Úvod > Aktuality > 30 let od sametové revoluce: Památky, které se povedlo zachránit či obnovit soutěží v anketě Památka roku 2019
Památky

30 let od sametové revoluce: Památky, které se povedlo zachránit či obnovit soutěží v anketě Památka roku 2019

  • Vydáno1. října 2019
Anketa Památka roku 2019 připomíná čtrnáct architektonických objektů, které se za uplynulých 30 let od sametové revoluce podařilo zrenovovat do původní krásy. A právě úcta k odborným znalostem a uměleckému a řemeslnému mistrovství těch, kteří o kulturní dědictví pečují, stála za vznikem ocenění Opera Historica. O tom, kdo toto ocenění obdrží, rozhodla veřejnost, a to hlasováním v anketě portálu Kudy z nudy. Hlasování probíhalo od 1. do 30. září 2019.
Národní muzeumAnketa probíhala od 1. do 30. 9. 2019. Vítězem se stává počin s největším počtem hlasů.
 
Ocenění vítězi bude předáno na slavnostním večeru 3. října 2019 ve Španělském sále Pražského hradu, kde mu bude udělena Cena ministryně pro místní rozvoj. Oceněné projekty během slavnostního večera obdrží prestižní cenu Opera Historica 2019 v řadě kategorii včetně Grand Prix. Smyslem této ceny je veřejně představovat a oceňovat příkladnou péči jednotlivců, obcí, měst i krajů Čech, Moravy a Slezska, o kulturní dědictví ČR a ocenit reprezentativní rekonstruované stavby.

1 místo: Zámek a oranžérie Čechy pod Kosířem – 28 026 hlasů
2. místo: Zámek Kunín - 26 037 hlasů
3. místo: Mariánská Týnice - 6 468 hlasů
 

14 architektonických objektů, které se za uplynulých 30 let od sametové revoluce podařilo zrenovovat do původní krásy

Vila StiassnyJednou z památek je například vila manželů Alfreda a Hermine Stiassni s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28, podle návrhu Ernesta Wiesnera. Velkolepý projekt rozděloval dům na obytné a provozní prostory, takže členové rodiny nebyli rušeni služebnictvem a zároveň veškeré zázemí bylo dokonale propojeno. Na zahradě byl bazén i tenisový kurt, ve sklepě velká tělocvična, rodina vlastnila také čtyři koně. V domě nechyběl ani výtah na jídlo, samostatné dřezy na mytí skleniček anebo místnosti pro zavazadla a skladování kožichů.

Dalším soutěžícím je barokní zámek Kunín, jediná zámecká stavba slavného Johanna Lucase von Hildebrandt v českých zemích. V 16 historických pokojích si prohlédnete původní zámecké sbírky a vybavení, na zámecké půdě nejpodivuhodnější komínový systém v celé střední Evropě.
 
Muzeum východních ČechV anketě je zařazeno také Muzeum východních Čech v Hradci Králové. Od roku 2018 probíhá v budově rekonstrukce, která ji navrací do původní podoby z roku 1912 dle architekta Jana Kotěry. Pokud půjde vše podle plánu, měla by se tu první expozice otevřít ještě v letošním roce na podzim, nejpravděpodobněji v listopadu 2019.
 
Zámek Blatná je jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Již řadu let jej majitelé rekonstruují a návštěvníkům jsou přístupné jeho nově renovované části. Mimo nádherných interiérů se stropními freskami a nástěnnými malbami turisty potěší i krásná rozlehlá obora plná vzrostlých dubů a ochočených početných stád daňků, kteří se tu chovají už po staletí.
 
Hřebčín KladrubyNárodní hřebčín Kladruby nad Labem pod patronací UNESCO zve všechny návštěvníky do nově zrekonstruovaného areálu. Můžete se těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní, do lesovny se simulátorem jízdy v kočáře a také na rozhlednu.
 
