Úvod > Aktuality > Česká obec sokolská zve na Noc sokoloven
Životní styl

Česká obec sokolská zve na Noc sokoloven

  • Vydáno21. června 2023
Už podeváté se veřejnosti otevřou brány sokoloven. Česká obec sokolská pořádá tradiční Noc sokoloven v pátek 23. června a letos se zapojilo více než 130 jednot. Součástí programu jsou prohlídky, ukázky sportů i kulturní program pro děti i dospělé a sokolské písně, které jsou tématem aktuálního ročníku. Zábava zaručena a vstupné žádné!
SokolNoc sokoloven je celorepublikovým dnem s historií a architekturou Sokola s cílem seznámit veřejnost s tím, jaké architektonické poklady skrývají budovy v centrech měst a obcí. Základem jsou prohlídky a sportovní a kulturní program pro malé i velké. Akce chce široké nesokolské veřejnosti nabídnout možnost seznámit se se svébytnou architekturu sokoloven, ale také s různorodou činností Sokola.

sokolKaždá sokolovna si vytváří vlastní večerní program. Sokolové během Noci sokoloven představují veřejnosti, co se v tělocvičných jednotách všechno děje a jak se mohou zájemci zapojit. V programu jsou rozličné akce – chystají se ukázky sportů, pořádají se noční bojovky, trasy s úkoly po sokolovně, ale i tvůrčí dílny, line dance a kruhový trénink. Večer tak budou slyšet písně i pohádky, než se uloží děti ke spánku. Sokolové totiž v mnoha sokolovnách přespávají a ráno si dají rozcvičku a společnou snídani.

Mnohde bude pro děti připraveno putování se sokolíkem Pepíkem, postavičkou z úspěšného sokolského projektu pro školky Se sokolem do života, v kterém je zapojeno přes 100 tisíc dětí od 3 do 6 let. A zájemci mají šanci se v rámci náborů zapojit do přípravy na XVII. Všesokolský slet, který se uskuteční příští rok začátkem července.
 

Letošní téma – sokolské písně. Lví silou napříč republikou

Každý rok má Noc sokoloven jedno jednotící téma, o kterém Tyršův důmse dozvíte v každé sokolovně. Letos jsou to, v rámci 9. ročníku akce sokolské písně. Možná se zeptáte, proč zrovna písně? K sokolskému hnutí patřily neoddělitelně od samého počátku. Vzdělavatelský odbor ČOS připravil zpěvníček s výběrem tří nejslavnějších sokolských písní: Lví silou, Hoj vzhůru, pestrý sokole a Spějme dál.

noc sokolovenNoc sokoloven je možné navštívit po celé republice, ve velkých městech i v malých obcích. Sokolovny se otevřou například v Praze, Brně, Olomouci, Třemošné, Kamenném Újezdu, Holicích, Ústí nad Labem, Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi, Přerovu, Prostějově či v Sobotce. Seznam zapojených sokoloven naleznete na webu sokol.eu/projekt/noc-sokoloven.eu.
 
A víte, kde hledat vůbec nejstarší sokolovnu? První sokolovna vznikla v Praze díky Jindřichu Fügnerovi již v roce 1863 v dnešní Sokolské ulici a dodnes je sídlem Sokola Pražského. Poté se vystavěly stovky dalších sokoloven a do současnosti se jich zachovalo asi 750, od monumentálních paláců až po skromné budovy. Mnohé tak jsou dominantami měst a obcí!
Tyršův dům – Michnův palác v Praze

Tyršův dům – Michnův palác v Praze

Komplex budov obklopující bývalý Michnův palác s malou kašnou a atriem slouží v současné době nejen tělesné výchově, ale je také pronajímán k pořádání konferencí, školení, reprezentačních a společenských akcí.

Trampolína na Kampě v Praze – Tyršův dům

Trampolína na Kampě v Praze – Tyršův dům

Skákání, stejně jako chůze, je jednou z přirozených lidských vlastností. U nás můžete vyzkoušet trénink s instruktorem na objednávku pro skupinu 1-10 lidí nebo kurzy skoků na trampolíně pro děti i dospělé. Nabízíme i exhibiční vystoupení a zábavná čísla.

Sokolovna v Náměšti nad Oslavou

Sokolovna v Náměšti nad Oslavou

Budova Sokolovny v Náměšti nad Oslavou pochází z rocku 1925. Mezi lety 2021-2023 proběhla pečlivá rekonstrukce a bývalá sokolovna dnes slouží jako kulturní prostory.

