Úvod > Aktuality > Celníci a pašeráci: poznejte bývalé celnice jako hotely či zajímavá muzea
Památky

Celníci a pašeráci: poznejte bývalé celnice jako hotely či zajímavá muzea

  • Vydáno30. června 2021
Na hranicích už dnes celníky nepotkáte, zato mnoho zajímavých muzeí, památníků a rozhleden ano. Ve Valticích, Králíkách nebo Rozvadově se například dozvíte, co a jak se pašovalo a jak celníci pašované předměty hledali. Pozveme vás ale i do jiných celnic: víte, že v jedné najdete hotel a v dalších zajímavé expozice, třeba o životě a službě na hranicích? Nechybí ani neobvyklý simulátor plavby na voru.

Východočeský památník celnictví: život celníků i pašeráků

Expozici Východočeského památníku celnictví najdete v budově bývalého gymnázia na hlavním náměstí v Králíkách. Vybudovali ji dobrovolníci z Vojensko-historického klubu Erika, přístupná je celoročně od čtvrtka do neděle a nabízí třeba přehlídku toho, co se dřív pašovalo, od cigaret a tabáku až po toaletní papír. Jen těžko se věří tomu, že v době „toaletních krizí“ v letech 1967 a 1988 šlo o silně nedostatkové zboží.

Hornaté okolí města Králíky, kraj vojenských pevností pod Králickým Sněžníkem, bylo pro pašování zboží přímo stvořené. Ve Východočeskéhm památníku celnictví se můžete zastavit třeba cestou na Dolní Moravu a toulkách po okolních kopcích ke Stezce v oblacích.

Moderní expozice vás provede všemi historickými obdobími, která vývoj celnictví ovlivnila. Zjistíte například, že celníci existovali už ve starověkém Egyptě a celnictví tak patří k nejstarším profesím. Prohlédnete si dům sv. Matouše, kancelář vyššího celního úředníka rakouského místodržitelství, historickou strážní budku se závorou, kancelář prvorepublikového celního úředníka, stejnokroje nebo imitaci nádraží u blízkého hraničního přechodu Dolní Lipka-Mezilesí, kde společně sloužili Češi a Poláci. Expozice navazuje na Památník a expozici finanční stráže; tu najdete v podzemí pěchotního srubu K-S 14 U cihelny.
 

Muzea železné opony v Rozvadově a ve Valticích

rozvadovStaré celnice na hraničních přechodech často chátrají a jsou prázdné. Nové využití pro několik budov v okolí našli v Rozvadově, obci na česko-německých hranicích: od května do října vždy ve středu a v sobotu si tu prohlédnete Muzeum železné opony. Mezi spoustou exponátů a fotografií objevíte řadu rarit, v létě navíc můžete v nedalekém areálu Kóta navštívit také Muzeum pohraniční stráže; tady bývá otevřeno jen v červenci a srpnu.

Také Muzeum železné opony ve Valticích našlo útočiště v budově bývalé celnice nedaleko hraničního přechodu Valtice/Schrattenberg. K vidění tu není jen množství uniforem, zbraní a výstroje, fotografií a dokumentů, ale i četnická stanice, skutečná cela a kousek obnovené železné opony. Podívat se sem můžete až do konce listopadu, v létě se navíc pořádají noční prohlídky a nejrůznější zážitkové programy. V červenci a srpnu je zde otevřeno denně od 10:00 do 17:00 hodin, vstupné stojí 100 Kč.
 

V Podskalí proplujete Svatojánskými proudy

Celnice nemusí stát jen u hraničních přechodů: důkazem je Podskalská celnice na VýtoniPraze, společně s výtoňskou náplavkou jeden z posledních autentických zbytků starobylé rybářské osady Podskalí. Podskaláci měli monopolní právo na obchod se dřevem, které se sem plavilo po Vltavě a také se tu vybíralo mýtné. Poslední vory připluly v roce 1947, ale renesanční budově její jméno zůstalo.

Expozice, kterou připravilo Muzeum hlavního města Prahy, názorně předvádí, jak se clo ze dřeva vybíralo, seznámíte se tu i s tradiční voroplavbou a rozvojem lodní dopravy. Fotografie a kresby dokumentují život vorařů a obchodníků s dřívím, dřevařů, pískařů, ledařů a dalších „lidí od vody“, kteří v Podskalí žili. Velkou atrakcí je mechanicko-elektronický simulátor, s nímž si můžete zkusit na voru proplout legendární Svatojánské proudy; voraři je museli pravidelně překonávat cestou do Prahy.
 

