Úvod > Aktuality > Česká Cesta za králem trollů: pojďte s námi na výlet a do kina!

Česká Cesta za králem trollů: pojďte s námi na výlet a do kina!

Vydáno 12. března 2018 Zážitky
Severské pohádky nepřicházejí do našich kin příliš často, takže pokud jste zvědaví, vydejte se s námi na Cestu za králem trollů. Klasická norská pohádka se totiž kromě skandinávských fjordů, hor a plání natáčela hlavně v Česku. Do kina na ni můžete vyrazit od čtvrtka 15. března.
Norští filmaři strávili v České republice 39 natáčecích dnů. Pokud byste se vydali v jejich stopách a hledali místa, kde fantasy pohádka vznikala, zjistili byste, že vesměs jde o místa, která filmaři milují. Mezi nimi bezkonkurenčně vedou národní park České Švýcarsko a lom Amerika.
 

Princezna a tři bratři

Skandinávské pohádkové příběhy se v mnohém podobají těm našim. Ani v Cestě za králem trollů nechybí krásná princezna, tři bratři, hrad a kouzelná krajina plná skal, hor, lesů a vodopádů. Někde v ní je schovaná jeskyně, v níž dřímá král trollů, zlověstný a hrozivý obr. Má zálusk na princezny a čeká jen na to, aby některou mohl lapit a sežrat. Tvrdohlavá princezna Kristin je pro roli lákavého sousta ideální: na staré báchorky o králi trollů nevěří a hlavně utekla z domova, protože se chce vyhnout blížící se svatbě s namyšleným princem Frederikem. Na záchrannou výpravu se v jejích stopách vydávají bratři Espen, Petr a Pavel, synové chudého sedláka. Když princeznu osvobodí, čeká je odměna a možná díky ní zachrání i svou farmu.
 

Hrad, lomy a strašidelný mlýn

Režisér Mikkel Brænne Sandemose za sebou má třetí díl skandinávské hororové série Ledová smrt a dobrodružný Ragnarok, rodinný pohádkový film natáčí poprvé. Pro Cestu za králem trollů se inspiroval postavami Bilba z filmu Hobit a Froda z Pána prstenů. Se třemi bratry mají hobiti hodně společného: vydávají na cesty, které z nich stvoří velké hrdiny. A hlavně jejich úspěch není jen šťastnou náhodou, ale musí se o něj sami zasloužit.

Kde se natáčelo? Ve filmu poznáte interiéry hradu Křivoklát, pohádkové lesy našel filmový štáb v Brdech, další zastávky patřily lomu Amerika a Děčínskemu Sněžníku. Filmaři se zastavili také v Prachovských skalách a v národním parku České Švýcarsko u Dolského mlýna a v soutěskách u Hřenska. Ve filmu si zahráli i čeští herci: do rolí lesních nymf přizvali norští filmaři Kateřinu Klausovou a Zuzanu Pavlů, hlavní roli mladého Espena (Vebjørn Enger) v českém znění namluvil Zdeněk Piškula.
 

Kudy, kam a kdy

  • Na krátkou nebo delší prohlídku gotických paláců na hradě Křivoklát se můžete vypravit hned, během března je otevřeno o víkendech od 11 do 14 hodin. Klasická otvírací doba denně kromě pondělí začne na přelomu března a dubna, kdy se na hradě budou slavit Knížecí Velikonoce.
  • Jaro láká k výletům do probouzející se přírody, takže pro vás máme spousty tipů na procházky do lesů a kolem Berounky. Ideální pro spojení s prohlídkou Křivoklátu!
  • Také na Děčínský Sněžník se můžete vypravit kdykoliv, penzion a restaurace jsou otevřené celý rok, rozhledna o víkendech.
  • Kde jinde byste měli výlet zakončit než v kině – třeba abyste viděli, jak filmaři dokázali ze známých míst udělat fantaskní pohádkové krajiny plné víl, trollů a legend? Připomínáme proto, že Cesta za králem trollů má premiéru ve čtvrtek 15. března. 
Hrad Křivoklát - královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát - královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Letos vás zde čeká nová expozice.

