Úvod > Aktuality > Chebské dvorky: originální galerie pod širým nebem a výlety do okolí

Chebské dvorky: originální galerie pod širým nebem a výlety do okolí

Vydáno 5. června 2018 Kultura
Od středy 6. do soboty 9. června se historické centrum Chebu promění v největší výstavní prostor pod širým nebem. Dvory, uličky, zahrady, nádvoří i náměstí zaplní výtvarné projekty mnoha umělců z Čech a zahraničí: již pošestnácté se totiž konají tradiční červnové Chebské dvorky!
Další ročník multižánrového festivalu Chebské dvorky začne ve středu 6. června. Zdi, ploty, zábradlí a další zákoutí starého města znovu po roce zaplní díla od předních profesionálních i talentovaných amatérských umělců, výtvarníků a fotografů z okolí i ze zahraničí. K tomu se bude hrát divadlo, koncertovat a Cheb se zkrátka až do soboty 9. června stane obřím centrem umění všeho druhu.
 

Chebskými dvorky kolem dokola

Chcete si všechno náležitě užít a vidět to, co vás zajímá? Pak musíte začít v informačním centru festivalu ve fotografické Galerii 4 na Františkánském náměstí. Samotný festival začne ve středu 6. června odpoledním průvodem bubeníků (výzva pro diváky: bubínky, paličky, pokličky a klacky s sebou!), oficiální zahájení v 19 hodin nabídne audiovizuální bubenickou show nadnárodního formátu, unikát české hudební scény.

Pak už se můžete podle mapy vydat na cestu po jednotlivých dvorcích a dvorech a v nich objevovat fotografie, malby, grafické práce, kresby, prostorové instalace, plastiky i sochy. Programy začínají každý den v 10 hodin a až do pozdního večera se budou střídat divadelní představení, workshopy, koncerty, studentské filmy, performance a tvůrčí dílny.

Novinkou letošního programu je PIC NIC ART, setkání s vystavujícími daného dvorku s hudebním doprovodem. Je dobré vzít si s sebou piknikové občerstvení a sezení-ležení, o radostné a inspirativní zážitky se postarají účastníci Chebských dvorků.
 

Fotografování, hoření

Na co se můžete těšit? Například na sérii vernisáží, kdy se představí vystavující autoři, jazzovou show Dana Bárty anebo workshop pro fotografy, který začne hned první festivalový večer po slavnostním zahájení. Naučíte se při něm použít fotoaparát neobvyklým způsobem.

Workshopy chystá také Chebské muzeum, mezi zajímavé body programu se řadí soutěž Slam Poetry Exhibice, o jejímž průběhu a konci rozhodují diváci, módní i nemódní přehlídky, tvůrčí dílna s floristikou anebo výrobou loutek podmořských tvorů, případně performance Hoření. Při ní poprvé v češtině a poprvé v Chebu zazní úryvky ze starobabylonského textu Maglú, s sebou si pak přineste drobnost, která pro vás má osobní hodnotu a zastupuje to, čeho se v životě chcete zbavit.
Program v celkem jednadvaceti chebských dvorcích a uličkách potrvá do soboty 9. června, tečkou za letošním ročníkem bude představení Cirque Garuda Pantokine, spojující prvky akrobacie, experimentálního žonglování a tance s interaktivní projekcí.
 

Rozhledna, letní koupání a skanzen

Galerie výtvarného umění v Chebu

Galerie výtvarného umění v Chebu

Galerie výtvarného umění v Chebu je orientovaná na české umění 19. a 20. století a na gotické umění z historického regionu Chebska. Nejkvalitnější díla ze sbírkových fondů si můžete prohlédnout v několika expozicích, které galerie neustále doplňuje.

Chebský hrad - jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Chebský hrad - jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Hrad typu císařské falce je jednou z nejvýznamnějších románských památek České republiky, k nejlépe dochovaným částem patří hradní kaple sv. Erharda a Uršuly a Černá věž, součást románského opevnění.

Chebský Špalíček a další zajímavosti města Cheb

Chebský Špalíček a další zajímavosti města Cheb

Společenským, kulturním a hospodářským centrem západních Čech je město Cheb. Málokteré město se může chlubit tak vzácnými památkami, jako je Chebský hrad s Černou věží či symbol města Špalíček s ostatními dochovanými měšťanskými domy, který vytváří neopakovatelnou atmosféru chebského náměstí.

Pachelbelův dům - krajské muzeum Cheb

Pachelbelův dům - krajské muzeum Cheb

Muzeum města Chebu, které patří mezi nejstarší regionální muzea v Čechách bylo otevřeno roku 1874 v bývalém Městském domě, jednom z nejstarších měšťanských domů na chebském náměstí, který bývá po nejznámějším ze svých majitelů označován také jako Pachelbelův dům.

Prohlídková trasa Chebské niky

Prohlídková trasa Chebské niky

Tématická prohlídková trasa Chebské niky vás provede po významných chebských památkách a místech v centru města, které je městskou památkovou rezervací již od roku 1981.

Retromuseum Cheb

Retromuseum Cheb

Vzpomínáte, jak vypadala 60., 70. a 80. léta dnes již minulého století? Připomínku doby nedávno minulé najdete v chebském Retromuseu, které sídlí v Schillerově domě, na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.

Chebské dvorky 2019

Chebské dvorky 2019

Galerie 4 pořádá ve dnech 13. - 15. června 2019 krajský festival uměleckých projektů s mezinárodní účastí. Nenechte si ujít jeho 17. ročník!