Úvod > Aktuality > České značky: Sfinx a sladký život s Lentilkami, Bon Pari a Hašlerkami
Životní styl

České značky: Sfinx a sladký život s Lentilkami, Bon Pari a Hašlerkami

Poslechněte si audio verzi článku
Od rodiny Kneslových až ke Sfinxu a Nestlé: taková byla cesta Lentilek, jedné z nejznámějších a nejoblíbenějších cukrovinek. Seznámíme vás také s historií bonbonů Bon Pari a Hašlerek, které se původně vyráběly v pražské továrně Orion.
Po více než sto letech společnost Nestlé končila s výrobou lentilek v Holešově a oblíbenou sladkost přesunula do německého Hamburku. Jedna z nejznámějších a nejoblíbenějších cukrovinek, tím sice z Východní Moravy zmizela, ale historii a tradici jim nikdo neodpáře. Jejich domovem už jednou provždy bude  Holešov, město na úpatí Hostýnských vrchů s velkým zámkem a Šachovou synagogou. Předchůdcem dnešního závodu Sfinx bývala továrnička na výrobu tvrdých bonbonů, takzvaných kandytů, kterou v roce 1863 založil Philipp Kneisl. Společně s krámkem sídlila v dnešní Palackého ulici, pracovalo tu asi dvacet zaměstnanců a lidé sem chodili kupovat oblíbené cukrové špalky, karamelové zboží, proslazované ovoce, marmelády, kuličky z arabské gumy, bylinné, ovocné a mátové bonbony a další laskominy.
 

Egyptská sfinga a značka Sfinx

Ale zpět k Lentilkám: ty se v sortimentu objevily společně s dalším čokoládovým zbožím po roce 1906, kdy Kneislovi nakoupili nové dražovací kotle. V krámku se objevily tabulkové čokolády, vánoční kolekce, dutá čokoládová vajíčka, kávové speciality, kakao, želatinové výrobky, karamely, zdravotní bonbony proti kašli a nachlazení a také cukrem obalené čokoládové čočky a fazole. Zpočátku neměly speciální jméno, to se objevilo až o pár let později, když si Kneislovi nechali registrovat název Lentilky, a to podle latinského slova lenticula, čočka.

V roce 1912 si synové zakladatele Rudolf a Philipp nechali jako ochrannou známku zaregistrovat název Sfinx a logo s motivem egyptské sfingy. Značka od té doby provázela spousty výrobků Kneislova závodu a po druhé světové válce se nakonec podle ní pojmenoval celý závod.
 

Lentilky na stole císaře pána

Továrna Sfinx se od těch dob mnohokrát změnila. Za zmínku stojí, že ještě před první světovou válkou, když v ní pracovalo zhruba 200 zaměstnanců a oslavila 50. výročí, získala titul Císařsko-královská privilegovaná továrna: že by císař pán také rád mlsal barevné bonbony? Kromě toho se výroba rozšířila o oplatky, dezerty a dortíčky, vznikla síť firemních prodejen, závod se několikrát modernizoval a od 90. let se stal součástí společnosti Nestlé. Kořeny závodu Sfinx v Holešově ale sahají ještě dál než zrod samotné Nestlé. V Holešově se denně vyrábělo  skoro šest milionů Lentilek v sedmi barvách, žluté, červené, modré, zelené, fialové, růžové a oranžové. Ještě před pár lety se vyráběly také v hnědé barvě (a kdekdo si myslel, že právě v nich je nejvíc čokolády), ale ty nahradila nejoblíbenější žlutá. Kromě nich patří mezi zdejší nejslavnější sladké dobroty tvrdé bonbony – ostatně s nimi kdysi Philipp Kneisl začínal. Z holešovských výrobních linek se ale dál sypou například Bon Pari či Hašlerky.
 