Pomník knížete Karla Egona II. Fürstenberka na Křivoklátě

Pomník knížete Karla Egona II. Fürstenberka na Křivoklátě

Pomník byl postaven v letech 1858 - 1860 jako úcta a památka Karlu Egonu II. z Fürstenbergu, jehož busta z bílého mramoru je umístěna ve středu monumentu.

Český Grand Canyon - Velká Amerika

Český Grand Canyon - Velká Amerika

Místo, kde se filmoval Limonádový Joe, ale také někdejší cílová stanice nepohodlných politických vězňů. To všechno jsou vápencové lomy Velká a Malá Amerika. Přijeďte poznat krásy Českého krasu, Karlštejna a okolí.

Lesnický park Křivoklátsko

Lesnický park Křivoklátsko

Křivoklátsko je prvním lesnickým parkem na území České republiky. Byl vyhlášen 13. května 2010 a v tomto pojetí je zřejmě i první v Evropě. Jedná se o zvláštní druh přírodní chráněné oblasti.

Naučná stezka Loděnické filmování

Naučná stezka Loděnické filmování

Naučná stezka Loděnické filmování má jen dvě zastávky, ale velice významné - provede vás obcí a představí skanzen těžby železné rudy Chrustenická šachta. Stezka připomíná filmy a seriály jako např. Zdivočelá země, Ostře sladované vlaky, Bumerang a další.

Vyhlídka na Jindřichově skále v Brdech

Vyhlídka na Jindřichově skále v Brdech

Nedaleko obce Malá víska 4,5 km od Komárova u Hořovic se nalézá romantický masiv Jindřichovy skály s krásnou vyhlídkou. Jedná se o jednou z nejpěknějších vyhlídkových míst v Brdech při severním okraji CHKO.

Kellyho Žalář - dobrodružná zážitková hra na hradě Křivoklátě

Kellyho Žalář - dobrodružná zážitková hra na hradě Křivoklátě

Zaklapnou za vámi těžké dveře a ocitnete se ve středověké cele, ve které byl v 16. století Rudolfem II. vězněn alchymista magistr Edward Kelley.Vydejte se na cestu do tajemné minulosti, zapojte svůj důvtip, řešte hádanky a pokuste se během 69 minut dostat zpět na denní světlo.

Chráněná krajinná oblast Český kras

Chráněná krajinná oblast Český kras

Od Prahy jihozápadním směrem k Berounu se rozkládá pestrá a mnohotvárná krajina, která zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.

Vyhlídka Paraplíčko nad řekou Berounkou

Vyhlídka Paraplíčko nad řekou Berounkou

Krásná vyhlídka nad soutokem Rakovnického potoka a řeky Berounky nedaleko Křivoklátu na vrchu zvaném Na Babě. Své jméno dostala podle tvaru altánku s kuželovitou střechou. Pohled z Paraplíčka patří k nejkrásnějším výhledům na Berounku.

Křivoklátsko - kraj spisovatele Oty Pavla

Křivoklátsko - kraj spisovatele Oty Pavla

Chráněná krajinná oblast a biosférická rezervace UNESCO je v porovnání s podobnými krajinami v Evropě zvláštností. Rozkládá se uprostřed Čech a téměř dvě třetiny rozlohy území pokrývají listnaté a smíšené lesy.

Křivoklátské okruhy - vyberte si tu svou trasu

Křivoklátské okruhy - vyberte si tu svou trasu

Křivoklátské okruhy jsou systémem atraktivních silničních cyklistických tras různé obtížnosti využívajícím komunikace s minimálním provozem a současně kvalitním povrchem pro pohodlnou a co možná nejbezpečnější cyklistiku.

Stálá expozice České ryby na hradě Křivoklát

Stálá expozice České ryby na hradě Křivoklát

Stálou výstavu můžete navštívit v předpolí hradu Křivoklát. Velká akvária se všemi volně žijícími druhy ryb v ČR.

Zimní prohlídky na Křivoklátě

Zimní prohlídky na Křivoklátě

Otevřeno většinou o víkendech v časech od 10:00 do 15:00 hodin. V zimě je možné přijít na prohlídkový okruh: Gotické paláce, jehož délka je 80 minut. V únoru a březnu je otevřeno jen v sobotu od 11 do 14 hodin.