Celnice v zahradě brněnské vily

V zahradě vily Löw-Beer v Brně stojí domek, který kdysi sloužil k proclení potravin, později tu bývala konírna, garáž a byt správce. Zatímco ve vile, která kdysi patřila velkoprůmyslníkovi a obchodníkovi s textilem Alfredu Löw-Beerovi, si prohlédnete expozici Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, v zahradním domku zvaném Celnice najdete kavárnu a galerii, kde probíhají krátkodobé výstavy.

Ta současná, nazvaná Brnem textilním, mapuje brněnské textilní tovární areály z pohledu současné památkové péče. Vila je otevřená denně kromě pondělí.
 

Stezky, hotely a skanzeny

Vila Löw-Beer v Brně

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

Celní cesta v Krkonoších

Celní cesta v Krkonoších

Celní cesta je historická cesta spojující Horní Albeřice s polským Niedamirówem.

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 13

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 13

Téměř půlku století rozdělovala Železná opona Evropu na východ a západ. V současnosti se všech 20 evropských států podél této linie podílí na budování jedinečné trasy pro cyklisty i pěší. Česká část vede od Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot.

Podskalská celnice na Výtoni

Podskalská celnice na Výtoni

Budova bývalé celnice na Výtoni čp. 412, na dnešním Rašínově nábřeží, je vedle raně barokního původního farního kostelíka sv. Kosmy a Damiána posledním zachovaným zbytkem starobylé osady Podskalí.

Disidentská stezka v Malé Úpě

Disidentská stezka v Malé Úpě

Na konci srpna 2018 se v Horní Malé Úpě otevřela zbrusu nová stezka, která byla vymyšlena jako připomenutí 40 let od setkávání českých a polských disidentů v Krkonoších a ukázka toho, že za svobodu se vždy muselo bojovat.

Mobilní aplikace Příběhy železné opony

Mobilní aplikace Příběhy železné opony

Mobilní aplikace Příběhy železné opony představuje audio průvodce míst spojených s příběhy osob, které se snažili překonat nebo překonali železnou oponu.

Stezka svobody v Mikulově

Stezka svobody v Mikulově

Stezka svobody je vzpomínkou na odvážné lidi, kteří riskovali životy a neváhali řešit svou situaci mnohdy odvážnými činy zaplacené vlastním životem. Stezka je určena pro turisty i cyklisty, byla vybudována na místech signální stezky kudy do roku 1989 vedl drátěný zátaras a je dlouhá 2,5 km.

Historie celnictví na Celním úřadě v Plzni

Historie celnictví na Celním úřadě v Plzni

Celní úřad pro Plzeňský kraj nabízí všem zájemcům možnost návštěvy stálé výstavní expozice historie celnictví. Expozice zachycuje minulost i přítomnost celnictví v českých zemích od středověku po současnost.

Lesní hotel Peršlák – bývalá celnice, kterou střeží Kámen republiky

Lesní hotel Peršlák – bývalá celnice, kterou střeží Kámen republiky

Při bývalé státní hranici s Rakouskem se nachází hotel, který sloužíval jako sídlo finanční stráže a celnice.

Skanzen ochrany státní hranice a železné opony Nové Hrady

Skanzen ochrany státní hranice a železné opony Nové Hrady

V roce 2013 byl v těsné blízkosti bývalé celnice na hraničním přechodu Nové Hrady – Pyhrabruck vybudován skanzen ochrany státní hranice, který je součástí Novohradského muzea. Základ skanzenu tvoří exponáty z bývalého soukromého pohraničního skanzenu v Borovanech, který vybudoval pan Radomil Marek.

Muzeum železné opony v Rozvadově

Muzeum železné opony v Rozvadově

V budově bývalé celnice v Rozvadově najdete nové muzeum železné opony, které dokumentuje na stovkách exponátů, tisícovce dobových fotografií a celé řady kopiích důležitých historických dokumentů dějinný vývoj země od konce I. světové války.