Sedm dlouhých let trvala rozsáhlá rekonstrukce historické budovy Národního muzea v Praze. Současná rekonstrukce respektovala původní plány Josefa Schulze z roku 1884, takže příchozí uvidí i detaily, které Schulz v 19. století pečlivě naprojektoval, jako jsou zdobené skleněné stropy, zlacení a spousta dalších věcí, které byly v průběhu času zničeny. Novinkou je vstup do kupole, přístupný je také Panteon a nově se příchozí podívají i do východní dvorany. Stálé expozice se návštěvníkům postupně otevřou během dalších dvou let.
 
Pivovar LobečTaké areál zapomenutého pivovaru v Lobči na Kokořínsku se znovu probudil k životu. Nedávno ještě na pospas osudu vydaná industriální památka se v posledních letech proměnila v zajímavé místo. Záchrana, obnova a zprovoznění pivovaru byly na podzim roku 2015 oceněny prestižní památkářskou cenou Patrimonium pro futuro, stavba byla nominována i do evropské soutěže Mies van der Rohe Award 2017.
 
Památník Tomáše Bati byl ve své době možná nejelegantnější výtvor městského i baťovského architekta Františka Lýdie Gahury ve Zlíně. Několik let po nastoupení komunismu však došlo k hrubé přestavbě proskleného památníku na koncertní sál a galerii. Nyní však objekt prošel komplexní rekonstrukcí podle návrhu architekta Petra Všetečky, která mu navrátila jeho původní eleganci a od 1. února 2019 je opět otevřen veřejnosti.
 
Klášter TepláDlouhá a nákladná rekonstrukce probíhá v klášteře Teplá. Když řád premonstrátů získal v roce 1989 nemovitost zpět, byla památka v žalostném zchátralém stavu. Největší zásah potřebovalo barokní jádro kláštera, rekonstrukce zde trvala šest let a byla dokončena v roce 2015. Nyní je o stavbu skvěle pečováno a interiéry na prohlídkové trase vás uchvátí svou monumentálností i nádhernou výzdobou. Za pozornost stojí detaily ve výzdobě – například v kování, ale i v dalších jednotlivých prvcích. Zdejší proslulá knihovna obsahuje sto tisíc svazků a patří k nejstarším a nejvýznamnějším historickým knihovnám v republice. Na objednávku se lze zúčastnit také prohlídky unikátního štolového systému, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Premonstráti zde navíc provozují hotelové a restaurační služby.
 
GrabštejnMéně známý zámek Konojedy také v minulosti býval klášterem. Po jeho zrušení v roce 1786 byly  budovy upraveny na šlechtické sídlo. Zámek včetně kostela prošel rekonstrukcí, která byla dokončena v roce 2016. Kostel byl staticky zajištěn, obnoveny byly fasády, interiér a restaurován byl dochovaný mobiliář. Cílem projektu byla záchrana a zpřístupnění kostela, který byl více než dvacet let veřejnosti uzavřen.
 
Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění ve své celé kráse. Novinkou (od léta 2018) je na zámku muzeum veteriny.
 
Čechy pod KosířemOd roku 2016 je turistům přístupný v celé své původní kráse zámek Čechy pod Kosířem. Celý komplex zámku a parku je zapsán jako národní kulturní památka. Více než dvacet let navštěvoval zámek slavný malíř Josef Mánes a jeho vrcholná díla vznikla právě zde. Návštěvníci si mohou prohlédnout také opravenou oranžerii a pokochat se nádherným interiérem. Nechybí zde ani minizoo.
 
Rekonstrukce Děkanského chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné na Jihlavsku probíhala od roku 2002 do roku 2012 celých deset let a po třech stoletích dostal chrám novou fasádu. Uvnitř kostela vzniklo i první církevní muzeum královéhradecké diecéze. Štuková výzdoba chrámu patří mezi nejkrásnější v Čechách. Mezi nejcennější památky v chrámu patří ostatky řeckého mnicha a mučedníka svatého Liguriáše, které jsou od roku 1652 uložené ve zlaté rakvi.
 