Plavecký bazén v podzemí sokolovny v Mladé Boleslavi

Plavecký bazén v podzemí sokolovny v Mladé Boleslavi

V Mladé Boleslavi si lze zaplavat v krytém bazénu v areálu sokolovny. Bazén v suterénu budovy o délce 25 m prošel kompletní rekonstrukcí a nabízí parní komoru či vířivku.

Sokolovna Rakovník

Sokolovna Rakovník

Bílý dům, jak se sokolovně přezdívalo podle použitého typu zdiva – neomítaných bílých cihel, byl otevřen 13. června 1914. Budova ve stylu individualistické moderny se ihned stala sportovním a společenským střediskem města Rakovník. Dnes je interiér sokolovny turistům nepřístupný.

TJ Sokol a Restaurace Sokol v Jílovém u Prahy

TJ Sokol a Restaurace Sokol v Jílovém u Prahy

Přijdte si k nám s celou rodinou zasportovat a vychutnat si dobré jídlo po sportovním výkonu.

Miroslav Tyrš – spoluzakladatel sokolského hnutí

Miroslav Tyrš – spoluzakladatel sokolského hnutí

Miroslav Tyrš (17. září 1832, Děčín – 8. srpna 1884, Oetz, Rakousko) byl historik umění, estetik, univerzitní pedagog a nadšený sportovní organizátor. Společně s Jindřichem Fügnerem v roce 1862 stál u zrodu tělocvičného spolku Sokol a byl rovněž autorem českého tělocvičného názvosloví.

Jindřich Fügner – podnikatel, mecenáš a spoluzakladatel sokolského hnutí

Jindřich Fügner – podnikatel, mecenáš a spoluzakladatel sokolského hnutí

Jindřich Fügner (12. září 1822, Praha – 15. listopadu 1865, Praha) byl podnikatel a obchodník mnoha zájmů. Hrál na varhany a klavír, bruslil, jezdil na koni a měl dokonce vlastní plachetnici. Jeho život změnilo seznámení s Miroslavem Tyršem. V roce 1862 založili tělocvičný spolek Sokol, inspirovaný myšlenkou antické kalokagathie, tedy jednotou zdravého ducha a zdatného těla.

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Sokol

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Sokol

Venkovní hra Putování Prahou 2, trasa Sokol. Projděte se, poznávejte, zahrajte si. Kde? Vinohrady, Nové Město, Vyšehrad. Projdete zajímavá místa spojená se sokolskou minulostí i současností, poznáte významné osobnosti spolku nejen tělocvičného. Připomenete si 160. výročí založení Sokola.

Sokol a Česká obec sokolská – největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice

Sokol a Česká obec sokolská – největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice

Tělocvičný spolek Sokol je největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice. Byl založen 16. února 1862 a na jeho začátku byl ideál člověka tělesně zdatného, duševně a sociálně vyspělého, připraveného pracovat a bránit svůj národ. To je dodnes základní myšlenka sokolského programu, který se zaměřuje na pohyb a radost z něj pro všechny.

Multifunkční skateboardová hala Vrbno pod Pradědem

Multifunkční skateboardová hala Vrbno pod Pradědem

Krytý skatepark pro všechny příznivce adrenalinových sportů je k dispozici ve Vrbně pod Pradědem. Multifunkční hala se nachází v prostorách bývalých vrbenských skláren a kromě provozování skateboardingu se budou prostory využívat i ke kulturním akcím.

Sokolovna Průhonice

Sokolovna Průhonice

Toto zařízení nabízí nejen péči o tělo, ale také o vaše chuťové pohárky, a to v restauraci, která se sokolovnou, moderním sportovním zařízením, sdílí místo i název. Designovou restauraci s příjemnou zahrádkou a venkovním dětským hřištěm najdou hosté v Průhonicích u Prahy.

Bazén na Vinohradech s dlouhou tradicí

Bazén na Vinohradech s dlouhou tradicí

Bazén na Královských Vinohradech provozuje TJ Sokol Praha – Královské Vinohrady. Bazén je jediný svého druhu na Praze 2.

Areál cílových sportů

Areál cílových sportů

Přijďte si vyzkoušet bowls, mölkky, petanque či ruské kuželky! Vedle těchto netradičních aktivit je možné si v příjemném prostředí s výhledem na letohrádek Hvězda zahrát i tenis, stolní tenis či se věnovat dalším sportovním aktivitám.