Brána ke svobodě – památník obětem železné opony v Mikulově

Brána ke svobodě – památník obětem železné opony v Mikulově

Památník obětem železné opony stojí asi kilometr od bývalé celnice na cestě, která za totality ležela za ostnatými dráty a sloužila výhradně pohraničníkům. Právě u Mikulova se odehrál bezpočet pokusů o útěk z totalitního Československa.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Pardubický kraj

Na vaši pozornost se těší řada neobjevených míst v Pardubickém kraji. Vypravte se s cestovatelem Emilem Holubem po stopách jeho afrických expedic do muzea v Holicích, prozkoumejte zámek Nasavrky, poznejte těžký život pašeráků a celníků v zajímavém muzeu v Králíkách a seznamte se s historií také v Městském muzeu Žamberk. V Institutu Paměti národa v Pardubicích se nechejte unášet vyprávěním pamětníků doplněným o projekce, netradiční efekty na pomezí hry, filmu a rozšířené reality. Naplánujte si výlet do Vojenského muzea Lichkov nebo na unikátní zámek Moravská Třebová, do muzea českého karosářství ve Vysoké Mýtě a rozhlédněte se po kraji z rozhledny Suchý vrch.
Pardubický kraj | Památky

Výlety na hradní rozhledny s výhledem do širokého okolí

Výhledy z věží, teras a ochozů nabízí kdejaký hrad, ale víte, že někde mají skutečné, oficiální rozhledny? Je jich dokonce tolik, že byste je nespočítali na prstech jedné a dokonce ani obou rukou. Pojďte s námi vyšplhat na ty nejznámější z nich!
Pardubický kraj | Památky

V Rudolfově poháru v Kladrubech se utká přes sto spřežení

Od 17. do 21. dubna 2024, se v Kladrubech nad Labem uskuteční 19. ročník Rudolfova poháru – mezinárodních závodů spřežení. Sportovní klání bude probíhat od středy do neděle a sjede se sem 117 zástupců z deseti zemí světa.
Pardubický kraj | Letní sporty

Výlet do Pardubic: na Pardubický zámek od jara do zimy

Zámek Pardubice je sázka na jistotu. Ať už se do Pardubic chystáte na výlet anebo je východočeská metropole pro vás třeba jen zastávkou na daleké cestě, představuje zdejší zámek jeden z bodů, který by rozhodně bylo škoda minout. Památka, ve které sídlí Východočeské muzeum, je otevřna po celý rok denně, kromě pondělí. Připraveny jsou zde pro vás prohlídky i výstavy.
Pardubický kraj | Kultura

Užijte si volný čas v Léčebných lázních Bohdaneč a jejich okolí

Vybíráte si, kam se vydat na léčebný pobyt, wellness víkend anebo se chystáte do Lázní Bohnadeč na komplexní lázeňskou péči? Ať tak, či tak, v Léčebných lázních Bohdaneč se vám bude líbit. Nejen, že o vás bude skvěle postaráno a užijete si unikátní slatinné procedúry, ale můžete se těšit také na krásné okolí, které láká k výletům do přírody. Milovníci zvířat zde mohou pozorovat populáční bohdanečské čápy, kteří mají své hnízdo přímo v srdci lázeňského areálu.
Pardubický kraj | Lázně a wellness

Dolní Morava láká na připravený Trail Park, trasy jsou vhodné pro začátečníky i zkušené bikery

Na Dolní Moravě najdete profesionálně připravený Trail Park. Na 30 kilometrů tras je určených pro malé i velké bikery. A pokud chcete na svých jízdních schopnostech ještě zapracovat, můžete využít některý z kurzů Bajkové školy. Mrkněte se s Kudy z nudy, co nového pro vás v letošní sezoně přichystali.
Pardubický kraj | Letní sporty

Čertoviny: tipy na výlety, kde se natáčela filmová pohádka

Filmová pohádka z roku 2017 režírovaná Zdeňkem Troškou je inspirovaná pošumavskými báchorkami a tvorbou Jana Drdy, Josefa Lady a dalších spisovatelů. Víte, kde se natáčela? Především v Hlinsku si užijete po celý rok čertů ažaž. Pekelný zábavní park Čertovina se stal kulisou pro pohádku Čertoviny.
Pardubický kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Pardubic

Pardubice jsou příjemné zelené město plné parků, provoněné sladkou vůní perníku i pivovarského chmele. Mají co nabídnout milovníkům historie, kultury, sportu i přírody. Dominantou je pardubický zámek, jedna z nejvýznamnějších renesančních památek v České republice. Významnými památkami v blízkém okolí jsou i hrad Kunětická hora a renesanční zámek v Litomyšli, který je památkou UNESCO. Zážitkem pro milovníky koní bude návštěva dostihového závodiště v Pardubicích, i hřebčínů v Kladrubech nad Labem a ve Slatiňanech. Bohdanečský rybník u Lázní Bohdaneč je vzácnou ornitologickou lokalitou a blízká CHKO Železné hory nabízí kromě přírodních krás romantický skanzen Veselý Kopec, zříceniny hradů Oheb a Lichnice i technickou památku, Berlovu vápenku v Třemošnici.
Pardubický kraj | Zážitky