Úvod > Aktuality > Adventní prohlídky broumovského kláštera se konají každou neděli

Adventní prohlídky broumovského kláštera se konají každou neděli

Vydáno 5. prosince 2018 Zážitky
Přijďte si do broumovského kláštera vychutnat adventní atmosféru a odpočinout od předvánočního shonu. Při adventních prohlídkách se pokocháte vánočně vyzdobeným klášterem, prohlídnete si nejkrásnější historické interéry a dozvíte se více o vánočních zvycích a tradicích.
Advent v BroumověNádherný klášter Broumov zve všechny milovníky historie a umění na adventní prohlídky, které se konají každou adventní neděli, tedy 9., 16. a 23. prosince. Skupinky návštěvníků s průvodcem budou na prohlídky odcházet v 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 a 15:00 hodin. Vstupenka pro dospělého bude za 130 korun, důchodce nebo dítě zaplatí 70 korun.

Třetí adventní neděli 16. prosince se mimo prohlídek můžete přijít do kláštera podívat na předvánoční trh, spojený s ukázkou řemesel, bohatým občerstvením, hudebním doprovodem a prodejem kvalitních regionálních produktů, jako je maso, sýry, medy, marmelády a čerstvé pečivo.
 

Klášter, skály, mumie

BroumovskoBenediktinské opatství sv. Václava je impozantním komplexem, který leží v Broumově - v kotlině ohraničené Broumovskými stěnami a Javořími horami při hranicích s Polskem. Klášter byl založen ve 13. století mnichy řádu sv. Benedikta, který je nejstarším mnišským řádem západního křesťanství. V 17. století byl klášter přestavěn do dnešní barokní podoby italským stavebním mistrem Martinem Alliem z Lowenthalu a architekty Kryštofem Dientzenhoferem a jeho synem Kiliánem Ignácem. Posledně jmenovaný je také autorem návrhů výzdoby vnitřních prostor kláštera, realizovaných vynikajícími umělci pražského baroka - štukatérem Bernardem Spinettim, freskařem Janem Karlem Kovářem či malířem Felixem A. Schefflerem. Interiéry opatství a konventu byly vyzdobeny mj. obrazy Petra Brandla. Oltářní obrazy v bočních kaplích kostela namaloval V. V. Reiner.

Ve sklepeních broumovského kláštera jsou uloženy Vamberecké mumie pocházející z krypty farního kostela sv. Prokopa ve Vamberku. Nejstarší mumie pocházejí ze 17. století, avšak převážná část je z 18. století. Jedná se o mumie vambereckých měšťanů, kněží, varhaníků a dalších významných osobností, včetně zakladatelky vambereckého krajkářství Magdaleny Grambové.
Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Vamberecké mumie v broumovském klášteře

Vamberecké mumie v broumovském klášteře

V rozsáhlých sklepeních broumovského kláštera je uloženo celkem 34 mumií pocházejících z krypty farního kostela sv. Prokopa ve Vamberku. Expozice Vambereckých mumií je možné zhlédnout za příplatek po prohlídce kláštera.