Další aktuality

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Belgické pralinky, čokoláda a vafle, nádherná historická města Bruggy a Gent, Atomium, panenská příroda pohoří Ardeny, Brusel coby hlavní město Evropské unie, belgické pivo, bitva u Waterloo anebo Rubensovo město Antverpy: je tolik věcí, které máme rádi v Belgii! Seriál o evropských zemích pokračuje v zemi na pobřeží Severního moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Belgii!
Životní styl

Život na farmě: děti ho budou milovat

Možná že i vy už máte dost civilizace a chtěli byste se „schovat“ někam do přírody, na farmu nebo zemědělskou usedlost. Zajezdit si na koni, pohladit ovečky anebo ochutnat třeba kozí sýr. Co takhle užít si dovolenou nebo prodloužený víkend na některé z rodinných farem? Pohodu českého venkova oceníte nejenom vy, ale i nejmladší členové rodiny, kteří tak poznají život na hospodářské usedlosti a třeba i nové kamarády.
Životní styl

20 tipů, kam se vypravit za tradicí trampingu

Více než 100 let existuje fenomén českého trampingu, jehož počátky bývají kladeny do doby kolem roku 1918. Během následujících desetiletí se stal jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit a ovlivnil několik generací hudebníků, malířů, spisovatelů. Komunistický režim se jej různými způsoby snažil dostat pod kontrolu, přesto mnozí trampové své cesty do lesů a společná setkání vnímali jako ostrůvek nezávislosti, přátelství a volnosti. V posledních desetiletích možná trochu ustoupil ze scény, stále ale existuje a vyvíjí se dál. Za jeho historií i současností se vypravíme pomocí tipů Kudy z nudy.
Životní styl

Poznejte život na farmě

Máte malé děti, které výlet na zámek nebo hrad nebaví? V nejbližší zoo jste byli už tisíckrát a další výprava za tučňáky vás neláká? Vydejte se na venkov! Ukažte svým dětem, jak vypadá život zvířat i lidí na farmě, jak se pěstují rostlinky a chovají zvířata v přirozeném prostředí.
Životní styl

Věda a historie není nuda: proč je důležité 22. dubna slavit Den země?

Naše planeta slaví svůj svátek každý rok 22. dubna. I kdyby ale slavila Den Země denně od začátku ledna až do konce prosince, bylo by to málo. Hýčkejme si ji, pečujme o ni a náležitě se o ni starejme: žádné jiné místo, kam bychom se mohli přestěhovat, ve vesmíru neexistuje. Anebo ano?
Životní styl

Co je štěstí? Třeba jen obyčejné zastavení v krajině a pohled vzhůru

V dnešní době je vnitřní pocit štěstí víc než zapotřebí. Pokud nevíte, jak se na něj naladit, zkuste pár našich rad – usmívejte se, poslouchejte oblíbenou hudbu, myslete pozitivně a vydejte se někam na výlet. A svěřte se ostatním, co nového jste vyzkoušeli, objevili a navštívili. Protože k dobrému pocitu stačí pár obyčejných dní volna, nabízíme vám místa, kde jiní zažili příval štěstí na vlastní kůži. Třeba se to podaří i vám.
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Španělsko?

Špičková vína, sluncem zalité pláže, churros, tapas a koncert chutí, býčí zápasy, maurské paláce, Svatojakubské poutní cesty do Santiaga de Compostela, Sagrada Família a další stavby Antoni Gaudího, ohnivé flamenco a středomořský životní styl: je tolik věcí, které máme rádi ve Španělsku! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu Evropy, na Pyrenejském poloostrově. Pojďte s Kudy z nudy poznat Španělsko!
Životní styl

100 tipů, kde vyzkoušet tradice

Poctivost, řemeslný fortel, odkaz předků, láska a dovednosti prověřené lety: takové jsou naše tradice. Hledáte ty nejkrásnější lidové slavnosti a festivaly, krajové speciality a klasické české pivo? Místa, kde poznáte mistry svého oboru a odhalíte tajemství tradičních řemesel? Anebo toužíte po hýčkání a odpočinku, které nabízejí naše lázně? Nabízíme vám místa, kde si přijdou na své všechny smysly a kde se s tradicemi setkáte skutečně na vlastní oči, nos, jazyk, uši i kůži.
Životní styl