Bon Pari, Hašlerky a další tvrdé bonbony

  • Barevné bonbony Bon Pari se začaly vyrábět v roce 1977, tekutá směs se plní do forem podobně jako vánoční cukroví. Z modřanského závodu OrionPraze se sice jejich výroba přesunula do Holešova, ale receptura zůstala stejná. Z šesti příchutí a barev (jahoda, pomeranč, citron, broskev, černý rybíz) je nejoblíbenější prý zelený bonbon, který chutná po exotickém ovoci maracuja. Podobně jako Lentilky se i Bon Pari barví čistě přírodními výtažky ze zeleniny a ovoce, výroba jednoho bonbonu Bon Pari trvá 40 minut a v tuzemsku jdou na odbyt, prý se každou minutu vycucá jeden.
  • Z Modřan se do Holešova stěhovala také výroba Hašlerek. Traduje se, že jejich recepturu vymyslel v roce 1877 hamburský lékárník, později se vyráběly ve Vídni a na konci první světové války je začal vyrábět pražský podnikatel František Lhotský. Větrové bonbony pomáhající při chrapotu prý pomohly Enricu Carusovi, ale protože jméno slavného italského pěvce české zákazníky netáhlo, vydal se Lhotský s krabicí svých výrobků do pražského kabaretu Lucerna za právě chraptícím zpěvákem a hercem Karlem Hašlerem. Ten cukrovince ochotně propůjčil své příjmení a prý byl tak skromný, že si za to vzal jen pytel bonbónů, ovšem výměnou získal skvělou reklamu. Dnes po sto letech výroby jsou Hašlerky sice menší, ale jejich chuť je stále stejná. Patří k nejprodávanějším větrovým bonbonům v Česku, v Holešově se jich každý rok vyrobilo přes 900 tun.
  • Kromě Lentilek, Bon Pari a Hašlerek se na východní Moravě vyráběly také další značky: Atlasky, Slávie, Anticol, Klokanky, Beskydky či Větrovky.
Zámek v Holešově s hvězdárnou

Zámek v Holešově s hvězdárnou

Přijďte navštívit překrásný barokní zámek Holešov. Budete mít jedinečnou možnost prohlédnout si překrásné zrekonstruované i nezrekonstruované historické prostory zámku. Uvidíte také zámeckou hvězdárnu, ve které vás uvítá hvězdář v barokním kostýmu jako průvodce, je zde také studovna.

Malé muzeum kovářství v Zemanově kovárně v Holešově

Malé muzeum kovářství v Zemanově kovárně v Holešově

V zámecké Zemanově kovárně v Holešově je otevřená nová expozice Malého muzea kovářství. Prohlídka muzea se skládá ze tří odlišných částí, ve kterých se návštěvníci dozvědí něco z historie kovárny, dále o tradici kovářství v Holešově a prohlédnou si i předměty lidové kultury dvou sousedících regionů.

Šachova synagoga v Holešově

Šachova synagoga v Holešově

Šachova synagoga ze 16. století patří mezi nejvýznamnější památky nejen v Holešově a okolí, ale také v celé České republice. Jelikož je tato synagoga dnes už jedinou synagogou tzv. polského typu, která se takto v originále zachovala až dodnes, bývá označována dokonce jako světový unikát.

Další aktuality

Ve Velkých Karlovicích na léto 2024 chystají pravidelné kurzy pečení frgálů a pizzy

Valašsko, to je romantický kraj s přírodou, která vám nejprve vezme dech svou krásou, a pak vám vrátí potřebný klid. Také je to ale kraj slivovice, kyselice, frgálů, poškrabků a dalších krajových specialit. Resort Valachy ve Velkých Karlovicích pořádá pro milovníky pečení a krajových specialit už několik let pravidelné kurzy pečení frgálů. Mimo to se můžete přihlásit i na kurz pečení pizzy. Kurzy probíhají od května do konce srpna a je třeba zamluvit si je předem.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Jurkovičova rozhledna v Rožnově je již opět otevřená

Navštivte krásnou vyhlídku nad Rožnovem pod Radhoštěm – Jurkovičovu rozhlednu! Během dubnových víkendů je otevřená vždy v sobotu a neděli, a to od 10:00 do 16:00 hodin. Hlavní sezónu s denním provozem tu zahájí v květnu.
Zlínský kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Zlína

