Úvod > Aktuality > České značky: možná i vy chodíte na výlety v botaskách z východních Čech

České značky: možná i vy chodíte na výlety v botaskách z východních Čech

Vydáno 13. ledna 2019 Zážitky
Botasky, sportovní obuv s ozdobným proužkem na boku, letos slaví sedmdesátku. Jsou tak slavné, že tak říkáme pevným šněrovacím botám od řady jiných firem. A hlavně botasky, původně určené profesionálním sportovcům, jsou oblíbené i pro volný čas a nosíme je běžně na procházky a výlety.
Kdybychom na portálu Kudy z nudy mohli prozkoumat vaše botníky, v řadě z nich bychom určitě našli originální botasky – sportovní boty, šité ve východočeské Skutči. Jejich příběh začal v docela obyčejných ševcovských dílnách východních Čech už v 16. století, i když tehdy samozřejmě nešlo o sportovní botky. Bohaté ševcovské tradice ale potvrzují například artikuly pro cechmistry a mistry ke zvelebení skutečského obuvnictví, vydané roku 1534.
 

Zrod botasek mapuje muzeum ve Skutči

Krok za krokem můžete příběh botasek a dalších bot sledovat v Městském muzeu ve Skutči: expozice obuvnictví vás provede nejstaršími dějinami ševcovského cechu, nahlédnete do světničky venkovského řemeslníka z doby před sto lety i do polní dílny na opravu obuvi. Ta připomíná velké objednávky bot pro armádu, na kterých kdysi Skuteč bohatla. Otevřeno tu je každý den a téměř 365 dní v roce od pondělí do neděle od 9 do 17 hodin s hodinovou polední přestávkou.

Už za první republiky putovaly výrobky ze skutečských obuvnických dílen a továren daleko za hranice. V roce 1949 po sloučení několika znárodněných obuvnických provozů vznikl podnik Botana. Původně měl vyrábět hlavně pánskou vycházkovou obuv, doplněnou speciálními botami pro lyžaře a bruslaře. Jenže volný čas a rozvíjející se sportovní odvětví si vynutily změnu sortimentu, a tak se od roku 1962 firma zaměřila na sportovní obuv. A také se přejmenovala: z Botany se stal Botas, což znamenalo Bota-sportovní a zároveň Bota-Skuteč.
 

Boty pro vrcholový sport i pro volný čas

Botasky nosily generace sportovců v řadě odvětví, od boxerů přes hokejisty a lyžaře až po krasobruslaře. Boty z Botasu obouvali slavní sourozenci Romanovi, krasobruslaři, kteří v letech 1962 až 1964 ovládli mistrovství světa v krasobruslení, olympionici Věra Čáslavská, Emil Zátopek nebo Jiří Raška, česká a slovenská nohejbalová reprezentace nebo běžci na lyžích.
Boty ze Skutče nakonec přežily i sametovou revoluci a v devadesátých letech Botas ročně šil statisíce párů obuvi pro tenis, basketbal, kopanou a lehkou atletiku pro firmy Puma, Adidas či Salomon. Botky ze Skutče tak zavazovaly takové hvězdy jako Diego Maradona nebo Marlene Oteyová.
Dnes továrna na Chrudimsku vyrábí obuv i brusle pro lední hokej i krasobruslení, běh na lyžích i na kolečkových lyžích i boty pro nohejbal, gymnastiku, balet a různé letní a halové sporty.
 

Báječně barevné modely řady Botas 66

Legendou se stala modelová řada výrazně barevných modelů botasek Botas 66, provázená reklamním sloganem „Pomozte i vy udržet klasický český produkt na nohou!“ Základem školního projektu studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslovéPraze se stal dávný a úspěšný kultovní model CLASSIC s typickým svislým zoubkovaným páskem a logem se třemi hvězdami, jehož dějiny se začaly psát už v roce 1966.
Modelová řada bot a doplňků získala řadu prestižních cen za design, zvítězila například v soutěži Czech Grand design 2009. Postupně vznikly zhruba dvě stovky různých barevných vzorů, často vyráběných jen v malých sériích, dokonce včetně speciálů pro děti nebo vegany. Kotníčkové modely řady MID, běžeckými botami inspirované boty RUN nebo streetové speciály URBAN mají dokonce vlastní obchody v Praze na Starém Městě a na Žižkově.
 

Obuvnické rarity z muzea ve Skutči

  • Mezi skvosty Městského muzea ve Skutči patří největší ručně šitá polobotka, s délkou 1 080 milimetrů rekordmanka v Česku i v celé Evropě.
  • Největším exponátem v obuvnické expozici je kopírovací stroj na dřevěná kopyta, vyrobený začátkem 20. století v Lipsku. Víte, že podle dochovaného expedičního deníku na přelomu 19. a 20. století putovala kopyta od firmy Horák Skuteč do Zlína do firmy Antoníny Bati, kde se používala pro výrobu valašských papučí?
  • V muzeu si můžete pustit několik dokumentárních filmů o výrobě v Botasu v letech 1966 až 1976, které se podařilo získat z archivu Krátkého filmu v Praze, dokumenty o dějinách obuvnictví a videa z ruční výroby bot. Pro děti tu mají pexesa, kvízy a postřehové hry, na historické ruční razičce si na památku můžete vyrazit do kousku usně znak dávné ruční výroby.
Znovuzrození české tradice Botas

Znovuzrození české tradice Botas

Oficiální obchod značky BOTAS 66 v Praze, provozovaný designéry značky. Je místem, kde si můžete nejen vyzkoušet všechny modely z aktuální kolekce, ale také nahlédnout do archivu, seznámit se s používanými materiály a vůbec poodhalit kouzlo ikony českého designu.

Městské muzeum ve Skutči - poznejte historii řemesel

Městské muzeum ve Skutči - poznejte historii řemesel

Stálé expozice městského muzea přibližují historii i současnost tradičních řemesel Skutečska – kamenictví a obuvnictví.

Obuvnické muzeum ve Zlíně - Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Obuvnické muzeum ve Zlíně - Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Expozice Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně s názvem Princip Baťa - Dnes fantazie, zítra skutečnost se nachází v budově 14|15 Baťova institutu (ve 14. budově továrního areálu).