Úvod > Aktuality > Chata na Kozákově letos slaví devadesátku

Chata na Kozákově letos slaví devadesátku

Vydáno 4. července 2018 Příroda
Kozákov je vyhledávaným výletním místem. Tvoří jihovýchodní konec Ještědsko-kozákovského hřebenu v nadmořské výšce 744 m, nazývaný též "Strážná hora" Českého ráje. Chata na vrcholu Kozákova stojí rovných devadesát let. Poprvé se otevřela turistům na konci června 1928.
Hora KozákovUž roku 1901 se zrodila myšlenka, jejímž otcem byl svijanský rodák akademický malíř Jan Prousek, postavit na Kozákově rozhlednu spojenou s pseudorománskou kaplí věrozvěstů Cyrila a Metoděje, vyzdobenou mozaikou z místních polodrahokamů, aby připomínala krajinnou zvláštnost a přitom byla markantním, daleko viditelným znamením korunujícím svou věžičkou nejvyšší vrch krajiny. Záměr bezpochyby zajímavý, ale nákladný se nakonec neuskutečnil. Roku 1923 navrhl předseda odboru KČT v Semilech Vilém Petržilka, aby na Kozákově místo památníku byla postavena turistická chata, která by nesla Riegrovo jméno, což se také o pět let později uskutečnilo.
 

Pohnuté osudy za války i po ní

Vrch Kozákov s chatouZa války se chata na strategickém místě zalíbila německému vojsku, které ji také obsadilo. Po odchodu Němců v roce 1945 ji museli turisté dát celou pracně do pořádku. Komunisté v roce 1948 Klub českých turistů zrušili a chata se stala součástí Restaurace a jídelny (RaJ). Další katastrofou byl požár, který chatu zčásti zasáhl v roce 1962. Ke generální opravě se přistoupilo až o čtyři roky později. Po listopadu 1989 očekávali turisté, že v nových poměrech budou napraveny křivdy minulých let a že jim chata na Kozákově bude vrácena, jenomže oproti očekávání chata zůstala v majetku RaJ.

Až dne 20. 6. 1993 v rámci vzpomínkové akce k 65. výročí Riegrovy chaty podepsalo 366 turistů petici Parlamentu ČR požadující navrácení majetku Klubu českých turistů, ale k nápravě poměrů došlo až po složitém vývoji situace v roce 1996, kdy se majitelem konečně stal KČT.
 

Udělejte si výlet za krásnými rozhledy

Výhled z KozákovaKozákov je cílem několika turistických stezek prakticky ze všech významných míst regionu. Přes vrchol je vedena mimo jiné turistická stezka z Frýdštejna na Tábor, ale napojeny jsou také Klokočské skály a údolí řeky Jizery. Směřuje sem deset značených turistických cest, včetně Zlaté stezky Českého ráje a proto je oblíbeným místem turistických akcí, pochodů a srazů. Na Kozákově jsou výborné podmínky pro paragliding, místo si oblíbili radisté, na své si přijdou i nadšenci horských kol.

Vrchol proslavilo také bohaté naleziště drahých kamenů. Na Kozákov vede silnice ze dvou stran, v zimě je sjízdná pouze jedna ve směru od Bačova. Z vrcholu Kozákova a dnes z rozhledny je překrásný pohled na Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory, České středohoří, Český ráj a Orlické hory.
Chráněná krajinná oblast Český ráj

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Českým rájem byla v druhé polovině devatenáctého století nazvána krajina, kde jsou přírodní hodnoty umocněny historickými památkami. O jedinečnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje svědčí fakt, že se stal první chráněnou krajinnou oblastí tehdejšího Československa (v roce 1955).

Rozhledna Kozákov a Riegrova chata v Českém ráji

Rozhledna Kozákov a Riegrova chata v Českém ráji

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Od roku 1928 se na vrcholu nachází Riegrova turistická chata a od roku 1993 zde stojí kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Vrch Kozákov v Českém ráji - v létě i v zimě aktivně i za poznáním

Vrch Kozákov v Českém ráji - v létě i v zimě aktivně i za poznáním

Nejvyšší horou Českého ráje a zároveň i Podkrkonoší je Kozákov (744 m n.m.). Tato melafyrová hora byla ve třetihorách činnou sopkou. V dutinách melafyru krystalizovala ložiska olivínu a dalších polodrahokamů.

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka spojuje již dlouhá desetiletí nejkrásnější a nevýznamnější místa Českého ráje. Vine se v celkové délce 119 km krajinou od Mladé Boleslavi do Jičína, překonává údolí, skalní města, vrchy, potoky, ale i středověké hrady a borové lesy.