Zlín máte asi nejvíce spojený s obuvnickou firmou Baťa, která z malé vesničky vybudovala zcela jedinečné krajské město. V celé jeho kráse ho uvidíte z posledního patra Zlínského mrakodrapu, budovy č. 21 továrního areálu. Navštívit zde můžete Baťovu vilu, památník, ale i Muzeum jihovýchodní Moravy či slavné zlínské filmové ateliéry. Zlín je nejen zajímavé město, ale má i překrásné a neméně zajímavé okolí. Kousek je to do lázní Luhačovice s pohádkovou architekturou Dušana Jurkoviče, na hrad Lukov, k valašským chaloupkám v Rožnově pod Radhoštěm i na květnaté louky Bílých Karpat.
Zlínský kraj | Zážitky

Zámek Buchlovice opět ovládne Tulipománie

Zámek Buchlovice se těší na své návštěvníky! Zámecká zahrada je veřejnosti otevřena již od začátku března a interiéry zámku se poprvé otevřou o velikonočních svátcích. Právě na Velikonoce zámek připravil oblíbenou výstavu tulipánů – Tulipománie je určená všem milovníkům květin. Výstavu tvoří asi 1800 kusů tulipánů, k vidění je na 50 druhů tulipánů, včetně Rembrandtových oblíbených druhů. Akce potrvá od 28. března až do Velikonočního pondělí 1. dubna 2024.
Zlínský kraj | Památky

Luhačovické Sluneční lázně vás pozvou do muzea lázeňství i expozice luhačovických velikánů

Rozsáhlá rekonstrukce Slunečních lázní v Luhačovicích je po třech letech téměř hotová. V obnoveném areálu vzniká nejen muzeum lázeňství, ale také stálé expozice věnované Dušanu Jurkovičovi a Leoši Janáčkovi.
Zlínský kraj | Lázně a wellness

Užijte si Velikonoce na Valašsku s ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků

Malebnou oblast Valašska si většinou spojujeme s tradičními lidovými zvyky a bohatou folklorní tradicí. Připomenout si jejich význam a historii se přímo nabízí na Velikonoce v oblíbeném skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, který přiblíží sváteční i každodenní život generací našich předků. Při procházce Valašskou dědinou si připomenete velikonoční zvyky a tradice. Průvodci vám budou tetičky a strýčkové, kteří povypráví o významu svátků jara, naučí vás plést tatary či malovat kraslice. Krom toho, že okusíte tradiční velikonoční pokrmy, se dozvíte, co jsou rapače, jak připravit pučálku nebo k čemu sloužily muší ráje. Areály Valašského muzea v přírodě ožijí po celý velikonoční prodloužený víkend ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků.
Zlínský kraj | Kultura

Reprezentační sály na Arcibiskupském zámku v Kroměříži voní jarními květinami a v Letním bytě zní hudba květin

Jaro už klepe na dveře a s ním přichází nová návštěvnická sezona na Arcibiskupském zámku v Kroměříži, kterou zde zahajují tradičně týden před Velikonocemi. Jako každé jaro i letos připravili na zámku unikátní květinovou výzdobu reprezentačních sálů. Velké sály provoní jarní květiny, letní byt arcibiskupa se nakrátko promění v hudební salonek a symbolicky se rozezní tóny stylizovaných květinových hudebních nástrojů. Zámeckou Květnici jara doprovodí výstava sochaře Jiřího Netíka a nejmenší návštěvníci jsou zváni do tvořivé dílničky.
Zlínský kraj | Kultura

Lačnovské louky opět pokrývají květy šafránu!

Valašské louky v okolí obce Lačnov na Hornolidečsku právě nyní krásně kvetou. Očekává se, že fialovo-bílý koberec drobných kvítků vzácného šafránu bělokvětého pokryje zdejší stráně koncem tohoto týdne nebo na samém začátku dubna 2024. Tato přísně chráněná květinka zde každoročně vykvétá v hojném počtu – jedná se o nejbohatší naleziště této exotické rostlinky v České republice. Jedním z důkazů nástupu nejkrásnějšího ročního období jsou šafránem poseté louky v Lačnově a v jeho okolí – např. na Sucháčkových pasekách.
Zlínský kraj | Příroda