českého Dubu, Hejnic a Rumburku.

Přírodní zóna Lom na Svaté Anně v Táboře

Přírodní zóna Lom na Svaté Anně v Táboře

Lom na Svaté Anně je první soukromá přírodní zóna v České republice. Jedná se o opuštěný lom, kde se vytvořila řada biologicky hodnotných biotopů (vodní, bažinné, mezofilní, skalnaté a stepní). Vyskytuje se zde řada obojživelníků a hub.

Další aktuality

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Belgické pralinky, čokoláda a vafle, nádherná historická města Bruggy a Gent, Atomium, panenská příroda pohoří Ardeny, Brusel coby hlavní město Evropské unie, belgické pivo, bitva u Waterloo anebo Rubensovo město Antverpy: je tolik věcí, které máme rádi v Belgii! Seriál o evropských zemích pokračuje v zemi na pobřeží Severního moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Belgii!
Životní styl

Život na farmě: děti ho budou milovat

Možná že i vy už máte dost civilizace a chtěli byste se „schovat“ někam do přírody, na farmu nebo zemědělskou usedlost. Zajezdit si na koni, pohladit ovečky anebo ochutnat třeba kozí sýr. Co takhle užít si dovolenou nebo prodloužený víkend na některé z rodinných farem? Pohodu českého venkova oceníte nejenom vy, ale i nejmladší členové rodiny, kteří tak poznají život na hospodářské usedlosti a třeba i nové kamarády.
Životní styl

20 tipů, kam se vypravit za tradicí trampingu

Více než 100 let existuje fenomén českého trampingu, jehož počátky bývají kladeny do doby kolem roku 1918. Během následujících desetiletí se stal jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit a ovlivnil několik generací hudebníků, malířů, spisovatelů. Komunistický režim se jej různými způsoby snažil dostat pod kontrolu, přesto mnozí trampové své cesty do lesů a společná setkání vnímali jako ostrůvek nezávislosti, přátelství a volnosti. V posledních desetiletích možná trochu ustoupil ze scény, stále ale existuje a vyvíjí se dál. Za jeho historií i současností se vypravíme pomocí tipů Kudy z nudy.
Životní styl

Poznejte život na farmě

Máte malé děti, které výlet na zámek nebo hrad nebaví? V nejbližší zoo jste byli už tisíckrát a další výprava za tučňáky vás neláká? Vydejte se na venkov! Ukažte svým dětem, jak vypadá život zvířat i lidí na farmě, jak se pěstují rostlinky a chovají zvířata v přirozeném prostředí.
Životní styl

Věda a historie není nuda: proč je důležité 22. dubna slavit Den země?

Naše planeta slaví svůj svátek každý rok 22. dubna. I kdyby ale slavila Den Země denně od začátku ledna až do konce prosince, bylo by to málo. Hýčkejme si ji, pečujme o ni a náležitě se o ni starejme: žádné jiné místo, kam bychom se mohli přestěhovat, ve vesmíru neexistuje. Anebo ano?
Životní styl

Co je štěstí? Třeba jen obyčejné zastavení v krajině a pohled vzhůru

V dnešní době je vnitřní pocit štěstí víc než zapotřebí. Pokud nevíte, jak se na něj naladit, zkuste pár našich rad – usmívejte se, poslouchejte oblíbenou hudbu, myslete pozitivně a vydejte se někam na výlet. A svěřte se ostatním, co nového jste vyzkoušeli, objevili a navštívili. Protože k dobrému pocitu stačí pár obyčejných dní volna, nabízíme vám místa, kde jiní zažili příval štěstí na vlastní kůži. Třeba se to podaří i vám.
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Španělsko?

Špičková vína, sluncem zalité pláže, churros, tapas a koncert chutí, býčí zápasy, maurské paláce, Svatojakubské poutní cesty do Santiaga de Compostela, Sagrada Família a další stavby Antoni Gaudího, ohnivé flamenco a středomořský životní styl: je tolik věcí, které máme rádi ve Španělsku! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu Evropy, na Pyrenejském poloostrově. Pojďte s Kudy z nudy poznat Španělsko!
Životní styl

100 tipů, kde vyzkoušet tradice

Poctivost, řemeslný fortel, odkaz předků, láska a dovednosti prověřené lety: takové jsou naše tradice. Hledáte ty nejkrásnější lidové slavnosti a festivaly, krajové speciality a klasické české pivo? Místa, kde poznáte mistry svého oboru a odhalíte tajemství tradičních řemesel? Anebo toužíte po hýčkání a odpočinku, které nabízejí naše lázně? Nabízíme vám místa, kde si přijdou na své všechny smysly a kde se s tradicemi setkáte skutečně na vlastní oči, nos, jazyk, uši i kůži.
Životní styl