Mariánská TýniceMariánská Týnice na Plzeňsku je skvělá stavba barokního architekta Santiniho. V budově bývalého probošství se nachází již od roku 1952 regionální muzeum. To nabízí v expozicích i opravdové unikáty – dva nově restaurované obrazy Petra Brandla anebo uměleckou litinu. Dále je zde národopisná expozice i stálá výstava severního Plzeňska o historii stavby a Mariánském kultu. Výstavní památka Plzeňského kraje měla ale během času namále – na začátku 20. století se totiž zřítila celá kopule, ale díky velkorysé rekonstrukci se opět tyčí nad kostelem.
Parostrojní pivovar Lobeč u Mšena

Parostrojní pivovar Lobeč u Mšena

Příběh půltisícileté tradice vaření piva na Kokořínsku. Nechte se provést obnovenou technickou památkou, ochutnejte naši kuchyni a řemeslné pivo nebo se u nás ubytujte.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Národní hřebčín pod patronací UNESCO zve všechny návštěvníky do nově zrekonstruovaného areálu v Kladrubech nad Labem. Můžete se těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní a také na rozhlednu.

Zámek Čechy pod Kosířem

Zámek Čechy pod Kosířem

Spjatý zejména s působením rodu Silva-Tarouca a s pobytem vynikajícího českého malíře Josefa Mánesa. Zámek obklopuje jeden z nejcennějších zámeckých parků v ČR. Od roku 2016 je zámek otevřen veřejnosti.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Zámek Konojedy

Zámek Konojedy

Zámek, dříve klášter Konojedy a kostel Nanebevzetí Panny Marie, které spolu tvoří jeden celek na základech původní gotické tvrze z 14. století která byla v polovině 16. století přestavěna na renesanční zámek, který byl v první polovině 18. století zbourán a jeho místě vystavěn barokní kostel.

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění v celé své kráse.

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami

Vedle hradu Švihov a zámku Červená Lhota je vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic v Jihočeském kraji jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné

Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné

Barokní perla, jeden z největších chrámů v zemi, národní kulturní památka. To vše je Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné. Vidět chrám z jeho kůrů, navštívit sály s expozicí nad sakristií, věž s hodinami, či byt zvoníka. Stálá průvodcovská služba v informačním centru schodištěm na věž chrámu.

Církevní muzeum v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné

Církevní muzeum v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné

První církevní muzeum na Vysočině i v Královéhradecké diecézi je umístěno v půdních prostorách a na ochozech nad hlavní lodí chrámu Nanebevzetí Panny Marie, který nabízí prohlídkovou trasu s památnými obrazy, plastikami, vzácnými liturgickými předměty, hudebními nástroji, ale i vybavený byt zvoníka.

Zámecký park v Blatné

Zámecký park v Blatné

Vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic je jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Mariánská Týnice u Kralovic patří ke skvostům barokní architektury západních Čech. Někdejší poutní místo bývalého cisterciáckého kláštera je sídlem Muzea a galerie severního Plzeňska. Areál, který je od roku 2018 na seznamu národních kulturních památek, je v majetku Plzeňského kraje.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové sídlí na Eliščině nábřeží v monumentální budově postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909-1912 a prohlášené v roce 1995 národní kulturní památkou. V roce 2019 se otevřelo po náročné rekonstrukci.

Památník Tomáše Bati ve Zlíně

Památník Tomáše Bati ve Zlíně

Památník Tomáše Bati patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu. Tuto výjimečnou architektonickou stavbu je možno navštívit formou komentované prohlídky ve stanovené provozní dny.

Klášter Teplá

Klášter Teplá

Na řece Teplé, v Tepelské vrchovině na západě Čech, leží nedaleko Mariánských Lázní město a klášter Teplá. Prohlédnete si zde historické interiéry s rozsáhlou knihovnu, součástí expozice je kompletní sbírka portrétů všech opatů, kteří vedli klášter od 12. až do 20. století.

Další aktuality

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky